Открытый урок по теме «Достопримечательности
Лондона»
Цели и задачи
урока
Образовательные:
-активизировать
употребление ранее изученной лексики в речи учащихся;
-совершенствовать
навыки речевой деятельности учащихся.
Развивающие
-работа над
фонетическими навыками;
-развитие
творческих и артистических способностей учащихся;
-развитие умения
учащихся осуществлять монологические высказывания.
Воспитательные
-воспитание у
ребят чувства сотрудничества и ответственности;
-расширять
кругозор ребят.
Тип урока: обобщающий
урок по теме «Достопримечательности Лондона»
Оборудование:
мультимедийный проектор, интерактивная доска, раздаточный материал (карточки с
заданиями, жетоны) видеофильм «Достопримечательности Лондона».
Ход урока.
1.Организационный
момент.
Hello, young ladies and
gentlemen! I’m very happy to be here today. I’m very glad to meet you. I hope
you are fine today.
I have brought a surprise
for you. It is an invitation to a city that I like very much. I’d like you to
guess what place it is. I can help you a little. Look at the screen. (Сюжет
о
Лондоне).
You are absolutely right
– it is an invitation to London. (Слайд
1). The motto of our lesson is “Who doesn’t like London, doesn’t like life
itself”. (Слайд 2). As you understand,
today we’ll speak about London places of interest. (Слайд
3).
« Вы в Лондоне, в
пучине, чей прибой –
Одновременно
громкий и глухой,
И на берег обломки
извергает,
И хочет новых
жертв, ревет, играет.
Но сколько там
сокровищ в глубине» (Слайд 4).
2. Фонетическая
работа.
The invitation has a
funny poem about London. First listen to it and say who can ask the question.
Now let’s recite it together. Snap your fingers when you read the red words and
clap your hands when you read the blue words.
Up and down, up and down
Which is the way to
London town?
One foot up and one foot
down –
That is the way to London
town.
Yes, a tourist can ask
such a question.
3. Речевая
разминка.
Millions of tourists from
different countries come to London every year. Why is it so popular with
tourists?
London is popular with
tourists because it is
big/clean/interesting/famous/beautiful/historical/modern/fantastic/well-known/lovely
(Слайд 5).
Yes, we can say a lot of
nice things about London.
4. Фонетическая
отработка
достопримечательностей.
We are going to travel by
a double – decker bus offered by the Big Bus Company. Have you get any English
money to pay for the trip? No, you haven’t – that’s not a problem. Look at the
mixed up names of some popular places in London. Each correct answer is your
bus fare.(Слайд 6)
The Bloody Palace
Trafalgar Bridge
Buckingham Square
The Houses of Tower
The National Abbey
Westminster Ben
The Tower of Gallery
St.Paul London
Big Parliament
Tower Cathedral
(за правильный ответ ученик получает жетон с изображением автобуса)
Let’s start with
sightseeing tour. Make yourself comfortable, please. Look at the map of London.
These are the streets we are passing. (Слайд
7)
5. Развитие
навыков
монологической
речи.
(Приложение 1)(Слайды
8-33)
Come up to the picture of
the bus and draw mouths on the faces: a happy smile if you liked our trip, if
you didn’t you can draw an unhappy smile.
Here is my present to you
– it will remind you of our today’s trip to London.
6. Физкультминутка.
(Слайд 34-35), (Магнитофон, запись). Закончилось путешествие по Лондону. А
впереди у нас опять дорога. Поэтому нам следует немножечко отдохнуть.
7. Развитие
навыков
диалогической
речи.
Ok, you know a lot of
places in London. But we can lose our way. It will be very important for you to
ask some help. If you know the way you’ll help the person to find the way. Take
these cards and translate them into English. And then show your own dialogue
with your partner. You have
5 minutes to do it.
(Приложение 2)
8. Закрепление изученного
материала.
Let’s play the game
“Agree or disagree”. Listen to my sentences. Agree or disagree with the
statements. (Приложение 3).
The next task is to
translate sentences from Russian into English. (Приложение
4).
And now I offer you to
continue our lesson with the task “Discovery Places”. I’ll give you some short
discriptions of famous places. Your task will be guess what places are they. (Приложение
5).
9. Обобщающий
лексический
тест.
London is very
interesting place. I think we’ll learn more information about this city in our
future. And now let’s check your knowledge. (Слайд
36).
10. Подведение
итогов
урока.
We have seen the places
of interest in London;
We have spoken about the
capital of Great Britain;
We know how to find a way
(Слайд 37).
Мне
бы хотелось закончить этот урок нашим девизом: (Слайд 38).
We can read, we can write
We can speak English too
We like learning grammar
And what about you?
(Выставление
оценок и запись домашнего задания)
Today I’m quite satisfied
with your work. Thank you. Your marks for the lesson are …The lesson is over.
You may be free. Good bye.