Звездный
час. «Дом. Квартира».
Класс: 3
Цели:
обобщение изученного материала по теме: «Дом. Квартира»;
развитие
аудитивных, грамматических и лексических навыков;
развитие интереса
учащихся к изучению английского языка.
Оборудование: 10
кубиков, жетоны, таблички с номерами.
Ход мероприятия:
Good morning,
dear children. I am glad to see you. Today we will play the game “Star Hour”.
Our topic is “The place we live in”.
В игре принимают участие 7-9 человек. Выполняя
задания различных туров, участники игры за правильные ответы получают
звездочки. Победителем игры считается тот, кто набрал больше всех очков.
1 тур
I want you to listen to my stories. I will describe
different rooms. You can see the numbers of the rooms on the blackboard and you
will use the cards with the numbers on your desks.
Учитель зачитывает
небольшие рассказы- описание различных комнат. Ученик, прослушав рассказ,
поднимает табличку с номером- названием комнаты. Если ответ ученика правильный,
то он получает звездочку.
Запись на доске:
1- a kitchen
2- a bedroom
3- a living room
4- a bathroom
5- a hall
1. People can prepare
breakfast, dinner or supper in this room. Women usually spend much time there.
( a kitchen)
2. There are beds or
a sofa in this room. You can see a little table and a wardrobe there. People go
to bed in this room.
3. This room is not
very large. We take a shower or have a bath in this room. You can clean your
teeth, wash your hands and face there. ( a bathroom)
4. There is a TV set,
a wall-unit, some chairs and a sofa in this room. Some people have a fireplace
there. There is often a carpet on the floor. It is usually the largest room in
the house. People watch TV, listen to music there.
5. This room is not
very large. People take off their coats, hats, boots or shoes there. There is
usually a mirror and a little table there.
2тур
The next task for
you is to make the long word using the following letters. You will have 2 minutes to do this task. Учащимся
предлагается следующее задание: составить длинное слово из букв на кубиках.
Время выполнения -2 минуты. Обладатель самого длинного слова получает
звездочку, а самого короткого выбывает из игры.
3 тур
Look at the
blackboard please. Lets read the words on it all together. Your task is to make
up as many sentences as you can. We will read your sentences in 4 minutes. В
течение 4х минут учащиеся составляют предложения из слов, записанных на доске.
4 тур. Игра
«Аукцион».
Дети по очереди
называют предметы мебели. Учитель дает жетон за каждый правильный ответ.
Ученик, набравший большее количество жетонов, получает звезду, а наименьшее –
выбывает из игры.
5 тур
I want you to
listen to some definitions and guess what it is. You can see the pairs of words
on the blackboard. Listen to me and decide what thing I will describe first and
what the second thing is. Учитель зачитывает определения различных
слов. Учащиеся должны внимательно прослушать тексты и поднять таблички в той
последовательности , в которой зачитал учитель.
Запись на доске:
A) 1) a wardrobe
2) a lamp
B) 1) a sofa
2) a
bookshelf
C) 1) a table
2) a mirror
D) 1) an armchair
2) a car
E) 1) a flat
2) a garden
Примерные
рассказы:
A) It is a thing that
helps us to read when it is dark in the room.
It is a thing
where we keep our clothes.
B) It is a thing on
which we sit and watch TV
It is a thing on
which we keep our books.
C) It is a thing
where we can sit at.
It is a thing that
we can see our faces in.
D) It is a thing we
usually travel by.
It is a thing
where we can sit and read before the fire.
E) It is a place we
can live in.
It is a place
where apple trees can grow.
6 тур.
Учащиеся выбирают карточку с буквой. За 2
минуты ученики, которые вышли в финал составляют слова из данной буквы. Затем
по очереди называют слова. В финале выигрывает ученик, назвавший наибольшее
количество слов.
Подведение итогов,
награждение участников игры.