Мерзімі __________
8 сынып Тексерген: _________
Сабақтың тақырыбы: Квадрат
теңдеулерге келтірілетін есептер
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды
берілген есептің шартын талдай білуге, айтылып отырған шамаларды айыра білуге,
олардың арасындағы тәуелділікті анықтай білу арқылы квадрат теңдеуге келтіріп,
шеше білуге үйрету;
Тәрбиелік: Оқушылар
белсенділігін арттыру, өзіне – өзі баға беруге, өз жетістіктерін сезініп, білім
сапасын арттырып, пәнге деген қызығушылыққа тәрбиелеу;
Дамытушылық: Өз
бетінше есептер шығару арқылы ой – өрісін, ойлау қабілетін дамыту
Сабақтың типі: Жаңа
білімді меңгерту
Сабақтың әдісі: Сұрақ
– жауап, талдау
Сабақтың көрнекілігі:
Кестелер, үлестірме қағаздар, тест тапсырмалары, графопроектор.
Сабақтың түрі:
дәстурлі
Сабақ кезеңі
|
Уақыты
|
ОӘ; тіәұ
|
Сабақтың барысы
|
I.Ұйымдастыру
кезеңі :
|
3 мин
|
Сұрақ -
жауап
|
Окушыларды
түгендеп, назарын сабаққа аудару
|
II.Білімді
тексеру
|
5 мин
|
Сұрақ -
жауап
|
1.Қандай өрнекті
бүтін өрнек деп атайды?
2.Көпмүшені
көбейткіштерге жіктеудің қандай тәсілдерін білесіңдер?
3.Рационал
өрнектер дегеніміз не?
4.Өрнекті
теңбе-тең түрлендіру дегеніміз не?
|
III.
Жаңа сабаққа мақсат қою
|
2 мин
|
|
Бүгінгі жай бөлшекті бөлу ұғымымен танысып, оларға есеп шығарамыз.
|
IV. Жаңа
материалды өту
|
12 мин
|
Түсіндірмелі
-көрсетілмелі
|
Теңдеу
құруға берілген есептерді шығару алгебра курсындағы негізгі мәселелердің
бірі. Есепті теңдеу құру арқылы шығару мына кезеңдерден тұрады:
1.
Есептің шартын талдау;
2.
Белгісіз шамаларды анықтап, оларды есептің шартындағы белгілі шамалар мен
тәуелділіктерді пайдаланып өрнектеу;
3.
Теңдеу құру;
4.
Теңдеуді шешу;
5.
Теңдеудің шешімдерін зерттеу, есепті тексеру;
6.
Есептің толық жауабын жазу.
Квадрат
теңдеудің көмегімен шешілетін есептерге мысалдар қарастырайық:
1 –
мысал:
Тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 5 см артық. Ауданы 150 см2 болса,
төртбұрыштың қабырғаларын табыңдар.
Шешуі:
Тіктөртбұрыштың ені – х см, ұзындығы – (х+5) см
S=a*b
x(x+5)=150,
x2+5x -
150=0, D=25+600=625, x1, 2 =
х1=- 15
есептің шартын қанағаттандырмайды.
x2=10,
10+5=15.
Жауабы:
10 см және 15 см.
2 -
мысал.
Көбейтіндісі 899 болатын тетелес екі тақ сандарды табыңдар.
Шешуі: І
сан – х,
ІІ сан –
(х+2).
|
V.Жаңа
материалдың алынғанын тексеру
|
3 мин
|
Практикалық
|
№1 есеп.Екі
орынды санның ондық цифры бірлік цифрынан 1-ге артық. Егер осы санды цифрының
қосындысына көбейтсе 1666 саны шығады. Берілген санды табыңдар.
Шешуі:Ондық
санды-х деп , бірлік санды у деп белгілейміз.Сонда
х=у+1және
(10х+у)(х+у)=1666 теңдеулер жүйесі шығады,алмастыру тәсілі бойынша у=х-1
екінші теңдеуге қойсақ 22х²-2х-11х+1=1666,жинақтасақ
22х²-13х-1665=0 Д=383, х=9 екінші түбірі теріс сан болғандықтан
алмаймыз. у=8 жауабы: 98 саны.
№2 есеп.Бірінші
үшеуінің квадраттарының қосындысы төртіншісі мен бесіншісінің квадраттарының
қосындысына тең болатындай қатарлас бес бүтін санды табыңдар.
Шешуі: Бірінші
санды х деп белгілесек келесі сандар 1-ді қосқанда шығып отырады. Сонда
х²+(х+1)²+(х+2)²=(х+3)²+(х+4)²
теңдеуі шығады,жақшаларды ашы жинақтасақ х²-8х-20=0,Виет теоремасын
пайдаланып шешеміз, х=10 және х=-2,терістүбірін алмаймыз х=10.
Тексеру:10²+11²+12²=13²+14²,
365=365
Жауабы:10,11,12,13,14.
№3 есеп. Екірет
бірдей процентке арзандатылғаннан кейін фотоаппараттың бағасы 300 теңгеден
192 теңгеге төмендеді. Фотоаппараттың бағасы неше процентке арзандаған?
№4 есеп
Қабырғалары 2 м және 4 м тіктөртбұрыш түріндегі гүлзар ені бірдей жолмен
қоршалған. Барлық жолдың ауданы гүлзар ауданынан 9 есе артық болса жолдың ені
қандай?
|
VI. Жаңа
материалды бекіту
|
|
Ауызша
баяндау
|
№9 есеп. Қаладан
өзара перпендикуляр жолдар бойынша әр түрлі уақытта екі жаяу адам шықты.
Біріншісінің жылдамдығы 4 км/сағ, екіншісінікі 5 км/сағ. Бірінші жолаушы
қаладан 7 км, ал екіншісі 10 км қашықтықта болса, онда қанша сағаттан кейін
олардың ара қашықтығы 25 км болады?
|
Сабақты
қорытындылау:
Бағалау:
«5» - «3»
-
«4» - «2»
-
Үйге тапсырма:
№ 784 (5,6,7,8) № 785
(5,6,7,8)