339192
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокИЗО, МХККонспектыКонспект урока "Шуақты күн."

Конспект урока "Шуақты күн."

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Бейнелеу өнері, сызу, технология пәнінің мұғалімі: Габдуллина М.А.

Сабақтың тақырыбы: Шуақты күн.

Мақсаты: білімділік: табиғаттың таңғажайып сырларын көре біліге. Бояу түстері жайлы таным- түсінігін кеңейту.

дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін кеңейту, білімдерін іс жүзінде көрсетуге ықпал ету, практикалық іс-әрекетін қалыптастыру, эстетикалық талғамдарын дамыту.

тәрбиелігі: табиғат көрінісіндегі қоршаған ортаны қамқорлыққа алуға, адамгершілікке тәрбиелеу.

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ-жауап.баяндау. түсіндіру.

Пәнаралық байланыс: табиғаттану, ана тілі

Көрнекілігі: схемалық таблицалар, түстану, суретшілер репродукциялары.

Қажетті құралдар: акварель, альбом, қылқалам,

Сабақтың барысы:

  1. Ұымдастыру бөлімі амандасу,оқушылардың назарын сабаққа аудару

  2. Үй тапсырмасын сұрау, сұрақтар қою:

а). бейнелеу өнерінің неше түрі бар?

ә).бейнелеу өнерінің жанрын ата?

б). График суретшінің құралы ?

в). Суда еритін мөлдір бояу?

г).негізгі түстерді ата?

ғ). Олар неше түске бөлінеді?

Жаңа сабақты түсіндіру. Балалар қазір қай мезгіл? Жылда неше мезгіл бар? Көктемде табиғатта қандай өзгерісті байқайсыңдар? Иә, күн жылынады,жылғалардан су ағады, гүлдер өседі, жапырақтар көктейді, әсіресе көн үлкейіп шуағы молаяды.

Балалар мен сіздерге күнге байланысты бір аңыз әңгіме айтып берейін. Бір күні күн мен жел:«кім күшті » деп таласып қалады.Бір кезде өтіп бара жатқан жолаушыны көрген жел:

Менің күштілігім соншалық қазір мына адамның үстіндегі киімін ұшырып әкетемін» деді де,у-у депуілдеп үрлеп еді, желді сезінген адам киімін мықтап ұстап алып жүре берді.«Егер бар күштілік адамның киімін шешу болса онда менің күштілігімді қара» деп жолаушыға бар шапағатын төкті. Қатты терлеген жолаушы үстіндегі киімін шешеді. Содан бері қатты жел күннің көзі шығып тұрған жерде ешқандай күшке ие емес екеніне көзі жетіп, әр мезгіл бір-біріне орын беріп алмасып тұратын болған екен.Міне, балалар жақсылық әрқашанда жамандықты жеңетініне тағыда көзіміз жетті



Қарайып жар қабақтар күн ыстаған,

Қырдан қар төмен қарай жылыстаған,

Тосады жалпақ дала күнге бетін

Денгесін жазайын деп құрыстаған,

Құрағы сырын шертіп қоғасына,

Сұлулық бітер көлдің жағасына,

Сансыз құс алуан ырғақ, алуан үнмен,

Сайрайды гүлді көктем даласында. деп ақын ағаларымыз көктемді сөз маржанымен сипаттаса, суретшілер қылқаламмен әр алуан бейнелерді салу арқылы сипаттаған. Енді балалар оқулықтарыңды ашыңдар 60-61-ші беттегі А.Куинджидің «Қайыңды орман» суретімен танысайық.( оқулықпен жұмыс).

Қане,кім бізге оқып берер екен. Куинджи деген кім? Оқушы кітапты оқиды. Тақтаға А.Куинджидің портретін іліп, суретші жайлы түсінік беру.

4.Машықтық жұмыс. Шуақты күн тақырыбына табиңат көрінісін бейнелейміз. Мұндай суретті қалай атаймыз. (пейзаж). Суретті салар алдында мына плакатқа назар аударыңдар. Бұл плакатта пейзажды салу жолдары көрсетілген. Оқушылар сурет салуға кіріседі. Оқушылар жұмысын аралап, қадағалап отыру. Жұмыс арасында бой жазу.

5.Сергіту сәті. Что такое пейзаж?

- Если видишь на картине нарисована река,

Или ель, и белый иней,

И леса и облака,

Или снежная равнина,

И поле и шалаш

То подобная картина,

Называется пейзаж!

Бояумен жұмыс кезінде жарық, көлеңке заңдылықтарын ұмытпай ескерген жөн. Ал сурет шынайы шығу үшін жылы түстерді дұрыс таңдай біліп, оларды пайдалана білу шеберлігінде жатыр. Акварельмен бояу кезінде, палитраны пайдалана отырып алдымен жылы түстерді жеңілдетіп жағып аламыз, кішкене кепкеннен кейін түстерді ауырлатамыз. Сонда біздің бейнеміздің көлемі шығып, ауа кеңістігі пайда болады.






6. Қорытынды.

Балалар енді табиғатқа байланысты жұмбақтар жасырайық.

Жылт-жылт еткен,

Жылғадан өткен.(су)

Үй үстінде ұсақ тас. (жұлдыз)

Күннің көзін жабады.

Айдың бетін жабады.

Жаңбыр болып жауады.

Шешуін кім табады. (бұлт)

7.Үйге тапсырма: Пейзажды аяқтау.



Ақсуат ЖОББМ

Батыс Қазақстан облысы


Краткое описание документа:

Бейнелеу өнері, сызу, технология пәнінің мұғалімі: Габдуллина М.А.

Сабақтың тақырыбы: Шуақты күн.

Мақсаты: білімділік: табиғаттың таңғажайып сырларын көре біліге. Бояу түстері жайлы таным- түсінігін кеңейту.

дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін кеңейту, білімдерін іс жүзінде көрсетуге ықпал ету, практикалық іс-әрекетін қалыптастыру, эстетикалық талғамдарын дамыту.

тәрбиелігі: табиғат көрінісіндегі қоршаған ортаны қамқорлыққа алуға, адамгершілікке тәрбиелеу.

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ-жауап.баяндау. түсіндіру.

Пәнаралық байланыс: табиғаттану, ана тілі

Көрнекілігі: схемалық таблицалар, түстану, суретшілер репродукциялары.

Қажетті құралдар: акварель, альбом, қылқалам,

Сабақтың барысы:

  • Ұымдастыру бөлімі амандасу,оқушылардың назарын сабаққа аудару
  • Үй тапсырмасын сұрау, сұрақтар қою:

а). бейнелеу өнерінің неше түрі бар?

ә).бейнелеу өнерінің жанрын ата?

б). График суретшінің құралы ?

в). Суда еритін мөлдір бояу?

г).негізгі түстерді ата?

ғ). Олар неше түске бөлінеді?

Жаңа сабақты түсіндіру. Балалар қазір қай мезгіл? Жылда неше мезгіл бар? Көктемде табиғатта қандай өзгерісті байқайсыңдар? Иә, күн жылынады,жылғалардан су ағады, гүлдер өседі, жапырақтар көктейді, әсіресе көн үлкейіп шуағы молаяды.

Балалар мен сіздерге күнге байланысты бір аңыз әңгіме айтып берейін. Бір күні күн мен жел:«кім күшті » деп таласып қалады.Бір кезде өтіп бара жатқан жолаушыны көрген жел:

Менің күштілігім соншалық қазір мына адамның үстіндегі киімін ұшырып әкетемін» деді де,у-у депуілдеп үрлеп еді, желді сезінген адам киімін мықтап ұстап алып жүре берді.«Егер бар күштілік адамның киімін шешу болса онда менің күштілігімді қара» деп жолаушыға бар шапағатын төкті. Қатты терлеген жолаушы үстіндегі киімін шешеді. Содан бері қатты жел күннің көзі шығып тұрған жерде ешқандай күшке ие емес екеніне көзі жетіп, әр мезгіл бір-біріне орын беріп алмасып тұратын болған екен.Міне, балалар жақсылық әрқашанда жамандықты жеңетініне тағыда көзіміз жетті

Қарайып жар қабақтар күн ыстаған,

Қырдан қар төмен қарай жылыстаған,

Тосады жалпақ дала күнге бетін

Денгесін жазайын деп құрыстаған,

Құрағы сырын шертіп қоғасына,

Сұлулық бітер көлдің жағасына,

Сансыз құс алуан ырғақ, алуан үнмен,

Сайрайды гүлді көктем даласында. деп ақын ағаларымыз көктемді сөз маржанымен сипаттаса, суретшілер қылқаламмен әр алуан бейнелерді салу арқылы сипаттаған. Енді балалар оқулықтарыңды ашыңдар 60-61-ші беттегі А.Куинджидің «Қайыңды орман» суретімен танысайық.( оқулықпен жұмыс).

Қане,кім бізге оқып берер екен. Куинджи деген кім? Оқушы кітапты оқиды. Тақтаға А.Куинджидің портретін іліп, суретші жайлы түсінік беру.

4.Машықтық жұмыс. Шуақты күн тақырыбына табиңат көрінісін бейнелейміз. Мұндай суретті қалай атаймыз. (пейзаж). Суретті салар алдында мына плакатқа назар аударыңдар. Бұл плакатта пейзажды салу жолдары көрсетілген. Оқушылар сурет салуға кіріседі. Оқушылар жұмысын аралап, қадағалап отыру. Жұмыс арасында бой жазу.

5.Сергіту сәті. Что такое пейзаж?

- Если видишь на картине нарисована река,

Или ель, и белый иней,

И леса и облака,

Или снежная равнина,

И поле и шалаш

То подобная картина,

Называется пейзаж!

Бояумен жұмыс кезінде жарық, көлеңке заңдылықтарын ұмытпай ескерген жөн. Ал сурет шынайы шығу үшін жылы түстерді дұрыс таңдай біліп, оларды пайдалана білу шеберлігінде жатыр. Акварельмен бояу кезінде, палитраны пайдалана отырып алдымен жылы түстерді жеңілдетіп жағып аламыз, кішкене кепкеннен кейін түстерді ауырлатамыз. Сонда біздің бейнеміздің көлемі шығып, ауа кеңістігі пайда болады.

6. Қорытынды.

Балалар енді табиғатқа байланысты жұмбақтар жасырайық.

Жылт-жылт еткен,

Жылғадан өткен.(су)

Үй үстінде ұсақ тас. (жұлдыз)

Күннің көзін жабады.

Айдың бетін жабады.

Жаңбыр болып жауады.

Шешуін кім табады. (бұлт)

7.Үйге тапсырма: Пейзажды аяқтау.

Ақсуат ЖОББМ

Батыс Қазақстан облысы
