Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Конспект уроку природознавства на тему "Корисні копалини в рідному краї"

Конспект уроку природознавства на тему "Корисні копалини в рідному краї"


  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

Підготувала і провела вчитель початкових класів

Каланчацької ЗОШ І-ІІІ ступенів №1

Херсонської області

Бєлєнкова Ніна Володимирівна

Тема уроку. Корисні копалина в рідному краї. 

Мета: формувати уявлення про корисні копалини рідного краю, їх властивості, застосування, виробляти вміння визначати їх за умовними знаками на фізичній карті України; розвивати вміння виконувати досліди за інструкцією, спостережливість дітей;виховувати охайність під час проведення дослідів, здатність до самоконтролю, почуття відповідальності за раціональне використання корисних копалин. 
Тип уроку: засвоєння знань. 
Матеріали та обладнання: мультимедійна презентація «Корисні копалини», фізична карта України, колекції корисних копалин, склянки з водою для дослідів, скриньки для гри «Пошта», картки з умовними позначками корисних копалин, комп’ютери, індивідуальні картки із завданнями, підручник для 4-го класу «Я і Україна»,. 

Хід уроку



  1. Організація класу. 

    1. - Діти, сьогодні у нас на уроці гості, привітайтеся, будь ласка, з ними.

      - Вже пролунав для нас дзвінок,

      який покликав на урок.

      Ми щиро раді вас вітати,

      здоров’я й щастя побажати. 

      І працювати будем гарно,

      щоб наш урок пройшов не марно.

      Девіз роботи на уроці:

      З природознавства кілька уроків - 

      у світ незвичайний ще кілька кроків.

      Світ природи пізнати маємо,

      Багато цікавого ще пізнаємо.
      1.2 Перевірка правильної постави.

  • Діти, а чи вмієте ви правильно сидіти за партою?

Покажіть мені, як же потрібно сидіти за партою. Сядьте всі рівно, руки поклали на парти, ноги поставили на підлогу під прямим кутом.


II. Хвилинка "Календаря природи». 

Починаємо з повідомлення гідрометеоцентру, я прошу відповідальних за спостереження за погодою повідомити прогноз погоди на сьогоднішній день.

1-ша учениця:

-За даними гідрометеоцентру на сьогоднішній день в Каланчацькій школі, а зокрема в 4 А класі очікується такий прогноз погоди, а саме: безхмарне небо на уроці, сильний вітер від піднятих рук та глибоких знань, температура плюс 10 – 12 балів, опади у вигляді великої кількості “знайчиків” та високих балів. Нашій вчительці і присутнім вчителям синоптична лабораторія бажає: нехай проблеми та незгоди не роблять вам в житті погоди.

Але це, звичайно, жартівливий прогноз.

  • 2-га учениця:

    -А насправді сьогодні на території Херсонської області спостерігається така погода (температура, вітер, опади).

    Зараз уже майже середина першого місяця весни, про березень в народі кажуть, що він має жіночий характер, бо вночі тріщить, а вдень плющить. і справді вночі ще морози, а вдень тепло, сонячно.

  • Наші пращури слов’яни саме з першим місяцем – березнем, пов’язували новолітування, тобто початок нового року. Сьогодні 14 березня день Явдохи (Євдокії).



ІІІ Перевірка домашнього завдання 
1.Природничий диктант. 
1 учень виконує на дошці 
- Повітряна оболонка, яка оточує нашу планету. (Атмосфера). 
- Стан нижнього шару атмосфери над певною місцевістю в певний проміжок часу. (Погода). 
- Прилад для вимірювання температури повітря. (Термометр). 
- Прилад для визначення напряму вітру. (Флюгер). 
- Які вітри приносять в Україну похолодання? (Північні). 
- Яка служба вивчає і досліджує стан атмосфери та зміни в погоді? (Метеорологічна служба). 

ІV Повідомлення теми і мети уроку.

  • Діти, а щоб дізнатися, що ми сьогодні з вами будемо вивчати вам треба вилучити зайві букви (е і У) і прочитати тему нашого уроку.

УКЕОЕРУИСНУІЕУЕКУОПЕАУЕЛИУНЕИУ

  • Так, молодці! Тема нашого уроку «Корисні копалини рідного краю».

V Актуалізація опорних знань.

    1. Вступне слово вчителя.

  • З давніх – давен людина навчилася використовувати різноманітні багатства, які лежать на поверхні землі, або в її надрах, будуючи шахти, утворюючи кар’єри, пробурюючи свердловини. Які ж це багатства?

  • Граніт, глина, пісок, торф, вапняк, сіль, крейда, нафта, кам’яне вугілля – це все корисні копалини. Їх добувають з надр землі для багатьох видів промисловості, народного господарства. Але перш ніж добувати, їх треба знайти. Пошуками корисних копалин займаються геологи. Їм доводиться перепливати бурхливі ріки, підніматися високо в гори, ходити по болотах, пробиратися невідомими стежками, в мороз і спеку жити в палатках.

  • Праця важка, але цікава і почесна. Відкриваючи все нові поклади, геологи приносять людям користь. «Корисні копалини залягають у землі на різній глибині, а можуть знаходитися і на поверхні. Для їх добування риють відкриті кар’єри, будують шахти, бурять свердловини. Слайди 4, 5, 6 
    Але знайти корисні копалини в товщі землі не так легко. Родовища корисних копалин розподілені у землі нерівномірно»

  • Однак, відкрите родовище – лише половина справи. Багато зусиль треба покласти, щоб корисні копалини видобувати, а потім, переробити. Складної переробки вимагає нафта, щоб одержати такі речовини як бензин, гуму, фарби, тканини, ліки. А от крейду можна використовувати без будь – якої переробки. Бери її і пиши. Пісок з кар’єру відвозять одразу на будівництво.



    1. Робота з фізичною картою України. (на дошці і в атласах на партах)

  • Діти, відкрийте свої зошити посередині. Там у вас є карта України.

  • Які корисні копалини ви вже знаєте, які видобувають в Україні?

VI Сприймання нового матеріалу

  • - Пригадайте, на які групи поділяються корисні копалини? Слайд 9

  • - Які називаються горючими? Наведіть приклади. Слайд 10

  • - Які називаються рудними? Наведуть приклади. Слайд 11

  • - Які називаються нерудними? Наведіть приклади. Слайд 12

  • Як називаються місця, де великі поклади корисних копалин?

  • Які корисні копалини ви бачили? - Якими корисними копалинами доводилося користуватися вам?

  • Що, це за копалина, в якої білий колір і нею можна писати?

  • Діти, скажіть у якій частині України ми живемо?

  • Так, правильно у південній. Діти, подивіться уважно і скажіть яких корисних копалин найбільше на півдні України?

Повідомлення про Херсонську область.

Учні нашого класу побувають у ролі досвідчених фахівців.


  • Науковець, розкажіть про географічне положення Херсонської області

1 учень: Населення: 1149,8 тис. осіб,

Площа: 28,5 тис. кв. км.

Обласний центр: м. Херсон.

Географічне положення: розташована на півдні України в межах Причорноморської низовини, у басейні нижньої течії Дніпра. На півдні омивається водами Чорного і Азовського морів. Берегова лінія дуже порізана. Вздовж морського узбережжя тягнуться піщані острови, коси, мілководні затоки, Дніпровський лиман. Головні річки – Дніпро і його права притока Інгулець. На території області знаходиться велика частина Каховського водосховища, з якого вода надходить у Північно-Кримський канал 40 км і Каховську зрошувальну систему.

Адміністративно-територіальний розподіл: 18 районів.

Клімат: помірно континентальний. Улітку сюди надходять повітряні маси з Північної Африки, Малої Азії і Балканського півострова, взимку – маси арктичного повітря, що сприяють ранній осені і пізній весні. Літо спекотне і сухе, іноді бувають чорні бурі. Зима здебільшого тепла, малосніжна; осінь і весна сухі й сонячні. Середня температура липня +22,5°C, січня –4°C. Купальний сезон у морях – із червня до жовтня. Кількість опадів становить 350-500 мм.

2 учень: Геолог

Розглянемо корисні копалини Херсонської області.
Надра краю багаті на нерудні корисні копалини — пісок, глини, вапняки, мергель і каоліни. Значні поклади будівельного і кварцового піску. Тут розташована найбільша у Європі Олешківська піщана арена (площа до 200 тис. га). Сировину використовують як у будівельній, так і скляній промисловості.
На правобережжі Дніпра найбільш поширені вапняки. Використовують камінь на будівництві.
Місцеві глини — прекрасна сировина для виготовлення цементу, цегли і черепиці. Півтораста років тому, за деякими свідченнями, ця черепиця цінувалася за кордоном на рівні марсельської.

На території Голопристанського району,. розташоване Кардашинське родовище торфу, освоюється газове родовище Стрілкове на Арабатській Стрілці.

Родовища торфу в Херсонскій області зосереджені в плавнях долин р.Днепро. Сировиною для його утворення послугували зарості очерету.

Найбільш значним і освоєним родовищем торфу є Кардашинське родовище.
У багатьох районах, зокрема Каховському, Каланчацькому,’Тенічеському, Білозерському, розвідані значні запаси хлоридно-сульфатно-натрієвих мінеральних вод.
У Приазов’ї, на півострові Чонгар, виявлені унікальні геотермальні води з 36-відсотковим умістом йоду.
На півночі правобережної частини області виявлені запаси фосфоритів і бокситів, а на заході — поклади золота. Діють Генічеський і Геройський солезаводи.

В області є кілька солоних озер, ропа і грязі яких використовуються у лікувальній практиці. Це, насамперед, озеро Соляне у Голій Пристані з унікальними «живими» грязями, цілющі властивості яких відомі далеко за межами країни.
Останнім часом на Херсонщині виявляють інтерес до енергії сонця і вітру, якої тут більше, ніж будь-де.

Корисні копалини Каланчакського району:
- пісок — Джарилгацька затока;
- глина — кар’єр у селищі Каланчак;
— мінеральні води;





  1. Фізкультхвилинка
    Низько-низько нахилися,

Землі рідній поклонися.

Тут і гори, і долини,

Тут і ріки, й полонини,

Тут моя сімя –

Мама, тато, брат і я.

Друзів в мене є багато.

Тут мій сад і моя хата -

Все, що ношу я у серці, –

Україною зоветься!



VIII. Осмислення зв’язків і відношень об’єктів вивчення 




1. Розгляд колекції гірських порід нашої держави

  1. Презентація корисних копалин, їх характеристика,використання.

- Ця презентація допоможе вам у виконанні наступного завдання.

3. Вивчення властивостей корисних копалин за допомогою дослідів.

  • Проведемо декілька дослідів з корисними копалинами нашої місцевості
    1.Проведення дослідів. 
    Мета: виявити властивості окремих корисних копалин рідного краю. Після проведення дослідів на кожну корисну копалину учні заповнюють таблиці. 
    Дослід №1 з торфом 
    Виконує вчитель 
    - Розгляньте шматочок торфу. Якого він кольору? Який на дотик? 
    - Стискаю його міцно, пробуючи поламати. Чи вдалося мені це зробити? Чи відчувається запах торфу? 
    - Кидаю шматочок торфу в склянку з водою. Що помітили? Чи розчинився торф? 
    А тепер я підпалю його. Спостерігайте уважно чи буде він горіти. 

  • Дослід 2 з вапном



Дослід №3 з піском і глиною 
Виконують учні 
- Розгляньте пісок, глину. Якого вони кольору? Які на дотик? 
- Візьміть у руки пісок. Намочіть його. Чи злипся він докупи? Чи став пластичним, ніби пластилін? 
- Намочіть глину. Якою вона стала? Чи стала пластичною? 
- Чи відчувається запах піску, глини? 
- Киньте шматочок піску та глини в склянку з водою. Що помітили? Чи розчинився пісок, глина? 
- А тепер я спробую підпалити пісок та глину. Чи загорілися вони? 



4.Вивчення властивостей. Робота в групах
- Діти, а зараз ви побуваєте ще в одній цікавій ролі. Ви будете юними дослідниками. За планом-схемою аналізу корисної копалини. Вам потрібно буде дослідити властивості тієї корисної копалини, яку я запропоную.

Картки-схеми у вас на партах.

Для цього попрацюємо в групах. Об’єднайтеся в групи, будь ласка.
1група глина, пісок

2група торф

3група вапняк (крейда)

Записи занести в таблицю зошита на с.

План 
1. Назва корисної копалини. 
2. Колір. 
3. Запах. 
4. Тверда, м’яка чи рідка речовина. 
5. Розчинність у воді. 
6. Горючість. 
7. Яким способом видобувається. 
8. Значення корисної копалини для людини. (де використовують, що виготовляють)

АБО

Вивчаємо властивості корисних копалин
1. Розглянь корисну копалину. В якому стані вона знаходиться в природі: в твердому чи рідкому?

2. Якого вона кольору?

3. Чи має запах? Понюхай.

4. Тверда чи крихка?

5. Вкинь в склянку з водою і розмішай. Розчиняється чи не розчиняється у воді?

6. Чи горюча корисна копалина?

7. Спосіб добування. 

5. Перевірка виконаної роботи.



Закріплення вивченого матеріалу.

    1. Гра «Впізнай корисну копалину».

  • Діти, а ви любите грати?

  • Тож давайте перевіримо.

  • Я вам буду казати ознаки корисної копалини, а ви повинні її вгадати. Тож почнемо.

  1. Грію взимку я будови, з мене паливо чудове, я потрібен для тепла, з мене зроблені до речі, і такі корисні речі, як пластмаса, гума, фарба, ліки, спирт, бензин, смола.

(Кам’яне вугілля.)

  1. Камінь, я гірська порода, я також дитя природи, я зернистий і твердий, я матеріал міцний. Можна пам’ятник зробити, коли треба – роздробити, я не мармур, не магніт, а такий собі…(Граніт)

  2. Це відомо для дитини: глечики моя родина. (Глина)

  3. Хочеш побудувати дитячий садок, використовуй у розчині.(Пісок)

  4. Горюча речовина, що утворилася із залишків рослин, які зазнали органічних змін в умовах значної вологості і відсутності повітря. (Торф). 

  5. Коли зламаєш руку ті,

Спасе він завжди від біди.

І хоч у тебе настрій скис.

В лікарні вдягнуть швидко…(Гіпс).

6) Нерудна корисна копалина з гострим характерним смаком, вживається в їжу. (Сіль). 


  1. Один їз вапняків, який використовується в будівництві. А також необхідний у школі. Білий, крихкий. Залишає слід на дошці.

  1. Підсумок уроку.

  • Багата в нас природа, неповторна її краса. Щоб вона приносила нам радість, щоб багатства її множилося для майбутніх поколінь, треба оберігати її, дбати про неї. Все, що є в нашій країні: багаті надра корисних копалин, рослинний і тваринний світ, гори і вода, і кожен з нас від дитини до людини похилого віку відповідає за його збереження і розумне використання.

  • На Землі, у домі вселюдському –

Протиріч і негараздів тьма.

Будьте, люди, обережні в ньому!

Іншої домівки в нас нема!

  • Ви всі сьогодні добре працювали і багато дізналися про корисні копалини.

  • То давайте з вами тепер підрахуємо, який ряд у нас був найактивнішим.

  • Молодці!


Домашнє завдання. 



- На наступний урок домашнім завданням буде – запропонувати власні шляхи збереження корисних копалин. +В.р. знати властивості корисних копалин нашої місцевості

Підручник ст. 148, 149 (переказувати)  




Автор
Дата добавления 12.02.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров1747
Номер материала ДВ-448141
Получить свидетельство о публикации
