Инфоурок / Другое / Другие методич. материалы / Коучинг тақырыбы: «Диалог тақырыбын сабақта қолдану»

Коучинг тақырыбы: «Диалог тақырыбын сабақта қолдану»

библиотека
материалов

Тақырыбы: Диалог тәсілін сабақта қолдану

Мақсаты: Диалог тәсілі жөнінде мағлұмат беріледі

Сыныптағы әңгіменің үш түрімен таныстырылады

Мұғалімдер үшін табыс критерийлері: Диалогті сабақта дамытудың маңызын түсінеді.Диалог арқылы тәлім алушылар күнделікті сабақта оқушылардың дамуына, өз бетімен жұмыс жасауларына және түсінбеушілікті жеңе білулеріне көмектесе алады. Маңызды дағдылардың бірі тиімді сұрақ қоя білу.

Зерттеушілік әңгіменің ерекшелігін түсінеді,оны дамыта алады

Сұрақты тиімді қоя біледі. Өз сабақтарын оқушылармен диалог құру арқылы жақсарта алады

Ресурстар: Интербелсенді тақта, маркерлер, үлестірме материалдар: мәтін «әңгіменің үш түрі», стикерлер. Үлестірме материалдар бірінші апта

Барысы

Барысы:

Жұмыс түрі

Мұғалім әрекеті

Күтілетін нәтиже

уақыты

қосымша

ресурс

Ұйымдастыру кезеңі


Тренинг

«Басқаның көзімен»(шеңберге тұрады)

Әріптестердің арасындағы қатынасты жақсартады.

Сессияның сәтті өтуіне ықпал жасалады.


5



Топтарға бөлу



Пазл арқылы

Топ жұмысы жақсарады, барлық топ мүшелері белсенді қатысады

3


Пазлдар

Белсенді сынып қандай сынып

талқылайды,

постер жасайды.


Ой бөлісу қажеттілігін түсінеді

10



Топтарда талқылау


Топ ішінде рөлдерді бөледі

«Ой бөлісу» стратегия-ларын қолданады

5


Кәмпит.

Тапсырма №1

Ағымдағы тәжірибемен салыстыру «Сабақтағы диалог»

Кесте толтыру

Диалог әдісін қолдану жайында ойланады

15


постер

Тапсырма №2

Мәтінмен жұмыс

«Әңгіменің үш түрі» кішігірім қойылым дайындау

Топ ішінде талқылау,

дайындалу

Қойылым дайындау арқылы ой жинақтайды, тәжірибелері мен салыстыра отырып анықтайды

10

Үлестірме материалындағы мәтін

Ү.матер.І апта

Сергіту сәті

билейді

Бойын сергіту арқылы зейіндерін сабаққа аударады

3

«Шоқ қыздар»

АКТ,муз

Әңгіме түрлері

Қойылым түрінде біріне бірі көрсету

Топта талқылайды,ойларын ортаға салады

Мұғалімдер оқыту процесіндегі диалог тәсілінің маңыздылығын түсінеді, зерттеушілік әңгіме дамытудың қажеттілігін түсінеді

10


Флипчарт,маркер

Қорытынды кезең: Ой қорыту

Зерттеушілік әңгіме


Мұғалімдер тәжірибесіне өзгеріс енгізудің маңыздылығын түсінеді

10



Кері байланыс ұсыну

Не ұнады,не ұнамады,не түсінгенін жазады.

Сессияда алған білімдерін бағалау

5

Стикерлер тарату

стикерлер



.

Только до конца зимы! Скидка 60% для педагогов на ДИПЛОМЫ от Столичного учебного центра!

Курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации от 1 400 руб.
Для выбора курса воспользуйтесь удобным поиском на сайте KURSY.ORG


Вы получите официальный Диплом или Удостоверение установленного образца в соответствии с требованиями государства (образовательная Лицензия № 038767 выдана ООО "Столичный учебный центр" Департаментом образования города МОСКВЫ).

Московские документы для аттестации: KURSY.ORG


Краткое описание документа:

 «Диалог тақырыбын сабақта қолдану» тақырыбында коучинг  өткіздім.

         Александер ( 2008) диалог  түріндегі  оқыту оқушыларды  ынталандыру және  дамыту үшін әңгіме күшін қолдануға  мүмкіндік  береді деп  санайды. (МАН, 29 бет) Қазірдің  өзінде  сыныптағы  оқушылардың  бірлескен  сұхбаты  үлкен  пайда  келтіретіндігін көрсететін дәлеледер жеткілікті. Олар:

·        Оқушылардың  тақырып  бойынша өз  ойларын білдіруіне мүмкіндік  береді;

·        Басқа  адамдарда  түрлі  идеялардың  болатындығын оқушылардың түсінулеріне ықпал  етеді.

·        Оқушылардың өз идеяларын дәлелдеуіне көмектеседі;

·        Мұғалімдерге оқушыларды  оқыту  барысында  олардың  оқушылары  қандай  деңгейде  екендігін түсінуге  көмектеседі. (МАН, 29 бет)

Осының  барлығын  ескере  келе мен  осы  тақырыпқа  тоқтадым. Коучинг сессияны өткізуде көздегенім диалогтің маңызын  ашып сабаққа  оқыту  нысаны  ретінде  әңгімелесуді еңгізу арқылы оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.

         Коучингқа әр түрлі пән мұғалімдері қатысты. Коучинг сессияда мен өз  жұмысымды  кіріспе сөзден  бастадым. Әрі қарай  «Басқаның көзімен»  тренингімен  бастадым. Мұғалімдер  жақсы  көңіл  күймен бір- біріне  гүл  сыйлап, тілектер айтты. Қатысушылар пазл  суреттері арқылы  топқа  бөлінді. Жай ғана  бөлінбей  құрастырылған  пазл   суреттері  бойынша  әңгіме  құрастырды. Содан  кейін «Сәбилер  диалогі» бейнежазбасы ұсынылды. Қатысушылар  өз  әсерлерін  білдіріп, бейнежазба  бойынша диалог құрастырды. Коучинг сабақ «Диалогтік оқыту» слайдын  көрумен жалғасты. Әр топ бірінші  жұпта, содан  кейін топ  ішінде талдап,  пікір  алмасты. Диалогтан мұғалім мен оқушы өздері үшін  не алады,  формалары, әңгіменің  түрлері  туралы  презентация  көріп менің түсіндірмемді  тыңдады. Өткен  коучингта  жіберілген кемшіліктерді жою  мақсатында, мен  топтық жұмыстарда  әр топ  мүшесіне міндеттерін : топ  басшы, тайм  спикер, хатшы,   спикер  міндеттерін жүктеп  бердім. Әр  қатысушы  өз  міндетін  толық  атқаруға  тырысты. Әр  топқа бір  мәтіннен  беріп, мәтіннің әңгіменің қай  түріне  жататынын анықтап, сахналау тапсырмасы  берілді.

         «Диалогтік оқыту деген не?» тақырыбы  бойынша  әр  топ постер  жасап, коучингтан  алған  білімдерін  көрсетіп,  қорғай  алды. Коучингтің  өту  барысында  таймер  тиімді  пайдаланып, коучинг  жоспарланған  уақытта өз мәресіне жетті. Мен уақытты  жоспарлы  түрде  пайдалана  білдім,  сондықтан жұмыс қызықты және  нәтижелі  болды. Топтық жұмыстың қорытындысы  ретінде  тұзды түрлі- түсті бормен бояп, тілектерін  айтып, құмыраға реңіне сәйкес салынды.

         Өткізілген  коучинг  бойынша қатысушылар өз  ойларын  стикерге  жазып,  ағашқа  жабыстырды.

         Осы  коучингтан  мұғалімдер жақсы  әсер алып, диалогтік оқыту  тәсілін  меңгеріп,  сабақ  беру  әдістерін өзгертеді  деген  ойдамын.

 

         
