Инфоурок Английский язык КонспектыКонспект урока в 6 классе по теме "Что в меню?"

Конспект урока в 6 классе по теме "Что в меню?"

Скачать материал
библиотека
материалов

Класс: 6 № урока: 85

Тема: Что в меню?

Цели: усвоить основной лексический материал по теме урока, научиться строить диалоги по теме по образцу, используя выученные ЛЕ; повторить использование грамматических времён Present Simple \ Present Continuous

Развивать навыки говорения, чтения, умения использовать изученные ЛЕ

Воспитывать культуру поведения в общественных местах.


Планируемые результаты:

Предметные:

Уметь распознавать на слух английские слова и фразы; уметь находить в диалоги фразы, употребляемые в Present Simple \ Present Continuous


Метапредметные УУД:

Коммуникативные: вести диалог этикетного характера в ситуациях бытового общения.

Регулятивные: осуществлять регулятивные действия самонаблюдения, самоконтроля и самооценки в процессе коммуникативной деятельности на английском языке.

Познавательные: осознанное построение речевого высказывания в устной форме.

Личностые:

Знание правил вежливого поведения, развитие стремления к выражению эмоций и чувств адекватным способом, навыков коллективной учебной деятельности.


Тип урока: комбинированный


Оснащение: УМК «Английский в фокусе» для 6 класса / Ю. Е. Ваулина, В. Эванс, Д. Дули, О. Е. Подоляко. – М.: Express Publishing: Просвещение;

Аудио проигрыватель; тематические картинки


Ход урока:

  • Организационный момент.

Good morning, boys and girls! Glad to see you. How are you? Who is on duty today? Is anybody absent?

Ответы обучающихся.

- Good morning, teacher! I’m fine/OK. I’m on duty today. ….. is absent.

Look at our board of seasons. What is the season now? it is spring. Let’s fill the gaps. What is the date today? What is the weather like today?


  • Проверка домашнего задания:

Traditional meal in our family (уметь рассказывать сообщение про семейное блюдо)

Учащиеся рассказывают о любимых блюдах в своей семье


  • Постановка цели и задач урока. Мотивация обучающихся

  • Фонетическая разминка:

1. AN APPLE A DAY KEEPS THE DOCTOR AWAY.

2. BETTER A SMALL FISH THAN AN EMPTY DISH.


  • What is your favourite fruit?

  • What drinks do you like?

  • What is your favourite dish? 

And today we are going to have a party in the restaurant. But before we need to order the table. Our topic today is Ordering food/drinks


  • Первичное усвоение учебного материала:

Now, we’re going to work with our vocabulary Tastes & Dishes. Look at the blackboard. There are some products. You should compare them with their tastes. What do the food items in the pictures taste like? Use the adjectives to make sentences.


The products: melon, crisps, pepper, celery, lemons

The tastes: • bitter • salty • sweet • hot and spicy • sour


  • For example: Melons are sweet.

  • Which of the food in the pictures is/are: • a vegetable? • a snack? • a spice? • a fruit?

  • Знакомство с меню.

Работа с текстом. P. 88. Ex. 3.

Look at the text. What is it? Where can you see it?

Put the headings in the right place. Can you think of one more dish/drink for each category?

Main Courses • Starters • Desserts • Drinks


Making a menu:

Well, imagine you are a chef. Make a menu for your restaurant. Remember that the menu consists of some parts. What are they? Main Courses • Starters • Desserts • Drinks


  • Don’t forget about prices.

Pupils work in pairs. They should make a menu

  • Give me your menus.

Let’s read your menu.


  • Первичное закрепление учебного материала:


Now we will listen to the dialogue about the Ordering food/drinks

. Работа с учебником. P. 89


  • Разбор фраз предложения и предпочтения, при заказе блюд в кафе \ ресторане.

Requesting

May I ...?/Can I ...?/l want

.Could I ...?/l'd like ..., please.

  • Suggesting

Would you like ...?/How about ...?/Do you want...


Физкультминутка

Up, down, up, down. 

Which is the way to London Town? 

Where? Where? 

Up in the air, 

Close your eyes 

And you are there! 

  • Pre-listening task:

Работа с лексикой. Поиск\чтение\ перевод

Учитель читает фразу из диалога. Учащиеся повторяют за учителем. Переводят. Учитель объясняет незнакомые фразы \ слова.

  • Thanks for inviting me to lunch.

  • . Where's the menu?

  • Here you are, sir.

  • I want the roast beef.

  • I'm trying something else for a change.

  • No, I'm having the chef's salad today. I'm on a diet.

  • Are you ready to order, sir?

  • Can I have a glass of mineral water, please?

  • Would you like anything to drink?


  • Прослушивание. Чтение. Перевод

Listening \ Reading\ работа с новым лексическим материалом.


Sheila: Thanks for inviting me to lunch.

George: You're welcome. Oh, I love this place.

Sheila: Me too. Where's the menu? I'm really hungry.

George: The waiter's bringing it now, look!

Waiter: Here you are, sir.

George: Thank you. Hmm, I want the roast beef.

Sheila: Really? But you usually have the spicy grilled chicken.

George: Well, today I'm trying something else for a change.

What about you? Do you want the sirloin steak with creamed mushrooms? You always enjoy that.

Sheila: No, I'm having the chef's salad today. I'm on a diet.

Waiter: Are you ready to order, sir?

George: Yes. We'd like the chef's salad and the roast beef, please.

Waiter: Would you like anything to drink?

George: Can I have a glass of mineral water, please?

Sheila: And could I have a cola, please?

Waiter: A glass of mineral water and a cola ... Thank you.


  • Grammar time: Present Simple vs. Present Continuous

Look at the text of the dialogue. Can you find the phases with the Present Simple vs. Present Continuous?

Present Simple: But you usually have the spicy grilled chicken

You always enjoy that.

Present Continuous: The waiter's bringing it now\

Today I'm trying something else for a change

I'm having the chef's salad today




  • Информация о домашнем задании, инструктаж по его выполнении


p. 89. Ex. 7;(записать предложения, используя правила употребления грамматических времён.)

p/89. (составить мини-диалог, использую основной лексический материал по теме урока)


  • Рефлексия. Подведение итогов.



The lesson is almost over. What about our plans to learn new words and expressions? To learn numbers? To do exercises? To read? To listen? To speak?

Can you tell me, what you knew before and what was new for you today? Was the lesson interesting?

Дети анализируют свою деятельность на уроке:


  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
    Пожаловаться на материал
Скачать материал