Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Математика / Конспекты / Конспект урока на тему "Алгебра және анализ бастамаларын қайталау. 11сынып"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Математика

Конспект урока на тему "Алгебра және анализ бастамаларын қайталау. 11сынып"

библиотека
материалов

hello_html_4517a0bf.gifhello_html_mccfdb85.gifhello_html_m55a075ff.gifhello_html_67b8c307.gifhello_html_m2d89a0bf.gifhello_html_m308b1df.gifhello_html_m2d89a0bf.gifhello_html_m308b1df.gifhello_html_m1c662c20.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_m573f9b89.gifhello_html_4517a0bf.gifАлгебра және анализ бастамаларын қайталау (ҰБТ-ға дайындық).

Сабақтың тақырыбы: Теңдеулердегі логарифмдік функция.

Мақсаттары:

  1. білімдік:

  • санның логарифмі ұғымын жалпылау және бекіту;

  • логарифмнің негізгі қасиеттерін, логарифмдік функцияның қасиеттерін қайталау;

  • осы ұғымдарды теңдеулер шешуде пайдалану біліктерін бекіту;

  1. тәрбиелік:

  • танымдық белсенділіктерін, қарым-қатынас мәдениетін, сөйлеу мәдениетін тәрбиелеу;

  1. дамыту:

  • көру жадын дамыту;

  • оқу материалын саналы қабылдауын, логикалық ойлауын, математикалық сауатты тілін дамыту.

Сабақтың құрал-жабдықтары; интерактивті тақта, слайдтар, тақта, бор, өздік жұмысқа арналған үлестірме қағаздар.

Сабақтың барысы

Мұғалімінң кіріспе сөзі.

Мен сендердің бүгінгі саабққа келгендеріңді қошеметтеймін. Сабақтың тақырыбы; «Теңдеулердегі логарифмдік функция.» Бүгін біз санның логарифмі ұғымын, логарифмнің, логарифмдік функцияның қасиеттерін қайталаймыз, осы ұғымдарды теңдеулер шешуде қолдану біліктерімізді бекітеміз. Күнделіктерімізді ашып, үй тапсырмасын жазып аламыз.

Үй тапсырмасы: п. 37-39. № 520в, №518б, №523г.

Ал сабақты миға жаттығудан бастаймыз. Мен бұл кезеңді «Жіп ұшынан тартып шығарып ал» деп атадым.

  1. Санның логарифмінің анықтамасын беріңдер.

b саны шығу үшін а негізі шығарылатын х дәреже көрсеткішін b санының а негізі бойынша логарифмі деп атайды.

  1. Негізгі логарифмдік тепе-теңдік қалай оқылады?

  2. Логарифмнің негізгі қасиеттері қандай?

  3. Қандай логарифм ондық логарифм деп аталады?

Санның логарифмінің анықтамасын қолдануға тапсырмалар орындайық.



1.hello_html_6eed64e8.gif



2. hello_html_6b28e813.gif



3.hello_html_m7714463d.gif



4. hello_html_m364f7086.gif



5.hello_html_m618d0596.gif



6. lg0,001 = ?



7. hello_html_3f76ecce.gif



8. hello_html_66e5b561.gif

Жауабы: 1) 2; 2) 0; 3) – 4; 4) 4; 5) – 3: 6) – 3; 7) 9; 8) 36.

Жаттығудың келесі кезеңі «Көз көреді, ал ақыл-ой одан да әрі көреді». Қолдануға тапсырмалар орындайық.



  1. hello_html_2fb423a2.gif




  1. hello_html_m6341e68c.gif



  1. hello_html_m5aca7f58.gif




  1. hello_html_m624069bc.gif

Жауабы: 1) 1; 2) 1; 3) 2; 4) – 3.

Назарларыңа «2 > 3» атты логарифмдік әзілді» ұсынамын.

hello_html_29ca2505.gifтеңсіздігінің дұрыстығы күмәнсіз екенінен бастайық. Енді мынадай түрлендіру жүргізейік: hello_html_m6a307266.gif, бұл да күмән келтірмейді. Үлкен санға үлкен логарифм сәйкес келеді, яғни hello_html_m474278da.gif . Енді hello_html_m64f07565.gif –ге теңсіздікті қысқартсақ, 2 > 3 аламыз. Дәлелдеуде қай жерде қате жібердік?

Сабақтың келесі кезеңі «Непер бәйгесі» деп аталады.

Логарифмді ойлап тапқан және логарифмдік кесте құрастырған ғалым туралы қысқаша айта кетейік. Джон Непер – шотландияда туған. 16 жасында континентке кетіп, 5 жыл Европаның әртүрлі университеттерінде оқып, математиканы игерген. Кейін астрономия және математикамен терең айналысқан. Логарифмдік есептеулер идеясына Непер 16-ғасырдың 80-жылдарында келген, дегенмен өзінің кестесін 25 жыл есептеулерден кейін 1614 жылы ғана жариялаған. Ол «Логарифмдік керемет кестелер сипаты» деген атпен шыққан. «Логарифм» деген терминнің өзін де Непер ұсынған, ол оны «қолдан жасалған сан» деп аударған. Непердің кестелері мен идеялары тез таралып, қолданықа түскен. «Непер ережесін» және «Непер аналогияларын» сфералық тригонометрияда кездестіруге болады.

Енді «Логарифмдік функция» атты графикалық диктант жүргізейік. Мен сұрақтарды оқимын, ал сендер жауаптарыңды дәптерлеріңе «Иә»-нің орнына кесіндімен, ал «Жоқ»-тың орнына бұрышпен белгілеңдер. Сұрақтарға жауап нәтижесінде сендерде график пайда болады.

Сұрақ – тапсырмалар (мұғалім оқиды).

  1. hello_html_b2af081.gifлогарифмдік функциясы х-тің кез келген мәнінде анықталған. (Жоқ).

  2. hello_html_m54aeaf3.gifболғанда, hello_html_b2af081.gif функциясы логарифмдік функция болады. (Иә).

  3. hello_html_m23705f27.gifдік функцияның анықталу облысы барлық нақты сандар жиыны болады. (Жоқ).

  4. Логарифмдік функцияның мәндерінің жиыны барлық нақты сандар жиыны болады. (Иә).

  5. hello_html_m7f99f0c4.gifфункциясы өспелі функция. (Иә).

  6. hello_html_m7f99f0c4.gifфункциясының графигі Ох осімен қиылысады. (Иә).

  7. hello_html_1ab2cb29.gifболады. (Жоқ).

Диктантты орындау нәтижесінде дәптерде мынадай график шығады.

Жауабы:

Сабақты жалғастырамыз: Келесі кезең «Шыңға шық» леп аталады.

Логарифмнің қасиеттерін логарифмдік теңдеулерді шешуге қолданайық. Логарифмдік теңдеуді айнымалы енгізу тәсілімен шешуді талқылайық.

520г жаттығуды орындайық.

  1. г) hello_html_m7347edd2.gif ММЖ: x > 0

Айталық, hello_html_m6365f60d.gif болсын. Сонда

hello_html_631145d7.gif

hello_html_7fd1694f.gif

hello_html_m5213901d.gifжәне hello_html_ef646c0.gif

hello_html_5e557341.gifжәне hello_html_57f95bff.gif

hello_html_2105df13.gifжәне hello_html_71795b14.gif

hello_html_17cfe1ac.gif

  1. 518 г.

hello_html_63fcfc60.gifММЖ: hello_html_m3c9429a6.gif

hello_html_37c6c66b.gif

hello_html_6e5245c3.gif

hello_html_m1fc4dbd6.gif

hello_html_m7f834d81.gif

hello_html_6f34565d.gifнемесе hello_html_m7ea44e56.gif (анықталу облысына кірмейді).

hello_html_m40b7fcb8.gif

  1. 523 в.

hello_html_f17d78b.gifММЖ: x > 0 .

hello_html_20398098.gif

hello_html_7d108c4b.gif

hello_html_6b516db5.gif

3hello_html_m779f9a1b.gif

hello_html_m1cc4d016.gif

hello_html_35d5a8cd.gif

hello_html_m2eef59bb.gif

Жауабы: 9

Ал енді мына кезең «Жолы болар түлекке!» деп аталады.

Балалар! Биылғы жылы сендер БҰТ-ге қатысасыңдар. Мен сендерге тестте кездесетін бірнеше тапсырмаларды өз беттеріңмен орындауды ұсынамын. Сендердің алдарыңда өздік жұмыстың нұсқалары жатыр. Іске сәт!

Сабақты қорытындылау (рефлексия).

Фразаны жалғастырыңдар:

«Мен бүгін сабақта ... біліп шықтым.»

«Мен бүгін сабақта ... үйрендім.»

«Мен бүгін сабақта ... таныстым.»

«Мен бүгін сабақта ... қайталадым.»

«Мен бүгін сабақта ... бекіттім.»

Бағалау.




Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
