Скачивание материала началось

Предлагаем Вам установить расширение «Инфоурок» для удобного поиска материалов:

ПЕРЕЙТИ К УСТАНОВКЕ

Новый курс повышения квалификации!

Цифровая грамотность педагога. Дистанционные технологии обучения

Разработан летом 2020 специально для учителей

Успеть записаться

-50% До конца лета

Каждую неделю мы делим 100 000 ₽ среди активных педагогов. Добавьте свои разработки в библиотеку “Инфоурок”
Добавить авторскую разработку
и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Начальные классы КонспектыКонспект виховного заходу в групі продовженого дня на тему "Природа навесні. Правила поведінки в природі" (віртуальна екскурсія в міський парк))

Конспект виховного заходу в групі продовженого дня на тему "Природа навесні. Правила поведінки в природі" (віртуальна екскурсія в міський парк))

библиотека
материалов

Прогулянка в ГПД 3 – 4-х класів

Тема: Спостереження за природою навесні. Правила поведінки в природі.

(віртуальна прогулянка до весняного парку з використанням ІКТ)

Мета: простежити за пробудженням природи навесні; розширити знання учнів про рослинний та тваринний світ парку нашої місцевості; розвивати вміння виявляти ознаки весни в природі, логічно і послідовно передавати результати спостережень; показати красу весняної природи, значення рослин в житті людей та в природі, взаємозвязок між рослинним та тваринним світом; формувати естетичні почуття під час спостереження за природою; спонукати учнів до виконання правил поведінки в природі; розвивати вміння спостерігати за природою, цінувати її красу; виховувати любов до природи і рідного краю.

Матеріал: магнітофон з записами співу пташок; екологічні знаки; зображення Сонечка з промінчиками; сигнальні картки для визначення настрою; костюми Весни та Сонечка, синів Весни - Березня, Квітня, Травня; вірші, загадки, прислів'я, народні прикмети про весну та звірів; відеослайди весняного лісу, слайд-шоу; малюнки квітів.

Хід заняття:

Вихователь. Діти, сьогодні на нас чекає багато цікавих пригод. Чи у всіх у вас гарний настрій? Покажіть, який (через сонечка і хмарки). У мене теж гарний настрій і я хочу передати його вам, а ви теж спробуйте передати його один одному і гостям.

(Звучить спів пташок)

  • Вихователь. Що це? Де можуть так гарно співати пташки (у лісі, у саду, у парку). А чи хочете ви піти до парку? (відповіді дітей). Перш ніж вирушити на прогулянку, відгадайте загадку:

Лиха пора сховається,

А сонечко прогляне.

Сніжок води злякається,    

Тихенько тануть стане.

Хто ця гостя чарівна,

Що від неї сніг тіка? (весна)



  • Ми з вами вже не раз були у парку. І сьогодні ми підемо на екскурсію до весняного парку. Але прогулянка наша буде не звичайною, а віртуальною. Допоможуть нам уявити всю красу подорожі слайди, відеоролики.



Цю екскурсію в промінні ми вам подаруємо.

Хай чудовий настрій всіх вас зачарує.

  • Сьогодні разом із ось цим веселим Сонечком ми маємо змогу спостерігати за пробудженням природи навесні, ознайомимось із рослинним і тваринним світом весняного парку, згадаємо правила поведінки в природі, дізнаємось про народні прикмети, пов’язані з явищами природи навесні та, можливо, зустрінемо саму Весну.

(на дошці Сонечко, на промінцях якого – завдання прогулянки)

Вихователь. Після якої пори року настає весна? Перед якою порою настає весна? Весна має трьох синів, хто вони? Назвіть весняні місяці. (відповіді дітей).

  • Давайте згадаємо, яка земля навесні? (Мокра, темна)

  • Яке небо над нею? (Світле, блакитне, чисте, безхмарне, безмежне, дивовижне)

  • Що ви можете сказати про сонце? (Воно яскраве, жовте, тепле, лагідне, привітне, щире)

  • Чи бачили ви у небі хмаринки? (Білі, легкі, химерні) На яких тваринок вони схожі?

  • Чи залишився десь сніг? Куди він подівся? (Розтанув)

Метод "Гронування". Складання асоціативного куща до слова «ВЕСНА»

hello_html_m49144036.jpg



Вихователь. Діти, ви любите весну? Чому? Які кольори у весни? ( відповіді дітей)

  • Що ж, вирушаємо у путь. А допоможе нам уявити, що ж відбувається у парку навесні відео. (Відео «Дніпродзержинський лівобережний парк навесні»)

Вихователь. Які зміни в парку ви помітили з настанням весни? (Земля вкрилася травою, зявилось листя на деревах, квіти розквітли).

  • А які ж квіти зявляються першими? Про це дізнатись нам допоможуть загадки.

Інсценізація "Відгадай квітку" (виходять діти і читають загадки, а відгадки-малюнки чіпляють на дошку)

  1. Дзвіночки-перлинки на ніжці тоненькій

Такі запашні і тендітні такі.

В широкому листі, немов у гіллі,

Ховаю від сонця голівки свої. (Конвалії)

  1. Я, як перший раз цвіла, — жовтою була,
    Як дозріла—побіліла, схопилася, полетіла
    Знову десь рости й жовто зацвісти.
    (Кульбабка)

  2. Я найпершим зацвітаю синім цвітом серед гаю.

Відгадайте, що за квітка, бо мене не стане влітку.  (Пролісок)

  1. Я гордо голову тримаю, і перед вітром не схиляю,

Я жовтий, білий, полум’яний і, наче яблуко, рум’яний

У парку квітну навесні. Скажи, яке ім’я мені? (Тюльпан)

  1. Мене посадили в квітнику – квітку ніжну та струнку.

Жовті ніжні пелюстки, зеленесенькі листки.

З цибулинки весною зріс. Я гордий красень… (Нарцис)

  1. Маю лист зелений і міцний, сніг для мене не страшний,

А коли весну стрічаю, сині очі розкриваю. (Барвінок)

(Під час відгадування загадок на дошці з’являються малюнки цих рослин)


  • А що люди зазвичай роблять з весняними квітами?

Що б ви їм порадили? Створимо знак – правило,

якого слід дотримуватись в природі)


Вихователь. Прислухайтесь до звуків у парку. (Аудіозапис) Чиї голоси ви чуєте? Які птахи уже повернулися з вирію? (Шпаки, ластівки, жайворонки, стрижі, солов’ї, качки, дрозди, перепілки, гуси, лебеді)

Хвилинка релаксації. Гра «Відгадай пташку по її співу» (через аудіозапис. Під час вгадування фото птахів з’являється на моніторі)

У народі кажуть: «Грак угорі – весна надворі». Можливо і ви знаєте прикмети, пов’язані з прильотом птахів? До речі, спостереження за птахами свого часу дали можливість нашим предкам сформувати кілька вельми точних тверджень, які сьогодні допомагають нашим сучасникам «зазирнути в майбутнє».

  • Ранній приліт жайворонків – на теплу весну.

  • Побачив шпака – знай: весна на порозі.

  • У квітні ластівка день починає, а соловей – кінчає.

  • Якщо синиці довго не відлітають від людського дому, то вони провіщають холодну весну.

  • Після прильоту дроздів майже не буває заморозків.

  • Якщо різні перелітні птахи прилітають одночасно, це обіцяє дружну й теплу весну.

  • Якщо гуси, що повертаються в рідні краї, летять низько — буде мало опадів і, навпаки, якщо гуси летять високо — чекай на дощове літо.

  • Якщо птахи вибирають місця для гнізд на південних сторонах дахів, дерев або чагарників — літо буде холодним.



  • Скажіть, а що пташки роблять навесні? (Висиджують яйця). Чого і чому не можна робити з гніздами птахів?

Давайте зафіксуємо це правило у малюнку – знакові.

Вихователь. Скажіть, ви чекаєте повернення перелітніх птахів? А чому ми - люди - хочемо, щоб пташок з перелітних країв поверталося побільше? (Бо вони знищують шкідливих комах). А які ж комахи прокидаються навесні першими? (Мурашки, мухи, комарі, бджоли, оси). А чому потрібно знищувати шкідливих комах? (Бо вони знищують рослини, дерева).

  • Яких комашок у парку ми бачили найчастіше? (Мурашок)

У нас є можливість побачити життя мурашок навесні.

(відео «Мурашки навесні», під час якого учні називають цікаві факти з життя цих комах).

1 учень: Мурашник – це не купа хвоїнок, гілочок і паличок, а грамотно збудоване житло. Надземний купол захищає будинок від вітру і дощу, всередині нього розташовані гілки побільше. Всередині мурашника підтримується постійна температура – близько 28 градусів.

2 учень: Зимують мурахи у підземних відділеннях свого житла. Там же є спеціальні відсіки: дитячий садок для личинок, комори для зберігання їжі, кухня, царські покої для матки, город, операційна для хворих мурах.

3 учень: Всі робочі мурахи – самки, які розвиваються з запліднених яєць. Самці розвиваються з незапліднених яєць. Кожен мураха чітко знає і виконує свою функцію.

4 учень: Вихователі доглядають за личинками, кухарі готують їжу. Причому одні мурахи дуже акуратно очищають, наприклад, зернятко і цілим відносять на кухню. А вже інші тримають його щелепами, поки робочі мурашки, відщипуючи шматочок за шматочком, не наїдяться.

5 учень: Якщо зерно занадто сухе, кухарі відносять його в спеціальний відсік з підвищеною вологістю, де зерно намокає і стає готовим до вживання в їжу. Для личинок зерно перетирається в порошок і змочується слиною. Все сміття з кухні і з дитячої тут же видаляється. Якщо один мураха не справляється з роботою, йому допомагають інші.

6 учень: Мурахи-хірурги допомагають тим, хто, наприклад, в сутичці пошкодив кінцівку, відгризаючи пошкоджену частину.

7 учень: Якщо мураха-фуражир кілька разів повертається без здобичі, його самого пускають на корм. Але якщо мурашка отримав каліцтво в бою з іншими комахами, то за ним доглядають як за ветераном і годують.

  • Чи можна чіпати їх житло? Як це показати у малюнку?



  • А що ж відбувається з деревами навесні? Які ж дерева зацвітають навесні першими? (Клен, береза, верба, яблуня, каштан, горобина). Ми вже не раз спостерігали за деревами навесні і знаємо, як вони цвітуть. Тому вам нескладно буде зєднати дерево і його квітку.



(Гра «Зєднай в пару»)



  • А яку шкоду люди найчастіше завдають деревам? Що ж ви їм порекомендуєте?



  • А кого з тваринок ми бачили у парку? У нас є можливість їх побачити прямо зараз.



(Відеофайл про білочку)



  • Давайте ще раз нагадаємо, то яких ще правил слід дотримуватись у природі. Які ще правила ви знаєте?



hello_html_mdfa4c98.jpghello_html_546cd6c6.jpghello_html_m65b95ffb.png

Не паліть у природі Не вирубуйте ялинки! Не кричіть у природі! вогнища!

Вихователь. Ми вже давно гуляємо у парку, але ще не зустріли саму винуватицю змін у природі. Пропоную всім відпочити. Послухайте, будь ласка, казочку.

Весняної днини, погожого ранку

В мандрівку зібрались Тарасик з Іванком.

Щоб у наш парк Весну запросити,

Швидко вдяглися і рушили діти. (Хлопчики одягають рюкзаки)

Іванко. Вже поле й гай збудилися від сну.

То ж час і нам стрічати там Весну.

Вихователь. Кого ви там шукаєте?

Тарасик. Ми шукаємо Весну, чи ви її не зустрічали?

Всі. Ні!

Вихователь. Діти. Як ви думаєте, хто може знати, де живе Весна? ( версії дітей). Запитайте у Сонечка.

Тарасик. Сонечко, Сонечко, де сховалось ти?

Вийди, любе Сонечко, всім нам посвіти.

Всі. Вийди, вийди, Сонечко. ( з’являється дитина-Сонечко )

 Сонечко. Я дарую вам тепло, щоб навколо все цвіло. Щоб гайочок зеленів і пташиний спів дзвенів. Щоб сріблилась річка і росла травичка. Розвивалися сади, наливалися плоди.

Івасик. (вклоняється Сонечку)       

Добрий день, Сонце ясне!

Добрий день, Сонце красне!

Тарасик. (вклоняється Сонечку)    

Добрий день, Сонце-друже,

Ми тебе всі любим дуже!

А скажи нам, панночку,

Де Весна-весняночка?

Сонце. Заспівати треба всім, Весну в гості запросім. ( Закличка «А вже красне сонечко»)

Всі кличуть Весну. Люба Весно, поспішай, і у парк наш завітай. (Виходить дівчинка – Весна )

Вихователь. Хто ти така, красуне дивна?

Весна. А я Весна, Весна-царівна,

Куди ступаю - сонце сяє,

Міста і села оживають.

Квіти й дерева величні

Землю- матір прикрашають.

Вихователь.        Ой, Весна, Весна, днем красна.

Що ти нам, Весно, принесла?

Весна. Принесла я квіточки, щоб раділи діточки.

Принесла я вам тепло, щоб було у всіх добро.

Вихователь. Весно, а де ж твої сини?

Три брати живуть по світу - від зими - назустріч літу. Перший пройде – тане лід. Другий пройде – всюди квіт. Третій пройде – укриває землю шовкова трава! Нерозлучні три брати. Привела до нас їх ти?

Весна. Так, ось вони, зустрічайте!

(заходять хлопчики – весняні місяці)

Гра «Упізнай місяць за ознаками»

1-й місяць. Моя назва пов’язана з цвітінням квітів. Я дзвінкий, променистий місяць чистоти, очищення природи, її розквіту. Я славлюся дивовижною талою водою. Тільки зі мною у лісі розпускається медунка, зацвітає сіра вільха, Жаби дають перші концерти. У народі мене називають «водолієм» та «лелечником». (Квітень)

2-й місяць. Я – місяць зеленого шуму. Тільки зі мною дерева дружно вкриваються листям, густішають трави. Цвіте черемха, а потім – береза і горобина. Я дуже теплий і сонячний місяць. У народі мене називають «громовиком» та «пісенником», тому що в лісах та на полях розливаються солов’їні трелі, чути безтурботне кування зозулі. А ще я ліси прикрашаю та літо в гості зазиваю. (Травень)

3-й місяць. А мене назвали так тому, що в цей час плаче береза. Я – ранок весни та ранок року. У народі мене називають «сонце грій», «весновій», та «вітроніс». Тільки зі мною від сонечка сніг стає сірим, а зима будь-якої миті може нагадати про себе. Але я довго не терплю, березовим віником зиму вимітаю. Зявляються білі дзвіночки пролісків, цвіте ліщина, мати-й-мачуха. Прокидаються від сплячки їжачки, повертаються до рідних домівок лелеки. (Березень)

Вихователь. А чи знаєте ви, діти, хто з місяців найстарший, а хто – найменший? (відповіді учнів)

Вихователь. Шановна Весно, ми приготували тобі подарунок. Це наші казочки про тебе у вигляді колажу. Дякуємо тобі, Весно. Йди, щоб продовжити квітчати землю теплом, квітами та щастям.

Вихователь. Ось і настав час повертатись нам з екскурсії. Чи сподобалась вам зустріч з Весною та її місяцями. Ми ще раз згадали з вами ознаки весни. Тому зараз я пропоную вам попрацювати в парах над цим малюнком, який я назвала «Неправильна весна». Вам необхідно знайти невідповідності у картині.



hello_html_m27e424d6.jpg

  • Діти, ви сьогодні молодці! Багато чого вже знаєте про природу і про весну. Природа – наш рідний дім. Вона – як мати, яку ми повинні любити та оберігати.

Пам’ятайте, любі діти: Щоб сади у нас цвіли, Щоб літали журавлі, Щоб пташки у нас співали, І дерева підростали, Щоб Земля була у квітах – Бережіть природу, діти!

  • Дякую вам, шановні гості, що разом з нами побували у весняному лісі . Хай вам на згадку про нашу подорож залишаться ось ці аплікації з нашого весняного парку, які дарує вам сама Весна та її синочки.





Курс профессиональной переподготовки
Учитель начальных классов