Логотип Инфоурока

Получите 30₽ за публикацию своей разработки в библиотеке «Инфоурок»

Добавить материал

и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru

Инфоурок География КонспектыКонспект уроку з історії світу 11 клас

Конспект уроку з історії світу 11 клас

Скачать материал
библиотека
материалов

Тема. Вступ. Причини, характер, військові дії на першому етапі Другої світової війни

Мета: розкрити причини і характер Другої світової війни, охарактеризувати хід бойових дій у 1939—1941 рр., показати причини успіхів Німеччини на першому етапі війни; закріпити навички аналізу і зіставлення історичного матеріалу, уміння розглядати історичні явища в конкретно-історичних умовах; виховувати учнів у дусі патріотизму, національної свідомості та гідності.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, хрестоматія, стінна карта «Друга світова війна», атлас, картосхеми в підручнику.

Основні поняття і терміни: «бліцкриг», агресія, Друга світова війна, окупація, «Визвольний похід» Червоної Армії, Троїстий пакт, «Зимова війна», плани операції «Вайс», «Везерські навчання», «Грюн», «Морський лев», «Маріта».

Основні дати: 1 вересня 1939 р. — початок Другої світової війни; листопад 1939 р. — приєднання Західної України і Західної Білорусії до СРСР; листопад 1939 р. — березень 1940 р. — війна між СРСР і Фінляндією; червень 1940 р. — приєднання Бессарабії і Північної Буковини до СРСР; серпень 1940 р. — приєднання Латвії, Литви, Естонії до СРСР; 27 вересня 1940 р. — укладення Троїстого пакту між Німеччиною, Італією та Японією.


------------------------------------------ХІД УРОКУ------------------------------------------


І. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Причини, характер, періодизація Другої світової війни.

Розповідь учителя.

Історія людства знає безліч воєн. Але дві з них за масштабами руйнувань і людських утрат не мають рівних. Обидві сталися у XX ст., і в них брали участь усі найбільші держави світу. Війни прийшли з Німеччини; основні бойові дії розгортались в Європі.

У Другій світовій війні брали участь понад 60 держав, на території яких мешкало 80 % населення Землі. Бойові дії точилися в Європі, Азії, Африці, Океанії на площі 22 млн км2 і на просторах Світового океану. За роки війни до армій воюючих держав було призвано 110 млн осіб.

За різними джерелами на фронтах Другої світової війні загинуло від 50 до 65—67 млн осіб, 90 млн — було поранено або скалічено; близько половини загиблих становило мирне населення. Матеріальні збитки склали 4 трлн доларів.

Причини і передумови війни. По-перше, несправедливість Версаль-ської системи поставила багато народів у принизливе становище, сприяла приходу до влади сил, що прагнули реваншу та нового переділу світу. Найбільшою мірою це проявилось у політиці Німеччини, Італії, Японії. Вони і стали основними ініціаторами війни.

По-друге, економічна криза 1930-х рр. загострила суперечності між країнами світу, що позбавило їх можливості об'єднати зусилля у боротьбі за збереження миру. Систему безпеки, створену в 1920-ті рр., було зруйновано.

По-третє, розв'язанню війни сприяла політика урядів Англії та Франції, спрямована на «умиротворення» агресора, а також «ізоляція» США, які, оголосивши про нейтралітет, фактично самоусунулися від впливу на розвиток подій у світі.

По-четверте, не останню роль у розв'язанні війни відіграв СРСР, який, підписавши пакт про ненапад з Німеччиною і таємний протокол до нього, відкрив шлях Німеччині для нападу на Польщу.

Характер війни.

Робота з додатковою інформацією

Агресивні держави прагнули розширення власних територій, завоювання ринків збуту та джерел сировини — тобто досягнення світового панування. З боку цих країн війна мала загарбницький характер. Для країн, які зазнали агресії і були окуповані, війна була справедливою. Складніше визначити характер війни стосовно СРСР. У період з 17 вересня 1939 р. по 22 червня 1941 р. він сам виступав у ролі агресора, приєднавши до себе значні території, що на той час належали Польщі, Румунії, Фінляндії, а також країни Балтії (Естонія, Латвія, Литва). Але після нападу Німеччини СРСР виніс на собі основний тягар боротьби з фашистською Німеччиною і для нього війна мала справедливий характер. її по праву назвали Великою Вітчизняною війною.

Для формування загального уявлення про Другу світову війну доцільно розглянути декілька варіантів її періодізації.

Періодизація Другої світової війни.

Варіант І. І етап. 1 вересня 1939 р. — 19 листопада 1942 р. Стратегічна ініціатива належить агресивним державам. Німеччина, Італія, Японія та їх союзники зуміли оволодіти значними територіями в Європі, Африці, Азії, Океанії.

II етап. 19 листопада 1942 р. — 9 травня 1945 р. Стратегічна ініціатива повністю переходить до країн Антигітлерівської коаліції, яка

розгромила війська Німеччини та її союзників у Європі та змусила їх капітулювати.

III етап. 9 травня 1945 р. — 2 вересня 1945 р. Завершення війни на Тихому океані та розгром мілітаристської Японії. Кінець Другої світової війни.

Варіант II.І етап. 1 вересня 1939 р. — 22 червня 1941 р. Напад Німеччини на Польщу, а згодом і на СРСР. Вступ у війну Англії та Франції. Загарбання гітлерівською Німеччиною континентальної частини Європи. Повітряна війна над Англією. Боротьба за Атлантику. Приєднання до СРСР Західної України та Західної Білорусії, частини Фінляндії, Бессарабії, Північної Буковини та Прибалтики.

II етап. 22 червня 1941 р. — 19 листопада 1942 р. Напад Німеччини та її союзників на СРСР. Зрив планів «блискавичної війни». Формування Антигітлерівської коаліції.

III етап. 19 листопада 1942 р. — 1943 р. Докорінний перелом у ході війни (Сталінградська, Курська битви; битва під Ель-Аламейном і розгром німецько-італійських військ у Північній Африці; поразка японського флоту в битвах біля атола Мідуей і Кораловому морі, перемога англо-американських військ у битві за Гуадалканал). Перехід стратегічної ініціативи на бік країн Антигітлерівської коаліції.

IV етап. Кінець 1943 р. — 9 травня 1945 р. Наступ країн Антигітлерівської коаліції по всіх фронтах. Розвал блоку фашистських держав. Звільнення народів Європи від гітлерівського поневолення. Розгром і капітуляція гітлерівської Німеччини.

V етап. 9 травня — 2 вересня 1945 р. Завершення бойових дій в азіатсько-тихоокеанському регіоні. Розгром і капітуляція Японії.

Варіант III. І етап. 1 вересня 1939 р. — весна 1941 р. Німецька агресія в Європі. Встановлення німецького контролю над континентальною частиною Європи (крім СРСР).

II етап. Літо 1941 р. — осінь 1942 р. Розгортання бойових дій в Європі, Азії, Африці, на просторах Світового океану. Створення Антигітлерівської коаліції.

III етап. Кінець 1942 р. -- 1943 р. Докорінний перелом у ході війни. Перехід стратегічної ініціативи на бік країн Антигітлерівської коаліції.

IV етап. 1944 р. — 1945 р. Розгром країн фашистського блоку.

2. Початок Другої світової війни. Бойові дії 19391941 рр.

Робота за підручником.

Складіть таблицю «Хронологія основних подій першого періоду Другої світової війни (1939—1941 рр.)»

Запитання на закріплення.

1. Коли почалась Друга світова війна?

2. Які країни були загарбані Німеччиною до 22 червня 1941 р.?

3. Які основні причини перемог Німеччини в 1939—1941 рр.? Зразок відповіді.

Причини перемог Німеччини в 1939—1941 рр.

Застосування Німеччиною концепції бліцкригу («блискавичної війни»), що давало їй переваги якщо противник значно переважав у військовій силі та техніці.

Чітка взаємодія родів військ німецької армії, особливо танків та авіації.

Англія та Франція, сподіваючись досягти мирних домовленостей, поступилися стратегічною ініціативою Німеччині, надаючи перевагу оборонним діям.

Німеччині вдалося: уникнути війни на два фронти.

Мобілізація усіх ресурсів Німеччини на війну.


II. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Бесіда за запитаннями та завданнями.

1. Якими були причини Другої світової війни?

2. Який характер мала Друга світова війна?

3. Розкрийте причини і наслідки війни між СРСР і Фінляндією.

4. Дайте оцінку «дивній війні».

5. Чому Німеччині вдалося відносно швидко захопити Данію, Норвегію, країни Бенілюксу, Францію?

6. Завдяки чому Велика Британія вистояла в боротьбі з Німеччиною?

7. Як розвивалась боротьба за Атлантику?

8. Розкажіть про перебіг подій на Балканах.

9. Які територіальні придбання здійснив СРСР у перший період 1 війни? Як ви їх оцінюєте?

Історична задача.

У 1939 р. Л. Мехліс говорив: «Товариш Й. Сталін поставив завдання: на випадок війни примножити кількість радянських республік». Як це завдання Й. Сталіна реалізовувалося протягом 1939—1941 рр.?

Дискусія за проблемним запитанням.

Чи можна стверджувати, що СРСР у 1939—1941 рр, був союзником Німеччини?











































Додаткова інформація.



Співвідношення сил противників на травень 1940 р.

Показники

Німеччина

Франція

Англія

Бельгія

Голландія

Солдати, тис. осіб

3300

2440

395

600

400

Танки, одиниць

-----------------------------

2574

2789

310

незначна кількість легких

Гармати, одиниць

Близько 15000

17500

1350

по декілька тисяч

Літаки, одиниць 3824

1648

1834

186

120





Додаткова інформація.


Тривалість воєнних кампаній Німеччини проти країн Європи у 1939—1941 рр.


Країна

Рік

Період

Кількість днів

Польща

1939

1 вересня — 5 жовтня

35

Данія

1940

3 квітня

1

Норвегія

1940

3 квітня — 10 липня

63

Люксембург

1940

10 травня

1

Нідерланди

1940

10—14 травня

5

Бельгія

1940

10—28 травня

19

Франція

1940

10 травня — 22 червня

44

Югославія

1941

.6—18 квітня

13

Греція

1941

6 квітня — 1 червня

52



  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
    Пожаловаться на материал
Скачать материал