Class -11
|
Date - 25 October, 2014
|
Time – 40 min.
|
No. of students - 21
|
ЦЕЛИ:
образовательные: формирование грамматического
навыка употребления союзов и предлогов while/whereas, although/though, despite/in spite of в речи при обсуждении темы «Жизнь
пожилых людей»; формирование лексических навыков по теме «Жизнь пожилых
людей»
воспитательные: воспитание умения
сотрудничать при работе в группе и в парах, воспитание толерантности по
отношению к пожилым людям в родной стране и странах изучаемого языка, а
также к своим одноклассникам.
развивающие: развитие памяти, внимания,
лингвистической догадки.
Задачи: развитие фонетических навыков,
введение ЛЕ по теме «Жизнь пожилых людей», чтение и аудирование с
извлечением конкретной информации, закрепление грамматического материала:
союзы и предлоги while/whereas, although/though, despite/in spite
of , пройденного на предыдущих уроках, закрепление лексического
материала, употребление грамматического и лексического материала в речи.
|
ANTICIPATED PROBLEMS (optional) могут возникнуть трудности с
переводом, когда учащиеся будут искать в словаре каждое незнакомое слово, не
используя лингвистическую догадку
|
MATERIALS учебник, рабочая тетрадь, доска, видеопроектор, ноутбук с
аудиооборудованием.
|
№
|
Этапы урока
|
Действия учителя
|
Действия учащихся
|
время
|
1
|
Организационный момент (warm-up activity)
|
Good morning,
my dear students!
I have some
questions for you:
1.
What day is it today?
2.
What date is it today?
3.
Who is absent today?
4.
Do you like today’s weather? Why?
|
Good morning
teacher!
Фронтальная работа
1.
Today is Saturday.
2.
Today is the twenty-fifth of October.
3.
Nobody is absent today.
4.
No, I don’t. Because it’s rainy and cloudy today.
|
1 мин.
|
2
|
Проверка домашнего задания (актуализация опорных знаний, умений,
навыков)
|
(slide
1) At home you should have prepared short stories about your grandparents.
Who would like to tell us the story?
|
Несколько учеников рассказывают о своих прародителях.
|
4 мин
|
3
|
Сообщение темы и целей урока
|
The topic of
our lesson is ‘how do elderly people live?’ More than that, we are going to
watch a video extract telling us about the elderly, and to express your own
opinion about getting old. Objectives (slide 2)
|
-
I think that , today we are going to speak about old people lives,
-
discuss some points of being elderly
|
1 мин
|
4
|
Фонетическая разминка
|
So, what words
come into your mind when you are thinking about being old?
Sometimes
it’s difficult for many people to pronounce words with such sounds as [l] ,
[r] (slide 3 )
Let’s look at
the screen. We can see the scheme that shows us how to pronounce these
sounds.
Pronounce it
according to the scheme. Name the words with these sounds.
- Let’s
train to pronounce it in the correct way. The tongue-twister will help you.
Slide (4)
Tongue-Twister
Rory is the really wily,
wiry and weird
lab rat.
- repeat the tongue twister after me.
-Now read the tongue-twister in pairs.
Listen to each other and correct the mistakes if there are any.
-Let’s read
it in a natural manner. Who wants to be the first?
|
Фронтальная работа
Ответы
учащихся:
Elderly, problems, health problems, money
problems.
Учащиеся произносят звуки [l], [r], вспоминают слова с этим звуком, например
people, elderly, roll.
Повторяют скороговорку за
учителем по строчкам, декламируют её самостоятельно друг другу (работа в
парах), исправляют ошибки друг друга.
Несколько желающих рассказывают
скороговорку всему классу.
|
5мин.
|
5
|
Развитие лингвистической догадки (anticipating)
|
Now I want
you to think over the question: how do elderly people live? What are good and
bad points of being old? The pictures on the screen will help you to answer. You
have two minutes to think over your answer and discuss it with your partner
(slide 5)
Now I would
like Katya to go to the blackboard and write down the pupils’ answers.
Thank you, It
was good work.
|
Работа в парах. Учащиеся
обдумывают ответы и обсуждают их с соседом.
Катя Д. Выходит к доске и
записывает ответы остальных учащихся.
Каждая пара учащихся
предлагает свой ответ
Предполагаемые ответы учащихся:
- Many old people have health and money
problems.
-
They don’t have to go to work. Because of that they have a lot of free
time.
-
The elderly can devote their time to their grandchildren.
|
6 мин.
|
6
|
Физкультминутка (релаксация)
|
Now it’s time
to relax a little. And Tanya will help you to do it in the right way.
|
Таня Игнатенко проводит заранее подготовленную минутку релаксации:
Close your
eyes,
• Imagine
yourself at the
seashore,
looking out on
a vast ocean
• See the
waves coming over and over
• Hear the
sound of the waves, the rhythm of the waves
• Smell the waves, the salty waves
Open your eyes.
Остальные учащиеся расслабляются,
закрывают глаза, представляют приятные образы
|
1 мин.
|
7
|
Введение лексического материала по теме «Жизнь пожилых». Чтение с
извлечением конкретной информации
|
Open your
books, please, on page 160. You can see some opinions from the article ‘The
world needs the elderly’. Look through the article and tell me what points we
haven’t already said about.
The slide
will help you (slide 6)
|
Учащиеся просматривают
статью, определяя значения незнакомых слов с помощью записей на слайде.
Предполагаемые ответы учащихся:
- elderly people become a burden to
children
- they suffer the fear of death
- the elderly get wiser, have more
experience and the ability to help with advice.
|
7 мин.
|
8
|
Закрепление лексического материала.
Аудирование с извлечением конкретной информации, а также общим
пониманием.
|
Today we are
going to watch the video about 105 year old lady, who is telling about her
life. Let’s listen to her and answer the following questions:
-
Where does she live?
-
Does she suffer the fear of death?
-
How many children has she got?
-
Is she a burden to them?
-
Is she happy?
(slide 7)
|
Смотрят видео, отвечают на
вопросы.
-
She lives in ‘Shepherd’s village’, a home for elderly people in GB.
-
No, she doesn’t. She is said to be fearless
-
She has four children. They are three daughters and a son.
-
No, she isn’t. We can see that she lives at a home for elderly. More
than that, Jessie said, that if she needed help, she would ask. But her
children are still waiting this moment.
-
Yes, she is. Her secret of happiness is having peace in your heart.
|
8 мин.
|
9
|
Подведение итогов урока
Повторение грамматического материла прошлых уроков и употребление лексического
материала в речи.
|
Now we can
see that while some elderly people see only bad points in being old, others
do not feel any disadvantages.
The task is
to compare different people’s life circumstances using the conjunctions and prepositions
such as while/whereas, although/though, despite/in spite of
For doing the
task you should divide into four groups (slide 8)
Now we are
ready to listen to each group.
Today we’ve
done a lot of work, and it’s well done. Now I’d like to tell you the marks .
|
Групповая работа, записи в
тетради
Учащиеся высказывают свои
мнения по заданному вопросу. Предполагаемые ответы учащихся:
- While some elderly people see only bad
point of being old, some other people do not see any disadvantages.
- Although the elderly have health
problems, they try to enjoy their lives , they knit, cook and travel a lot,
because of that they are happy. While the others are always in bad mood.
|
7 мин.
|
10
|
Домашнее задание
|
My dear
pupils, open your diaries and write down your home task, please. At home you
should do ex. 2 on p.161 in your Activity books. (slide 9)
Thank you for
the lesson. Goodbye.(slide 10)
|
Записывают домашнее задание
в дневник.
|
1 мин.
|
|
|
|
|
|
|