Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Украинский язык / Конспекты / Конспект урока по украинской литературе на тему: «Характеристика образів у п’єсі Івана Котляревського Наталка Полтавка»
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Украинский язык

Конспект урока по украинской литературе на тему: «Характеристика образів у п’єсі Івана Котляревського Наталка Полтавка»

библиотека
материалов

8 клас

Тема. Характеристика образів у п’єсі І.Котляревського «Наталка Полтавка».


Мета:

  • допомогти учням проаналізувати характери і вчинки персонажів;

  • розвивати навички характеристики образів героїв, вміння висловлювати свою думку;

  • виховувати почуття гідності, оптимізм, активну життєву позицію, прагнення до щастя.


Обладнання: портрет письменника, ілюстрації та малюнки до п’єси (додаток), роздатковий матеріал.


Тип уроку:урок використання знань з елементами театралізації.


Методи і прийоми: слово вчителя, цитатний диктант, робота в групах, літературна вікторина, переказ уривку за ілюстрацією, інсценування.


Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання. Створення сприятливої атмосфери на уроці.

II. Актуалізація опорних знань

Цитатний диктант.

Завдання: за наведеними рядками визначте, про кого йдеться(записуються у зошит у рядок, через кому):

«Ти був бідним, любив мене - і за те потерпів і мусив мене оставити; я тебе любила і тепер люблю». (Петра)

Хто про себе говорить: «Противні мні статут і розділи, / Позви і копи страх надоїли, / Несносен мні синкліт весь бумажний, / Противен тож і чин мой преважний?» (Возний Тетерваковський)

«Не багата я і проста, но чесного роду, / Не стижуся прясти, шити і носити воду?» (Наталка)

Хто з героїв характеризує Виборного: «Чоловік і добрий був би, так біда — хитрий, як лисиця, і на всі сторони мотається, де не посій, там і уродиться...»? (Микола)

«...Живуть хоть не так, як люди, а хоть побіля людей, копійка водиться і про чорний день іміється». (Возний Тетерваковський)

Дійова особа, яка так висловлює думку про Наталку: «Золото не дівка! Наградив Бог Терпилиху дочкою». (Виборний Макогоненко)

До кого звернулась Наталка з промовою: «Я покорюсь нашій волі і для вас за первого жениха, вам угодного, піду замуж, перенесу своє горе... не буду ніколи плакати»? (Терпилиха)

Кого мав на увазі Виборний, зазначаючи: «Ради пройдисвіта, ланця, що, може, де в острозі сидить, може, умер або в москалі завербувався!..»? (Петра)

«Один собі живу на світі, як билинка на полі; сирота -- без роду, без племені, без талану і без приюту». (Микола)

Запис у зошиті: Петро, Возний, Наталка, Микола, Возний, Виборний, Терпелиха, Петро, Микола.


ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку, мотивація навчальної діяльності школярів

Отже, П’єса «Наталка Полтавка» прочитана… І, напевне, багатьом із вас сподобалася смілива, енергійна, щира дівчина-українка, у якої багато чого можна повчитися. Вразив і нещасливий Петро, який пройшов через випробовування долі. Заради щастя коханої дівчини був готовий віддати зароблені гроші, аби його кохана була щасливою і майбутній чоловік не дорікав їй бідністю.

Наш сьогоднішній урок буде присвячений характеристиці літературних образів.

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

Учитель. Ми будемо працювати в групах (учитель дає завдання групам). Від імені групи виступить один представник.

  1. Робота в групах.

1-ша група характеризує образ Наталки і Терпилихи.

2-га група характеризує образи Возного і Виборного.

3-тя група – образи Петра і Миколи.


Учитель. Для характеристики образів скористайтеся пам’яткою, що лежить перед вами.


Орієнтовний план характеристики художнього образу-персонажа

(Пам’ятки лежать на парті перед кожним учнем)


1. Місце персонажа в системі образів твору.
2. Характеристика персонажа як певного соціального типу (соціальне і матеріальне становище)
3. Його портрет (зовнішній вигляд)

4. Риси характеру і вчинки, в яких вони виявляються.

5. Найпоказовіший вчинок персонажа.

6. Висловлювання героя, яке найбільше вразило, схвилювало (цитата)


  1. Переказ уривка за ілюстрацією. (вибірково 3 учня)

  2. Інсценування уривку п’єси. (фінальна сцена – ява 11 стор. 81-84)


V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів

Літературна вікторина.

  1. Що запропонував Возний Наталці при першій зустрічі? (Одружитися)

  2. Чим дівчина пояснювала свою відмову? (Вони не рівні)

  3. Чим у своїй пісні «Видно шляхи полтавськії…» пишається Наталка? (Своїм чесним родом, ім’ям)

  4. У кого вищий чин – у Возного чи у Виборного? (У Возного)

  5. Хто такий Петро, крім того, що коханий Наталки? (Прийомний син Терпилів, годованець)

  6. Чому Терпило вигнав Петра? (Бо вважав його бідним, нерівнею для Наталки)

  7. Як Терпилиха з дочкою опинилися в селі? (Батько Наталки помер, вони збідніли і виїхали)

  8. Про що просить Возний Виборного? (Щоб той сприяв його одруженню з Наталкою

  9. )На що сподівалася Наталка, даючи матері обіцянку вийти заміж за першого, хто посватається? (Що ніхто не буде свататися)

  10. Чому Микола і Петро швидко потоваришували? (Бо обидва сироти, чесні, порядні)

  11. Як Терпилиха поставилася спочатку до появи Петра? (Вороже, бо він ламав їхні плани)

  12. Любить чи не любить Терпилиха свою дочку? (Звісно, любить і не хоче, щоб вона поневірялася, але не розуміє, що, віддавши за нелюба, губить свою дитину)

  13. Завдяки кому конфлікт щасливо закінчився? (Завдяки Возному та стійкості Наталки)

  14. Які риси характеру для всіх дійових осіб є спільними? (Доброта, великодушність, щирість)


VІ. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон». Продовжіть речення.

«З усіх героїв п’єси «Наталка Полтавка» Івана Котляревського мені найбільше запам’ятався…., тому що…»


VІІІ. Оцінювання учнів

VІІ. Домашнє завдання

  1. Скласти 10 питань за змістом твору.

  2. Творче завдання. Написати твір-мініатюру «Що для мене щастя».













hello_html_1d89b839.pnghello_html_m28c039cf.jpg

hello_html_20c90f67.pnghello_html_m4e32a877.png

hello_html_7c572b19.png

























hello_html_7da477cb.png





























hello_html_m20ca80e8.png

























hello_html_77b794a9.png



























hello_html_1974964a.pnghello_html_m1dc4f7ba.png


Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 02.02.2016
Раздел Украинский язык
Подраздел Конспекты
Просмотров494
Номер материала ДВ-407320
Получить свидетельство о публикации