1006698
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 5.520 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.200 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 70%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокУкраинский языкКонспектыКонспект уроку з української мови "Праволис префіксів -з, -с."

Конспект уроку з української мови "Праволис префіксів -з, -с."

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

hello_html_64c741c1.gifhello_html_41da226d.gifhello_html_m2c156ab8.gifКриворізька спеціалізована школа № 9

з поглибленим вивченням економіки, права та іноземних мов







Урок з української мови

«Правопис префіксів з-, с-.»





Вчителя початкових класів КСШ №9

Кочерги Наталії Миколаївни





2014 – 2015 навчальний рік

Українська мова

3 клас

УРОК 58

Тема. Правопис слів з префіксами з-, с-. Навчальний діалог.

Мета. Ознайомити учнів з написанням префіксів з-, с-; продовжити роботу над створенням буквообразів (ме-тод входження); складати та розі-грувати діалог за опи-саною ситуацією; розвивати увагу, пам’ять, уяву, зв’язне мовлення; виховувати інтерес до навчання та любов до навколишнього світу.

Обладнання. Таблиця "Дзвінкі і глухі приголосні звуки", малюнок кота, костюми кота та господині, наголовники Св. Миколая, префіксів з-, с-, подару-

ночки, пиріг.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

Вчитель

Добрий день, дорогі діти, гості!

Учні

Добрий день Вам, наш учитель,

Добрий день вам, мої друзі,

Добрий день вам, добрі люди,

Хай вам щастя й доля буде!

Не на день і не на рік,

А на довгий, довгий вік!

Вчитель

Пролунав уже дзвінок

Починаєм наш урок.

Діти, як будемо працювати на уроці?

Діти

Працюватимемо старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім третім класі –

Діти просто молодці.

Вчитель

До уроку всі готові? (Так)

Є бажання до розмови? (Так)

Тож не будем зволікати,

Час урок наш починати.

Зараз сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлоп’ята.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання. Гра «Сніжинка»

  • Погляньте, діти, будь ласка, у віконце. Вночі бі-

лі мухи налетіли, все подвіря стало білим. Не злічити цих білих мух, що летять, неначе пух. Що за білі мухи налетіли? (Сніг)

  • Сніг, який падає на землю, на будинки, на ялин-

ку. Вона буде прикрасою новорічних свят. Щоб ялин-ка була красивою, її треба прикрасити, снігом при-трусити. Хочете пограти зі сніжинками? (Так)

  • Раз, два, три, гру почни!

(Сніг. Закінчення нульове. Основа «сніг». Корінь слова теж «сніг»)

  • Яка гарна ялинка у нас!

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

Діти, сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про написання слів з префіксами з-, с-.


ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Лінгвістична сценка.

Вчитель

В одному королівстві жили собі префікси з- та с-.

Префікс с-.

Привіт, префіксе з-!

Префікс з-.

Добридень, префіксе с-!

Префікс с-.

Куди мандруєш?

Префікс з-.

Іду утворювати нові слова.

Префікс с-.

Я теж. А давай підемо разом.

Префікс з-.

Давай!

(Назустріч іде господиня)

Префікси з-, с-.

Добридень, господине!

Господиня

Добридень, добродії! Хто ж ви такі?

Префікси с-.

Я - префікс с-.

Префікси з-.

Я – префікс з-.

Господиня

Куди мандруєте, добродії?

Префікси з-, с-.

Йдемо утворювати нові слова.

Господиня

Добре, що я вас зустріла. Я цілий день пекла ось цей пиріг. Хочу пригостити учнів 3 –Б класу за їхню старанність у навчанні, але не знаю, пиріг треба спекти чи зпекти.

Префікси з-.

Звичайно, зпекти.

Префікси с-.

Ні! Спекти!

Префікси з-.

Не вигадуй! Треба писати «зпекти».

Префікси с-.

А я кажу тобі, треба писати «спекти».

Господиня

Ой, лишенько! Із – за вашої суперечки діти не скуштують такого свіженького, запашного, смачного пирога. Що ж мені робити?

(Назустріч іде, форкаючи, кіт)

Кіт

Що за галас здійнявся?

Господиня

Допоможи, котику – братику, бо в мене від їхнього крику вже розболілась голова. Один каже, що треба пиріг «спекти», а інший– «зпекти».

Кіт

Оце і все! Так я можу вам можу допомогти.

Префікси з-, с-.

Допоможи, поважний котику .

Кіт

А-ну, скажіть, що я вам нагадую, якщо скручусь клубочком?hello_html_m19fe0bf3.jpg

Префікси з-. с-.

Букву «ес».

(На дошці – малюнок: кіт, схожий на букву «ес»)

Кіт

Подивіться, навіть шапочку маю. Яку позначку нагадує вам ця шапочка?

Префікси з-. с-.

Шапочка нагадує нам позначку префікса.

Кіт

Якого префікса?

Префікси з-, с-.

Префікса с-.

Кіт

Так от, спочатку підкажу тобі, префіксе с-. Але спочатку скажи, хто я?

Префікс с-.

К-іт.

Кіт

Доторкнись до мене, який я?

Префікс с-.

П-ухнастий.

Кіт

А ще який я?

Префікс с-.

Т-олерантний.

Господиня

Хм! Я вперше чую це слово. Що значить «толерантний». Поясніть мені, будь ласка.

Префікс с-.

Це сто разів любов. Ми повинні завжди любити один одного.

Префікс з-.

Це сто разів прощення. Ми повинні завжди прощати один одному.

Кіт

Це сто разів терпіння. Ми повинні завжди терпимо ставитись один до одного.

Господиня

Тепер, мені зрозуміло, треба терпляче чекати кінця суперечки цих двох

добродіїв.

Кіт

А ще який я?

Префікс с-.

Ф-антазер.

Кіт

Ваша правда, люблю фантазувати, вигадувати. А ще який я? (Показує свій хвіст)

Префікс с-.

Х-востатий.

Кіт

Повторіть, будь ласка, ще раз все, що ви дізналися про мене. Мені буде дуже приємно.

Префікс с-.

Кіт пухнастий, толерантний, фантазер, хвостатий.

Префікс с-.

Так, це ж букви К, П, Т, Ф, X. Префікс с-, а це ж я, пишемо перед буквами К, П, Т, Ф, X. Значить, моє місце біля слова «пекти». Правильно писати «спекти»

Господиня

Нарешті діти скуштують мого пирога. Скоріш йдемо, префіксе с-, дітей пригощати. Прощавайте, друзі!

(Префікс з- плаче)

Кіт

Не плач, добродію. Наша господиня, вміє не тільки пекти, а ще й варити. Слово «варити» не починається на букви К, П, Т, Ф, Х.

Префікс з-.(З радістю)

«Зварити»! Ура! Так, я можу писатися в словах перед коренем завжди, окрім К, П, Т, Ф, Х. Тоді піду і я допомагати пиріг роздавати. Можливо і мені кусочок порога дістанеться. Бувай здоровий, котику! (Іде геть)




Кіт

Прощавай, друже! Мені теж пора рушати в дорогу. А йти ще далеко. Треба поспішати розуму научати учнів 3 – А класу.

Робота за підручником (ст. 98). Мовні дослідження.

Діти, відкрийте, будь ласка, підручники на ст. 98 і знайдіть правило щодо правопису уже знайомих нам префіксів з-, с-. Прочитаймо разом.

А тепер, згадайте, які приголосні звуки, позначають букви К, П, Т, Ф, X. (Це глухі приголосні звуки)

Чому ці приголосні звуки називаються глухими?

(Вони вимовляються за допомогою голосу і шуму.)

Вимовте ці глухі звуки.

Запам'ятайте! Префікс с- пишеться перед буквами, що позначають глухі приголосні: к, п, т, ф, х. Перед усіма іншими буквами, що позначають приголосні звуки — префікс з-.


Префікс з- пишеться перед іншими буквами, що позначають приголосні звуки, окрім К, П, Т, Ф, Х.






Фізкультхвилинка

(Під супровід пісні «Падав білий пух»)

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Каліграфічна хвилинка

9 грудня

Класна робота

П п Пп пп пр по ол ай од

Прийшов Миколай, подаруночки збирай.

Слайд № 1

Поясніть цей вислів? (Діти щиро вірять, що кожного року 19 грудня Святий Миколай їм обов’язково щось подарує.)

І справді, кожен з вас знаходить під подушкою або в черевичках якийсь подарунок. Але зважте, що Святий Миколай кладе подарунки тільки чемним, ввічливим, слухняним дітям. А неслухняним він може покласти під подушку тільки різку. Тож, щоб не отримати різки, будьте слухняними.

Знайдіть слово з префіксами з- або с-. Позначте його.

2. Тренувальні вправи.

Запишіть тему сьогоднішнього уроку.

Правопис слів з префіксами з-, с-.

Вправа 1

На ст. 98 спишіть слова та позначте префікси.

Сказав, спитав, стиснув, схилився, сфотографував, спалахнув.

Поясніть правопис цих слів. (Перед к, п, т, ф, х завжди пишемо префікс с-.)

(Слайд № 2 )

Вправа 2

До поданих слів додайте префікс з- або с-.

Запишіть і позначте їх.

..ховати, ..різати, ..пекти, ..ліпити, ..писати, ..платити, ..будувати, ..ходити, ..дивувати, ..ламати.

Зачитати і поясніть правопис префіксів у записаних словах.

І варіант- слова з префіксом с-. (Перед к, п, т, ф, х завжди пишемо префікс с-.)

ІІ варіант- слова з префіксом з-. (Перед усіма іншими буквами, що позначають приголосні звуки, окрім К, П, Т, Ф, Х — префікс з-.)

Слайд № 3 Слайд № 4


сховати

спекти

списати

сплатити

сходити




зрізати

зліпити

збудувати

здивувати

зламати







  • З одним із слів складіть речення зі звертанням.

  • Що називається звертанням? (Звертання-це

слово або сполучення слів, що називає того, до кого звертаються.)

  • Як виділяється звертання? (Під час вимови

звертання виділяється паузами, а на письмі - комами або знаком оклику.)

  • Яке це речення за метою висловловлювання?

(Розповідне, питальне, спонукальне)

Фізкультхвилинка

(Під супровід пісні «Завітала зима»)

3. Хвилинка спілкування. Робота в парах. Діалог. (Слайд № 5)

- Ми щойно з вами говорили про свято, яке з нетерпінням чекають діти 19 грудня? Що це за свято? (День Святого Миколая)

- Хто ж такий Святий Миколай? (Святий Миколай - священник, який скрізь чинив добро, вчив людей те саме чинити для доброго самопочування)

- Коли і чому його було названо Святим? (Після смерті Миколая Церква за його добрі справи причис-лила до святих: він лікував хворих, допомагав невинним, що перебували у в’язницях, кожному в потребі йшов назустріч. Бо найбільше щастя в житті людини – творити добро)

- Уявіть собі, що ви зустріли Святого Миколая. Про що б ви з ним говорили? Складіть невеличкий діалог. А допоможуть вам опорні слова.

Слайд № 6

Опорні слова

привіт,

Святий Миколає,

з нетерпінням,

добрі справи,

заслуговуєш нагороди,

подаруночок, гостинець,

дякую,

обіцяю.

(Розігрування діалогу.)

Зустріч зі Святим Миколаєм.

  • Привіт, любе дитя!

  • Привіт, Святий Миколає!

  • Радий тебе, онуко, бачити.

  • Я теж з нетерпінням чекав тебе, дідусю, цілий рік.

  • А якими добрими справами можеш порадувати дідуся?

  • Я цілий рік старався: … .

  • Молодець! Заслуговуєш нагороди. Ось тобі подаруночок.

  • Дякую за гостинець.

  • Рости здоровим, онуко!

  • Обіцяю, дідусю.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

  • Що таке префікс? (Частина основи, що стоїть

перед коренем)

  • Яка роль префікса у мовленні? (Служить для

утворення нових слів)

  • З яким правилом правопису ознайомилися

сьогодні на уроці? (Правопис слів з префіксами з-, с-.)

  • Як дізнатися, який префікс з- чи с- у словах

писати?

«Зе» чи «ес»? Не поспішай.

Правило скоріш згадай:

Якщо к, п, т, ф, х

Після префікса стоїть,

То нехай твоя рука

Префікс «ес» напише вмить.

А якщо там їх нема

Пишеш «зе» - вагань нема.

  • Для чого потрібно знати правила про правопис

слів з префіксами з-, с-? (Щоб писати без помилок і отримувати гарні оцінки)

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 228, ст. 98. (Подібна до вправи 2)

Вчитель

Діти, працювали ви старанно,

Тож почуйте наостанок.

«Хай летить у всі кінці:

Ви у школі молодці!»





Додаток

Гра «Так чи ні»

Частина основи, що стоїть перед коренем, називається префіксом? (Так)

Префікс служить для зв’язку слів у реченні? (Ні)

Префікс служить для утворення нових слів? (Так)

В кінці префіксів роз-, без- завжди пишеться буква с? (Ні)

В кінці префіксів роз-, без- завжди пишеться буква з? (Так)

Префікс с- пишеться перед іншими буквами, окрім к, п, т, ф, х. (Ні)

Префікс с- пишеться перед буквами к, п, т, ф, х. (Так)

Префікс з- пишеться перед іншими буквами, окрім к, п, т, ф, х. (Так)

Частина основи, що стоїть між коренем і закінченням, називається суфіксом? (Так)

Суфікс служить для зв’язку слів у реченні? (Ні)

Суфікс служить для утворення нових слів? (Так)

Корінь – спільна частина споріднених слів? (Так)

Корінь служить для зв’язку слів у реченні? (Ні)

Корінь служить для утворення нових слів? (Ні)

Корінь несе основне значення слова? (Так)

Основа – частина слова без закінчення? (Так)

Основа несе основне значення слова? (Ні)

Основа несе у собі значення самого слова? (Так)


14

