Задачи урока:
-образовательная- определить уровень
сформированности навыков говорения и аудирования по теме «Семья»;
-развивающая- развивать речевые механизмы
иноязычного общения: память, вероятностное прогнозирование, фонематический
слух, осмысление и логическое мышление;
-воспитательная -воспитывать интерес к
культуре страны изучаемого языка, познакомить с традициями празднования
Рождества.
Оснащение:
-картинка с датой – 25 декабря;
-листы с темой урока для каждого ученика;
-куклы по теме «Семья»;
-диск с записью Тима (английского мальчика)
-газета с картинками героев проекта «Колобок»,
-«снежинки» со звуками,
-диск с записью мелодии «Звените, колокольчики!»,
Ход урока
Организационный момент
T.: Good
morning, dear pupils!
P.: Good
morning Good morning
Good morning to you
Good morning Good morning
We are glad to see you!
T.: I am
glad to see you, too! How are you? (Спрашиваю
одного из учеников.)
P.: I
am fine, thanks! And how are you?
T.: I
am fine, thanks!
T.: Основной этап
Look at the calendar - we’ve got December. It is
Christmas in Britain today. What is Christmas for English people? (Выдаю листы с темой “Christmas
– Family – Christmas tree – Santa Claus - presents – “Jingle bells” с картинками и транскрипцией.) Look at
the lists and tell us: What is English Christmas?
P.: (Ученики смотрят на листы и
отвечают.)
T.: What is “family”?
(работа с куклами.) A family is a mother, a
father, a grandmother, a grandfather, a sister, a brother.
I’ve got a story by a boy from Britain. Look at the
blackboard and read the question.
(На доске вопрос на русском языке)
Спрашивает ли вас Тим о чём-нибудь?)
T.: Listen
to Tim and answer his question.
Hi! My name is Tim. I am from London, from Great
Britain. I am 7. I am fine: it is Christmas today. We are all together: my
mother, my father, my sister Mary and my brother Jim. I’ve got a grandmother
and a grandfather. We are a family of seven. We like Christmas. We’ve got fun.
Who are you? Have you got a family?
T.:
(Если ученики не
поймут вопроса, задаю наводящие.) Who are you? Have
you got a family?
T.: I
am …. I’ve got a family. (Общаюсь
с каждым – “Who are you? Have
you got a family?”)
T.: Tell
Tim about yourself and about your family. (2-3 ученика)
T.: Look
we’ve got a Christmas tree, a Santa Claus. And we like presents. We like
fairy-tales. We’ve got a project and a paper “Kolobok”. Let’s show our
“Kolobok” to the guests, to Tim, a boy from Britain. Nina Ivanovna, our teacher
will make a film (she’s got a camera) and we’ll send it to Tim.
Let’s start!
(Звучит весёлая мелодия, выходят внучка - granddaughter и внук – grandson. В руках у них звук /g/.)
Gr.d.: Hi!
My name is …. I am a granddaughter: /g/. (прикрепляет звук /g/ на доску.) I am
fine!
Gr.s.: Hi!
My name is …. I am a grandson: /g/. (прикрепляет звук /g.) I am
fine.
Gr.d. and Gr.s.:
I like Kolobok!
(показывают жестами, что едят колобок.)
(Звучит мелодия, бабушка - grandmother -и дед – grandfather- выходят со звуком /g/.))
Gr.m.: Hi!
My name is …. Now I am a grandmother: /g/. (прикрепляет звук /g.)
I am fine.
Gr.f.: Hi!
My name is …. Now I am a grandfather: /g/. (прикрепляет звук /g/.) I am
fine.
Gr.m. and Gr.f.: I like Kolobok!
(показывают жестами, что лепят колобок.)
(Звучит мелодия, выходит Колобок – Kolobok
- со звуком /k/.))
K.:
Hi! My name is …. I am Kolobok: /k/. (прикрепляет звук /k/.) I am fine! I’ve got a grandmother and a grandfather.
(K. танцует, заяц - Hare - выходит со звуком /h/.)
K.: Hi!
Who are you?
H.: Hi!
My name is …. I am a hare: /h/. (прикрепляет звук /h/.) I am
fine! I like Kolobok!
(К. дёргает зайца за уши – заяц пугается и
убегает, а К. танцует. Выходит ворон - Raven – со
звуком /r/.)
K.: Hi!
Who are you?
R.: Hi!
My name is …. I am a raven: /r/. (прикрепляет звук /r/.) I am
fine! I like Kolobok!
(К. отмахивается от ворона – ворон пугается и
улетает. К. танцует. Выходит волк - Wolf – со звуком /w/.)
K.: Hi!
Who are you?
W.: Hi!
My name is …! I am a wolf: /w/. (прикрепляет звук /w/.) I am
fine! I like Kolobok!
(К. замахивается на волка палкой – волк
пугается и убегает. К. продолжает танцевать. Выходит лиса - Fox – со звуком /f/.)
K.:
Hi! Who are you?
F.: Hi!
My name is …. I am a fox: /f/. (прикрепляет звук /f/.) I am
fine! I like Kolobok!
(К. дёргает её за хвост – лисе страшно, и она
убегает. К. танцует. Выходит медведь - Bear – со звуком /b/.)
K.: Hi! Who are you?
B.: Hi!
My name is …. I am a bear: /b/. (прикрепляет звук /b/.) I am
fine. I like Kolobok.
(К. пугает медведя, медведь убегает. К. танцует. Появляется мышка - Mouse – со
звуком /m/.)
K.:
Hi! Who are you?
M.: Hi!
My name is …. I am a mouse: /m/. (прикрепляет звук /m/.) I am
fine. I like Kolobok.
(К. пытается схватить мышку за хвост, та
увёртывается и К. падает…. Звучит мелодия, испуганная мышка смотрит на К. и
зовёт на помощь всех героев.)
M.: Hey!
Hey!
(Все участники сказки сбегаются и ставят
Колобка на ноги.)
Characters: (хором) We like Kolobok. He is
fine!
(Под мелодию выходит Санта Клаус – Santa
Claus - со звуком /s/.)
Ch.: (все хором) Who are
you?
S. Cl.: Hi!
My name is …. I am a Santa Claus: /s/. (прикрепляет звук /s/.) I like
Kolobok! And I like you! Merry Christmas and Happy New Year!
Ch.: (хором) Merry Christmas and Happy
New Year!
(Звучит мелодия, учащиеся приветствуют всех.)
T.:
(Глядя в камеру)
Hi, Tim! Merry
Christmas and Happy New Year to you! Let’s make a film and send it to Tim as a
Christmas present!
T.: Go
to your places, please. Look at the sounds and name the words with these
sounds. (Ученики называют: MY, MOTHER,
MOUSE и т.д.) Now say: What is Christmas?
P.: Family,
Christmas tree, Santa Claus, presents, “Jingle bells”.
T.: We’ve
got Family, Christmas tree, Santa Claus, our paper is a present, and now let’s
sing “Jingle bells!”!
(Урок заканчивается песней “Jingle bells”)
T.: You
are smart today! You are excellent! Let’s praise ourselves: I am smart! – Я – умница!