План-конспект
мероприятия на английском языке для учащихся 6 класса
Тема:
Halloween
Цели:
Образовательные:
1.
Расширить кругозор
учащихся и повысить уровень общей культуры.
2.
Знакомство учащихся с
культурой Англии и Америки на примере традиций празднования Halloween
3.
Воспитание чувства
причастности к культуре другого народа, терпимости по отношению к людям других
стран и национальностей
Развивающие:
1.
Совершенствовать
мыслительные операции: синтеза, анализа, сравнения, обобщения.
2.
Развивать логическое
мышление, память, догадку.
Воспитательные:
1.
Поддержать интерес к
учению и формировать познавательную активность.
2.
Приучить к
организованности, активности, вниманию.
3.
Развивать умение работать
в команде и принимать единое решение.
Практические задачи:
1.
Активизировать лексику по
теме «Holidays».
2.
Проверить умение читать
текст про себя с общим охватом содержания.
3.
Проверить усвоение лексики
по теме «Parts of the body».
4.
Проверить навыки
говорения.
5.
Развивать навыки письма.
Языковой материал: лексика по теме «Holidays».
Оснащение:
1.
Мультипликационный
видеоклип Мэрилина Мэнсона на песню “This is Halloween”
2.
Презентация PowerPoint
“Halloween”
3.
Материалы для проведения
конкурсов (1 экземпляр на каждую команду и для жюри)
4.
Грамоты, сладкие призы
Ход мероприятия
I.
Организационный
момент
(Урок начинается с просмотра видеоклипа).
- Have you liked the
video? What holiday is it about? (Слайд 1)
- Yes, today we are going
to celebrate Halloween. We’ll also get to know some facts about history and
traditions of it. I suggest that you should divide into two teams. The name for
the first team is «Ghosts» and for the second one – «Monsters». Now we are
ready to start our competition.
II.
Основной этап
- Do you know anything
about this holiday, Ann? (People scare each other).
- You are right. But this
isn’t the only thing they do during this holiday. Look at the screen to see the
presentation about the history of Halloween, its traditions, costumes and food. (Слайды 2-8) Read the information carefully.
Task № 1.
- Now you know a lot about
the holiday, don’t you? I want you to do a test in your hand-outs to prove it.
1. When is Halloween
celebrated?
A) on the 25th of December
B) on the 14th of February
C) on the 31st of October
2. Where did Halloween come
from?
A) England
B) America
C) Ireland and Scotland
3. What do children do on
Halloween?
A) sing and dance
B) fight
C) play games
4. What is Jack-o'-lantern
made from?
A) potatoes
B) apples
C) pumpkins
5. What are
"Tricks"?
A) money
B) jokes
C) sweets
6. What do children put on?
A) jeans and sweaters
B) costumes of witches and
ghosts
C) trousers and shirts
Task № 2
-
Halloween is a very scary
holidays. What are we afraid of? (Слайд 9).
Match the words and their meanings.
-
Now let’s check it. (Слайд 10)
Task № 3
- Imagine that you are
going to a Halloween party. Make dialogues by asking each other what costume
you prefer. (Выходят по
два представителя от каждой команды.
Оценивается содержательность).
Task № 4
-
Hmm, Nargiza wants to dress up as a witch and Tolya as a werewolf. Does it
disturb anyone? As for me, I find it rather suspicious. What if they want to
come out in true colours? Do you know how to determine if a person is a witch
or a werewolf? It’s not as difficult as you think.
-
Let’s have some fun! I prepared some tests for you which will help us to find
out the truth. Then the team «Ghosts» will tell us if there are any witches in
our class, and the «Monsters» will tell us about werewolves. (Слайд 11)
Task № 5
-
I’m sure you liked these tests. Now work in groups to come up with a list of
symptoms that indicate your friend might be a vampire. Make your own tests. (Слайд 12)
Task № 6
- Your
next task is named “Pathfinder”. You must help two spooky ghosts to find the
path between them (Команда, нашедшая тропинку быстрее, получает 1 балл). (Слайд 13)
Task № 7
-
It wasn’t so difficult task, was it? Now you will play doctors. Help the
skeleton to remember the parts of its body. (Слайд 14)
Task № 8
-
Next competition is “Halloween Word Searcher” – you must find all the scrambled
words. (Побеждает команда, нашедшая все 11 слов за меньший
отрезок времени). (Слайд 15-16)
Task № 9
- And
now you will be the Ghost Busters. There are many ghosts in the haunted house. Look
at the pictures and spot 7 differences. Mind using the structure there is/are,
the prepositions and furniture. (Слайд
17)
Task № 10
- Find a rhyme connected
with the holiday. (Слайд 18)
(Первый поднявший
руку ученик получает право ответить. Если ответ правильный, то его команда
получает 1 балл, если нет, право ответа переходит к другой команде.)
III.
Заключительный
этап.
- That was your last task.
It’s time for the jury to count the scores of each team.
Jury: The general score after all the tasks is “Ghosts” 26 points,
“Monsters” – 23. “Ghosts” are the winners today.
- My congratulations!
- I must say that I like the way all of you’ve worked today.
Thank you for cooperation. I hope
you have enjoyed our party.
(Награждение победителей и проигравших).