Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Конспекты / Конспект уроку "Подорож країною Дробляндією"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Математика

Конспект уроку "Подорож країною Дробляндією"

библиотека
материалов

hello_html_7472a930.gifhello_html_m6d87d123.gifhello_html_m1ee6d4c7.gifhello_html_43eacb13.gifhello_html_m2bc9691a.gifhello_html_m568a4a0e.gifhello_html_m66c1b11.gifhello_html_m66c1b11.gifhello_html_m66c1b11.gifhello_html_m66c1b11.gifhello_html_4dbef5ff.gifhello_html_m747190a1.gifhello_html_m747190a1.gifhello_html_4206c618.gifhello_html_606959e2.gifТЕМА. Подорож країною Дробляндією

Мета. Узагальнити і систематизувати теоретичний і практичний матеріал з тем: «Порівняння дробів», «Скорочення дробів», «Зведення дробів до спільного знаменника», «Додавання і віднімання дробів з різними знаменниками».

Розвивати інтерес до математики, сприяти розвитку логічного мислення, всебічному розвитку дитини.

Виховувати цілеспрямованість, упевненість у собі, свідоме ставлення до здобуття знань.

Тип уроку. Узагальнення та систематизації знань у формі гри – подорожі країною Дробляндією.

Обладнання. Карта маршруту, індивідуальні картки, карточки (станції «Географічна», «Біологічна», смайли настрою.

Програмні вимоги. До цього уроку учні повинні:

Середній рівень

  • Знати основну властивість дробу; що означає скоротити дріб; який дріб є нескоротним; як звести дріб до нового знаменника та дроби до найменшого спільного знаменника; як порівняти дроби; як додати (відняти) дроби з різними знаменниками.

  • Уміти скорочувати дроби, зводити дроби до найменшого спільного знаменника; додавати і віднімати дроби з різними знаменниками; розв’язувати задачі на додавання і віднімання дробів; розв’язувати задачі на «спільну роботу»; знати, що 0,5=hello_html_6eec8aff.gif; 0,25=hello_html_685d8d49.gif; 0,125=hello_html_m6e3ecaf7.gif; 0,75=hello_html_m57c90caf.gif.

Достатній і високий рівні

  • Вміти скорочувати дроби на НСД чисельника і знаменника; скорочувати дроби, які закінчуються нулями; скорочувати дроби, розклавши на множники чисельник і знаменник; скорочувати дроби виду: hello_html_ca728c2.gif; hello_html_m492332ac.gif .

  • Під час знаходження найменшого спільного знаменника дробів як НСК їх знаменників розкладанням на множники уміти одразу встановлювати додаткові множники до кожного дробу; уміти віднімати мішані числа, в яких дробова частина зменшуваного менша за дробову частину від’ємника.

Очікувані результати. Учні повинні вміти:

  • Застосовувати набуті знання до розв’язування вправ, запланованих на урок.

  • Аналізувати власні помилки.

  • Працювати індивідуально і у групі.

  • Оцінювати свої знання і групи в цілому.

ДЕВІЗ УРОКУ: Думати – колективно!

Розв’язувати – оперативно!

І що для всіх наказово:

Боротися обов’язково!



ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Учитель. Шановні друзі! Прочитавши уважно наш девіз, записаний акровіршем, ви, напевно, здогадалися, що мова сьогодні піде про Дроби. Справді, я хочу запросити вас у подорож країною Дробляндією. Отож вирушаємо!

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Учитель. Сьогодні ми систематизуємо та узагальнимо знання, уміння та навички з теми «Дроби». А допоможе нам у цьому гра.

Гра – це творчість і труд, і дебати.

Гра допоможе уважними стати.

Потрібна в ній єдність всього колективу,

А найголовніше у ній – дисципліна!

А подорожувати ми будемо поїздом, у якому є три вагони. (Клас об’єднаний у три рівносильні групи).

Учитель. Отже, поїзд ми сформували. А по чому ж ми поїдемо? Необхідна залізнична колія! Давайте її утворимо.

Завдання 1. Дано дроби: hello_html_3f1abe69.gif; hello_html_7f8f9891.gif; hello_html_676620f6.gif; hello_html_m3b2414c1.gif; hello_html_42c5373b.gif; hello_html_4a672115.gif; hello_html_mcce533a.gif; hello_html_242862e0.gif.

1 гр. – Записати в два рядочки: правильні і неправильні дроби.

2 гр. – Скоротити дроби.

3 гр. – Неправильні дроби перетворити у мішане число.

Очікувані відповіді:



1 гр. - hello_html_7f8f9891.gif; hello_html_42c5373b.gif; hello_html_4a672115.gif; hello_html_676620f6.gif.

hello_html_3f1abe69.gif; hello_html_m3b2414c1.gif; hello_html_mcce533a.gif; hello_html_242862e0.gif.

2 гр. - hello_html_7f8f9891.gif; hello_html_3b7b3c70.gif; hello_html_6eec8aff.gif; hello_html_m57c90caf.gif.

hello_html_3f1abe69.gif; hello_html_m4aae006e.gif; hello_html_mcce533a.gif; hello_html_242862e0.gif.

3 гр. - hello_html_7f8f9891.gif; hello_html_3b7b3c70.gif; hello_html_6eec8aff.gif; hello_html_m57c90caf.gif.

1hello_html_m53244232.gif; 1hello_html_6eec8aff.gif; 3hello_html_3b7b3c70.gif; 1hello_html_6a1c94eb.gif.





Учитель. Залізнична колія побудована! Вирушаємо в путь! (звучить запис із звуком руху поїзда)

Учитель. Ми прибули на першу станцію!

Станція 1. «СПОРТИВНА»

Учитель. Я пропоную учасникам подорожі зіграти у математичний футбол. Перед вами 15 запитань. Кожній групі можна задати п’ять питань. Якщо учень не знає – ви відповідаєте самі.

Питання:

  1. Що називають звичайним дробом?

  2. Що показують чисельник і знаменник звичайного дробу?

  3. Які звичайні дроби називають правильними? Неправильними?

  4. Як перетворити звичайний дріб у десятковий?

  5. За якої умови дріб більший за 1?

  6. Сформулюйте основну властивість дробу.

  7. Що означає скоротити дріб?

  8. Як скоротити звичайний дріб?

  9. Які дроби називають нескоротними?

  10. Що означає звести дроби до спільного знаменника?

  11. Як додати дроби з рівними знаменниками?

  12. Як відняти дроби з рівними знаменниками?

  13. Як додати або відняти дроби з різними знаменниками?

  14. Як з неправильного дробу виділити цілу частину?

  15. Як перетворити мішане число в неправильний дріб?

(Звучить запис із звуком руху поїзда) Учитель. Ми потрапили на наступну станцію.

Станція 2. «ГЕОГРАФІЧНА»

Кожна група отримує завдання. Правильно виконавши, команда зможе знайти відповідь на питання до завдання.

1 гр. – У якому місті Японії розташована найвища статуя в світі – бронзова фігура Будди заввишки 120 м і вагою понад 1000 т?

-hello_html_11852162.gifhello_html_m3c416faa.gif



+hello_html_11852162.gifhello_html_m3c416faa.gif



hello_html_m57c90caf.gif



+hello_html_11852162.gifhello_html_6533ba.gif



?

-hello_html_11852162.gifhello_html_3b88a430.gif



+hello_html_11852162.gifhello_html_m1bcf515d.gif





Код:

hello_html_449f83c5.gif

hello_html_618b300d.gif

hello_html_m11f0fb5b.gif

hello_html_m5965ef3f.gif

hello_html_f2c81a4.gif

Т

К

І

О

О

ТОКІО

2 гр. – Який ураган лютував у 1992 р. на узбережжі південної частини США?

hello_html_3b88a430.gif

hello_html_44523e52.gif

+3hello_html_685d8d49.gif

  • hello_html_m11f0fb5b.gif

+ hello_html_36b5a9e0.gif

+hello_html_m57c90caf.gif



hello_html_m733e0a62.png

Код:

hello_html_6a49dcd1.gif

4hello_html_m1bcf515d.gif

1

4hello_html_m6a470368.gif

4hello_html_685d8d49.gif

Е

Р

Н

Ю

Д

ЕНДРЮ

3 гр. – На якому острові знайдено сотні дивовижних фігур?

hello_html_5db99c31.gif















+ hello_html_m1d976fc4.gif

+ hello_html_685d8d49.gif

  • hello_html_685d8d49.gif

+2 hello_html_6eec8aff.gif

-2 hello_html_7f8f9891.gif











Код:

hello_html_m208f0bf0.gif

3hello_html_685d8d49.gif

1

hello_html_m57c90caf.gif

hello_html_57512029.gif

П

Х

А

С

И

ПАСХИ

(Звучить запис із звуком руху поїзда) Учитель. Ми потрапили на наступну станцію.

Станція 3. «БІОЛОГІЧНА»

Групи отримують однакове завдання. Працюють. Хто швидше розв’яже?

Завдання. Це не лютий доісторичний хижак, а сучасна ящірка, яка поширена у Австралії. Смирна істота, у разі небезпеки розпускає «плащ», демонструючи яскраво забарвлені частини комірця. Назву цієї ящірки зашифровано у завданні: знайдіть дріб у таблиці 2, який доповнював би кожний дріб таблиці 1 до одиниці. Випишіть відповідну букву.

Таблиця 1

hello_html_m3abe6c86.gif

hello_html_m57c90caf.gif

hello_html_2ee8300a.gif

hello_html_m3c609c39.gif

hello_html_79d99e.gif

hello_html_m1d6e3aa5.gif

hello_html_m78975577.gif

hello_html_m56ccab50.gif

hello_html_6e0b8d43.gif

hello_html_340cd048.gif

Таблиця 2

А

Н

П

О

С

Л

О

Н

Щ

А

hello_html_3b88a430.gif

hello_html_m585258c6.gif

hello_html_42b18ad1.gif

hello_html_3c8d56ce.gif

hello_html_m126a0eec.gif

hello_html_685d8d49.gif

hello_html_3ab2ed02.gif

hello_html_17e293e3.gif

hello_html_4985b3b6.gif

hello_html_4dc43d79.gif

ПЛАЩОНОСНА

(Звучить запис із звуком руху поїзда) Учитель. Ми прибули на наступну станцію.

Станція 4. «ІСТОРИЧНА»

Учитель. Натуральні числа виникли в результаті практичної діяльності людей, яким потрібно було знати кількість тварин у стаді, предметів для обміну чи продажу; вимірювати та обчислювати довжини, площі, об’єми. Результати вимірювання не завжди виражалися натуральними числами, іноді процесі вимірювання одержувалися частини від цілого числа. Тож виникла потреба у введенні дробових чисел.

Завдання 1 групи. Розповісти коротко про виникнення дробів у Єгипті.

Завдання 2 групи. Розповісти коротко про виникнення дробів у Древньому Римі.

Завдання 3 групи. Розповісти коротко про виникнення дробів у Давній Греції.

Учитель. У Стародавній Русі дроби називали «частками» і «ламаними числами» . Окремі дроби мали спеціальні назви: hello_html_7f8f9891.gif – треть, hello_html_m11f0fb5b.gif – півтреть, hello_html_3b7b3c70.gif – п’ятина, hello_html_m1d4fc936.gif - десятина.

Запис дробів за допомогою риски дробу став загальноприйнятим з 16 століття. Але ще у 7 столітті відомий вірменський учений Ананія Шіракаці умів додавати до восьми дробів з різними знаменниками. Він написав підручник з арифметики.

(Звучить запис із звуком руху поїзда) Учитель. Ми прибули на наступну станцію.

Станція 5 «РОЗВАЖАЛЬНА»

Щоб зняти втому учнів пропонуються смішинки

  1. На уроці вчителька перевіряла, як учні засвоїли тему «Дроби».

  • Скільки буде, коли цілий пиріг поділити на дві частини?

  • hello_html_6eec8aff.gif.

  • hello_html_68f322e8.gifколи на чотири?

  • hello_html_685d8d49.gif.

  • На вісім?

  • hello_html_m6e3ecaf7.gif.

  • А на 16?

  • Крихти! – дружно відповіли діти.

  1. Як порівну між сімома розділити 2 яблука, 3 груші та 8 слив?

  • Зварити компот!

Станція 6. «КІНЦЕВА»

Учитель. Ось і закінчується наша подорож.

  • Чи сподобалося вам подорожувати країною «Дробляндією»?

  • Що з уроку найбільше сподобалося?

  • Чи працювали з повною віддачею?

  • Оцініть свій емоційний стан за допомогою смайлів настрою і заповніть свій квиток.

Великий російський письменник Л.М.Толстой вважав, що людину можна оцінити дробом, знаменник якого є те, що вона думає про себе сама, а чисельник – те, що про неї думають інші.

Я бажаю всім – і учасникам гри , і гостям, - щоб чисельник у вашому житті залишався більшим.

Учням ж я бажаю, щоб знання ваші додавалися, низькі бали - віднімалися, здоров’я, достаток – множилися, а радістю, щоб ви ділилися з оточуючими.

ІІІ. Домашнє завдання

  • Повторити теоретичний матеріал з теми, підготуватися до контрольної роботи.

  • Написати математичну казку «Про що мені розповіли дроби»





Додаток 1

Дроби в Древньому Римі

У римлян основною одиницею виміру маси та грошовою одиницею був «асс», який ділився на 12 рівних частин: асса мала назву унція. Так виникли дванадцяткові дроби, тобто дроби, в знаменнику яких число 12:

1/12 одна унція; 5/12 – п’ять унцій;

3/12 три унції називались чвертю;

6/12 шість унцій – половиною.

________________________________________________________________________________

Дроби в Древньому Єгипті

Протягом багатьох років єгиптяни йменували дроби «ламаним числом». Прості дроби називались одиничними; в їх чисельнику завжди була 1. Єгиптяни ставили ієрогліф hello_html_38dc2807.png , що позначало ер – «один із» або ре – рот над числом для позначення одиничного дробу:

hello_html_5f90a48d.png

________________________________________________________________________________

Дроби у Стародавній Греції

Запис дробів за допомогою чисельника та знаменника з'явився у Стародавній Греції, тільки греки знаменник записували над дробовою рискою, а чисельник — під нею. У звичній для нас формі дроби почали записувати близько 1500 років тому індуси, але вони не використовували риски між чисельником і знаменником.

Риска, яка розділяла складові частини дробу, з'явилася у 1202 році у працях італійського математика Леонарда Пізанського і майже водночас — в арабського ученого ал-Хассара.

________________________________________________________________________________











Додаток 2

______________________________________________________________________________________

Індивідуальний квиток на Подорож Країною Дробляндією уч. _____________________________

  1. Оцініть за допомогою знаків «+» та «-« свою роботу на різних етапах уроку:

  1. Формування залізничної колії

  2. Станція «Спортивна»

  3. Станція «Географічна»

  4. Станція «Біологічна»

  5. Станція «Історична»

  6. Станція «Кінцева»

  1. Робота в групі

  2. Емоційний стан на початку урокуhttp://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=3cf0c6c65b741bf7b8539617d89639a7-59-144&n=24http://im1-tub-ua.yandex.net/i?id=6e0c722edd88a2d55055e9fa22d4ffdb-110-144&n=21

  3. Емоційний стан у кінці уроку http://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=3cf0c6c65b741bf7b8539617d89639a7-59-144&n=24http://im1-tub-ua.yandex.net/i?id=6e0c722edd88a2d55055e9fa22d4ffdb-110-144&n=21

Індивідуальний квиток на Подорож Країною Дробляндією уч. _____________________________

1.Оцініть за допомогою знаків «+» та «-« свою роботу на різних етапах уроку:

  1. Формування залізничної колії

  2. Станція «Спортивна»

  3. Станція «Географічна»

  4. Станція «Біологічна»

  5. Станція «Історична»

  6. Станція «Кінцева»

  1. Робота в групі

  2. Емоційний стан на початку урокуhttp://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=3cf0c6c65b741bf7b8539617d89639a7-59-144&n=24http://im1-tub-ua.yandex.net/i?id=6e0c722edd88a2d55055e9fa22d4ffdb-110-144&n=21

  3. Емоційний стан у кінці уроку http://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=3cf0c6c65b741bf7b8539617d89639a7-59-144&n=24http://im1-tub-ua.yandex.net/i?id=6e0c722edd88a2d55055e9fa22d4ffdb-110-144&n=21

______________________________________________________________________________________

Індивідуальний квиток на Подорож Країною Дробляндією уч. _____________________________

1.Оцініть за допомогою знаків «+» та «-« свою роботу на різних етапах уроку:

  1. Формування залізничної колії

  2. Станція «Спортивна»

  3. Станція «Географічна»

  4. Станція «Біологічна»

  5. Станція «Історична»

  6. Станція «Кінцева»

  1. Робота в групі

  2. Емоційний стан на початку урокуhttp://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=3cf0c6c65b741bf7b8539617d89639a7-59-144&n=24http://im1-tub-ua.yandex.net/i?id=6e0c722edd88a2d55055e9fa22d4ffdb-110-144&n=21

  3. Емоційний стан у кінці уроку http://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=3cf0c6c65b741bf7b8539617d89639a7-59-144&n=24http://im1-tub-ua.yandex.net/i?id=6e0c722edd88a2d55055e9fa22d4ffdb-110-144&n=21


















































































































