Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Конспект-уроку з літературного читання на тему"УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ КАЗКИ. КАЗКА «ЦАП ТА БАРАН."
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Конспект-уроку з літературного читання на тему"УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ КАЗКИ. КАЗКА «ЦАП ТА БАРАН."

библиотека
материалов

ТЕМА:УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ КАЗКИ. КАЗКА «ЦАП ТА БАРАН».

Мета: поглибити знання учнів про казку, як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки, вчити розпізнавати казки за уривком, збагачувати словниковий запас; розвивати інтерес до книг, увагу, пам’ять, спостережливість, самостійність думки, уміння розповідати; виховувати інтерес до народної творчості, чуйність, доброзичливість, почуття дружби, взаємодопомоги.

Обладнання: мультимедійний проектор або телевізор, екран, ноутбук., картки з завданням, мікрофон, картки для вправи «Закінчи речення».

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Ось і дзвоник продзвенів

Для маленьких школярів,

Він покликав на урок

У чарівний світ казок.

2. Повідомлення теми і завдань уроку.

Гра «Збери літери»

- Якщо складете літери, прочитаєте тему уроку.

Р Ї У Н С Ь К К А І Н І Н О Д А Р К И З К А

- Добра, мудра, чарівна казка завжди була у пошані. Її із задоволенням слухають і діти, і дорослі. Казки бувають різні: довгі і короткі, веселі, чарівні, написані автором або складені народом. Проте у всіх казок є одна спільна риса – мудрість. І сьогодні на уроці ми пригадаємо українські народні казки та ознайомимося з ще однією українською народною казкою «Цап та баран».

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

3.1. Розповідь вчителя

Найдавніші казки у всьому світі — це народні казки. Їхньою особливістю є відсутність особи автора.

Народні казки – це казки, створені народом . Вони усно передаються від покоління до покоління з уст людей - оповідачів. Народні казки, як і прислів’я, приказки, загадки, пісні, записуються збирачами усної народної творчості і друкуються.

Казка — вигадка, всяк знає,
Але казка — дивина.
В ній усе не так буває
І потрібна нам вона!
Нас вона навчає жити
І поради нам дає.
Все в ній вміє говорити
І у казці — правда є.
До роботи нас привчає
І гостинності нас вчить.
Той, хто казочки читає,
Потім буде добре жить.
Бо умітиме радіти
І сміятись в добрий час.
Вмітиме добро творити.
Казка мудрим робить нас.

Н. Красоткіна

Вивчаючи ці казки, ви розкриєте для себе багатий світ, навчаєтеся бути працьовитими, добрими, щирими, щедрими, великодушними... Тому, що «казка – це духовне багатство народної культури, пізнаючи яке, ви пізнаєте серцем свій народ». Ці слова сказав великий педагог В. О. Сухомлинський.

Отже, щоб знати, примножувати і відроджувати духовності нашого народу: його історію, традиції, звичаї, мову, ви повинні любити рідну землю, свій народ, рідну мову. А цього вас будуть навчати казки, у чарівний світ яких ви сьогодні поринете.

3.1. Розпізнавання казки за уривками.

- Давайте пригадаємо які народні українські казки ви вже знаєте?

1. Телесику, Телесику!

Приплинь, приплинь до бережка!

Дам я тобі їсти й пити!

(Івасик-Телесик)

2. Кізонько моя мила, кізонько моя люба! Чи ти пила, чи ти їла?

(Коза-Дереза).

3. Сиджу я на пеньочку

Дуже гірко плачу,

А лисичка в моїй хатці

Від радості скаче.

Довго хатку будував

І дбайливо прикрашав,

Жив спокійно, проживав –

Горя й суму я не знав.

Та лисичка зла-презла

Мене бідного знайшла.

Хитрувала, лютувала

І мою хатинку вкрала.

. (Лисичка та Зайчик)

4. Я по засіку метений,

Я із борошна спечений,—

Я від баби втік,

Я від діда втік,

То й від тебе втечу.

(Колобок)

5. Мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка та вовчик-братик. А ти хто?

(Руковичка)

3.2. Гра «Знайди помилку» (за казкою «Колосок)

Жили собі на світі півник і троє мишенят. Півник Голосисте Горлечко тільки й знав, що танцював та співав. А мишенята удосвіта вставали та й до роботи бралися. Ото якось підмітали вони у дворі та й знайшли пшеничний колос. Обмолотили мишенята колосок, замісили тісто та спекли пиріжків. Поклали вони на стіл пиріжки, а півник тут як тут. Та й посідали вони до столу.

3.3. Робота з прислів’ями.

  • Кожна казка чомусь навчає. Утворіть і доберіть прислів’я, які б доводили повчальний зміст прочитаних вами уривків з творів.

Добре роби, добром платять.

За добро, там і хлібно.

Де дружно, добре й буде.

4. Робота над новим матеріалом.

- Сьогодні ми познайомимося ще з однією українською народною казкою «Цап та баран».

4.1. Читання казки вчителем.

4.2. Бесіда за змістом казки.

Чим сподобалася вам ця казка?

Хто дійові особи казки?

Чому чоловік та жінка вигнали Цапа й Барана?

Що зробили Цап та Баран,коли хазяї вигнали їх з двору?

Як Цап та Баран перехитрили хижаків?

Як вовки хотіли врятуватися?

4.3. Словникова робота

Відсіля — звідси.

П'ятами накивати — швидко втекти.

Курінь — легка будівля, сторожка.

Прибрались — тут: пішли геть.

Ворожити — тут: передбачати, вгадувати.

Ворожбит — тут: той, хто ворожить.

4.4. Читання казки учнями.

4.5. Фізкультхвилинка

І направо, і наліво,

Щоб нічого не боліло.

Один і два, три і чотири —

Набираємося сили.

Нахилились, повернулись,

До товариша всміхнулись.

4.6. Охарактеризуйте цапа та барана.

цап                       баран

розумний                   несміливий

сміливий                      дужий

недужий                      сильний

4.7. Робота над прислів`ям

Казка вигадка, та в ній

Щось повчальне зрозумій.

Що є повчальне у цій казці?

Який можемо зробити висновок?

5. Узагальнення й систематизування знань.

5.1. Інтерактивна вправа «Метод Прес».

(Робота в парах)

Складіть приказки.

У дружбі то найбільший скарб.

Де сила не зможе, сила.

Вірний друг - там розум допоможе.

Як ви розумієте ці приказки?

Ці приказки можна віднести до казки «Цап та баран»?

5.2. Інсценізація казки.

Зараз ми з вами потрапимо до театру. Артисти, на сцену!

6. Підсумок уроку?

6.1. Інтерактивна вправа мікрофон.

Що ми вивчали на уроці?

Які казки ми пригадали на уроці?

З якою казкою ми ознайомилися?

Чого вчить нас казка «Цап та Баран»?

А навіщо треба читати казки?

6.2. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».

Я на цьому уроці ознайомився(лась)…

Найцікавішим було…

Я б хотів(ла) щоб було…

У мене виникло запитання…




Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 24.10.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров242
Номер материала ДБ-286202
Получить свидетельство о публикации