Инфоурок Иностранные языки КонспектыКонспект урока английского языка в 6 классе " Правила этикета за столом"

Конспект урока английского языка в 6 классе " Правила этикета за столом"

Скачать материал

Класс: 6

Предмет: английский язык

УМК: Биболетова М.З.,Трубанева Н.Н. Английский язык: Английский c удовольствием/Enjoy English для 5-6  классов общеобразовательных учреждений. – Обнинск: Титул, 2008.

Тема урока: «Правила этикета за столом».

Тип урока: комбинированный

План-конспект урока

Цель урока: формирование диалогической речи и лексико-грамматических умений по теме.

Задачи:  Обучающие 

Способствовать:

           

1. Активизации лексики по теме «Этикет».

2.Формированию навыков письменной речи.

3.Формирование навыков диалогической   речи.

4.Формирование навыков аудирования,  чтения.

 

                Развивающие

Способствовать:

 

1. Развитию умения отвечать на вопросы по теме.

                        2. Развитию памяти, мышления.

                         3. Развитию мотивации к изучаемой теме.

 

                Воспитательные

Способствовать:

 

1.Воспитанию культуры поведения за столом, соблюдения этикета..

 

Режим работы: фронтальный, индивидуальный, парный.

Оснащение урока: CD, проектор, карточки с текстом, индивидуальные карточки.

 

Ход урока

1.Организационный момент

Good morning, dear pupils(  ) I’m glad to see you too! How are you? (  ) I’m very glad to hear it!

Today we’re going to talk about good manners at the table. I hope you’ll enjoy and take an active part in the lesson.

 

2.Речевая разминка.

-You should describe yourself in three words. For example, I am hardworking, creative and polite. Who wants to be the first? (   )

-Do you remember the word polite?  (   )

-Is it important to be polite?

-What are your associations with this word?  (  )

 

3.Активизация лексики по теме, формирование  навыков письменной речи.

1)-Open your exercise books, write down the date. What is the date today?  (   )

You should do the word web:

             Please     -  Polite - thank you

                              /          \sorry                     …

                         Excuse me

-Let’s listen to each other.(    )   Well done!

 

2)Look at the board and read the poem. (  )

Always be polite and sweet

At  home, in the street.

Remember please, goodbye and thanks,

And you will have a lot of friends.

 

-Let’s translate. (  ) Let’s try to learn this poem. (Разучивание стихотворения по строчке.

1 строчку произносит 1 ряд, 2 строчку – 2ряд, 3 строчку – 3 ряд, 4 строчку – все вместе. По желанию рассказывают индивидуально.)

 

4. Физкультминутка. Активизация  лексики по теме.

(Каждый ряд строится друг за другом, по команде первый бежит к доске, составляет слово ( предлагаются карточки), бежит назад, касается второго, затем бежит второй, и т.д. Чей ряд быстрее и правильно запишет слова по теме.)

Thank you/ please/sorry/ polite/ excuse me

 

5.Развитие навыков поискового вида чтения.

Choose good manners from your cards.

- to speak with our mouth full.

-to put the table napkin (салфетку) on our knees. (gm)

-to reach (тянуться) across for the salt.

-to use the fork and knife properly.(gm)

-to put our elbows on the table.

-to wave (махать) the knife    or fork in the air.

- to eat noiselessly (бесшумно). (gm)

- to wash our hands before we eat. (gm)

 

-Let’s listen to your answers. (  )

 

6.Формирование навыков диалогической речи.

1)      -Let’s work in pairs. Look at the board, read the dialogue and act out it.

 

a)Mother: Dinner is ready.

Father: Good appetite.

Daughter: Would you like a cup of tea?

Son: Just a little, please.

Father: The porridge is very delicious.

Son:  I like it very much.

Daughter: Will you pass me the salt?

Mother: OK. Would you like some more porridge?

Son: Yes, please.

Father: Oh, thank you.

 

b) Mother: Dinner is ready.

Father: Good appetite.

Daughter: Would you like a cup of tea?

Son: Just a little, please.

Father: The salad is very delicious.

Son:  I like it very much. Thank you

 Mother: You are welcome!

 

8. Оценка работы на уроке. Домашнее задание. Подведение  итога урока.

 

What have we done in the lesson? ( ) Why we must have good manners? ( To be polite is to have good manners. People must respect each other. Peace in the world). Mark are … . Home task: Ex.. 16, p100. Our lesson is over. Good-bye.

a)Mother: Dinner is ready.

Father: Good appetite.

Daughter: Would you like a cup of tea?

Son: Just a little, please.

Father: The porridge is very delicious.

Son:  I like it very much.

Daughter: Will you pass me the salt?

Mother: OK. Would you like some more porridge?

Son: Yes, please.

Father: Oh, thank you.

__________________________________________

 

b) Mother: Dinner is ready.

Father: Good appetite.

Daughter: Would you like a cup of tea?

Son: Just a little, please.

Father: The salad is very delicious.

Son:  I like it very much. Thank you

 Mother: You are welcome!

______________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Always be polite and sweet

At  home, in the street.

Remember please, goodbye and thanks,

And you will have a lot of friends.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Choose good manners from your cards.

- to speak with our mouth full.

-to put the table napkin (салфетку) on our knees.

-to reach (тянуться) across for the salt.

-to use the fork and knife properly.

-to put our elbows on the table.

-to wave (махать) the knife    or fork in the air.

- to eat noiselessly (бешумно).

- to wash our hands before we eat.

____________________________________________

 

Choose good manners from your cards.

- to speak with our mouth full.

-to put the table napkin (салфетку) on our knees.

-to reach (тянуться) across for the salt.

-to use the fork and knife properly.

-to put our elbows on the table.

-to wave (махать) the knife    or fork in the air.

- to eat noiselessly (бешумно).

- to wash our hands before we eat.

____________________________________________________________

 

Choose good manners from your cards.

- to speak with our mouth full.

-to put the table napkin (салфетку) on our knees.

-to reach (тянуться) across for the salt.

-to use the fork and knife properly.

-to put our elbows on the table.

-to wave (махать) the knife    or fork in the air.

- to eat noiselessly (бешумно).

- to wash our hands before we eat.

___________________________________________________________

Choose good manners from your cards.

- to speak with our mouth full.

-to put the table napkin (салфетку) on our knees.

-to reach (тянуться) across for the salt.

-to use the fork and knife properly.

-to put our elbows on the table.

-to wave (махать) the knife    or fork in the air.

- to eat noiselessly (бешумно).

- to wash our hands before we eat.

 

 

Класс: 7

Предмет: английский язык

УМК: Биболетова М.З.,Трубанева Н.Н. Английский язык: Английский c удовольствием/Enjoy English для 7  класса общеобразовательных учреждений. – Обнинск: Титул, 2011.

Тема урока: «Средства массовой коммуникации».

Тип урока: урок-соревнование (повторение).

План-конспект урока

Цель урока: повторить изученный материал по теме.

Задачи:  Обучающие 

Способствовать:

           

1.      Формированию устной речи  по теме .

2.      Активизации грамматического материала.

2.Формированию навыков письменной речи.

3. Формированию навыков аудирования, чтения.

 

                Развивающие

Способствовать:

 

1. Формированию навыков диалогической речи. 

                        2. Развитию памяти, мышления.

                        3. Развитию умения использовать изученный лексико-грамматический           материал в устной и письменной речи.

3. Развитию мотивации к изучаемой теме.

 

                Воспитательные

Способствовать:

 

1.Воспитанию интереса к изучению английского языка.

 

Режим работы: парный, групповой.

Оснащение урока: CD, проектор, карточки.

 

Ход урока

1.Организационный момент

Good morning, dear pupils(  ) I’m glad to see you too! How are you? (  ) I’m very glad to hear it!

Today we’re going to review the theme “Means of communication” in the form of competition. I hope you’ll enjoy and take an active part in the lesson. Let’s divide into 2 groups, choose the name of your team and motto from the cards on the table and introduce yourself.

(Mottoes: Forward !-(вперёд)/   We are united – we are the best! (Когда мы едины, мы непобедимы)./  Forward and forward, well never stop! (Вперёд и вперёд, мы никогда не остановимся)./  Names: StarsVictory/

 

2.Соревнование.

1)Let’s  get acquainted with the teams.

(Our team is … . Our motto is … .  My name is … .I am … .I think I am clever, creative, hardworking. My hobby  is … .I take part in sports competitions)

-Thank you very much. Let’s start our competition.

2)Competition

Task №1. Read the tongue twister 3 times correctly. A proper cup of coffee from a proper copper coffee pot.

 

Task№2. Fill in letters.  C_mpute_, tel_p_one, _mai_, Inte_n_t, com_uni_ation, t_legr_ph, f_x, l_t_er

Task №3. Finish the sentence.

1.A person who likes to talk is … (talkative)

2. A person who is very unkind is … (cruel)

3. A person who is nervous in the company of people is … (shy)

4. A person who doesn’t like to work is … (lazy)

5. A person who produces new ideas is … (creative)

6. A person who works hard is … (hardworking)

7. A person who likes to be with others is … (sociable)

8. A person who has a lot of friends is … (friendly)

9. A person who always tries to help is … (helpful)

10. A person who knows lots of is … (curious or clever)

 

Task № 4. Stand up. Stand in line. You should run to the chair, take a sheet of paper, read the expressions and find the right translations. Let’s start.

A phone box/  to ring up/ a phone card/  to communicate/ means of communication/  long distance/  computer/ the internet/ information/  to receive letters

 

Звонить/ телеф.карта/  телеф.будка/ средства связи/ большое расстояние/ компьютер/ получать письма/  интернет/ сообщать, общаться/ информация

 

Task №5. Answer the questions. What is the telephone number? Captain’s competition. Captains, come here, please. (Получают карточки с номерами телефонов, по очереди называют)

Kate – 436967  (Kates tel.number is four-three-six-nine-six-seven)

Mr Smith – 3527689

Mrs Brown – 549033

Helen – 875412

Jack – 228860

Bob - 3428501

-Thank you.Well done!

 

Task № 6. Act out the dialogue “Talking on the telephone”

1)-Hello.

-Hello. Who is speaking?

-It’s … . Can I speak to …?

-Just a moment, please.

-Hello, … . What’s up?

-Hello. Let’ go to the sport club.

-Oh, sorry. I am doing my homework.

-What a pity.

-Don’t worry. Let’s go at the weekend.

-OK. See you. Bye.

-Bye.

2) –Hello, … .

-Hello, … . What’s up?

- I have some problems.

-Oh,  what problems have you got?.

-I can’t translate the text into English.

-Don’t worry. Come to me and I ‘ll help you.

-Thanks a lot. See you.

-OK. See you.

5. Оценка работы на уроке. Домашнее задание. Подведение  итога урока.

-Let’s count the points.  (  )   The team  “   “ is a winner! Well done!

Do you like the lesson? (  ) Thank you for your active part in the lesson. Your marks are … .Home task: Review the words, expressions, grammar rules . Our lesson is over. Good-bye.

 

Класс: 6

Предмет: английский язык

УМК: Биболетова М.З.,Трубанева Н.Н. Английский язык: Английский c удовольствием/Enjoy English для 5-6  классов общеобразовательных учреждений. – Обнинск: Титул, 2008.

Тема урока: «Лица Лондона».

Тип урока: урок-соревнование (повторение).

План-конспект урока

Цель урока: повторить изученный материал по теме.

Задачи:  Обучающие 

Способствовать:

           

3.      Формированию устной речи  по теме .

4.      Активизации грамматического материала.

2.Формированию навыков письменной речи.

3. Формированию навыков аудирования, чтения.

 

                Развивающие

Способствовать:

 

1. Формированию навыков диалогической речи. 

                        2. Развитию памяти, мышления.

                        3. Развитию умения использовать изученный лексико-грамматический           материал в устной и письменной речи.

3. Развитию мотивации к изучаемой теме.

 

                Воспитательные

Способствовать:

 

1.Воспитанию интереса к изучению английского языка.

 

Режим работы: парный, групповой.

Оснащение урока: CD, проектор, карточки.

 

Ход урока

1.Организационный момент

Good morning, dear pupils(  ) I’m glad to see you too! How are you? (  ) I’m very glad to hear it!

Today we’re going to review the theme “Faces of London” in the form of competition. I hope you’ll enjoy and take an active part in the lesson. Let’s divide into 2 groups, choose the name of your team and motto from the cards on the table and introduce yourself.

(Mottoes: Forward !-(вперёд)/   We are united – we are the best! (Когда мы едины, мы непобедимы)./  Forward and forward, well never stop! (Вперёд и вперёд, мы никогда не остановимся)./  Names: Stars/  Victory/ …

 

2.Соревнование.

1)Let’s  get acquainted with the teams.

(Our team is … . Our motto is … .  My name is … .I am … .I think I am clever, creative, hardworking. My hobby  is … .I take part in sports competitions)

-Thank you very much. Let’s start our competition.

2)Competition

Task №1. Read the tongue twister 3 times correctly. A proper cup of coffee from a proper copper coffee pot.

 

Task№2. Fill in letters. 

Task №3. Finish the sentence.

1.A person who likes to talk is … (talkative)

2. A person who is very unkind is … (cruel)

3. A person who is nervous in the company of people is … (shy)

4. A person who doesn’t like to work is … (lazy)

5. A person who produces new ideas is … (creative)

6. A person who works hard is … (hardworking)

7. A person who likes to be with others is … (sociable)

8. A person who has a lot of friends is … (friendly)

9. A person who always tries to help is … (helpful)

10. A person who knows lots of is … (curious or clever)

 

Task № 4. Stand up. Stand in line. You should run to the chair, take a sheet of paper, read the expressions and write the right translations. Let’s start.

 

Task №5. Fill in the articles.

 

Task №5. Answer the questions. What is the telephone number? Captain’s competition. Captains, come here, please. (Получают карточки с номерами телефонов, по очереди называют)

Kate – 436967  (Kate’s tel.number is four-three-six-nine-six-seven)

Mr Smith – 3527689

Mrs Brown – 549033

Helen – 875412

Jack – 228860

Bob - 3428501

-Thank you.Well done!

 

Task № 6.  Tell us about London and faces of London.

5. Оценка работы на уроке. Домашнее задание. Подведение  итога урока.

-Let’s count the points.  (  )   The team  “   “ is a winner! Well done!

Do you like the lesson? (  ) Thank you for your active part in the lesson. Your marks are … .Home task: Review the words, expressions, grammar rules . Our lesson is over. Good-bye.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mottoes:

- Forward !-(вперёд)

  - We are united – we are the best! (Когда мы едины, мы непобедимы).

 -Forward and forward, we’ll never stop! (Вперёд и вперёд, мы никогда не остановимся)

-Why not?

-Live and learn!

-Be the first!...

 

 Names: Stars/  Victory/… 

___________________________________________________

 

Mottoes:

- Forward !-(вперёд)

  - We are united – we are the best! (Когда мы едины, мы непобедимы).

 -Forward and forward, we’ll never stop! (Вперёд и вперёд, мы никогда не остановимся)

-Why not?

-Live and learn!

-Be the first!...

 

 Names: Stars/  Victory/… 

 

 

________________________________________________________

 

            Kate – 439967 

      Mrs Brown – 549033

   Jane – 827541

   Jack – 200866

   Bob - 3428501

 

_______________________________________________________________

 

      Mary – 436967 

      Mr Smith – 3527689

   Helen – 875412

   Jack – 228860

   Bob - 3785024

 

 

 

 

 

 

 

 

1)-Hello.

-Hello. Who is speaking?

-It’s … . Can I speak to …?

-Just a moment, please.

-Hello, … . What’s up?

-Hello. Let’ go to the sport club.

-Oh, sorry. I am doing my homework.

-What a pity.

-Don’t worry. Let’s go at the weekend.

-OK. See you. Bye.

-Bye.

_________________________________________

2) –Hello, … .

-Hello, … . What’s up?

- I have some problems.

-Oh,  what problems have you got?.

-I can’t translate the text into English.

-Don’t worry. Come to me and I ‘ll help you.

-Thanks a lot. See you.

-OK. See you.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Класс: 8

Предмет: английский язык

УМК: Биболетова М.З.,Трубанева Н.Н. Английский язык: Английский c удовольствием/Enjoy English для 8  класса общеобразовательных учреждений. – Обнинск: Титул, 2011.

Тема урока: «Природа моего края. Моё отношение к природе».

Тип урока: комбинированный

План-конспект урока

Цель урока: развитие навыков  устной речи по теме.

 

Задачи:  Обучающие 

Способствовать:

           

5.      Активизации устной речи  по теме «Природа».

6.      Активизации грамматического материала.

2.Формированию навыков письменной речи.

3. Формированию навыков аудирования, чтения.

 

                Развивающие

Способствовать:

 

1. Развитию умения выражать своё мнение. 

                        2. Развитию памяти, мышления.

                        3. Развитию умения использовать изученный лексико-грамматический           материал в устной и письменной речи.

3. Развитию мотивации к изучаемой теме.

 

                Воспитательные

Способствовать:

 

1.Воспитанию любви и заботы к богатствам нашей природы.

 

Режим работы: фронтальный, парный, групповой.

Оснащение урока: CD,проектор, учебники, карточки.

 

Ход урока

1.Организационный момент

Good morning, dear pupils(  ) I’m glad to see you too! How are you? (  ) I’m very glad to hear it!

Today we’re going to talk about nature of our country and our place of living. I hope you’ll enjoy and take an active part in the lesson.

 

2. Фонетическая зарядка.

-Let’s remember the words to the theme “Nature”. Name it one by one, please.

( Rivers, mountains, ecology, ….)

 

3.Речевая разминка.

1)You should agree or disagree with my statements. Listen to me very attentively.

 

1)      The Earth is the unique place where there are a lot of oceans, seas, islands, mountains, rivers and lakes, forests and fields. ( I agree with you. The Earth …)

2)      The Earth is poor in  animals. ( I disagree with you.  The Earth is rich in animals)

3)      Russia is the 2nd country in the world. ( )

4)      The flora and fauna  of one country differs from  other country. (  )

5)      We must protect our  environment.  (  )

 

4.Развитие навыков аудирования, письма.

-Lets listen to the text about Tatarstan and then do one exercise. You should fill in the words.

 

5.Формирование лексико-грамматических навыков, развитие письменной речи, формирование навыков устной речи.

 

1)Let’s divide into groups in appropriate with your place of living.

  1. Mereden.  2. Tat. Suncheleevo.  3. MUD.  4. Mokshino.

-You should describe the nature of your place and then tell us by everyone.

 

( На доске весит фото деревни МЮД.We live in MUD, in Tatarstan, Aksubaevskiy district. The climate is continental with warm, sometimes hot summers and quite cold winters. People do gardening, pig farming, dairy farming and others. Such wild animals as elks, wolves, foxes, hares, hedgehogs and others live in the forest. The forest is rich in different trees, original beautiful flowers, plants, bushes.Our village is rich in oil. We can take a clean water from our springs. There is a long river the Sulcha.  I am proud of my place of living. Our nature is great. И так далее выступают другие, фото меняются)

 

6. Оценка работы на уроке. Домашнее задание. Подведение  итога урока.

 

What are the main words of our  lesson? (Be careful, helpful and hardworking, love your country and your place of living, protect the environment, our nature.  Thanks to it we will live in peace and be healthy, wealthy and strong.). Thank you very much for your active part in the lesson! Your marks are … .Home task: Ex. 14, зю57. Our lesson is over. Good-bye.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока английского языка в 6 классе " Правила этикета за столом""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Заведующий хозяйством

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
