Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Конспект уроку з природознавства на тему "Грунт"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Конспект уроку з природознавства на тему "Грунт"

библиотека
материалов

hello_html_32198f76.gifhello_html_m443bad99.gifhello_html_m3169cc35.gifhello_html_562522f7.gifhello_html_m12c8719c.gifhello_html_m238c88ea.gifhello_html_m689b49e0.gifhello_html_61ec22c4.gifҐрунт. Утворення грунту. 3 чого складається ґрунт. Досліди (визначення складу ґрунту).

Мета:

  • формувати поняття ґрунт; уявлення про перегній, про склад ґрунту (повітря, вода, перегній, пісок, глина, мінеральні солі); ознайомити учнів з різноманітністю ґрунтів України;

  • розвивати вміння складати схеми, робити висновки, аналізувати, порівнювати, працювати з малюнками, текстом підручника;

  • виховувати допитливість, самостійність, доказовість мислення, бажання прислухатися до думки іншої людини, увагу на уроці, дбайливе ставлення до ґрунтів.

Тип уроку: вивчення і первинне закріплення знань

Методи і прийоми: : наочні(таблиці, мультимедійна презентація), практичні(досліди), словесні(бесіда, розповідь), елементи гри.

Обладнання: таблиця «Ґрунт», роздатковий матеріал, макет «Ґрунтовий розріз», колекція «Ґрунти твоєї місцевості», по два шматочки ґрунту у коробочках, склянка з водою й паличка; демонстраційний матеріал: спиртівка, металева коробочка з сухим ґрунтом (чорнозем із залишками рослин), сірники, скло, металева коробочка з вологим ґрунтом, мультимедійна презентація до уроку.

Література: підручник «Я і Україна» для 3 класу,Київ «Форум», 2005; ; методичні посібники, електронна мережа Internet.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний етап (слайд 2).

Психоформула.

Люблю я свій розум,

Увагу і пам’ ять.

Працює мій мозок,

І вчусь я старанно.

Сприймаю все нове

І мислю логічно.

Вчителя слово

Здійсню практично.

ІІ. Контроль знань учнів.

  1. Бюро погоди

  • Який зараз місяць?

  • Що ви можете сказати про тривалість дня? Ночі?

  • Як змінився колір неба?

  • Чи йшов дощ?

  • Які зміни відбулися у природі?

  • Що означає цей день за народним календарем? (Слайд 3).

  • У народі 11 листопада вшановували Анастасія-вівчарника, покровителя овець. Цього дня віддячували вівчарам за те, що вони добре випасали і берегли овець, гарними обідами та платнею. Також від цього часу починали стрижку овець.

  1. Фронтальне усне опитування.

  • Чому гірські породи потрібно витрачати ощадливо?

  • Що таке корисні копалини?

  • На які ґрунти поділяються корисні копалини?

  • Що таке гірські породи?

  • Які корисні копалини є в нашій місцевості?

  • У яких трьох станах можуть перебувати гірські породи?

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності.

Розминка (розгадування зашифрованої теми уроку). (Слайд4).

Гра "Портрет"

(Вчитель зачитує твердження, в якому дано відомості про об’єкт, який буде вивчатись в темі, учні намагаються впізнати цей об’єкт, якщо їм не вдається зробити це, вчитель зачитує наступне, більш точне і докладне твердження про те саме. Якщо й воно не допомагає дати правильну відповідь, то зачитується третє твердження, після якого відгадування неминуче.)

Перше твердження: Його легко найти під ногами.

Друге твердження: Це продукт взаємодії живої і неживої природи.

Третє твердження: Це верхній родючий шар землі.

  • Про що йде мова? (Слайд 5).

Видатний чеський письменник Карел Чапек якось помітив, що «людина по суті зовсім не думає про те, що в неї під ногами. Завжди мчить … І найбільше – погляне, які прекрасні хмарки у неї над головою … І жодного разу не подивиться собі під ноги, не похвалить: який прекрасний ґрунт!».

Давайте ми сьогодні не просто похвалимо ґрунт, але і задамо собі запитання, щоб ми хотіли дізнатися про це чудове утворення природи.(Слайд 6).

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Формування поняття " ґрунт " методом розповіді з елементами бесіди та використання ілюстрацій.

- Не раз ви бачили перекопану темну поверхню землі. Якщо в ній викопати яму і розглянути її стінку, то зверху можна побачити темний пухкий шар, у якому ростуть рослини. hello_html_6af6960e.png

- Як називається цей шар?

(Після відповідей дітей коментар вчителя). (Слайд7).



- Ґрунт - це верхній пухкий шар землі, на якому ростуть рослини. У нижній частині ґрунт поступово світлішає. Під шаром ґрунту залягає шар піску, глини і каміння.грунт

- Розгляньте ілюстрацію із зображенням розрізу гранту. Що в ньому знаходиться?(відповіді дітей). (Слайд8).

- У ґрунті є: коріння рослин, відмерлі рештки рослин, черв'яки, комахи та їхні личинки. (Слайд 9). Опале листя, відмерлі рослини і тварини потрапляють у ґрунт і під впливом мікроорганізмів перетворюються у перегній. Він дає ґрунту темного забарвлення. З перегною утворюються речовини, які разом із водою вбираються коренями рослин і без яких рослина не може жити. Від кількості перегною в ґрунті залежить його найважливіша властивість - родючість.

- Ви, напевно, чули вислів "родючий ґрунт". Як ви його розумієте?(відповіді дітей).(Слайд 10).

- Родючий ґрунт - це такий, на якому добре ростуть і розвиваються рослини. Такий ґрунт містить багато перегною, води і повітря. Найбільш родючим ґрунтом є чорнозем. Наша країна багата на чорноземи.

  1. Розповідь вчителя про процес утворення гранту.

Метод "Читання з передбаченнями"( учитель читає текст, періодично зупиняючись. Після зупинки учні пропонують варіанти для продовження тексту; після обговорення вчитель продовжує).

Утворення ґрунтів. (Слайд 11).

Перша зупинка після назви тексту. Учні пропонують варіанти того, про що йтиметься у тексті.

Утворення ґрунту - складний і довготривалий процес. Ви вже знаєте, що з часом гори руйнуються і розсипаються на уламки каміння. На каміння спочатку селяться дуже невибагливі рослини – лишайники.

Друга зупинка.

- В що перетворюються після відмирання ці рослини?(Відповіді дітей).

- Після їх відмирання між камінням накопичується трохи перегною. Якщо туди потрапляє насіння, з нього виростають рослини, селяться тварини.

Третя зупинка.

- Що відбуватиметься далі? (Відповіді дітей).

- Уламки каміння з часом стають все меншими, а перегною стає все більше. Так поступово з твердого каміння утворюється пухкий шар земної поверхні, на якому ростуть рослини. (Слайд 12).

Четверта зупинка.

- Яку роль відіграють тварини в утворенні ґрунту? (Відповіді дітей).

- Значну роль в утворенні ґрунту відіграють тварини, що в ньому живуть. (Слайд 13). Вони розпушують ґрунт. (Слайд14). Дощові черви, наприклад, живляться рослинними рештками, що є в ґрунті, сприяють швидкому перетворенню їх у перегній, а отже - підвищенню родючості. Тому, щоб утворився ґрунт, потрібні рослини, тварини і мікроорганізми, які відмерлі рештки перетворюють у перегній.

Фізхвилинка (музична пісня з рухами для дітей). (Слайд 15).

V. Первинна перевірка засвоєння знань

  1. Практична робота. Проведення дослідів з метою визначення складу ґрунту.

- Як ви думаєте, що є складовими частинами ґрунту?

1. Дослід на встановлення наявності в ґрунті перегною і води.

Проведення досліду. (Слайд 16).

Прожарюється невелика кількість ґрунту на спиртівці. Що спостерігаємо при цьому:hello_html_2e822784.png

а) на стінках пробірки з’явились крапельки води – до складу ґрунту входить вода;

Висновок досліду.

- Як потрапляє вода в ґрунт?

(Вода в ґрунт надходить під час випадання дощу чи снігу.)

- Для чого потрібна вода в Груні?

(Вода потрібна для життя рослин. З водою корені всмоктують необхідні речовини з ґрунту.)

Проведення досліду. (Слайд 17).

б) над отвором пробірки з’являється димок і специфічний запах, ґрунт змінює колір на сірий – у ґрунті є перегній, він згорів. hello_html_42197130.png

Висновок досліду.

- Що ви помітили під час проведення даного досліду? Помітили димок і специфічний запах. Це перегній.

- Звідки дізналися що це перегній? (Він утворився з відмерлих рослин і тварин).

- Що з ним трапилося? (Він згорів).

2. Дослід на встановлення наявності піску, глини.

Проблемне питання.

- Чи є в Груні пісок і глина?

Проведення досліду. (Слайд 18).

Прожарений охолоджений ґрунт висипається у склянку, наливається вода, розмішується.

Висновки за побаченим.

- Що спостерігаємо при цьому? (Відповіді дітей).hello_html_m5428524.png

Коментар вчителя.

- Речовини в склянці розташовуються в три шари – на самому дні більш важкі речовини (гравій, глина), потім шар піску, зверху – прозорий склад води.

У Груні може бути різна кількість піску і глини. Світлий ґрунт містить багато піску, він швидко пропускає воду і швидко висихає. Грунт, в якому багато глини, повільно пропускає воду. А коли висихає, то поверхня покривається кіркою, яка не пропускає повітря. Кірку легко зруйнувати, розпушивши ґрунт.



  1. Дослід на встановлення у складі ґрунту розчинених мінеральних речовин.

Проблемне питання.

  • Чи наявні в ґрунті крім води, піску, глини інші речовини?hello_html_m26005d35.png

Проведення досліду. (Слайд 19).

Фільтруємо розчин ґрунту, випарюємо воду на предметному склі.

Висновки за побаченим.

  • Що залишилось на склі?

  • До складу ґрунту входять мінеральні солі, розчинені у воді.

  • Як вони утворилися? (Вони утворюються в Груні з перегною під дією бактерій).

  • Навіщо вони потрібні в ґрунті ? (Без солей рослини не можуть рости).

  1. Дослід на виявлення у ґрунті повітря.hello_html_5638d9.png

Проведення досліду. (Слайд 20).

Якщо суху грудочку ґрунту вкинути у воду, то з грудочки одразу почнуть виділятись пухирці повітря.

Проблемне питання.

  • Чому виділяються пухирці?

Висновки за побаченим

  • Отже, до складу ґрунту входить і повітря.

  • Для чого потрібне повітря в ґрунті ?

  • Повітря потрібне для дихання коренів. Щоб у ґрунті було більше повітря, його розпушують.

  1. Підведення підсумків проведених дослідів.

Асоціативний кущ. (Слайд 21).

  • Отже, до складу ґрунту входять: повітря, вода, перегній, глина, пісок, мінеральні солі.



Повітря вода



глина Грунт пісок



мінеральні солі перегній

VI. Первинне закріплення знань учнів.

  1. Робота з підручником с.102-103

  1. Читання статті «Що таке ґрунт. З чого складається ґрунт»

  2. Бесіда за змістом прочитаного.

  • Що таке ґрунт?

  • Чому ґрунт має темний колір?

  • Як утворюється перегній?

  • З чого складається ґрунт?

  • Який ґрунт називають родючий?

  1. Ознайомлення з видами грантів України. (використання карти грантів України та схематичних позначок). (Слайд 22).hello_html_3695ad7a.png

  • В Україні поширені чорноземи - найродючіші ґрунти у світі. Вони знаходяться у степовій зоні. Є бурий лісовий ґрунт - Карпати, у заплавах річок усіх зон поширені лучні ґрунти. У нашій місцевості переважає чорнозем, глиняний та пісчаний ґрунти.

VII. Контроль і самоперевірка знань

  1. Групова робота. (Слайд 23).

Гра «Виготовляємо морозиво»

З переліку об’єктів живої та неживої природи необхідно «виготовити» морозиво: гній, корова, трава, ґрунт, мороко, черв’як, морозиво (ґрунт, гній, черв’як, трава, корова, молоко, морозиво).

  1. Робота в парах.

Заповнення таблиці. (Слайд 24).

Для чого потрібний ґрунт

людині

тваринам

рослинам

Для вирощування рослин

Домівка, пошук їжі.

Для росту і розвитку.

Місце для будівництва.








VIII. Підведення підсумків уроку. (Слайд 25).

  1. Інтерактивна вправа "Мікрофон"

Сьогодні на уроці ми вивчили...

Ґрунт – це...

Мені найбільше сподобалось...

Ці знання мені згодяться...

  1. Оцінення учнів (самооцінювання, взаємооцінення)

IX. Інформація про домашнє завдання. (рівневе)

  1. Дати відповіді на питання с. 102-103 (середній рівень)

  2. Підібрати приказки і прислів’я про землю.(достатній рівень)

  3. Провести дослідження « Ґрунти моєї місцевості»( високий рівень).

Енергодарський навчально – виховний комплекс №1











Конспект уроку з курсу «Я і Україна. Природознавство» 3 клас

на тему «Утворення ґрунтів. З чого складається ґрунт. Досліди (визначення складу ґрунту).













Підготувала:

вчитель початкових класів,

спеціаліст,

Голованова Ольга Василівна





Енергодар, 2014


Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 26.11.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров2497
Номер материала ДВ-198549
Получить свидетельство о публикации