Тэма:
Рэлігія старажытных грэкаў 5 клас
Мэта: на прыкладзе
рэлігіі старажытных грэкаў паказаць ролю прыродных і сацыякультурных фактараў
развіцця рэлігійных уяўленняў людзей.
Задачы:
адукацыйная:
стварыць у вучняў уяўленне аб асаблівасцях старажытнагрэцкай рэлігіі,
характэрных рыс старажытнагрэцкага пантэона багоў;
развіваючая:
спрыяць усведамленню вучнямі фантастычнага
адлюстравання ў рэлігійных вераваннях грэкаў прыродных з’яў, ад якіх залежала іх
жыццё;
выхаваўчая:
выхоўваць цікавасць да антычнай культуры.
Абсталяванне:
1. Насценная
карта Старажытнай Грэцыі
2. Ілюстрацыі
з выявамі грэчаскіх багоў-алімпійцаў: Зеўса, Пасейдона, Аіда.
3. Чыстыя
лісты паперы, каляровыя алоўкі і фламастары.
Спосабы
арганізацыі дзейнасці вучняў на ўроку:
-
Работа ў групах
-
Франтальная
Ход урока
I.
Арганізацыйны момант.
II.
Праверка дамашняга задання праводзіцца
франтальна па пытаннях да §3.
III.
Актуалізацыя ведаў – с.44, пыт.1,2
IV.
Новая тэма
Стадыя выкліку
На
дошцы сінквейн:
Рэлігія
Старажытная, распаўсюджаная
Узнікла, адлюстроўвала, тлумачыла
Пакланенне мноству багоў і ідалаў
?
Пытанне:
Якое слова неабходнаўпісаць у пяты радок сінквейна, каб закончыць яго
складанне? (Язычніцтва)
Аб
чым пойдзе размова на ўроку? (пра рэлігію)
Запісваецца
на дошцы і ў сшытках тэма ўрока.
Стадыя
асэнсавання
Групы
атрымліваюць ілюстрацыі з выявамі Зеўса, Пасейдона, Аіда. (Дадатак 1)
Падрыхтаваныя
вучні выступаюць з паведамленнямі, астатнія актыўна слухаюць і затым павінны
будуць выканаць заданне. (Дадатак 2)
Паведамленні
заслухоўваюцца, вызначаецца месцазнаходжанне Алімпа на насценнай карце.
Настаўнік тлумачыць, што ў Грэцыі ёсць два месцы з падобнымі назвамі: гара
Алімп на поўначы Грэцыі, дзе, як лічылася, жылі багі, і Алімпія ў Паўднёвай
Грэцыі, дзе грэкі пабудавалі галоўны храм бога Зеўса. У Алімпіі адзін раз у
чатыры гады праводзіліся знакамітыя спартыўныя гульні, заснаваныя ў гонар
Зеўса.
Заданне. (Дзеці
атрымліваюць аркушы паперы, каляровыя алоўкі, фламастары). Намалюйце прыродныя
з’явы, якія адлюстроўвалі ў старажытных грэкаў Зеўс, пасейдон і Аід, а таксама
заняткі насельніцтва, якія залежалі ад гэтых прыродных з’яваў. (Гром, маланка,
дождж – земляробства; бура на моры – караблекрушэнне, спакоўнае мора –
спакойнае мараплаванне, марскі гандаль, рыбалоўства; цаства Аіда – смерць).
Малюнкі
вывешваюцца на дошцы, абмяркоўваюцца.
Пытанні:
З чым звязана, што грэкі асабліва шанавалі бога Зеўса і бога Пасейдона, а ў
рэлігіі егіпцян не было ні бога грома і маланкі, ні бога мора?
Чаму
ў рэлігіях розных народаў нярэдка атрымліваюць тлумачэнне розныя з’явы прыроды?
Чаму
адны з’явы прыроды людзі спрабавалі растлумачыць з дапамогай рэлігіі, а іншыя
нават і не спрабавалі тлумачыць?
Што
агульнага ў тых з’явах прыроды, якія старажытныя людзі тлумачылі з дапамогай
рэлігіі?
Заданне.
Прачытаць пункт “Багі-аліпійцы” і выканаць заданне (дзецям прапануецца выканаць
заданне асабіста) (Дадатак 3)
У
ходзе праверкі задання настаўнік просіць растлумачыць паняцце аракул
(запісваецца на дошку) і запісаць тлумачэнне ў сшытак.
Прапануецца
выказаць здагадку аб тым, чаму менавіта Дэльфы (паказваецца на карце) былі
абраны старажытнымі грэкамі для свяцілішча Апалона, а Дэльфійскі аракул
з’яўляецца самым знакамітым.
Заданне.
Самае
знакамітае свяцілішча ў Грэцыі размешчана ў Дэльфах. Мясцовасць тут поўніцца
тайнамі, цудамі, загадкамі і напамінае амфітэатр. Горныя скалы змяняюцца
тэрасамі і далінамі. Незвычайнае рэха прыводзіць ўсіх, хто сюды трапіў, ў здзіўленне.
Гук чалавечага голасу паўтараецца сем разоў, з кожным разам гучней, чым
папярэдні.
Фізмінутка.
Пытанне
“Культ, або шанаванне, багоў” выкладаецца настаўнікам з дапамогай ілюстрацый.
(Дадатак 4)
Пытанне
“Рэлігійныя святы” вывучаецца з дапамогай відэафільма з выкананнем задання:
запісаць у сшытак галоўныя рэлігійныя святы старажытных грэкаў.
https://www.youtube.com/watch?v=ZiU75OyAaZI
(з 5.35 па 7.33 мін)
Стадыя рэфлексіі.
Праглядзець
відэафільм https://mults.info/mults/?id=2841
(з 13.39 па 17.56 мін) і выканаць заданне:
Назаві
імя багіні, адпаведна апісанню. Заданні выконваюцца пісьмова, затым правяраюцца
самімі вучням адзін у аднаго.
У
поўным узбраенні, у бліскучым шлеме, з кап’ём і шчытом, паўстала яна перад
здзіўленымі вачамі багоў-алімпійцаў. Блакітныя вочы яе гарэлі мудрасцю. І ўся
яна ззяла магутнай прыгажосцю.________
Назаві
імёны алімпійскіх багоў-братоў. Якія багі, акрамя багоў-алімпійцаў, шанаваліся
старажытнымі грэкамі?_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
V.
Па сваіх рэлігійных вераваннях грэкі былі
(язычнікамі).
Асабліва
грэкі вылучалі шанавалі (алімпійскіх) багоў.
У
гонар багоў грэкі (здзяйснялі абрады, арганізоўвалі святы).
(Франтальная
гутарка)
VI.
Дамашняе заданне: §11, заданне 3.
Дадатак
1.
Дадатак
2.
Грэкі
лічылі, што багі пражывалі на Алімпе. Самым магутным з іх быў грамавержац Зеўс,
які ўзяў сабе неба. Старэйшы брат Зеўса Пасейдон узяў сабе мора, а малодшы Аід
– падземнае царста душ памерлых. Зямля ж засталася ў агульным карыстанні. Хоць
і падзялілі яны паміж сабой уладу над светам, але ўсё ж над усімі пануе валадар
неба Зеўс; ён правіць людзьмі і багамі, ён валодае ўсім ва ўсім свеце. З Алімпа
рассылае людзям Зеўс свае дары і сцвярджае на зямлі парадак і законы. У руках
Зеўса лёсы людзей: шчасце і няшчасце, дабро і зло, жыццё і смерць. Грозна
насупіць ён свае густыя бровы, чорныя хмары завалакуць неба. Разгневаецца
вялікі Зеўс, і страшна падымуцца валасы на яго галаве, вочы загарацца
нясцерпным бляскам, узмахне ён сваёй рукой – удары грома раскоцяцца па ўсяму
небу, блісне палымяная маланка, страсянецца высокі Алімп, хлынуць патокі дажджу
на зямлю.
Глыбока
ў пучыне мора стаіць цудоўны палац брата Зеўса, вагальніка зямлі Пасейдона.
Уладарыць над морамі Пасейдон, і хвалі мора паслушныя нават слабому руху яго
рукі, узброенай грозным трызубцам. Марскія багі акружаюць Пасейдона, яны
паслухмяныя яго волі. Узмахне Пасейдон сваім грозным трызубцам – тады, быццам
горы, уздымаюцца марскія хвалі, пакрытыя белымі грабянямі пены, і бушуе на моры
лютая бура. Распасцірае Пасейдон свой трызубец над хвалямі – і яны
супакойваюцца. Сціхае бура, зноў спакойнае мора.
Глыбока
пад зямлёй уладарыць няўмольны, змрочны брат Зеўса Аід. Ніколі не трапляе туды
сонечны свет. Бяздонныя прорвы вядуць с паверхні зямлі ў змрочнае і сумнае
царства Аіда. Змрочныя рэкі цякуць ў ім. Па змрочных палях, заросшых кволымі
кветкамі, носяцца бясплотныя лёгкія цені памерлых. Яны скардзяцца на сваё
бязрадаснае жыццё без святла і без жаданняў. Ціха раздаюцца іх стогны, ледзь
улоўныя, падобныя да шэлесту вялага лісця, якое гоніць асенні вецер. Нікому
няма дарогі назад са змрочнага царства смутку. Жахлівае царства Аіда, ненавісна
яно людзям.
(Дадатак
3)
А)
Абвядзі літару правільнага адказу
Багі
старажытных грэкаў пражывалі:
А)
на гары Алімп
Б)
за магутнымі сценамі ахейскіх палацаў.
Б)
Суаднясіце з дапамогай стрэлак левую і правую калонкі
Гефест
|
Суровы
бог вайны
|
Арэс
|
Бог-працаўнік
|
Гера
|
Бог-воін,
апякун мастацтва вяшчун
|
Апалон
|
Вярхоўная
багіня – абаронца сям’і
|
Афрадыта
|
Багіня
земляробства
|
Дэметра
|
Багіня
кахання і прыгажосці
|
Дадатак
4.