Инфоурок Иностранные языки КонспектыКонспект урока н.а тему

Технологическая карта и конспект урока литературы в 7 классе на тему "Жизнь народа в стихотворении Н.А. Некрасова "Железная дорога""

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
323
17
05.02.2025
«Инфоурок»

Материал разработан автором:

Тепленева Полина Алексеевна

Методическая разработка предлагается учителям литературы для использования во время изучения произведения Н. А. Некрасова"Железная дорога" в 7 классе. Разработка содержит частичное методическое обоснование, подробный конспект урока. Также к разработке приложено планирование изучения темы, в соответствии с которым был разработан урок.

Краткое описание методической разработки

Методическая разработка предлагается учителям литературы для использования во время изучения произведения Н. А. Некрасова"Железная дорога" в 7 классе. Разработка содержит частичное методическое обоснование, подробный конспект урока. Также к разработке приложено планирование изучения темы, в соответствии с которым был разработан урок.

Конспект урока н.а тему

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Адам ағзасына пайдалы тағамдар

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушыларға дұрыс тамақтанудың денсаулық үшін маңыздылығын түсіндіру, салауатты өмір салты жөніндегі ұғымдарын кеңейту;

Дамытушылық: Ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту;

Тәрбиелік: Оқушыны шымыр да шапшаң, ұқыпты да жинақы болуға тәрбиелеу;

 

Сабақтың көрнекілігі: кесте, интерактивті тақта

Сабақтың түрі: аралас сабақ

 

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, мұғалімнің сұрақтарына жауап беру.

1.Сәлемәтсіңдер ме

2.Сыныпта кім жоқ?

3.Қазір қандай сабақ?

4.Қазақ тілі нешінші сабақ?

5.Қазақ тілі сабағында не істейміз?

Сабақтың мақсатын айту. Білімділік: оқушыларға дұрыс тамақтанудың денсаулық үшін маңыздылығын түсіндіру, салауатты өмір салты жөніндегі ұғымдарын кеңейту;

Дамытушылық: Ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту;

Тәрбиелік: Оқушыны шымыр да шапшаң, ұқыпты да жинақы болуға тәрбиелеу;

 Алдымен өткен тақырыптарды еске түсіріп, үй жұмысын тексерейік.

ІІ. Тіл дамыту. Балалар, біз сендермен « Жазғы демалыста не істейсің?» деген модульді өттік. Осы модульде болған тақырыптарды еске түсірейік және жаз мезгілі туралы әңгіме құрастырайық. (1-2 оқушы құрастырған әңгімелерін айтады). Ал жарайды енді менің сұрақтарыма жауап беріңдер.

1.      Саған жаз мезгілі ұнайды ма?

2.      Несімен жаз мезгілі сендерге ұнайды?

3.      Жазда оқушылар қалай демалады?

4.      Олар ата-анасымен қайда барады?

5.      Жазда қандай демалыс орындарына бардыңдар?

ІІІ. Үй жұмысын тексеру

Сөздер жаттау, «Ас-адамның арқауы» деген мәтіннің мазмұнын айту

 Грамматикадан сұраққа жауап беру

1.      Сын есім қандай сұрақтарға жауап береді? (қандай? қай?)

2.      Сын есім тұлғасына қарай қалай бөлінеді? ( тұлғасына қарай екіге бөлінеді: негізгі және туынды)

3.      Туынды сын қалай жасалынады? (есім сөздерден және етістіктен жұрнақтар арқылы жасалынады?)

 

 ІУ. Жаңа тақырып

Бүгін сабақта «Дұрыс тамақтану режимі» деген тақырыпты өтеміз. Жаңа сөздермен танысамыз, сөз тіркестер, сөйлемдер құрастырамыз. Мәтінмен жұмыс жасаймыз. Грамматикалық тапсырмалар орындаймыз. Алдымен жаңа сөздерді меңгерейік.

Жаңа сөздер

1..мұғалім оқиды

- хормен оқиды

- сөз тіркестер құрастыру

- сөйлемдер құрастыру

- сөздікке көшіру

 

Зат алмасу

Бұзылулар

Ауру

Бауыр

Теңіз тағамдары

жеткілікті

Ақырғы тамақ қабылдау ұйқыға дейін 2 сағат бұрын болуы тиіс. Тамақты күн сайын белгілі бір мезгілде қабылдау Төрт мезгіл тамақтану Адамның басты байлығы – денсаулық. Денсаулығымыз – байлықтан да қымбат. Біз үшін денсаулықтан артық бағалы зат жоқ. Денсаулығымыз жақсы болу үшін салауатты өмір салтын қалыптастырудың маңызы зор. Жас ұрпақтың дені сау болса ғана биік шыңдарға қолы жетеді. Балалық шақтан бастап дене шынықтырумен, спортпен айналысу керек.

Салауатты өмір сүру салты адамдардың іс-әрекеттеріне байланысты болады.

Салауатты өмір сүру салты шаруашылық, күнделік үй тұрмысы, өзін-өзі ұстай білуі, қоғамдық тәртіппен санасу, артық сөз айтпау, кез-келген адамдарды жамандамау, өзін ақылды деп есептеп, басқаларды ақымақ ретінде көру т.б. аулақ болу.

 

2. Мәтінмен жұмыс (85 бет)

-оқу

- сөз тіркестер аудару: правильное питание, разные болезни, йодированная соль, молочные продукты.

- мәтіннің мазмұнын түсінгенін өз сөздерімен айту

 

- сұрақтарға жауап беру:

1. дұрыс тамақтану режимі адамдарды неден сақтайды?

2. адам күніне неше рет тамақтану қажет?

3. қандай тағамдарды жеткілікті мөлшерде пайдалану қажет?

 

2- тапсырма.86 бет. Мақал-мәтелдердің орысша баламасын тауып, мағынасын түсіндіріңдер. Есте сақтаңдар.

1.      Сыйлап берсе, суын іш.

2.      Асы бар аяқтан атттама.

3.      Ас қадірін тоқ білмейді.

4.      Той тамағы тәтті.

5.      Ас-адамның арқауы.

1.      Праздничные блюда- самые изысканные блюда. (4)

2.      Сытому не понять цену куска хлеба.(3)

3.      Не перешагивай через блюдо с едой. (2)

4.      Еда придает человеку силы. (5)

5.      И вода-  еда, если от души подана.(1)

 

Ү. Қорытынды:

 Жаңа сабақты бекіту үшін 5-ші тапсырманы орындайық. 87 бет.

 

 УІ. Үйге тапсырма 

Сөздер жаттау, сұрақтардың жауаптарын жаттау, 86 бет., 2- тапсырма,86 бет. (мақал-мәтелдер)

  УІІІ. Бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока н.а тему"
Смотреть ещё 6 034 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы: Адам ағзасына пайдалы тағамдар

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушыларға дұрыс тамақтанудың денсаулық үшін маңыздылығын түсіндіру, салауатты өмір салты жөніндегі ұғымдарын кеңейту;

Дамытушылық: Ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту;

Тәрбиелік: Оқушыны шымыр да шапшаң, ұқыпты да жинақы болуға тәрбиелеу;

 

Сабақтың көрнекілігі: кесте, интерактивті тақта

Сабақтың түрі: аралас сабақ

 

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, мұғалімнің сұрақтарына жауап беру.

1.Сәлемәтсіңдер ме

2.Сыныпта кім жоқ?

3.Қазір қандай сабақ?

4.Қазақ тілі нешінші сабақ?

5.Қазақ тілі сабағында не істейміз?

Сабақтың мақсатын айту. Білімділік: оқушыларға дұрыс тамақтанудың денсаулық үшін маңыздылығын түсіндіру, салауатты өмір салты жөніндегі ұғымдарын кеңейту;

Дамытушылық: Ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту;

Тәрбиелік: Оқушыны шымыр да шапшаң, ұқыпты да жинақы болуға тәрбиелеу;

 Алдымен өткен тақырыптарды еске түсіріп, үй жұмысын тексерейік.

ІІ. Тіл дамыту. Балалар, біз сендермен « Жазғы демалыста не істейсің?» деген модульді өттік. Осы модульде болған тақырыптарды еске түсірейік және жаз мезгілі туралы әңгіме құрастырайық. (1-2 оқушы құрастырған әңгімелерін айтады). Ал жарайды енді менің сұрақтарыма жауап беріңдер.

1.      Саған жаз мезгілі ұнайды ма?

2.      Несімен жаз мезгілі сендерге ұнайды?

3.      Жазда оқушылар қалай демалады?

4.      Олар ата-анасымен қайда барады?

5.      Жазда қандай демалыс орындарына бардыңдар?

ІІІ. Үй жұмысын тексеру

Сөздер жаттау, «Ас-адамның арқауы» деген мәтіннің мазмұнын айту

 Грамматикадан сұраққа жауап беру

1.      Сын есім қандай сұрақтарға жауап береді? (қандай? қай?)

2.      Сын есім тұлғасына қарай қалай бөлінеді? ( тұлғасына қарай екіге бөлінеді: негізгі және туынды)

3.      Туынды сын қалай жасалынады? (есім сөздерден және етістіктен жұрнақтар арқылы жасалынады?)

 

 ІУ. Жаңа тақырып

Бүгін сабақта «Дұрыс тамақтану режимі» деген тақырыпты өтеміз. Жаңа сөздермен танысамыз, сөз тіркестер, сөйлемдер құрастырамыз. Мәтінмен жұмыс жасаймыз. Грамматикалық тапсырмалар орындаймыз. Алдымен жаңа сөздерді меңгерейік.

Жаңа сөздер

1..мұғалім оқиды

- хормен оқиды

- сөз тіркестер құрастыру

- сөйлемдер құрастыру

- сөздікке көшіру

 

Зат алмасу

Бұзылулард

Ауру

Бауыр

Теңіз тағамдары

жеткілікті

Ақырғы тамақ қабылдау ұйқыға дейін 2 сағат бұрын болуы тиіс. Тамақты күн сайын белгілі бір мезгілде қабылдау Төрт мезгіл тамақтану Адамның басты байлығы – денсаулық. Денсаулығымыз – байлықтан да қымбат. Біз үшін денсаулықтан артық бағалы зат жоқ. Денсаулығымыз жақсы болу үшін салауатты өмір салтын қалыптастырудың маңызы зор. Жас ұрпақтың дені сау болса ғана биік шыңдарға қолы жетеді. Балалық шақтан бастап дене шынықтырумен, спортпен айналысу керек.

Салауатты өмір сүру салты адамдардың іс-әрекеттеріне байланысты болады.

Салауатты өмір сүру салты шаруашылық, күнделік үй тұрмысы, өзін-өзі ұстай білуі, қоғамдық тәртіппен санасу, артық сөз айтпау, кез-келген адамдарды жамандамау, өзін ақылды деп есептеп, басқаларды ақымақ ретінде көру т.б. аулақ болу.

 

2. Мәтінмен жұмыс (85 бет)

-оқу

- сөз тіркестер аудару: правильное питание, разные болезни, йодированная соль, молочные продукты.

- мәтіннің мазмұнын түсінгенін өз сөздерімен айту

 

- сұрақтарға жауап беру:

1. дұрыс тамақтану режимі адамдарды неден сақтайды?

2. адам күніне неше рет тамақтану қажет?

3. қандай тағамдарды жеткілікті мөлшерде пайдалану қажет?

 

2- тапсырма.86 бет. Мақал-мәтелдердің орысша баламасын тауып, мағынасын түсіндіріңдер. Есте сақтаңдар.

1.      Сыйлап берсе, суын іш.

2.      Асы бар аяқтан атттама.

3.      Ас қадірін тоқ білмейді.

4.      Той тамағы тәтті.

5.      Ас-адамның арқауы.

1.      Праздничные блюда- самые изысканные блюда. (4)

2.      Сытому не понять цену куска хлеба.(3)

3.      Не перешагивай через блюдо с едой. (2)

4.      Еда придает человеку силы. (5)

5.      И вода-  еда, если от души подана.(1)

 

Ү. Қорытынды:

 Жаңа сабақты бекіту үшін 5-ші тапсырманы орындайық. 87 бет.

 

 УІ. Үйге тапсырма 

Сөздер жаттау, сұрақтардың жауаптарын жаттау, 86 бет., 2- тапсырма,86 бет. (мақал-мәтелдер)

  УІІІ. Бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Скачать материал
