Алексютина
Ольга Егоровна
Учитель
английского языка
Г.Топки,
школа №1
Конспект урока с презентацией для 8 класса по теме
«Nobody wears things like that!»
Работа с отрывком из произведения Роальда Даля “Boy”
2016г
Тип урока:
Урок развитие навыков смыслового чтения.
Технология:
системно- деятельностный метод обучения, ИКТ,
обучение в сотрудничестве, элементы здоровьесберегающей технологии.
Приёмы:
наглядный, словесный, аналитический, синтетический, продуктивный, методы
мотивации.
Формы организации
познавательной деятельности: фронтальная, парная,
индивидуальная
Оснащение
урока: Кузовлев В.П., Лапа Н.М.,
Перегудова Э.Ш., Костина И.П., Дуванова О.В., Кузнецова Е.В. Английский язык
Учебник для 8 класса общеобразовательных учреждений Москва «Просвещение», 2011
Кузовлев
В.П. Английский язык Книга для учителя для 8класса общеобразовательных
учреждений Москва «Просвещение», 2011
Мультимедийное
пособие созданное в программе Power Point
Памятки
по работе с текстом http://nsportal.ru/shkola/inostrannye-yazyki/library/pamyatki-dlya-organizatsii-samostoyatelnoi-raboty-uchashchikhsya-p
Википедия
http://en.wikipedia.org/wiki/Roald_Dahl
http://en.wikipedia.org/wiki/Boy_(book)
Тема
урока: “Nobody wears
things like that!” (слайд №1)
Цели
урока:
1. Знакомство
с отрывком из автобиографического произведения Roald Dahl Boy,
с традиционной школьной формой для мальчиков британской школы Eaton.
2. Развитие
умения читать с целью извлечения конкретной информации и с полным пониманием
содержания, развитие навыков смыслового чтения, умения понимать отношение
автора к событиям, его намерение, эмоциональный тон произведения.
3. Совершенствовать
грамматические навыки чтения (Past Passive)
4. Формирование
уважительного отношения к традициям.
Ход урока.
I.
Организационный момент.
Warming
up activity.
Good
morning! Today we are having a reading lesson. Do you like reading? Who is your
favourite author? What English writers do you know?
II.
Библиографическая справка о Роальде Дале.
(Слайд №2)
Today we are working with
the extract from the autobiographical work “Boy”. And now some words about
Roald Dahl-the author of this book.
Roald
Dahl (13 September 1916 – 23 November 1990) was a British
novelist, short story writer, poet and screenwriter .
Born in
Wales to Norwegian parents, Dahl served in the Royal Air Force during World War II. He rose to prominence in
the 1940s with works for both children and adults and became one of the world's
best-selling authors. He has been
referred to as "one of the greatest storytellers for children of the 20th
century". Among his awards
for contribution to literature, he received the World Fantasy Award Life
Achievement in 1983, and
Children's Author of the Year from the British
Books Award in 1990. In 2008 The
Times placed Dahl 16th on its list of "The 50 greatest British Writers since 1945".
(Слайд
№3)
Dahl's short
stories are known for their unexpected endings and his children's books for
their unsentimental, often very dark humor. His works include James and the Giant Peach, Charly and the
Chocolate Factory, Matilda,The Witches ,Fantastic Mr Fox, The Twits ,George’s Marvellous Medicine and The
BFG.
(Слайд №4)
Boy: Tales of Childhood (1984) is the first autobiographical book by Roald Dahl. It describes his
life from birth until leaving school, focusing on living conditions in Britain
in the 1920s and 1930s, the public
school system at the time, and how his childhood experiences led
him to writing as a career. It ends with his first job, working for Royal Dutch Sell. His autobiography continues in the book Going Solo.
III.
Работа с отрывком из произведения “Boy”
1. Look
at the picture, read the captions and guess what occasion Roald Dahl got
dressed for? (Слайд №5)
Учащиеся
читают подписи-выдержки из текста и на их основании делают предположения.
2. Look
at the pictures and guess the meaning of the following words.
Данное
упражнение направлено на снятие лексических трудностей при чтении текста. (Слайд
№6)
3. Write
down which pieces of clothing were parts of Roald Dahl’s uniform.
Чтение
текста упражнения 1/3 стр. 165-166 с целью поиска конкретной информации.
Учащиеся читают про себя текст и выбирают (выписывают) названия предметов
одежды, из которых состояла одежда Роулда Дала. Проверка предусмотрена
в
форме
самоконтроля
(Слайд №7)
Выписанные
слова:
a detachable white butterfly collar, trousers with the grey pin-striped lines
and the braces, a black waistcoat with twelve buttons and two little waistcoat pockets on either side, one above the other, a jacket, a
stiff wide-brimmed straw hat with a blue and black band around it
4. How
was Roald getting dressed? Find the English equivalents of the following words.
Упражнение
1/4 стр 166. Подбор эквивалентов из текста. Проверка предусмотрена в форме
самоконтроля (Слайд №8)
Выписанные
эквиваленты:
tied a tie using an ordinary tie-knot, buttoned the braces on to the trousers,
adjusted the braces, laced shoes, did up the buttons, did up the button, put it
on and did my best to look dignified.
5. Read
out from the story the words that help to describe the boy’s clothes. What
emotions do these words show?
Упражнение
1/6 стр 166.
This
amazing fancy dress, the most ridiculous garment, eccentric clothes, crazy
uniform.
Далее
учащиеся
приходят
к
выводу,
что
данные
эпитеты
использованы
с
целью
подчеркнуть
эмоциональное
состояние
автора
(I remember how shocked I was when I sawthe outfit I was expected to wear). Кроме
того, они демонстрируют отношение его матери к школьной форме, принятой в
частных школах Британии того времени.
III
Подведение итогов
урока
You
see boys and girls that our time is out. We have done a good job. I think the
extract from Roald Dahl’s book made an impression on you. And I hope that after
the lesson you will go to our school library and take there this marvelous book
to read it at home.