Логотип Инфоурока

Получите 30₽ за публикацию своей разработки в библиотеке «Инфоурок»

Добавить материал

и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru

Инфоурок ИЗО, МХК КонспектыКонспект уроку з ОТМ "Натюрморт. Про що розповідають речі." 6 клас

Конспект уроку з ОТМ "Натюрморт. Про що розповідають речі." 6 клас

Скачать материал
библиотека
материалов

Вhello_html_m6376cbf1.pngІДДІЛ ОСВІТИ ДОБРОПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ


БІЛИЦЬКА ЗОШ І-ІІІ СТ.№ 9 ДОБРОПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ











План-конспект

уроку

з образотворчого мистецтва на тему:

«Натюрморт. Про що розповідають речі»

(6 клас)




Матеріал підготувала:вчитель образотворчого мистецтва

Білицької ЗОШ І-ІІІ ст. № 9

Добропільської міської ради

Філіппова Олена Іванівна








Добропілля 2017


Тема: «Натюрморт. Про що розповідають речі»



Мета:


Навчальна:

  • ознайомити з новими можливостями художніх технік, пласких матеріалів;

  •  розпізнавати твори декоративного мистецтва та порівнювати різні техніки їх виконання

Розвиваюча:

  • розвивати і удосконалювати уміння та навички техніку виконання натюрморту;

  •  розвивати творчий підхід до вирішення завдань, любов до рукоділля;

  • розвивати зорову пам'ять, просторову уяву, навички композиції;

  • розвивати соціальну, комунікативно-інформаційну, художні компетентності в учнів, загально навчальні вміння, культуру мовлення, чіткість і точність думки.

Пізнавальна:

  • формувати вміння роботи в парах;

  • працювати у техніці вітражу;

  • висловлювати міркування.

Виховна:

  • виховувати посидючість, точність, акуратність;

  • формувати національну свідомість , здатність осмислення ролі і значення натюрморту в житті людини;

  • формувати почуття усвідомленості себе як європейця. 

Цілі уроку:

Учні повинні знати:

  • правила безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги;

  • види натюрморту;

  • техніки написання натюрморту.

Учні повинні вміти:

  • організовувати робоче місце;

  • відрізняти види натюрмортів;

  • підбирати предмети для натюрморту;

  • створювати натюрморт згідно з обраною технікою;

  • презентувати свою роботу.

Терміни і поняття: «натюрморт», «композиція», «аплікація», «ескіз», «вітраж».

Тип уроку:

комбінований, урок розвитку практичних навичок

Методи, прийоми, форми роботи: мультимедійні презентації, «мікрофон», бесіда-актуалізація, робота в парах, метод конструювання виробу, вправа «незакінчене речення», «займи позицію», слово вчителя.



Обладнання: презентація до уроку, вернісаж учнівських робіт, кольровий папір, ножиці, чорний маркер.


Словник:

Декор - означає прикраса.

Декоративність – це прояв краси, що підвищує емоційну виразність.

Стилізація – спрощення форм.

Умовність – відсутність перспективи.

Локальний колір – основний тон предмета.


Хід уроку:

І. Організаційна частина

hello_html_m4d466bb7.pngЗабезпечення емоційної готовності до уроку.

- Доброго дня всім. Погляньте у віконце! Нехай сонечко усміхнеться вам, а ви в свою чергу усміхніться один одному.

- Чи всі готові творчо працювати?

- Взяли для цього необхідні матеріали?

- Якщо так, то ж нехай девізом будуть такі слова:

Відповідай впевнено!

Фантазуй необмежено!

Працюй з віддачею!


  • Давайте скажемо всі разом.

hello_html_m4d466bb7.pngВправа на взаємопізнання. (Привітання). Я хочу, щоб кожен з нас представив себе з якимось предметом, пояснивши за якою ознакою він підходить для себе.


ІІ. Актуалізація опорних знань і практичного досвіду учнів.

Слово вчителя. Сьогодні ми з вами будемо творчо працювати, застосовувати на практиці знання, які отримали раніше.

hello_html_m4d466bb7.pngБесіда:

  • Які види образотворчого мистецтва ви знаєте?

  • Що таке живопис? це вид мистецтва, який являє собою нанесення зорових образів за допомогою фарб на основу.

  • Що таке графіка? вид образотворчого мистецтва, для якого характерна перевага ліній і штрихів, використання контрастів білого і чорного та менше, ніж у живописі, використання кольору.

  • Назвіть відомі вам жанри образотворчого мистецтва? побутовий, історичний, де­тальний, портрет, пейзаж, натюрморт, міфологічний, релігійний, анімалістич­ний, батальний, іконопис. (Відповіді учнів).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя. Над чим ми будемо працювати, ви зрозумієте, коли почуєте вірш-загадку.

Якщо бачиш на картині чашку кави на столі

Чи велику жовту диню чи конвалії малі

Чи карафу повну кави, вазу, яблуко чи торт

Чи усі ці речі разом, знай, що все це…

НАТЮРМОРТ.

Натюрморт – це розмова про оточуюче життя людини, про його духовний світ, справи та час, в якому він живе. Якщо я вмію складати за правилами натюрморт, то ці знання можна застосовувати при виборі стилю дизайну інтер’єру, одягу, навіть, при плануванні свого життя, професійної кар’єри.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

Слово вчителя. На сьогоднішньому уроці ми знову звертаємось до дуже цікавого жанру образотворчого мистецтва – натюрморту.

hello_html_m4d466bb7.pngБесіда:

  • Скажіть, будь ласка що це Натюрморт? (Відповіді учнів). – Це зображення так званої «мертвої натури»: предметів домашнього вжитку, знарядь праці, овочів, фруктів, квітів, рослин, дичини, тощо.

  • Погляньте на фотографії картин відомих художників (відеоряд розміщено перед класом). Як називається фотографія з авторської роботи? (Репродукція).

  • А де всі охочі можуть побачити справжні авторські роботи? Чи є таке місце, куди може прийти будь-яка людина та отримати насолоду від спілкування з творами мистецтва? (художній музей; виставкові центри міста).

  • Назвіть види натюрмортів? сюжетно-тематичний; – навчальний; – навчально-творчий; – творчий. Натюрморти розрізняють: – за колоритом (теплий, холодний); – за кольором (зближені, контрастні); – по освітленості (пряме освітлення, бічне освітлення, проти світла); – за місцем розташування (натюрморт в інтер'єрі, у пейзажі); – за часом виконання (короткостроковий – «нашлепок» і довготривалий – багатогодинні постановки); – з постановки навчальної задачі (реалістичний, декоративний і т. д.).

hello_html_m4d466bb7.pngВправа «Творчій зір».

  • Що переважно зображує художник на своїх картинах?

  • Як автор малює натюрморти: реалістично чи декоративно? Чому ви вважаєте саме так? (Реалістично, тому що предмети виглядають як справжні, дуже схожими на натуру. Здається, що глядач відчуває пахощі квітів, які намальовані на картині).

  • Яке зображення ми вважаємо декоративним, чому?

hello_html_m4d466bb7.pngІнтерактивна вправа «Визнач декоративний натюрморт»

(серед запропонованих вчителем композицій в різних техніках учні відбирають декоративні).

hello_html_m4d466bb7.pngІнтерактивна вправа «Визнач техніку виконання»

(серед декоративних натюрмортів учні відбирають різні техніки виконання).

На стіл поставлю глечик,

Айстри принесу

Тарілки Петриківки

Юрбою всі складу.

Розведу яскраві фарби,

Майстерно придивлюсь,

Оберу локальний колір,

Радісно всміхнусь

Тож відгадайте, чого навчити я вас берусь.


- Цей акровірш наблизив нас до теми уроку.

Тhello_html_1be6d804.pngож спробуємо сформулювати відповідно до теми й цілі уроку: (вправа «Мікрофон»):

(Відповіді учнів)




V. Вивчення нового матеріалу.

hello_html_m4d466bb7.pngУсний виклад нового матеріалу, показ репродукцій.


Слово вчителя. Сьоодні я вас ознайомлю з технікою вітражів. Історія вітражного мистецтва починається десь з романського періоду. Наприкінці Х ст. виник і розвинувся живопис на склі. Скляна мозаїка продовжувала існувати в поєднанні з живописом на склі, хоч відійшла на другий план як фонове доповнення.
     З ХІ ст. на соборних вітражах, крім орнаментальних прикрас, почали з’являтися зображення святих. Фігурні зображення не займали всього віконного простору, а тільки його середину. Малюнки у вітражах примітивні, фігури святих дуже умовні, обличчя й інші деталі, написані соковитими контурами на локальних кольорових скельцях, трохи схематичні.   

 Шумери давні єгиптяни, Греки розробляли технології виробів із кольорового катаного скла. В Сирії була винайдена техніка гутного скла. Традиційна технологія виготовлення вітражів кінцевою сформувалась в ХІ ст..

Технологія виконання вітражу.

Головним матеріалом для виготовлення вітражів є листове кольорове скло спеціальних сортів завтовшки 2—6 мм. Його виготовляють способом витягування. Скло буває пофарбоване в усій масі або тільки зверху, накладним способом. Використання численних відтінків кольорового скла заводського виготовлення, а також скла ручної прокатки й підфарбування відкриває перед художником-вітражистом великі можливості. А кольори вітражів викликають у глядача підвищений інтерес до сприймання сюжетних художніх композицій. Уся вітражна картина загалом збирається з кольорового скла, не виключаючи фігур і деталей. Фарбами пишуть частини тіла — лице, руки, ступні ніг, вживаючи при тому рожеві або тілесні кольори. Для нанесення контурів, тіней, деталей орнаменту, волосся, використовують чорну або коричневу фарбу. Вітражні фарби у вигляді порошку розводять водою, старанно розтираючи їх на мармуровій плиті, щоб не залишилося жодної крупинки. Як звичайно, спочатку наносять чорною фарбою головні контури. Чорна або коричнева фарба наноситься густо, широко, тому що після сушіння й обпалення вона стає світлішою.
    Наступним етапом є виготовлення арматури на вітражів для якого використовують свинець, латунь, алюміній. Вітражі на свинцевій арматурі виконуються традиційною технікою, відомою з давніх-давен. Процес їх виготовлення охоплює чимало обов'язкових операцій, які починаються з ескізного проекту. Він являє собою загальну побудову композиції вітража згідно розмірів вікон архітектурного об'єкта храму. Як звичайно, ескіз виконується у зменшеному масштабі і передбачає рішення загальних колористичних, графічних і конструктивних завдань.
     Виконання вітражних робіт, спаювання потребують на перших порах практичних навичок, особливо нарізування скла складних форм, користування паяльником та ін.

Види вітражів:


 
Інтерактивна вправа «Ти мені – я тобі»

(Учні по-черзі повинні назвати якомога більшу фактів про вітражі)

  • Діти, що роблять люди, бажаючи пізнати іншу країну?

(Знайомляться з її звичаями, традиціями, таємницями, вивчають мову)

  • Молодці. Так зробимо і ми, розкриваючи секрети натюрморту.

hello_html_m4d466bb7.pngРефлексія. Вправа з основ кольорознавства

  • Давайте спробуємо виказати свій настрій за допомогою визначення гами кольорів. Я показую колір ви визначаєте теплий чи холодний рухами (теплий – розгортаєте руки в боки, холодний – обгортаєте себе руками, імітуючи пози людини при погодних умовах)

hello_html_m4d466bb7.pngІнтерактивна вправа «Складаємо натюрморт»

( Учні повинні розкласти предмети і подумати, які з них поєднуються за формою, кольоровою гамою, тематикою. Потім продумають, про що предмети натюрмортної групи можуть розповісти людям).


  • Декоративний натюрморт – це спрощене зображення форм, предметів. Особливого поширення набув у 19 ст. початок

20 ст.

  1. Стилізація – спрощення форм до простих.

  2. Умовність – відсутність перспективи.

  3. Локальний колір – основний тон предмета.

  4. Декоративність – прояв краси, що підвищує емоційну виразність.


Декоративний натюрморт можна виконувати в різних техніках: (перегляд слайду) вітраж, батик, мозаїка, аплікація, розпис.

VІ. Фізкультхвилинка.

Жовтий листочок упав на траву,

Оранжевий – вітер поніс по лугу,

Зелений листочок – вгорі майорить,

Червоний на сонці яскраво горить.

Літають, кружляють в осіннім танку

І землю вкривають барвисту таку.


VІІ. Практична діяльність (20-25 хв.)

Інструктаж з техніки безпеки.

Робота в парах.

Учитель допомагає учням порадами, рекомендаціями.

Звучить спокійна музика за вибором педагога

(наприклад, інструментальний концерт оркестра Поля Моріа).

- Сьогодні ми створимо декоративний натюрморт у техніці стилізованого вітражу. Що є взагалі вітраж?

- Погляньте, у вас на парті є малюнок.

- Що там зображено?

- На основі цього малюнка про стилізуйте зображувані форми й олівцем нанесіть ескіз на папір. Після того, вкладіть лист у файл та обведіть всі елементи чорним маркером.

- Лист витягніть та зробіть з нього шаблони для вашого вітражу

- Обведіть їх на обраному кольорі та виріжіть.

- Приклейте деталі до обраного вами місця розташування.

- Запрошую до роботи. Бажаю вам творчого натхнення.

- Пам’ятайте про правила безпечного користування ножицями.

VІІІ. Підсумок уроку.

hello_html_m4d466bb7.pngДемонстрація учнівських робіт. Аналіз робіт.

Оцінювання робіт за критеріями: відповідність змісту композиції певній темі, композиційне рішення, кольорове рішення, охайність виконання, оригінальність.

hello_html_m4d466bb7.pngІhello_html_1be6d804.pngнтерактивна вправа «Мікрофон».

  • Які правила та прийоми композиції ви використовували в своїй роботі?

  • Ви створювали реалістичний чи декоративний натюрморт?

  • Чи можемо ми використати тематичний натюрморт для оздоблення певного помешкання? Якого?

hello_html_m4d466bb7.pngОцінювання.

  • Ваші старання не були марними. Будь-яка робота достойна гарної винагороди. Я дарую вам свій декоративний натюрморт.



ІХ. Домашнє завдання.

Спостерігати за розмаїттям речей та предметів навколо нас, поміркувати над темами оригінальних тематичних натюрмортів.

Х. Рефлексія.


Що для себе – то на рік
Що для когось – то на вік.



  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
    Пожаловаться на материал
Скачать материал