УРОК № 9 із циклу уроків « З Україною в серці»
Тема. Множення многочленів або Славетні імена
Цілі: продовжувати формувати навички: 1) виконання дії множення двох многочленів та перетворення цього добутку в многочлен стандартного вигляду; 2) використання названого алгоритму в комплексі з іншими перетвореннями многочленів, вивчених раніше.
Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, розумову активність, пізнавальну самостійність, пізнавальний інтерес, потребу в самоосвіті, творчість.
Виховувати патріотичну свідомість, гордість за рідний край.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок у формі .
Наочність та обладнання: зошит з друкованою основою, комп’ютер, проектор, екран.
МОЯ УКРАЇНА – НЕЗАЛЕЖНА І ВІЛЬНА,
Я З НЕЮ ПОВ’ЯЗУЮ ДОЛЮ СВОЮ
Хід уроку
(Слайд №1)
І. Перевірка домашнього завдання
(Слайд №2)
1. Перевірка домашніх завдань (самоперевірка)
(х-2)(х-11) – 2х(4-3х)=х2-11х-2х-8х+6х2=7х2-21х;
(а+6)(а-3) + (а-4)(а+5)=а2-3а+6а-18+а2+5а-4а-20=2а2+4а-38;
(у-8)(2у-1) – (3у+1)(5у-2)=2у2-у-16у+8-15у2+6у-5у+2= -13у2-16у+10;
(3m-4n)(3m+5n) – (4,5m-n)(2m+4n)=9m2+15mn-12mn-20n2-9m2-18mn+2mn+
+4n2= -16n2-13mn;
(x2+2y)(x3+7y) – 6x3(x2-8y)=х5+7ух2+2ух3+14у2-6х5+48х3у= -5х5+7ух2+50ух3+
+14у2.
(х+6)(х-1) – (х+3)(х-4)=5х;
х2-х+6х-6-х2+4х-3х+12=5х;
х= -6.
14х2-(2х-3)(7х+4)=14;
14х2-14х2-8х+21х+12=14;
13х=2;
х=
.
(8х+10)(3-х)=(11-2х)(4х+5) – 5;
24х-8х2+30-10х=44х+55-8х2-10х-5;
-20х=20;
х= -1.
(х+6)(х-3) – (х+3)(х+9)=9;
х2-3х+6х-18-х2-9х-3х-27=9;
-9х=54;
х= -6.
-(х2+5)(х-3) дорівнює 9.
(х-2)(х2-х+3) – (х2+5)(х-3)=х3- х2+3х-2х2+2х-6-х3+3х2-5х+15= -6+15=9.
(Слайд №3)
Висновок. (робить учитель) За правилом (алгоритмом) множення двох многочленів у многочлен стандартного вигляду можна перетворювати:
1) добуток двох (і більше) многочленів;
2) 2-й (і вище) степінь многочлена, перетворивши спочатку степінь у добуток;
3) якщо у виразі є інші дії над многочленами, окрім множення двох (і більше) многочленів (або їх степенів), то дії з перетворення такого виразу у многочлен стандартного вигляду виконуються за відомими з початкових класів правилами виконання дій.
(Слайд №4)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
(Слайд №5)
ІІІ. Застосування вмінь та навичок
Виконання письмових вправ
№1. Замініть степінь на добуток, а потім цей добуток перетворіть у многочлен стандартного вигляду:
1)
=(х+10)(х+10)=х2+20х+100;
2)
=(1-у)(1-у)=1-2у+у2.
Виконавши завдання, познайомимося із славетними людьми Київської Русі.
(Слайд №6)ПЕРША ПРАВИТЕЛЬКА-ХРИСТИЯНКА ВЕЛИКА КНЯГИНЯ КИЇВСЬКА ОЛЬГА
(Слайд №7)
ЯРОСЛАВ МУДРИЙ Великий князь київський Ярослав Володимирович (978-1054)
(Слайд №8)
№2. Виконайте множення:
(a3+a2b+b2a+b3)(a-b)=a4-a3b+a3b-a2b2+b2a2-b3a+b3a-b4=a4-b4;
(a4+a3b+a2b2+ab3+b4)(a-b)=a5-a4b+a4b-a3b2+a3b2-a2b3+a2b3-ab4+b4a-b5=a5 – b5.
Виконавши завдання, знайомимося із видатними постатями гетьманства.
(Слайд №9)
ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ГЕТЬМАН ДМИТРО ВИШНЕВЕЦЬКИЙ(? — ПІСЛЯ 1563)
(Слайд №10)
Богдан Хмельницький — український державний і політичний діяч, військовий писар, гетьман Війська Запорозького. Організатор повстання проти панування шляхти в Україні, яке переросло у Національно-визвольну війну українського народу проти Речі Посполитої. Засновник козацької держави на теренах Центральної України — Війська Запорозького.
Іван Мазепа — український державний і політичний діяч, гетьман Лівобережної України, гетьман Війська Запорозького обох берегів Дніпра, князь Священної Римської Імперії.
(Слайд №11)
АВТОР ПЕРШОЇ УКРАЇНСЬКОЇ КОНСТИТУЦІЇ ГЕТЬМАН ПИЛИП ОРЛИК (1672-1742)
(Слайд №12)
№3. Спростіть вираз:
1)
=х2-5х+2х-10-3х+6х2=7х2-6х-10;
2)
=а3+2а2+а2+2а-3а2-6а+6а+12+2а-12=а3+4а.
А зараз довідаємось про відомих поетів та письменників України.
(Слайд №13)
Тарас Григорович Шевченко (відомий також як Кобзар) — український поет, письменник, художник, графік, громадський діяч, філософ, політик, фольклорист.
Микола Васильович Гоголь — письменник, драматург, поет, історик, фольклорист Російської імперії українського походження.
(Слайд №14)
Іван Якович Франко — український письменник, поет, вчений, публіцист, перекладач, громадський і політичний діяч.
Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка) — українська письменниця, перекладач, культурний діяч.
(Слайд №15)
Григорій Савич Сковорода — український просвітитель-гуманіст, філософ, поет, педагог.
Михайло Петрович Драгоманов — український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, фольклорист, громадський діяч.
(Слайд №16)
№4. Розв’яжіть рівняння:
1)
;
х2-2х+3х-6-х2+х-4х+4=3х;
-5х= 2;
х= -0,4.
2)
.
14х-8х2+42-24х=16х+2-8х2-х-3;
-25х= -43;
х=1
.
(Слайд №17)
Вернадський Володимир Іванович — український філософ, природознавець, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології, космізму. Академік Петербурзької АН, професор Московського університету. Один із засновників Української Академії наук; став дійсним членом АН України та її першим президентом. Засновник першої наукової бібліотеки в Україні (нині названої його ім'ям).
Михайло Сергійович Грушевський — професор історії, організатор української науки, політичний діяч і публіцист, голова Центральної Ради (1917—1918), академік, автор понад 2000 наукових праць.
(Слайд №18)
Ігор Сікорський — український інженер (авіаконструктор) і підприємець. 1918 року емігрував до США, де 1923 року заснував компанію Sicorski Air Engineering. Автор літаків-велетнів «Ілля Муромець», S-29А. Конструктор літака-амфібії.
Каденюк Леонід Костянтинович — Герой України, перший космонавт незалежної України.
(Слайд №19)
Олег Костянтинович Антонов — радянський авіаконструктор; доктор технічних наук, академік АН УРСР і АН СРСР.
Корольов Сергій Павлович — вчений у галузі ракетобудування та космонавтики, конструктор.
Академік АН СРСР. Конструктор перших штучних супутників Землі і космічних кораблів. Під його керівництвом запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший штучний супутник Землі, перший політ людини в космос та вихід людини в космос.
(Слайд №20)
Микола Михайлович Амосов — український лікар, учений в галузі медицини, біокібернетики; дійсний член НАНУ, директор Інституту серцево-судинної хірургії.
Борис Євгенович Патон — український науковець у галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів, доктор технічних наук; Президент АН України, Герой України; директор Інституту електрозварювання імені Є. О. Патона НАНУ.
(Слайд №21)
ПЕРШИЙ АВТОГРАФ НА УКРАЇНСЬКІЙ ГРИВНІ. ФІНАНСИСТ ВАДИМ ГЕТЬМАН(1935-1998)
(Слайд №22)
№5. Знайдіть чотири послідовних цілих числа, якщо добуток третього та четвертого на 2 більший за добуток першого та другого.
1 число – х, друге – (х+1), третє – (х+2), четверте – (х+3). Добуток третього та четвертого – (х+2)(х+3), а добуток першого і другого – х(х+1). Їх різниця становить 2. Тому: (х+2)(х+3) – х(х+1)=2;
х2+3х+2х+6-х2-х=2;
4х= -4;
х= -1.
Перше число – -1, друге – -1+1=0, третє – -1+2=1, а четверте -1+3=2.
А хто ж наші сучасники, що славлять Україну?
(Слайд №23)
Лижичко Руслана – співачка, переможець Євробачення.
(Слайд №24)
Подкопаєва Лілія Олександрівна – гімнастка- володарка 45 золотих, 21 срібної та 14 бронзових медалей тільки на міжнародних змаганнях, не рахуючи національних першостей, засновниця і голова Міжнародного благодійного фонду «Здоров'я поколінь».
(Слайд №25)
АНДРІЙ ШЕВЧЕНКО – футболіст.
(Слайд №26)
Віталій та Володимир Клички (боксери).
(Слайд №28)
IV. Підсумки уроку
Виходячи з умінь, які виробили на уроці, прокоментуйте, які послідовні перетворення, за якими алгоритмами треба виконати під час спрощення виразу
.
V. Домашнє завдання
Повторити алгоритм перетворення добутку одночлена на многочлен та двох многочленів у многочлен стандартного вигляду, виконати завдання.
Домашня самостійна робота
Варіант 1
Варіант 2
№ 1. Виконайте дії:
1)
; 2)
;
3)
;
4)
; 5)
;
6)
.
1)
; 2)
;
3)
;
4)
; 5)
;
6)
.
№ 2. Розв’яжіть рівняння:
1)
;
2)
.
1)
;
2)
.
№ 3*. Навколо дачного будинку, довжина якого на 2 м більша за ширину, заасфальтували доріжку довжиною 1 м. Площа доріжки 16 м2. Знайдіть довжину й ширину (розміри) будинку.