1285487
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 5.520 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.200 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 70%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокУкраинский языкКонспектыКонспект урока по украинскому языку "Відокремлені члени речення"

Конспект урока по украинскому языку "Відокремлені члени речення"

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Українська мова.

Тема:Узагальнення й систематизація знань з теми «Відокремлені члени речення»

Мета: узагальнювати, систематизувати знання учнів про відокремлені означення, додатки і обставини, формувати цілісну систему знань з теми; удосконалювати пунктуаційні вміння і навички; закріплювати навики синтаксичного аналізу речень; розвивати увагу, пам`ять, логічне мислення; виховувати повагу до рідної мови, культуру мовлення, цікавість і шанобливе ставлення до звичаїв і традицій свого народу.

Тип уроку: узагальнення і систематизація вивченого.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми, мети й завдань уроку.

III. Перевірка домашнього завдання

  1. Вправа 303 (с. 172)

  2. Творче завдання.

  • Твір на лінгвістичну тему в художньому стилі про відокремлені члени речення (про 1 з них).

  1. Узагальнення й систематизація теоретичних положень з теми

IV. Виконання системи практичних завдань на узагальнення практичних умінь і навичок.

1. Інтелектуальна розминка.

Скласти цифровий ряд з відокремлених членів, послуговуючись кодом:

1- відокремлені означення; 2 - відокремлені прикладки; 3- відокремлені додатки;

4 – відокремлені обставини.

Нікого тут нема, крім мене й господині. У журбі такій і подружився Давид з одним австріяком, на ймення Стах. Мамині руки, ніжні і милі, воду ранкову з криниці носили. Ця несподівана зустріч зворушила всіх, особливо дітей. Річка вийшла з берегів, заливши низину і прибережні сади. Непорушно стоять дерева, загорнені у сутінь. Незважаючи на погану погоду, біля під’їзду театру панувало пожвавлення.

Зразок виконаного завдання: 3213414


2. Лінгвістична гра «Ідеальна пара»

Поєднати в пари й записати речення з однотипними відокремленими означеннями. Свій вибір обґрунтувати.

А. Мандрувала загадкова весна, сонячна, вітряна.

1. Я, стомлений, присів на лавку в саду.

Б. Ген килим, витканий із птиць, летить над морем.

2. Абрикоса рясно цвіте, промениста, натхненна, крислата.

В. Мокрі, стомлені, але радісно усміхнені, ми входимо в ліс

3. І тиха осінь, мрійна, яснолиста, несла в серця надію і тривогу.

Г. Налита сонцем і вітрами, хлюпоче веслами весна.

4. Чудово блищало небо, засіяне зорями


Зразок виконаного завдання: А-3 1-В

Б-4 2-Г

В-1 3-А

Г-2 4-Б

3. Синтаксичний розбір речення. (1 уч. біля дошки. Сильні учні – інд. картки)

Чудово блищало небо, засіяне зорями.

4. Інтелектуальна розминка. Робота з підручником.

«Мовленнєва ситуація» с. 164

5. Редагування речень.

Умова: зберегти в реченні дієприслівниковий зворот.

Зразок


  • Виходячи з дому, мене засліпило яскраве сонце.

  • Незважаючи на втому, нам запропонували піти в музей.

  • Повернувшись зі школи, мені захотілося відпочити.


  • Виходячи з дому, я мружився від яскравого сонця.

  • Незважаючи на втому, ми вирішили піти в музей

  • Повернувшись зі школи, я захотів відпочити.

6. Лінгвістична гра «Так чи ні?» (з використанням кольорових карток)

  • Синтаксис – це розділ науки про мову, який вивчає будову та значення синтаксичних одиниць, зокрема словосполучення і речення.

  • В українській мові всі самостійні частини мови є змінними, зокрема прислівник. (за винятком)

  • У реченні, крім підрядного, може мати місце і сурядний зв`язок, яким поєднуються однорідні члени.

  • В односкладних реченнях, за винятком називного, граматична основа складається з одного головного члена у формі присудка.

  • Відокремлені означення вживаються в мові дуже часто, за винятком додатка. (на відміну від)

Твердження, з якими ви не згодні, відредагувати і записати, замінивши прийменник, що з`єднує відокремлений додаток з реченням.

7. Дослідження – відновлення.

Відновити речення, вставляючи з довідки потрібні за змістом відокремлені члени речення.

День Воскресіння Ісуса Христа – одне з найбільших християнських свят, … . Великоднє привітання «Христос воскрес!» вперше вийшло з уст ангела до жінок–мироносиць, … . Воно висловлює, …, визнання віри в Христове воскресіння.

Існує безліч звичаїв, традицій, обрядів святкування Великодня, … . Але головна ознака свята – радість, піднесений стан душі, прихильність до всіх, … . Тож і ми, люди XXI століття, приймаймо один одного «як і Христос прийняв нас». Воскреснімо для віри, любові і добра!

Довідка: 1. окрім великодньої радості

2. найсвятіше і найрадісніше

3. відомих


V. Підсумок уроку. Оголошення оцінок.

VI. Домашнє завдання: повт. § 29-32; впр.304

Творче завдання. Скласти твір-мініатюру на тему «Як святкують Великдень у нашій родині», використовуючи речення з відокремленими членами.



