Муниципальное
бюджетное образовательное учреждение
Гимназия
№ 19 имени Н. З. Поповичевой г. Липецк
Конспект
урока по английскому языку
в 10 классе
«Рукотворные
и естественные чудеса»
(Описываем
достопримечательность)
УМК
Биболетовой М. З.
подготовила
преподаватель
английского языка
Жаглина Татьяна
Владимировна
Липецк 2017
Цель
урока: Формирование
навыков письменной речи.
Деятелъностная:
Тренировать в чтении и устной речи.
Содержательная: Научить
писать статью на заданную тему.
Задачи
урока:
Образовательные:
·
тренировка
произносительных навыков;
·
развитие
речевых умений.
Воспитательные:
·
воспитание
положительного отношения к изучению иностранного языка;
·
воспитание
интереса к учению и формирование познавательной активности;
·
формирование
потребности в практическом использовании языка в различных сферах деятельности.
Развивающая:
·
развитие
внимания, памяти.
Планируемые результаты:
Предметные:
·
расширение
объема знаний по теме;
·
умение
написать статью.
Личностные:
·
проявление
интереса к изучению английского языка;
·
формирование
уважения учащегося к культуре изучаемого языка.
Метапредметные:
Познавательные
·
осуществлять
подбор аргументов для решения учебных задач.
·
уметь
оценивать результаты своей деятельности, анализировать собственную работу,
планировать свое действие в соответствии с поставленной задачей. (Регулятивные
УУД);
·
уметь
с достаточной полнотой выражать свои мысли (Коммуникативные УУД);
·
уметь
систематизировать материал, сравнивать и рассуждать. (Познавательные
УУД).
Коммуникативные
·
умение
осуществлять деятельность с учётом конкретных учебных задач.
Регулятивные
·
умение
выполнять действие в соответствии с заданием;
·
умение
выполнять самооценку.
Оборудование:
Компьютер, экран, раздаточный материал.
Ход урока.
I. Организационный момент.
Т:Good morning, boys
and girls! I am glad to see you. Today we shall read,
speak about some
world man – made wonders. We shall also write about one
of the most famous
sightseeings. Write down the topic of the lesson. (2слайд)
II. Фонетическая
зарядка.
Т:Look at the
screen. Say the words after me. Read the words in pairs.
(3 слайд)
Which words are
geographical names?
(Key: The Panama Canal; the English
Channel; the Isthmus of Panama; the
Asian Pacific Coast.)
III. Речевая
зарядка.
Т: Which is the tallest building in your country? Where is it
located? What is it
made of? (Students’
answers)
IV. Развитие
навыков чтения и устной речи. (4 – 8 слайды)
A.
Т: Read the article about the tallest buildings in the world,
and answer the
questions:
1). Which building was opened before it was completed? (The
Sears Tower)
2). Which buildings are located in Manhattan? (The
Chrysler Building, The
Empire State Building)
3). Which building was designed by Fazlur Khan? (The Sears
Tower)
4). Which building was the easiest to build? (The Eiffel
Tower)
5). Which buildings were opened in the 1930’s? (The
Chrysler Building, The
Empire State Building)
6). Which building has a concert hall? (The Petronas
Twin Towers)
7). Which buildings have over 100 floors? (The Sears
Tower, The Empire State
Building)
B.
(9 слайд)
T: Read the article and match the paragraphs
A-D to the headings 1-4.
T: Which of the
following recommendations are positive? Which are
negative?
(10 слайд)
(Key: 1 –
positive, 2 – negative, 3 - positive, 4 -
positive, 5 – negative)
T: Now
replace the recommendation in the article with another appropriate one
from
the list above. (Key: 1, 3 or
4)
Физкультминутка.
V.
Обучение
написанию
письма.
T: Read the advertisement
for the Grand Canyon. (11 слайд)
T: Use the
information to write appropriate supporting
sentences for the topic
sentences
1 to 4. (12
слайд)
(Key:
1 - It
is located in Arizona and is made of red rock. 2 - The walls were
formed by water cutting
through the rocks 250 million years ago. The rocks at
bottom are 2
billion years old. 3 - You can go on hiking trips, go
camping or
see beautiful
animals. 4 -You won't forget
your trip there.)
T: What
phrases would you use to recommend it?
(Key:
Wonderful place to visit — worth a visit — truly unique experience.)
T: Now look at the
screen. You see the writing tip. Read it. (13 слайд)
T: Now read the plan
of the article, then write it down. (14 слайд)
V. Итоги. Домашняя работа. (15 слайд)
T: Write an article (120-150 words) about the
Grand Canyon. Use your
answers, the
writing tip and the plan. You can use the article about Niagara
Falls as a model.
VI. Рефлексия. (16 слайд)
·
сегодня
я узнал...
·
было
трудно…
·
я
понял, что…
·
я
научился…
·
я
смог…
·
было
интересно узнать, что…
·
меня
удивило…
Приложение
A__ Niagara Falls in
New York State, USA, and Ontario Province, Canada, are one of the natural
wonders of the world. They are two separate waterfalls that come from the
Niagara River. Together they produce 750,000 gallons of water per second.
B__ The Niagara River
is 12,000 years old, but the wide, steep slope that the water falls over is
much older. It was formed by glaciers in the Ice Age, about 2 million years
ago, by water and ice cutting through the rocks. However, it wasn't until 1615
that the falls were first seen by Europeans.
C__ There is plenty
to see and do at Niagara Falls. You can take the "Journey Behind the
Falls" tour or visit the "Cave of the Winds". The views are
spectacular. The falls are surrounded by beautiful parklands too, so you can
also go for a walk or a bike ride in the summer.
D__ Niagara Falls are
one of the most famous tourist attractions in America. Anyone who appreciates
the beauty of nature should visit them.
(Suggested
answer)
The Grand Canyon is one of the most
beautiful natural landmarks in the world. It is located in Arizona, in the USA.
It is made of red rock.
The canyon is ancient. The walls were formed by water cutting through the rock
250 million years ago. The rocks at the bottom of the canyon are 2 billion
years old. The first time Europeans saw the canyon was in 1 540.
You’ll never be bored there. There are lots of activities to do, like hiking
and camping. You can also go skiing on one of the northern sections of the
canyon. There are lots of animals and birds to see.
It’s a
wonderful place to visit. I hope to go there again one day.
Использованные
материалы:
(16 слайд)
I. Интернет
ресурсы:
1.http://www.colors.life/upload/blogs/bb/0f/bb0fd44dabb4287be1f6ab68613d3324_RSZ_690.jpeg
– изображение Эйфелевой башни
2.http://buylovely.com/files/funzug/imgs/arch/highest_buildings_sky_06.jpg
– изображение The Chrysler
Building
3.http://all-new-york.ru/wp-content/uploads/2011/11/Empire-State-Building.jpg
– изображение the Empire State
Building
4.http://s51.radikal.ru/i133/0907/02/2e95d534b97f.jpg
– изображение The Sears Tower
5.http://alicja.qipru.users.photofile.ru/photo/alicja.qipru/151087497/xlarge/170424794.jpg
– изображение The Petronas Twin
Towers
6.
http://a1209.hizliresim.com/11/b/cuzuj.jpg – изображение
Ниагарского водопада
7.http://40.media.tumblr.com/336cfda415c9cae28e593e4d5d2b403e/tumblr_nfr55fJkaZ1rwtzqno1_500.png –
изображение Гранд каньона
8.
http://img7.arrivo.ru/cfcd/5c/1490/1/usa-unesco-flickr.com-benontherun.com.jpg
-
изображение Гранд каньона
9.
http://www.tuaregviatges.es/asia/viajes_a_rusia/fotografia/viajar_a_rusia_5224-De_Moscu_al_Lago_Baikal_en_el_Ferrocarril_TraNsiberiano-12.jpg – изображение Trans-Siberian
Railway
10.
http://www.krasfun.ru/images/2011/10/9af2b_0_6fa1e_b25a4db4_XXL.jpg
- изображение Hoover Dam
11.
http://www.29feb.ru/picture/panama-kanal-1.jpg – изображение Панамского канала
12.
http://esoteric4u.com/images/7_nauka_kak_metod/stounhendj.JPG –
изображение Stonehenge
13.
http://kolyan.net/uploads/posts/2013-04/thumbs/1365324151_best-full-hd-wallpapers-vol.-86-30.jpg - изображение Гранд каньона
14. http://australianism.ru/u/rkj/sydney_opera_(8)_800_600.jpg изображение Оперного театра в Сиднее
15. http://img1.liveinternet.ru/images/attach/b/3/26/913/26913579_pic144.jpg
изображение моста – радуги в штате Юта, США
II. Virginia Evans, Neil
O’Sullivan. Click On 2. Workbook. - Newbury:
Express
Publishing, 2001.
III. Virginia Evans,
Neil O’Sullivan. Click On 2. Teacher’s Book. - Newbury: Express Publishing,
2001.