Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Конспекты / Конспект урока математики по тему: "Бізді қоршаған әлемдегі параллель түзулер"

Конспект урока математики по тему: "Бізді қоршаған әлемдегі параллель түзулер"

  • Математика

Поделитесь материалом с коллегами:

Мерзімі __________ 7 «Б» сынып Бекітемін: _________

Тақырыбы (тема) : Бізді қоршаған әлемдегі параллель түзулер

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Жай бөлшекті бөлудің ережелерін пайдаланып, оларды қолдана алуға қалыптастыру

2. Дамытушылығы: оқушылардың логикалық ой - өрісін дамытудамыту

3. Тәрбиелігі: оқушыларды ұстамдылыққа, жинақылыққа тәрбиелеу

Сабактың көрнекілігі: үлестірмелі қағаз

Сабақтың типі: бекіту

Сабақтың түрі: дәстурлі

Сабақ кезеңі

Уақыты

ОӘ; тіәұ

Сабақтың барысы

I.Ұйымдастыру кезеңі :

3 мин

Сұрақ - жауап

Окушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару



II. Жаңа сабаққа мақсат қою



5 мин



Сұрақ - жауап



1) Қандай санды бөлшек сан деп атаймыз?

2)Бөлшек неше түрге бөлінеді?

3)Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосамыз?Бөлімдері әр түрлі болса ше?

4)Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай азайтамыз?Бөлімдері әр түрлі болса ше?

5)Бөлшектерді қалай көбейтеміз?

6)Бөлшектерді қалай бөлеміз?

7)Аралас сандарды қалай косып азайтамыз?

8) Бөлшек сан не үшін керек болады?



2 мин






Бүгінгі жай бөлшекті бөлу тақырыбына есеп шығарамыз.

ІІI. Жаңа материалды бекіту


12 мин



Практикалық





Праблемалық











Қайталамалы

3.Бөлшектің аттарын атаңдар

hello_html_m1b987981.gifhello_html_7fab0216.gifhello_html_m403f83f2.gifhello_html_4f7a7b65.gif



4. Теңдеудің түбірін анықтау.

Плакаттағы теңдеулерді шешу керек.



2х=1/10; х:3=3\20; х:3=1\20 ; 5х=7\2 ; 2х=13\10 ; 10х=11\2



5. Есептеу.



Тағтадағы домбыраның ұзындығын есептеу.«нағыз қазақ қазақ емес,нағыз қазақ -домбыра»



Домбыраның басы(құлағы) 1\10 , мойны 1\2м, шанағы 2\5м .Домбыраның ұзындығы неше метр?



6.Тарихы мәлімет



Ерте кезде адамдарға сауда-саттық және түрлі есептеу жұмыстарында бөлшектер мен үлестерді есептеу қажет болған. Бөлшек сызығын уал-Хассара(12ғ)және итальяндық Леонардо Пизанский(13ғ)өздерінің жазба есептеулерінде пайдаланған.Леонардо Пизанский «бөлшек»деген сөзді енгізген. Бөлшек сызығы 16 ғасырда ғана белгілеуге толық енді.Бөлшектегі «алым»,«бөлім» атауларын 13ғасырда грек математигі Максим Плануд енгізген, жалпы түрдегі m/n бөлшегі ежелгі грек ғалымы Архимедтің (б.з.б 237-212)еңбегінде пайдаланылады.



7.№809(1,2,3,4) есепті шығару




Сабақты қорытындылау:

Бүгінгі сабақта біз жай бөлшектерге есеп шығардық

Бағалау:

«5» - «3» -

«4» - «2» -

Үйге тапсырма: №809 (5,6)

Шығармашылық тапсырма:Жай бөлшектерді бөлу көбейту тақырыбына анықтамалардан тарихи мәліметтерді іздеп жазу.Жай бөлшектерге амалдар қолданып есептер құрастырып келу.

Выберите курс повышения квалификации со скидкой 50%:
