Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Украинский язык / Конспекты / Конспект урока по украинской литературе С.Васильченко "Свекор"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Украинский язык

Конспект урока по украинской литературе С.Васильченко "Свекор"

библиотека
материалов







Степан Васильченко

Оповідання «Свекор»


Розробка уроку

з української літератури,

проведеного в 7 класі

спеціалізованої школи №6

м. Свердловська,

Охріменко Н.І.













Тема. Степан Васильченко. « Свекор». Ідейно-художній аналіз твору, майстерне змалювання письменником персонажів, традицій, родинної злагоди, любові, відповідальності за долю близьких

Мета. Допомогти семикласникам усвідомити ідейно-художнє багатство твору « Свекор», його гумористичну спрямованість, що допомагає розкрити серйозні життєві проблеми; розвивати навички колективної та самостійної роботи з книгою, уміння висловлювати думки з приводу прочитаного, систематизувати інформацію; виховувати любов і повагу до рідних, ближніх, відповідальність, взаємоповагу.

Тип уроку. Урок формування та вдосконалення вмінь, знань, навичок.

Обладнання. Портрет письменника, виставка творів, ілюстрації до оповідання, картки, завдання групам, телевізор, DVD.

Хід уроку

I. Організаційний момент уроку ( 1 хв.)

- Доброго дня! Перш ніж розпочнемо сьогоднішній урок, пропоную сісти рівненько, заплющити очі, розслабитися і про себе повторювати слова:

- Я учень.

- Я особистість творча.

- Я впевнений у собі, у своїх знаннях, уміннях.

II. Актуалізація опорних знань учнів. ( 8 хв.)

1.Слово вчителя

- На минулому уроці ви познайомилися з життєвим і творчим шляхом Степана Васильченка. Бесідою « Що? Де? Коли?» відтворимо набуті вами знання .

* Що ви дізналися про Степана Васильченка? (Учителював, завідував дитячим будинком).

* Де народився? ( На Чернігівщині в м. Ічня).

* Коли народився? (1879 рік).

* Коли пішов до школи? ( 1888 рік).

* Де навчався? ( В Ічнянській початковій школі, Коростишівській семінарії, Глухівському педінституті).

* Що написав? ( «Мужицька арихметика», «На хуторі», «Чайка», «Мороз», «Басурмен», «Свекор»).

* Коли вийшла друком перша прозова збірочка? (1911 рік).

* Що можна сказати про його твори? (Дуже цікаві).

* Коли помер письменник? (11 серпня 1932 року).

* Де похований? (У Києві на Байковому кладовищі).

- Молодці! Гарно засвоїли матеріал про життя і творчість митця слова.

2. Робота в парах

- Перед вами, діти, картки, у яких завдання з вивченого раніше матеріалу. На виконання одна-дві хвилини.

Картка № 1

Завдання: з’єднати між собою жанр твору з назвою

Повість « За сестрою»

Новела « Скитський скарб»

Поезія « Цвіт щастя»

Оповідання «Захар Беркут»

Повість «Заповіт»

Легенда « Орися»

Картка № 2

Завдання: зєднати між собою твори та їх авторів

Б. Лепкий « За сестрою»

П. Куліш «Заповіт»

І. Франко « Цвіт щастя»

Н. Королева « Орися»

А. Чайковський « Захар Беркут»

Т. Шевченко « Скитський скарб»


Картка №3

Завдання: з’єднати між собою головних героїв з назвою твору

Максим «Скитський скарб»

Павлик «За сестрою»

Таволга «Захар Беркут»

Мати «Орися»

Ларта «Заповіт»

Поет «Цвіт щастя»


III. Повідомлення теми, мети уроку ( 1 хв.)

- Сьогодні на уроці ми будемо працювати з оповіданням Степана Васильченка « Свекор». Ви зможете усвідомити його ідейно-художнє багатство, гумористичну спрямованість, що допомагає розкрити серйозні життєві проблеми; познайомимося з традиціями, звичаями українського народу. Запишіть у зошитах число і тему сьогоднішнього уроку.

IV. Сприйняття учнями навчального матеріалу (22 хв.)

1.Слово вчителя

- Кожний твір Степана Васильченка читач відкриває для себе з радістю й надією на зустріч із яскравими характерами, із людьми, які самовіддано люблять свою землю, родину, життя, хоч воно не таке вже просте і безхмарне. На минулому уроці ви отримали випереджальне завдання: самостійно прочитати оповідання « Свекор».

- Скажіть, будь ласка, чи були незнайомі слова для вас?

2. Довідкове бюро. Словникова робота за запитаннями учнів

Шмаруєшся – лазиш, вимазуєшся; москалі – солдати, папуша тютюну – складене листя тютюну; тютюн(рос. табак); свитка – верхній селянський одяг.

3. Бесіда

* Чи сподобалося вам оповідання?

* Про що йде мова в цьому творі?

* Чи відповідає назва твору ?

4. Мотивація навчальної діяльності.

Ігровий момент. ( Стук у двері. Учитель підходить до дверей, відчиняє, на порозі стоїть хлопчик у вишитій сорочці, шароварах, із бриликом у руці)

- Здрастуйте!

- Доброго ранку, хлопчику! Ти запізнився до школи? Хто ти?

- Я Василько.

- Вибач, будь ласка, у нас із таким імям у цьому класі учнів немає.

- Та я Василько, головний герой твору « Свекор». Прийшов до школи дізнатися, що тут роблять учні. А то мати весь час говорить: « Читай, читай, а то скоро до школи».

- Проходь, будь ласка! Зараз ти мені допоможеш роздати завдання групам. Потім ось тут сядеш і будеш уважно слухати, про що буде йти мова на уроці. ( Василько дістає з кошика тарілочки, на яких завдання, роздає на столи).

Народознавці. Завдання: дослідити, які звичаї, традиції української родини показані в оповіданні» Свекор»

Психологи. Завдання: охарактеризувати образ хлопчика, проаналізувати поведінку Василька

Літературознавці. Завдання: визначити тему, ідею, сюжет твору

Мовознавці. Завдання: визначити художні засоби, прийоми, види описів та їхню роль в оповіданні

Актори. Завдання: інсценізувати уривок із твору.

Художники. Завдання: підготувати ілюстрації до твору.

5. Робота в групах.

- Зараз ви попрацюєте в групах. Умови роботи у вас на столі лежать. На обговорення завдань не більше п’яти хвилин. ( Учні працюють під тиху музику).

6. Оголошення результатів роботи в групах.

Народознавці

- У творі автор змалював звичаї українського народу. Дітей змалку привчали працювати – пасли худобу. Обідала вся родина разом, дотримуючись при цьому охайності.

- Коли заходили до хати, знімали шапку, хрестилися до ікон. Батько – голова сім’ї, коли старів, господарював старший із синів.

- Виховували любов до батьків: батькам треба завжди дякувати. Жінки з великою повагою ставилися до чоловіка; вони традиційно займалися домашнім господарством: варили їжу, утримували господарство, виховували дітей …

- Кожна родина мала громадські обов’язки, платила податки, гроші заробляли чесною хліборобською працею, голову родини всі слухали.

- На сватання ходили у святковому одязі, із хлібом; дівчина при згоді подавала рушники.

Психологи

- Василько – розсудлива дитина. Серйозний, поважний, намагається наслідувати дорослих, поводиться як господар сім’ї, слідкує за дотриманням порядку, звичаїв.

- Він ще дитина – любить гратися іграшками. По-дорослому повторює почуте від старших про школу: «Що мені та школа – хліба дасть?»

- Василько добрий, хороший, любить батьків, порядок, працьовитий, чемний, має почуття милосердя до стареньких, немічних.

Літературознавці

- Тема – розповідь про хлопчика, який задумав одружитися, але зрозумів, що це не лише задоволення, а й важкі обов’язки.

- Головна думка – твір учить любити, поважати свою сім’ю, батьків, допомагати одне одному й сумлінно виконувати свої родинні обов’язки – одна з найбільших цінностей, яка є в людини в житті.

Мовознавці

- У Василька великі сірі очі, високе чоло, поважна хода – це портрет.

- Автор використовує епітети: старий бородатий Микита – чабан; малий Василько; чорноброва Ганна; фразеологізми: піти по рушники, з рук передати, ухо наставляє, є на думці, не до душі, не про його річ; діалоги, окличні речення, антоніми, метафори.

Актори інсценізують уривки з твору.

Художники демонструють і коментують свої роботи через DVD програвач і телевізор.

Учитель: Молодці! Ви показали чудові знання, прочитавши самостійно твір.

V. Закріплення знань, умінь, навичок (9 хв.)

1.Метод « Знайди помилку»

(Пропоную дітям перевірити їхню увагу при самостійному читанні твору. Відповідь підтверджують текстом)

  • Корову пас Микита – чабан?

  • Свекром Василька прозвали, бо він батько своєї невістки?

  • Батько говорив Василькові, що він буде десь генералом?

  • Василько не любив гратися цяцьками?

  • У сім’ї було п’ять синів?

  • Їх звали Денис, Іван, Грицько?

  • Василько мав на приміті дівчину Тетяну?

2.Тестування

1. Свекор був дуже не задоволений, якщо хтось:

а) з ним не привітався; б) за обідом накришить хлібом на столі; в) насміхався з нього.

2. Свекор кожного ранку любив:

а) лазити під піч; б) господарювати на подвір’ї; в) пасти корову.

3. У Василька було:

а) три старші брати; б) дві сестри; в) два старших брати, сестра-дівка.

4. Кількість членів родини Василька:

а) шість; б) вісім; в) десять.

5. Улюбленим заняттям Василька було:

а) ходити на рибалку; б) випасати корову; в) бавитися цяцьками.

6. «Свекром» хлопця називали:

А) старі люди; б) усі в сім’ї; в) ті, кого він ображав.

VI. Підсумок уроку. Коментування оцінок (3 хв.)

Слово вчителя

-Ось і підійшов час закінчити наш урок. Скажіть, будь ласка, що ви, діти, візьмете з собою з цього уроку? Особисто я задоволена нашою спільною працею. Давайте в цей кошик ви покладете свої враження, які отримали протягом уроку (Відповіді учнів). Після відповідей учнів Василько роздає присутнім рушнички з кошика, на яких написано: «Бажаємо щастя, здоров’я на довгі роки!»

VI. Домашнє завдання на картках ( 1 хв.)

1 група – написати твір-мініатюру «Традиції моєї родини»;

2 група – узяти інтерв’ю у Василька;

3 група – написати відгук;

4 група – скласти кросворд;

5 група – написати продовження твору.


Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 23.02.2016
Раздел Украинский язык
Подраздел Конспекты
Просмотров390
Номер материала ДВ-477680
Получить свидетельство о публикации