Инфоурок / Музыка / Конспекты / Конспект уроку: "Галерея гімнів"
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Я люблю природу», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 15 ДЕКАБРЯ!

Конкурс "Я люблю природу"

Конспект уроку: "Галерея гімнів"




Московские документы для аттестации!

124 курса профессиональной переподготовки от 4 795 руб.
274 курса повышения квалификации от 1 225 руб.

Для выбора курса воспользуйтесь поиском на сайте KURSY.ORG


Вы получите официальный Диплом или Удостоверение установленного образца в соответствии с требованиями государства (образовательная Лицензия № 038767 выдана ООО "Столичный учебный центр" Департаментом образования города МОСКВА).

ДИПЛОМ от Столичного учебного центра: KURSY.ORG


библиотека
материалов

Конспект

відкритого уроку музичного мистецтва,

проведеного учителем музичного мистецтва

Бахмутського НВК № 11

Квасниковою С.В.


Тема уроку: Галерея гімнів.

Мета:

  • закріплювати поняття «гімн», визначати риси гімнів, підкреслити громадянську та духовну роль музики в житті народу й держави, допомогти усвідомити значення державного та духовного гімну України, державного гімну Франції, гімну школи, ознайомити з літературним гімном рідного краю В. Сосюри;

  • розвивати вміння характеризувати музичні твори та склад їх виконавців, відчуття ритму та ансамблю під час колективного виконання пісні, творчі здібності, інтерес до діяльності на уроці музичного мистецтва;

  • виховувати кращі моральні та духовні якості особистості, громадянина-патріота своєї країни, інтерес до творів мистецтва на уроці.

Музичний матеріал: державний гімн України, державний гімн Франції, «Боже великий, єдиний» муз. М.Лисенка, «Гімн школи» муз. О.Чікової, сл. Н. Адаменко, «Україна» муз. Т. Петриненка.

Обладнання: робочі зошити для учнів, музичний інструмент, проектор, комп'ютер, презентація.

Тип уроку: урок – екскурсія, домінантний.

Хід уроку


  1. Організаційний момент (вхід до класу під звучання пісні Т. Петриненка «Україна» )

  2. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель: Доброго дня, мене звуть Світлана Валеріївна. Сьогодні я буду вашим учителем музичного мистецтва. Бажаю вам на уроці добре попрацювати, творити, бути активними.

Учитель: У давні - предавні часи люди не вміли співати, тому що вони не вміли радіти.

—  Небо, навчи людей співати, тоді жити їм стане легше, — попросила якось Земля.

Добре, Земле, я подарую тобі зернятка прекрасних квітів. Сонечко зігріє їх, теплий весняний дощик напоїть, а ти допоможи їм вирости та розквітнути. Люди почують мелодію цих квітів та самі почнуть співати.

Умита і зігріта Земля виростила всюди веселі різнокольорові квіти. Вони були просто чудові, але люди не помічали їх. І раптом над землею розкинулася веселка, затремтіла, задзвеніла, заспівала, і сім її різнокольорових півкругів перетворилися на сім різнокольорових ноток. Сплелися вони у веселі пісні, які полетіли навколо Землі. Першими підхопили пісні птахи. Люди підняли голови і прислухалися до співу. На їхніх обличчях з'явились усмішки. Несвідомо вони почали наспівувати. Так люди навчилися співати та радіти. Жити людям стало легше, тому що пісня і музика дають людині силу та свободу.

Учитель: Мабуть, ви здогадалися, що сьогодні на уроці ми будемо говорити про … пісню.

А саме про який пісенний жанр, ви взнаєте, коли розгадаєте кросворд.

(завд. №1). Перед вами робочі зошити, ознайомтесь з ними. Починаємо розгадувати кросворд.

  1. Як з італійської перекладається слово «вокас».

  2. Словесно-музичний твір, призначений для співу.

  3. Твори про життя козаків, які виконували кобзарі, бандуристи, лірники.

  4. Один із 3-х «кітів».

Ключове слово –«гімн».

  1. Актуалізація опорних знань.

Учитель: Що ж таке гімн? Відповісти на це питання вам допоможуть робочі зошити, в яких є опорні фрази. Використайте їх та запишіть свої визначення (завд. №2).

Учитель: Давайте разом згадаємо, які бувають гімни за призначенням (завд. № 3).

Учитель: Подивіться на екран та скажіть, що, на ваш погляд, поєднує ці ілюстрації? (люди співають, як співають).

  1. Вивчення нового матеріалу.

Учитель: І так, я вас запрошую до галереї, але галереї незвичайної, замість картин та інших експонатів в ній будуть представлені різноманітні гімни. В нашій галереї прозвучать гімни на різних мовах: українській, російській, французькій.

Учитель: А чи знаєте ви, що перші гімни виконувалися як молитовні пісні у храмах Давнього Єгипту. В Давній Греції, де вони виконувалися хором або окремими співаками, гімни присвячувалися богам, героям, переможцям. Перші олімпійські змагання були саме в Греції, переможців називали олімпіоніками та в їх честь обов'язково співали гімни.

Пізнішне гімни стали офіційними музичними символами країн. Урочиста музика відображає духовність нації, а патріотичні тексти гімнів прославляють державу. Державний гімн є символом держави поряд з іншими атрибутами - прапором, гербом. Назвіть прізвища авторів, які створили гімн нашої держави. Які шляхи пройшла ця пісня доки стала гімном ви знаєте. Я хочу запропонувати вам виконати разом зі мною 1 к. , приспів і подумати:

  • Які б слова ви підібрали для характеристики гімну?

  • Яке виконання гімну: вокальне чи інструментальне вам подобається більше, чому?

  • Хто виконує гімн?

Учитель: Запрошую до наступного експонату галереї.

Учитель: Цей твір раніше мав назву «Дитячий гімн» тому, що вважалося, що саме діти найчистіші та найсвітліші серед людей. Їх прохання, молитву почує кожен. Хоча слова гімну зовсім не дитячі. Послухайте їх (зачитую).

3. Молимось, Боже єдиний,
Нам Україну храни,
Всі свої ласки-щедроти
Ти на люд наш зверни.

4. Дай йому волю, дай йому долю,
Дай доброго світу,
Щастя дай, Боже, народу
І многая, многая літа.



Учитель: Написав цей хоровий твір видатний український композитор – М.В.Лисенко. Звучить духовний гімн України. Послухайте та порівняйте його звучання із звучанням державного гімну, а саме:

  • хто виконує

  • чи звучить інструментальний супроводу.

Учитель: Під час яких подій може виконуватись цей гімн?

Учитель: Будь ласка, прошу переходити далі. Цей експонат нашої галереї досить незвичайний. Я точно знаю, що він потрапив до нас із Франції, але це ж тільки картина та вірші. Роздивимося картину.. Які події висвітлені на ній? Можемо бачити барикади, людей, у яких в руках зброя. Ця картина розкриває події Великої Французької революції. Саме в той час з'являється пісня «Марсельєза», яка згодом стає Державним гімном Франції. Гімн не звучить, але ми можемо з вами припустити, який може бути характер мелодії, ритм, яким буде супровід, тому що текст гімну в нас є.

Учитель: Прочитайте слова та проплескйте їх у ритмі ланцюжком кожний по рядочку. Наприклад, ось так.

Отречемся от старого мира!
Отряхнем его прах с наших ног!
Нам враждебны златые кумиры;
Ненавистен нам царский чертог!
Мы пойдем в ряды страждущих
братий,
Мы к голодному люду пойдем;
С ним пошлем мы злодеям проклятья,
На борьбу мы его позовем:
Вставай, подымайся, рабочий народ!
Вставай на врагов, брат голодный!
Раздайся крик мести народной!
Вперед!

Учитель: Який характер мелодії може бути? Чи буде супровід, які інструменти будуть його виконувати (оберіть із запропонованих). Чи цікаво вам прослухати цей твір? Він буде звучати французькою мовою. Пропоную жестами створити супровід:

1 р.- сильна доля (долонька по партіі)

2 р. – дві долі (плескання в долоні)

3р. – 1-плеск в долоні , 2- щолкання пальцями.

(звучить гімн із супроводом).

Учитель: А тепер виконаємо ще раз, стоячи.

1р. – сильна доля правою ногою

2р. – дві долі (два маленькі кроки на місці)

3 р. – 1-плеск в долоні, 2- по нозі.

Учитель: В рухах ми передали характер державного гімну Франції. Чи схожий він на хвалебну пісню? Які слова можуть охарактеризувати його? (в роб. зошитах характеристики).

Учитель: Не дуже поспішаю до наступного гімну, тому що спочатку хочу вам розказати цікаву історію його створення. В звичайнісінькій школі м. Бахмут працювали звичайні вчителі. І ось одного разу вони задумалися: «Чому в такій великій школі, як наша не має гімну школиІ робота закипіла. Учитель початкових класів – Адаменко Н.Є написали вірші, а вчитель музичного мистецтва – Чікова О.В. створила мелодію. Виходить, поміж нас ходять справжні поети та композитори! Гімн школи повинен був зазучати. Вірно? А хто ж його виконає? Виконали його такі ж учні як ви, відвідувачі хорового колективу. Увага. Звучить гімн школи НВК № 11. Вслухайтесь в текст, він написаний російською мовою. Які слова побажання ви почуєте в пісні? (текст в роб. зошитах). Чи схожий він на урочисту пісню? Чим саме?

Учитель: Пропоную вивчити 1 куплет. Приготувалися до співу, сіли як я. Послухайте скоромовку та повторіть за мною («Иван, Иван, вырывай бурьян», «Топоры остры до поры»). Проспівайте на 2-х звуках - «Мороз, мороз, не морозь мне нос». А тепер – мелодію згори до низу на слог-«гро» (пунктірний ритм). (розучую по фразам, об'єдную фрази, повторюю 1 к.)

Учитель: Виконаємо 1 к. пісні, чітко промовляючи слова.

Учитель: Добре виконали, у вас разом з вашими педагогами тепер є змога створити гімн своєї школи та виконувати на святах, виховних заходах.

  1. Підсумок уроку.

Учитель: А мені хотілося б разом з вами вокремити риси жанру «гімн». Це завдання № 7 у ваших зошитах (зачитують відповіді).

Учитель: Не тільки в музичному мистецтві можемо зустрітися з гімнами. Є гімни і літературні. Гімном рідному краю є вірш нашого співвітчизника В.Сосюри (зачитує дитина).


Любіть Україну, як сонце, любіть, 
як вітер, і трави, і води…
 
В годину щасливу і в радості мить, 
любіть у годину негод
и.

Любіть Україну у сні й наяву, 
вишневу свою Україну,
 
красу її, вічно живу і нову,
 
і мову її солов’їну.

  1. Рефлексія.

Учитель: Наша екскурсія до галереї гімнів завершується. Хочеться запитати, що цікавого ви сьогодні взнали на уроці, які твори сподобалися більш за все, які історії вразили?

Учитель: Мені було дуже приємно бачити на уроці таких вихованих, культурних та обізнаних в музичному мистецтві учнів. Тому хочу вам запропонувати наступне творче завдання за власним вибором:

  1. «Я-журналіст» . Написати відгук на твір «Гімн школи».

  2. Створити гімн родини за орієнтовним планом, який є в ваших робочих зошитах.

Учитель: Дякую за співпрацю, а на згадку вам залишаються робочі зошити, які ви заберете додому. Поділіться з вашими батьками всім тим, що ви узнали сьогодні на уроці. А самих найактивніших я хочу відзначити ось такими червоними нотками. Наклейте їх на ваші зошити. До побачення.

















Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 13 декабря. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru

