Бекітемін:__________Төлегенова.Қ.
08.02.2016.
Қазақ тілі
Тақырыбы: Жалқы және жалпы есім (333-337
жаттығулар)
Мақсаты:1. Жалқы және жалпы есім
туралы түсінік беру.Зат есімге сұрақ қоя білуге үйрету. 2.Сөздік қорларын
молайту.
3.Ұқыпты, көркем жазуға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: кестелер, үслетірмелер
Әдісі. Сұрақ-жауап, түсіндіру,
өзіндік
Түрі: аралас сабақ
Сабақтың
барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа
әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 329-
жаттығу. Оқу, талдау.
ІІІ.Білімдерін тексеру: Зат есім
деген не? Сұрақтары? Тест алу.Үлестірмелер.
1. Зат есімді тап: а/қызыл, ә/
терезе б /бес
2. Кім? сұрағына жауап беретін сөзді
тап: а/ бор ә/ ұста б/ білім
3. Жұрнақ жалғанған сөзді тап: а/
оқушы ә/ үйге б/ терек
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Жалқы және
жалпы есім
Ү. Жаңа сабақ: 333 – жаттығу. Адам
аты қандай әріптен бастап жазылған. Назар аудару.Ережені меңгерту.
Кісінің аты-жөні, жер-су
аттары, жан-жануарларға қойылған атаулар жалқы есім деп аталады.
Жалқы есімдер әр уақытта бас
әріппен жазылады: Сәуле, Тараз, Ақтөс.
ҮІ. Түсінгендерін тексеру: 334-жаттығу
жазу, кісі, жер-су аттарының астын сыз. Олар қалай жазылған?
Сергіту сәті
335-жаттығу( өз бетінше орындау).
Мына жалқы есімдерді қатыстырып сөйлем құрап жаз: Сырым, Тайбурыл, Ертіс,
Бөрібасар.
ҮІІ. Бекіту: Бүгін не білдік? Жалқы
есім деген не? Мысалдар келтіру.
337-жаттығу. Ауызша орындау. Дәулет
ауылы туралы әңгіме құрау.
ҮІІІ. Үйге тапсырма: 336- жаттығу. Бағалау.
Математика
Тақырыбы: Үшбұрышты және
тік төртбұрышты сызу
Мақсаты: 1.Үшбұрыш, тік
төртбұрыш сызып, олардың элементтерін анықтап, дәлелдей білуге үйрету. 2.
Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. 3. Алғырлыққа, байқампаздыққа
тәрбиелеу.
Көрнекіліктер:
геометриялық фигуралар, плакат
Әдісі: түсіндіру,
сұарқжауап, іздену, өзіндік.
Түрі: аралас сабақ.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
№7 оқу , талдау.
ІІІ. Өткенді
пысықтау:Үлестірмелермен жұмыс
ІҮ.Мақсат қою кезеңі:Үшбұрышты,
тіктөртбұрыш, еркін өлшеммен сызу
және оның элементтерін
анықтау.
Ү. Жаңа сабақ: Оқулықпен
жұмыс.
№ 1.а) кез келген
үшбұрыш сызу, оның үшбұрыш екенін дәлелдеу.
ә) кез келген тік
төртбұрыш сызу, оны дәлелдеу. Шаршы сызу.
№2. Машинаның моделін
құрастыру үшін оның сызбасын жаса.
№ 3 Есепті шығару.
Барлығы-47
Ш: 25-8=13ағаш шебері
Тас
қалаушы-25 47-(25+13)=9
Ағаш шебері-? 8 адам кем Ж:
9 сылақшы
Сылақшылар –?
Сергіту сәті.
№ 4. Өрнек құру және оның
мәнін табу.
27+44=71
71-44=27
36+15=51
51-15=36
№ 5. 2дм 7
см + 4дм 3 см = 7 дм 0 см
27 см+43 см =70 см =7дм 0 см
№ 7.
1дм3см=4cм+5cм+4cм 1дм3см=3см+5см+5см
ҮІІ. Бекіту: Бүгін не
өттік?
ҮІІІ. Үйге тапсырма:№6
161-бет Бағалау.
Әдебиет
Тақырыбы:Әбдірахман Асылбеков.
Әдептілік әліппесі
Мақсаты: 1.Өлеңді оқып мазмұнын
түсіндіу. 2.Ақыл –ойын байыту, сөз байлығын көбейту.3. Әдептілікке,
кішіпейілдікке, шыншылдыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: суреттер.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру,іздену.
Түрі:Бөлімді қорытындылау.
Сабақтың барысы.
I.Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа әзірлік
II.Үй тапсырмасын тексеру:Бөлімді
қайталауға сұрақтар.
Біз өз ата-аналарымызды қалай құрметтейміз?
Бұл туралы қандай өлеңдер оқыдық? Жеті ата туралы қандай мақал білесіндер?
III.Мақсат қою кезеңі:Тақырыбын
мақсатын хабарлау.
IY.Жаңа сабақ: Мұғалімнің кіріспе
әңгімесі.
Өлеңді оқып, мазмұнын түсіндіру.
-Өлеңде қандай жақсы қасиеттер туралы
айтылған?
-Үлкенге жол беру,сәлемдесу,кішіпейіл
болу,мақтаншақ болмау,әділетті болу,шыншыл болу.
-Осы қасиеттердің барлығын бір
сөзбен қалай атауға болады?
-Әдептілік.
Y.Оқулықпен жұмыс: тізбектей оқыту,
іштей оқыту.
Сергіту сәті
YI.Дәптермен жұмыс:Өлеңде айтылған
жақсы қасиеттерді дәптерге жазу.
YII. Мақал-мәтелдер айту. Топтық
сайыс.
Әдептілік белгісі – иіліп сәлем
бергені.
Әдепті бала – арлы бала,
Әдепсіз бала сорлы бала.
«Сіз» деген –әдеп, «Біз»
-деген көмек.
YIII.Үйге тапсыпрма: өлеңді мәнерлеп
оқу. Бағалау.
Еңбекке
баулу
Тақырыбы: Қазақ
ұлттық кестесі. Орыс және ұйғыр халқының кестесі.
Мақсаты: 1.Қазақтың ою-өрнектерімен
таныстыру, кесте туралы түсінік беру.Орыс, ұйғыр халқының кестелерімен танысу.
2.Ұлттық ерекшеліктерді құрметтеуге дағдыландыру. 3. Еңбекке баулу, ұлттық
тәрбие беру.
Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар:
өрнектер, суреттер.
Сабақ түрі: жаңа сабақ..
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру .Жаңа сабақ А) Кіріспе
. Бұл сабақта осы ою-өрнектермен танысамыз. Б) мұғалімнің түсіндіруі. Кесте-
халық қолөнерінің бір түрі.Әр халық өз ұлттық ою-өрнектерін пайдаланады. Олар
өздерінің ерекшелігімен көрінеді Өрнектерде үйлесім (ритм), симметрия,
бояулардың жарасымдылығы да болуы керек.Әсем кестелі бұйымның бір үлгісі –
тұскиіз.
Пысықтау : Кітаппен жұмыс, түсініп,
дұрыс оқу. Суретке зер салып, ондағы сәнді бұйымдардың ою- өрнектерінің қалай
жасалғанын, оның қайсысы ұнағанын айт, ойлан.Үлгі бойынша сәнді ою-өрнектеді
құрастырып жасау. Оқушы еңбегі, оған көмек.
Қорыту: Бүгінгі сабақтан не білдік?
Неге үйрендік? Ол неге керек?
Сабақты қорытындылау, бағалау.
Сәндік ою-өрнектер құрастыру
Үйге тапсырма беру: үйден аяқтау Бағалау.
Бекітемін:___________Төлегенова.Қ.
09.02.2016.
Қазақ тілі
Тақырыбы: Жалқы және жалпы есім. (338-341
жаттығу)
Мақсаты: 1.Жалпы және жалқы есім
туралы түсініктерін кеңейту.
2. Жаттығулар орындай отырып, сұрақ
қоя білуге үйрету. Сөздік қорларын молайту.3.Ұқыпты, көркем жазуға тәрбиелеу.
Көрн: үлестірмелер
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік
Түрі: қайталау.
Сабақтың
барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:Сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі: Тақырыбы мен
мақсатын хабарлау
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 336-
жаттығу. Оқу, талдау
ІҮ. Жаңа сабақ: Терме диктант. Зат
есім деген не? Сұрақтары? Жалқы есім деген не ?
Көркем жазу: Тт Тт
торсық
338-жаттығу көшіріп, жалқы есімдерді
тап.
339-жаттығу.Берілген сөздердің ішінен
жалқы есімдерді теріп жаз.
Баянауыл – қала. Жайық- өзен.
Абай- ақын. Ақтөс- ит.
Ереже: Жалқы есімдерден басқа
зат есімдерді жалпы есім дейміз. Жалпы есімдер кіші әріппен жазылады: өзен,
аққу, оқытушы.
Y.Сергіту сәті
ҮІ.Бекіту: . 340-жаттығу ребусты шеш.
Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құр. Алматы.
Алматы -өте әсем қала.Алматыда Медеу
мұз айдыны бар.
жалқы есімдерді теріп жаз, қалған
сөздер жайлы не айтасың? Жазылуын түсіндір.
ҮІІ. Үйге тапсырма: 341-жаттығу.
Жалқы есімдерді бір бөлек, жалпы есімдерді бір бөлек топтап жаз.
Бағалау
Математика
Тақырыбы:
Тіктөртбұрыш салу
Мақсаты:1.Тік
төртбұрышты салып , оның периметрін таба білуге үйрету. 2.Ой-өрісін, есте
сақтау қабілеттерін дамыту. 3.Алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі:
геометриялық фигуралар, үлестірмелер
Әдісі:
түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену, өзіндік
Түрі:
аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі: Сабаққа әзірлік
ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру: № 6 оқу талдау.
ІІІ.
Өткенді пысықтау: Сұрақтар қоя отырып, жауап алу.
ІҮ.
Мақсат қою кезеңі: Тік төртбұрыш салу, оның периметрін табу.
Ү.
Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс.
№ 1.
2см, 2 см, 3см,3см
№ 2.
1 см+4см+1см+4см = 10 см
№3.Амалдарды
орында:
5дм+
8см+ 2дм 7см = 8дм 5 см 58см+27см=85см
58см
+ 27 см =85 см 8дм 5см 85см-27см=58см
77-48=29 56-39 =17 80-54=26 91-16=75
34+27=61 16+65=81 32+49=81 24+76=100
36+7-9=34
36+24-10=50
60+(24-7)=77
28+5-8=25
70-36+42=76
50-(19+9)=22
ҮІ.
Түсінгендерін тексеру
№ 3 Есептер:
Ақ сыр – 63
кг
Көгілдір сыр – 32
кг кем
Көгілдір
сыр -? 63кг – 32
кг = 31 кг
Ж: 31кг көгілдір
сыр.
Қыз
бала – 27 қыз
Ұл
бала – 16 артық
Ұл
бала неше - ? 27 + 16 = 43 Жауабы: 43 ұл бала
Сергіту
сәті
№6.
37+25=62
26+46 =72
24+18=42
62-37=25
72-46=26
42-24=18
Шығармашылық
тапсырма: /6 + 6 / - 10 = 2 /6 – 6 / - 2 =2
ҮІІ.Қорыту:
Бүгін не білдік?
ҮІІІ.
Үйге тапсырма: № 5 , 163-бет. Бағалау.
Әдебиет
Тақырыбы:Тіл
дамыту: Ф. Оңғарсынова Бата беру
Мақсаты:1.
Бата туралы түсінік беру,қазақтың салт- дәстүрлерлері туралы кеңейту. 2.Ақыл
–ойын байыту, тіл байлығын көбейту.3. Әдептілікке, мейірімділікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі:суреттер
Әдісі:сұрақ-жауап,
түсіндіру, іздену.
Түрі:аралас
сабақ.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру
кезеңі: Сабаққа әзірлік
II.Үй
тапсырмасын тексеру: Әдептілік әліппесі
III.Мақсат
қою кезеңі: Тақырыбы мен мақсатын хабарлау
IY.Жаңа
сабақ:Ф. Оңғарсынова. Бата беру.
Кіріспе
әңгіме. Мәтінді оқып беру.
-Кім
туралы оқыдық?
-Анасы
Әсемді қайда жұмсады?
-Үлкендер
Әсемге қандай бата берді?
Бата
туралы: Батаны жасы үлкен кісілер береді. Батаның мағынысы жақсы тілек тілеу.
Түрлері өте көп: ұл балаға бата, қыз балаға бата, жас жұбайларға бата, туған
күнге бата,тойларға берілетін бата, сапарға бата т.б.
Y.Оқулықпен
жұмыс: тізбектей оқыту, іштей оқыту.
YI.Дәптермен
жұмыс:
Жортқанда балам жолың болсын,
Қалтаң ділдәға толсын!
Бір толмасын,жылда болсын,
Өмір-жасың ұзақ болсын!
Қатарыңнан озған ерен бол,
Көл түбіндей терең бол!
Сынай қалса - құлақ сал,
Мақтай қалса – керең бол!
YII.Бекіту:Бүгін
не білдік?
YIII.Үйге
тапсырма: оқып, түсінігін айту. Бағалау,