Инфоурок Другое Другие методич. материалыКоучинг «Жаңартылған білім мазмұны бойынша оқу сапасын жақсартудағы тиімді әдістер мен тәсілдер»

Коучинг «Жаңартылған білім мазмұны бойынша оқу сапасын жақсартудағы тиімді әдістер мен тәсілдер»

Скачать материал

"О.Жандосов атындағы орта мектеп" мемлекеттік коммуналдық мекемесі

 

 

 

«Жаңартылған білім мазмұны бойынша оқу сапасын жақсартудағы

тиімді әдістер мен тәсілдер»

(Коучинг)

 

 

 

Өткізген: Сүлейменова Ш.Е.

 

 

 

 

 

 

 

Күні:  17.02.18

 

 

Мұғалімнің аты-жөні

Сүлейменова Ш.Е.

Тақырыбы: «Жаңартылған білім мазмұны бойынша оқу сапасын жақсартудағы тиімді әдістер мен тәсілдер»

 

 

Мектеп: О.Жандосов атындағы орта мектеп

Мақсаты

Мұғалімдер жаңартылған бағдарлама бойынша сабақты қалай жоспарлау керектігі туралы негізгі идеяларды тұжырымдайды.

·         Білім беру бағдарламасында жазылған оқу бағдарламасынан күтілетін нәтижелерді анықтау.

·         Күтілетін нәтижеге қатысты әртүрлі топтағы оқушылар үшін нақты бағалау критерийлерін анықтау.

·         Әртүрлі топтағы оқушыларға бағалау критерийлеріне жету мүмкіндік беретін жаттығуларды жоспарлау.

·         Әр топтағы оқушылардың бағалау критерийлеріне қаншалықты жақсы жеткенін бағалау мүмкіндігі. 

 

Нәтижесі

 

 

Түйінді идея

Сабақтың барысы 

 

11:00-12:30   

Мұғалімдер барлық оқушылар қол жеткізетін, нақты өлшенетін нәтижелері бар сабақты жоспарлау тәсілдерін әзірлейді.

       Мұғалімдер жаңа білім беру бағдарламасында берілгендей оқушылардың оқудағы нақты нәтижелерін анықтайды. Олар оқушылардың үш деңгейі мен іс қимыл жоспары бойынша бағалау критерийлерін анықтайтын болады, ол оқушыларға өз табыстарын көрсетуге мүмкіндік береді. Кейбір педагогикалық ұстанымдар мен бағдарламаның стратегиялары сабақ жоспарында көрсетіледі.

·               Мұғалімдер оқытуды жандандыру және оқушыларды ынталандыру бойынша жаттығу әзірлеуге жұмылдырылатын болады. Ол тапсырмалары нақты оқу нәтижелеріне бағытталады.

11:00 – 11:10

Сергіту сәті «Мен қандаймын?» әдісі. Шеңберге тыңдаушыларды тұрғызады. Әр тыңдаушы кезекпен жанында тұрған көршісіне  оның бір жақсы мінезін айтады. Мысалы: Марат , сен тапқырсың . Сәуле , сен ақылдысың т.с.с. 

Мақсаты: әрбір адамның ерекше қырлары бар екендігін көрсету. Тыңдаушылар бір –бірімен ынтымақтастық қараым-қатынаста болады.

 

"Әріптестер, қазақ халқы той-томалақтарда көңілді көтеру мақсатында тойды неден бастайды деп ойлайсыздар?"- сұрағын қойып, мұғалімдермен диалог құрамын. Дұрыс айтасыздар, бұл - әндер. Жақсы әнмен коучингті бастау

11:10-11:20

Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығу;

«Бір айналым сөз  стратегиясы»

·         Сабақтың сараланған нәтижелерін даярлау

·         Жаттығу: оқу бағдарламасы негізінде сараланған, нақты оқу нәтижелерін әзірлеу

11:20-11:30

11:30-12:00

«Шеберлік» және

«Шеберхана» , «Шеберлер» топтары

 

Пәнді оқытуда аса маңызды нәрсе не?

 

·         Тақырыптың теориялық негізін мықты үйрету;

·         Білімнің өмірде қолданылуы мен маңызын тануға үйрету;

·         Алынған білімді шығармашылықпен қолданып, нәтижеге қол жеткізуге үйрету.

 

 

Пәнді оқытудағы кедергілер туралы не айтасыз?

·         Оқушының пәнге қызықпауы;

·         Оқушының қабылдау деңгейінің төмендігі;

·         Оқытушының ізденбеуі;

·         Уақытты тиімді пайдалануға көңіл бөлмеу;

·         Оқушының ата‑анасының жұмыс істемеуі;

·         Оқушының өз өмірі, қажеттілігі туралы ойланбауы;

·         Оқытушының оқушы ерекшелігін зерттемеуі;

·         Оқушының жұмыс істеу дағдыларын білмеуі;

·         Оқытушының жұмыс істеу дағдыларын білмеуі;

·         Ақпаратты қажетіне жарата алмауы;

·         Білімді өз орнына жұмсай алмауы;

·         Рухани‑танымдық деңгейді өсіру қажеттілігін сезінбеуден;

·         Қызықты әрі өміршең тапсырмалар болмауынан;

·         Шығармашылықты шектеуден;

·         Тағы басқа...

 

Пәнді оқытудағы күтілетін  нәтиже туралы не айтасыз?

 

       Алған білімін практикада қолдану;

       Өзі шешім қабылдайтын жаңашыл, шығармашыл;

       Ақпарат құралдарымен сауатты жұмыс істей алу;

       Коммуникативті дағдысы жетілген, әртүрлі саладағы адамдармен тіл табыса алатын;

       Өз білімін, мәдениет деңгейін көтере алатын тұлға алу.

 

 

 

 

 

 

 

 

Үш топқа тапсырмалар

беру 

 

Мақсаты: Тыңдаушылар өз тәжірибелерімен бөлісе отырып, жаңа әдістер ұсынады.

 

«Шеберхана» тобы сабақтың басында қолдануға тиімді жаңа тәсілдер мен әдістер түрлерін саралайды

 

«Шеберлік» тобы сабақтың ортасында қолдануға тиімді деген әдістер мен тәсілдерді саралайды

 

«Шеберлер» тобы сабақтың аяғында қолдануға тиімді деген әдістер мен тәсілдерді саралайды

 

 

 

Топтық жұмыста мұғалімдер сұраққа жауап дайындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыста мұғалімдер сұраққа жауап дайындайды

 

12:00-12:05

 «Ұстазға керек шеберлік» тақырыбында 5-7 сөйлемнен тұратын эссе жазу.

Әр топ мүшелері алдымен сабақтың құрылымы туралы стикерге жеке жазады топта талқылап, ортақ шешімге келеді.

Оқу бағдарламалары оқушылары мінездемесі (білім беру платформасын қараңыз)

 

12:05-12:25

«Дейін және кейін» стратегиясы. «Кейін»: мұғалімдерге тағы да өзара бағалау мен өзін-өзі бағалау туралы өз түсініктерін жазуды сұраймын. Мұғалімдер осы сұрақ бойынша «Дейін» не білгендерін және «Кейін» не біліп шыққандарын салыстырады, қорытынды шығарады. Өз түсініктерін қорғайды, дәлелдейді.

Мұғалімдер топта пәндер бойынша шағын топтарға бөлінеді

Сабақ мақсатын белгілеу үлестірмелі материал

100- бет

 

Рефлексия

«3-2-1 стратегиясы»

3 сұрақ

2 тілек

1ұсыныс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алма кетті домалап,

Көше бойын жағалап,

 Кім алманы табады,

Сол ойыннан шығады

( өлеңін бір топ халық әніне, екінші топ операға, үшінші топ эстрада әуеніне, төртінші топ рэп әуеніне салып айтады.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пәнді оқытудағы күтілетін  нәтиже туралы не айтасыз?

 

     Алған білімін практикада қолдану;

     Өзі шешім қабылдайтын жаңашыл, шығармашыл;

     Ақпарат құралдарымен сауатты жұмыс істей алу;

     Коммуникативті дағдысы жетілген, әртүрлі саладағы адамдармен тіл табыса алатын;

     Өз білімін, мәдениет деңгейін көтере алатын тұлға алу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кентау қаласындағы дарынды балаларға арналған "Дарын" аймақтық мектеп-интернатының информатика пәні мұғалімі Утегенова Меруерттің

№ 1 коучинг жоспары

 

 

1коучинг

Күні - айы

I апта    05.04.2014

Сенбі      сағат     15 3016 30

Сабақ тақырыбы

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

Жалпы мақсат

Диалогтік оқыту ұғымын, сыныптағы диалогтың маңыздылығын, сыныпты ұйымдастыру жолдарын қарастыру, дұрыс сұрақ қоюға дағдыландыру.

Сілтеме

Мұғалімдерге  арналған  нұсқаулық, Екінші (негізгі) деңгей, үшінші басылым,

 4-7, 98-101 бет

ІІ деңгей, Үлестірме материалдары, үшінші басылым, І апта

ІІ деңгей, Үлестірме материалдары, үшінші басылым, ІІ апта

Оқу нәтиежесі

Сабақ барысында әр түрлі әдістерді қолданып, тәлім алушылардың жақсы қарым – қатынастық, дағдылары өзара іс – қимылдың тиімді тәсілі екеніне негіздерін жеткізу

Негізгі идеялар

Диалог арқылы тәлім алушылар күнделікті сабақта оқушылардың дамуына, өз бетімен жұмыс жасауларына және түсінбеушілікті жеңе білулеріне көмектесе алады. Маңызды  дағдылардың  бірі тиімді сұрақ қоя білу.

Сабақта қолданылатын материалдар

Үлестірмелі материалдар, презентация, стикер, интерактивтік тақта

 

Оқыту әдістері

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ, СТО, Оқыту үшін бағалау

Жұмыс түрлері

1.      Жұптық жұмыс

2.      Топтық жұмыс

3.      Кластермен жұмыс

4.      Рөлдік ойын.

Дерек көздері

Мұғалімдерге  арналған  нұсқаулық.

Ғаламтор материалдары

Тапсырмалар

Сұрақтарға жауап беру, кластерлер жасау, үлестірмелі материалдар бойынша рөлдік ойын.

 

Коучинг сессияның өтілу кезеңдері

Уақыты

Коуч пен коучингке қатысушылардың іс-әрекеті

Амандасу

2 мин

Әріптестеріммен сәлемдесу.

Сергіту сәті.

(жақсы психологиялық ахуал орнату)

5 мин

Мұғалімдерді ортаға шақырып «Ізгі тілектер» тренингін ұйымдастыру. Тілектер: "Айгүл мен саған .... тілеймін" деп айтылады, тілектер  қайталанбауы керек.

Топқа бөлі

2 мин

"Әріптестер, қазақ халқы той-томалақтарда көңілді көтеру мақсатында тойды неден бастайды деп ойлайсыздар?"- сұрағын қойып, мұғалімдермен диалог құрамын. Дұрыс айтасыздар, бұл - әндер. Әндердің атауы жазылған парақшалар арқылы топтарға бөлемін (Армандастар, Қызыл өрік).

Ой шақыру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұптық тапсырма

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 мин

Коуч коучингтің мақсатын таныстыру.

  Зияткерлік мектептердің базасында Кембридж университетімен бірлесіп білім берудің түбегейлі жаңа стандарттары әзірленді. Бұл стандарттар келешекте еліміздің барлық мектептеріне тарайды деп жоспарлануда. Осы мақсатта мұғалімдердің Кембридж университетінің озық әдіс-тәсілдеріне бірінші, екінші, үшінші базалық деңгейлеріне біліктілігін арттыру мен қайта даярлаудың 3 айлық курстары ұйымдастырылып, өтіліп жатыр.

Бағдарлама бағыттарымен және мақсатымен таныстыру. (слайд 2)

 

Бағдарлама мазмұны - жеті негізгі модуль бойынша тұжырымдамалық түсінік қалыптастыру. (МАН, 6 бет)

 Бағдарламаның жеті модулі туралы не білесіз немесе білемін деп ойлайсыз?  

3 мин ішінде білгендеріңіздің тізімін жасап шығыңыз. Енді жұбыңызбен 2 минут ішінде бөлісіңіз де, өзіңіздің жазғандарыңыздан 3 немесе 4 мысал айтыңыз. Берген мысалдарыңыз нақты білетін мысалдарыңыз болу керек.

Енді әр жұп ең мағызды идеяларын айтады.

 

Тақтада 7 модуль тізімін көрсетеді. (слайд 3)

Біліктілікті арттыру курсы бағдарламасының мазмұны жеті негізгі модуль түрінде қамтылғанымен оқыту барысында олар аралас түрде беріледі.

 

Топтық жұмыс

 

5 мин

«Бұл кім? бұл не?» ойынын ұйымдастыру.

    Топ мүшелері бірігіп алдын-ала таратылған стикерлерге танымал адамның есімін не заттын атауын жазады. Ортаға 1-ші топ мүшесі және сағат бағыты бойынша келесі топтан бір мүше шығады. Бірінші топ мүшесі жазуы не суреті бар стикерді екінші топ мүшесінің мандайына жабыстырады, мандайында стикері бар адам стикерде жазылған есімді не заттын атауын тапқанға дейін 1-ші топ мүшесіне жетелеуші сұрақтар қою арқылы диалогқа түседі.

 

Ой шақыру

2 мин

Әріптестерге сұрақтар қойып, диалогқа түсіру.

- Ойында сіздер қандай іс-әрекетті орындадыңыздар?

- Бұл әрекеттер қалай аталады?

Дұрыс айтасыздар, бұл диалог.

Бүгінгі оқуымыздың тақырыбы - диалогтік оқыту.

        Барнс (1971) сыныпта тіл қаншалықты қолданылса, оқушылардың білім алуына соншалықты әсер ететінін айтады. Ол оқытудың мұғалімді селқос тыңдағанда ғана емес, вербальды құралдарды қолдану нәтижесінде, яғни сөйлесу, талдау және дәлелдеу барысында жүзеге асатынын көрсетті. (МАН, 98 бет)

 

- Адамдар арасында диалог қай кезден басталады?

- Диалог қандай формада жүзеге асырылады?

- Сабақ барысында диалогты қолдану несімен тиімді деп ойлайсыздар?

Видео (http://www.youtube.com/watch?v=_JmA2ClUvUY)

Теориялық материал

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

Презентация "Диалогтік оқыту "

   Мерсер (2005) "құрдастар тобындағы өзара қарым-қатынас оқуда маңызды рөл атқаратының дәлелдеп шыққан".  

 

Мерсер (1995) әңгімелесудің үш түрін анықтады:

         Әңгіме-дебат (мәлімдеу және қарсы мәлімдеу)

         Кумулятивтік ( қайталау, мақұлдау, түсіндіру)

         Зерттеушілік ( сыни әрі сындарлы).

   Мұғалімдерге әңгімелесудің (диалогтік оқытудың) үш түрі жайлы мәлімет беру үшін, олар жайындағы сипаттамалар жазылған парақшалар тарату. (МАН, 99 бет)

Топтық жұмыс

 

6 мин

   Оқушылардың өзара әрекет дағдыларын дамытудың тағы бір тәсілі – оқушылардың бір-біріне сұрақ қоюы.

Сыныпта сұрақ қою маңызды дағдылардың бірі болып табылады, себебі сұрақ дұрыс қойылған жағдайда сабақ берудің тиімді құралына айналады және де оқушылардың оқуына қолдау көрсетіп, оны жақсарта және кеңейте алады.

 

Біз оқушыларға тақырыпты түсіндіру барысында сұрақтардың төмен дәрежелі және жоғары дәрежелі түрлерін қолданамыз.

 

Мұғалімдер сұрақ түрлерімен оқып танысу үшін солар туралы мәлімет жазылған парақша таратамын. (БЖӘ және түрткі болу, сынақтан өту, қайта бағыттау) (МАН,100- 101 бет)

 

Сұрақ түрлерін меңгерту мақсатында  «жағдаяттық оқиғаларға рөлдік ойын құру» тапсырмасы беріледі.

 

Мұғалімдер сұрақтың төмен және жоғары дәрежелі түрін сабағының бір үзіндісіне қолданып көрсетеді.

Рефлексия

2 мин

Сабағынызда сұрақтың қай түрін жиі қолданасыз?

Сұрақ түрлерінен қандай айырмашылықты байқадыңыз?

Сергіту сәті

2 мин

Әр топ тобынын атауына сай әуенің орындайды. (Интерактивті оқыту әдісін қолданып сабақты жоспарлау және басқару, 70 бет).

Топтық жұмыс

7 мин

Тапсырма: "Белсенді және белсенді емес сынып" тақырыбы бойынша үлестірмелі материалдар таратылады.

" Армандастар " тобы - "Белсенді емес сынып" кластер жасау

"Қызыл өрік" тобы -  "Белсенді сынып" кластер жасау.

Жумыс "Джек-со" әдісімен түсіндіріледі, топ басшылар орындарында қалып жұмысты түсіндіреді, топ мүшелері сағат бағыты бойынша келесі топтың жұмысын тындап, қажет тұстарын жазып алады, қайтып келіп топ басшыға түсіндіреді. Топ басшылар ортаға шығып басқа топтың жұмысын қорғайды.

Бағалау

2мин

Баға топтардың жасаған кластерлеріне байланысты емес, топ мүшелерінің топ басшыға басқа топтың идеясын қалай жеткізе алғандығына байланысты жұлдызшалар салу арқылы қойылады.

Рефлексия Қорытынды:

5 мин

Мұғалімдерге рефлексия парағы таратылды. (Үлестірмелі материалдар бірінші апта).

Сауалнама.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мақсаты: 
• Сабақ өткізуде оқушы белсенділігінің әсерін арттыруда, 
• әр оқушының мүмкіндіктерін, қабілеттерін, қызығушылықтарын анықтауда, 
• жеке тұлғаға бағытталған білім беру жүйесіне көшуде мұғалімдерге көмек ретінде интербелсенді әдістерді ұсыну; 

Интербелсенді оқыту әдістерін пайдалану кезінде 
• тиянақты білім; 
• қиялдау мен шығармашылық; 
• тез тіл табысу; 
• белсенді өмірлік көзқарас; 
• командалық рух; 
• жеке; дербестік құндылық; 
• өз пікірін білдіру, еркіндік; 
• іс - әрекетке ерекше назар аудару; 
• өзара сыйластық дағдылары дамиды 

Әдіс түрлері: 
Ø Ойын түрлері; 
Ø Жеке және жұптық, топтық жұмыстар; 
Ø Оқушылардың өз бетінше іс - әрекеттері; 
Ø Нақты жағдайлар, олардың нәтижесін жасау; 
Ø Сұрақтар қоюда ынталандыру(СТО - ға үйрету); 
Ø Оқыту мәселелері. 

1.“ Ыстық орындық” әдісі. Берілген тапсырмаға байланысты қойылған сұрақтарға жылдам жауап беру керек, себебі, орындық ыстық. 

2.“Автор орындығы” оқушының өзі жазған шығарма, эссесін оқытқанда отырғызып оқытуға болады. 
Бұл әдістер үй тапсырмасын сұрауда, өткен сабақты бекітуде тиімді. 
3. «Миға шабуыл» стратегиясы 
(Мұғалімдермен жұмыс) 
Тақырыпқа байланысты идеяларды көбірек жазыңыз. Уақыт аяқталғанда кезектесіп өз идеяларыңызды оқисыз, идея қайталанбау керек. Қайталанған идеяларды сызып тастап отырыңыз. Мысалы: “оқушылар мектепті тастамас үшін не істеу керек?” 
4. “3 таяқша” әдісі 
(мұғалімдермен жұмыс) 
Берілген тақырыпқа байланысты 
1 сұрақ 
1 жауап 
1 идея әр топ даярлап, көпшілікке салады. 
Мысалы: “деңгейлі оқыту туралы” 
5.«Бинго» ойыны. (Мұғалімдермен жұмыс) 
Лотоға түскен сандарға байланысты сұрақтар беру. Мысалы: 16 - сұрақ. 
Семинарға не үшін келдіңіз? 
Алдымен мұғалімдерге жауап бергізіп, соңынан дайын жауапты ашу, салыстыру. 
«Әдіс алмасу үшін.» 

6.«Өзіңізді тексеріңіз» әдісі 
Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба? 
Өтілген мәтін бойынша мысалдар келтіріледі. Мысалдарды оқу кезінде 
оқушылар ол келтірілген мысалдың өтілген мәтінде бар, жоғын анықтайды. 

7. «Он сұрақ!» әдісі. 
(мұғалімдермен жұмыс, гүл, семинар, сабақ, оқу сөздерін келтіру) 
Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырады – қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не ИӘ, не ЖОҚ деп беріледі. 
8.«Серпілген сауал» әдісі 
Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында сұрақтарды лақтырыңыз. 
Мысалы, 
“Самат Рахаттың жауабы туралы сен не ойлайсың?” 
“Самал, Айгүлдің жауабын барынша кеңейту үшін оны қалай дамытуға болады?” 
“Қанат, естігеннің барлығын бір жауапқа қалай біріктіруге болады?” 
9. «Құпия зат» 
– мына зат бойынша 5 сұрақ құрастырыңыз: 
Бұл не? деп СҰРАМАҢЫЗ 
10. «Лездеме!» әдісі. 
Сіздің топтың екі қалған оқушысына бүгінгі сабақтың негізгі сөздерін түсіндіру үшін сізде бір минут бар: 
Конверттен бір сөзді бір рет алу 
Сөздің өзін атамай түсіндіру 
Сөзді тапқан бірінші адам конверттен келесіні таңдайды және қалғандарына түсіндіреді! 

11.«9 - ромб» әдісі 
Қатысушыларға айтарлықтай маңыздысын анықтап, талқылау үшін тізім беріледі. Тізімнің әрбір тармағын үлкен ромбылы торға орналастыру қажет. Маңызды тармақтарды әдетте ромбының жоғарғы жағына, ал оншалықты маңызды еместерін төменгі бөлігіне орналастырады. Әр қатарда орналасқан тармақтардың маңызы бірдей. Кейбір топтар ең маңызды карточкаларын орталықта орналастыра алады (екі нұсқасы сәйкес келеді, себебі тапсырманың маңызды элементі топтағы талқылау үдерісі болып табылады). Ромбының нысаны топқа бірқатар басымдықтар мен перспективаларды қамтуға мүмкіндік береді. 

12. «Бірге ойлаймыз» әдісі. Бұл әдістің тиімділігі сыныптағы елеусіз оқушыны сабаққа тартуда. 
• көршілеріңіз естімейтіндей етіп, сіздің сұрағыңызға жауапты талқылаңыз. 
• мұғаліміңіз 1 – 4 дейін санды таңдайды; 
• осы санға сәйкес келетін оқушы жауап береді; 
• талқылау және саралау үшін тамаша тәсіл. 

13. «Детальдарын қосу» әдісі. 
(мұғалімдермен жұмыс. Оқушы сабақтан көп қалады.) 

Командада жұмыс істеу кезінде сізге алынған білімдерін көрсету үшін сөйлемді кеңейтуіңіз қажет. Сөйлемі барынша дұрыс және нақты команда сыйлық алады! 
Бастапқы сөйлемнің мысалы: 
Бүгін біз мектепке жиналдық. 
Кеңейтілген сөйлемнің мысалы: 
Бүгін біз Шона Сымаханұлы атындағы мектепке, семинар - кустаға келдік. 

14. Кері байланыс түрлері 
«Алма ағашы» әдісі 
• Оқушыларға сабақ басында екі түсті “алма” беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына ілу керек. Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл – күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл – күйім жоқ. 
«Бір сөзбен» әдісі - Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай 3 сөзді таңдап айтады. 
• Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау, Тыныштық, Сенімділік, Сенімсіздік, Рахаттану. 

«Табыс сатысы» әдісі: кәдімгі сатының суреті, сатының 
1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН 
2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН*, 
3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН 

• «Таңдау» әдісі. 
• 1. Мен сабақ қызықты _____________ қызықсыз болды деп ойлаймын. 
• 2. Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды. 
• 3. Мен басқаларды мұқият ______________ зейінсіз тыңдадым. 
• 4. Мен пікірсайыстарға жиі ______________ сирек қатыстым 
• 5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын ____________ риза емеспін. 
• Бұл карточканы таратып бергенде оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен сабаққа деген ынтасын білдіретін сөйлемдердің бірінің тұсына « +» белгісін қою тапсырылады. 

Кері - байланыс әдістерінің бірі: «Тазалық» ойыны 
• Қатысушыларға бір парақ беріледі. Онда мыналар салынған: 
1. Чемодан(суреті) 
2. қоқыс жәшігі (суреті) 
3. еттартқыш (Суреті) 
- Құрметті әріптестер, бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар). Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пәнді оқытуда аса маңызды нәрсе не:

 

·       Тақырыптың теориялық негізін мықты үйрету;

·       Білімнің өмірде қолданылуы мен маңызын тануға үйрету;

·       Алынған білімді шығармашылықпен қолданып, нәтижеге қол жеткізуге үйрету.

 

Пәнді оқытудағы кедергілер туралы не айтасыз:

·       Оқушының пәнге қызықпауы;

·       Оқушының қабылдау деңгейінің төмендігі;

·       Оқытушының ізденбеуі;

·       Уақытты тиімді пайдалануға көңіл бөлмеу;

·       Оқушының ата‑анасының жұмыс істемеуі;

·       Оқушының өз өмірі, қажеттілігі туралы ойланбауы;

·       Оқытушының оқушы ерекшелігін зерттемеуі;

·       Оқушының жұмыс істеу дағдыларын білмеуі;

·       Оқытушының жұмыс істеу дағдыларын білмеуі;

·       Ақпаратты қажетіне жарата алмауы;

·       Білімді өз орнына жұмсай алмауы;

·       Рухани‑танымдық деңгейді өсіру қажеттілігін сезінбеуден;

·       Қызықты әрі өміршең тапсырмалар болмауынан;

·       Шығармашылықты шектеуден;

·       Тағы басқа...

 

 

 

Үйрету сабағы.

Сценарий жоспар.

«Шеберлік» және «Шеберхана»

Мақсаты: Жеке шығармашылықты дамыту жөніндегі ақпараттармен танысуға мүмкіндік туғызу

Міндеттері:

·        Тәжірибе мен білімді ұштастыра отырып, заманауи талапқа орай өз шығармашылығын жүйелеуге мүмкіндік тудыру;

·        Сабақ беру машығын ішкі жан‑дүние, сезім, әсер, психологиямен үйлестіре дамытуға қолдау көрсету;

·        Шығармашылық орта тәрбиесі мен талаптарын қабылдауға бейімдеу.

 

Табыс критерийлері немесе ақылды мақсаттар:

·        Шығармашылық пен шеберлік сөздерінің мағынасын саралайды;

·        Жұмыс қадамдарын ұйымдастыру шарттарымен танысады;

·        Қажетті дағдыны меңгеру, саралап, таңдау тұжырымын жасайды.

·        Жеке пәнді оқытудағы шеберлікке қатысты ой толғайды;

·        Жан‑жақты тұлға түсінігіне тереңдейді. 

«Таңданысқа 5 минут» (А. Қыраубаева, авторлық әдіс)

 «Кім? Не? Не үшін?»

(СТО: «нышандармен беру», «галерея» стратегиялары )

Түрлі нышандар қойылып, тақтаға суреттер ілінеді. 

Шарты: галереяны аралап, нышандар мен суреттерге назар аударып, берілген уақытта  топта талдап, келесі берілген уақытта «Болжам кестесі» стратегиясымен жұмыс жасайды.

СТО: «ой қозғау» стратегиясы:

Барлық жазбалардан әр топ бес сөзден ассосациялық тізбек жасайды (бүгінгі тақырыпты табуға қадам жасауы керек).

СТО: «Миға шабуыл» стратегиясы. Авторы ‑ А. Осборн

Сабаққа қандай атау берер едіңіздер?

Сабақ тақырыбы:

«Шеберлік» және «Педагог шеберханасы»

1. Сұхбат алу (еркін формада)

2. Пән атауларына байланысты бөліну.

3. Пәнді оқытудағы аса маңызды деген бір ойды (ұсынылған түрлі ойлар тізбегінен) алып, топта жұмыс жасауға мүмкіндік беру. Мақсаты: топпен жұмыс жасату шеберлігін байқау.

Бейнекөрсетілімдер: «Жас шахматшы», «Сөз әсері», «Жас ақын»

4. Топтағы жұмысты талдау.СТО: «Т» кестесі бойынша (жетістіктер мен кемшіліктер)

5. Топта жан‑жақты тұлға болды ма? Жан‑жақты тұлға қандай болу керек? Әр топ жан‑жақты тұлғаның бір қасиетін көрсетіп, дәлелдеп берсе.

Мәселен, білімді, сыншы, күмән тудырушы, баяндаушы, ұйымдастырушы, тапқыр жан.

Слайдтар: «Көшбасшы», «Индиго»

6. Бұл менің пәніме керек пе? («еркін мінбер» әдісі, авторы ‑ А. Қасымбек)

Бейнежазба: «Бояулар»

7. Қажеттілікке қарай ойсергектер ұсыну. «Эйзенхауер шаршысы» іскерлік дағдысына байланысты, «КӨМЕКҚҰРАЛ» қимыл‑қозғалысжылдамдығы мен кенет қимылдарды меңгеру мүмкіндігі.

Ойтұжырым. Мақсатымыз ақылды ма, талдап көрсек қайтеді?

Слайд. СВОТ пен СМАРТ.

Ш. Аманашвили мен А. Қыраубаеваны салыстыра қарап отырып, «Ұстазға керек шеберлік» тақырыбында 5-7 сөйлемнен тұратын эссе жазу.

Кері байланыс. Шығыршық әдісімен

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Коучинг «Жаңартылған білім мазмұны бойынша оқу сапасын жақсартудағы тиімді әдістер мен тәсілдер»"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инструктор по волейболу

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
