Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Биология / Тесты / Өкпенің тіршілік сыйымдылығы, тыныс алудың нейрогуморальдық реттелуі. Тыныс алу мүшелерінің аурулары және олардың алдын алу.
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Биология

Өкпенің тіршілік сыйымдылығы, тыныс алудың нейрогуморальдық реттелуі. Тыныс алу мүшелерінің аурулары және олардың алдын алу.

библиотека
материалов

hello_html_4c2bbf1.jpg



Алматы облысы Жамбыл ауданы

«Ақтерек орта мектеп мектепке дейінгі

шағын орталығы және Жаманты бастауыш

мектебімен» мемлекеттік мекемесі

Биология пәнінің мұғалімі

Алмасбекова Нуршакуль Кыдырбековна

Сабақтың тақырыбы: Өкпенің тіршілік сыйымдылығы, тыныс алудың нейрогуморальдық реттелуі. Тыныс алу мүшелерінің аурулары және олардың алдын алу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: тыныс алудың маңызы мен қызметі туралы «Қазақстан-2050 Стратегиясы» «Смарт-медицина», электрондық медицина, қашықтан профилактика қызыметтері туралы білім беру

Дамытушылығы: талдау, салыстыру, қорытындылау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелігі: гигиеналық дағдыға, салауатты өмір сүруге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, ауызша, логикалық дамыта оқыту.

Сабақтың көрнекілігі: адам муляжы, суреттер, үлестірмелі материалдар, спирометр, интерактивті тақта.

Пәнаралық байланыс: математика, медицина.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушының сабаққа қатынасуына көңіл бөлу, түгендеу, сынып оқушыларын 3 топқа бөлдім

1 топ –Тыныс

2 топ – Зерттеу

3 топ – Гигиена


II.Үй тапсырмасын тексеру

1. Өкпенің құрылысы қандай?


hello_html_m28d5a9a0.jpg

2 .Өкпенің құрылысының қызметі


hello_html_m6873dbd6.png


3. Тыныс алғандағы және тыныс шығарғандағы ауа құрамы

Тыныс алғандағы және тыныс шығарғандағы ауа құрамы


Газдар

Тыныс алғандағы уауда (көлемдік %)

Тыныс шығарғандағы ауада (көлемдік %)

Оттек



Көмірқышқыл газы



Азот




III.Қызығушылығын ояту

(Тыныс алу мүшелерінің жиі кездесетін ауруы тұмаудың белгілерін айту)



hello_html_27e66d7c.gif


hello_html_51d2c5d1.gifhello_html_60f2f685.gifhello_html_5f1b6ee8.gif


Түшкіру Жөтелу Иіс сезу жойылады

«Мағынаны ажырату сатысы».hello_html_m53895bce.gif Инсерт әдісі.

  1. Оқи отырып мынадай шартты белгілерді пайдаланады.

- білемін

+ - мен үшін жаңалық

? – сұрақ тудырады

IV.Жаңа сабақ

Өкпенің тіршілік сыйымдылығы.

ӨТС дегеніміз - ең терең тыныс алғаннан кейін шығарылатын ауаның ең көп мөлшері.

Ересек адамда ӨТС - 3500мл .

1.Тыныс алу көлемі - 500мл.

2.Ауаның қосымша көлемі - 1500мл.

3.Қордағы көлемі - 1500мл.

Сопақша мида тыныс орталықтары - тыныс алу және

тыныс шығару орталықтары бар.

ӨТС - спирометрмен анықтайды.


hello_html_m71b6fc9f.png


Тыныс қозғалыстарына қабырғааралық бұлшық еттер мен көкет қатысады.

hello_html_1ee1920e.png


Тыныс алудың нейрогуморальдық реттелуі

hello_html_m2cfd088.png

Темекі шегу

hello_html_m131f9717.pnghello_html_182e80b3.png


Тыныс алу мүшелерінің аурулары:

Тұмау, баспа, бронхит, өкпе қабынуы, туберкулез.

Аурудың қоздырғыштары:

вирустар, бактериялар

hello_html_5c00c8f9.pnghello_html_ma63e140.png

hello_html_m3e841c22.pnghello_html_m11a601fa.png


hello_html_299c3c9c.pnghello_html_m4b6ff7e3.png

Өкпе қабынуы Туберкулез


hello_html_345ba6a2.pnghello_html_483f2a07.png

Пульмонолог дәрігері Флюрография


Тыныс алудың гигиенасы

hello_html_m21b9fea6.pnghello_html_283cb3c0.png

Мектеп бөлмесінде сабақ басталғанға дейін 1м2 - де 2600 микроб болса, сабақ аяқталғанда 13500 микроб болатыны есептелген. Күнделікті үйді желдетіп дымқыл шүберекпен сүртіп алу керек.

Терезені ашып ұйықтаған пайдалы.






Жасанды тыныс алдыру.

hello_html_m16461cea.png

Оқушылар тәжірибе жүзінде жасайды.


V.Жаңа сабақты бекіту


Сөйлемдерді толықтыр.

1)Адамның тыныштық күйінде тыныс алғандағы ауа көлемі ..........................................................................................

2) Қосымша ауа көлемі............................................................................

3)Қордағы көлемі.........................................................................................................

4)ӨТС ........................................................................................................

5) Тыныс алу орталығы..........................................................................

орналасқан.

6)Дұрыс тыныс алу - бұл.........................................................................

арқылы тыныс алу


Есеп шығару

Адам 1 рет тыныс алғанда 500мл ауа жұтады. Минутына 16-18рет тыныс

алса, 1 минутта, 1 сағат, 1 тәулікте неше ауа жұтады?

Бhello_html_18b69268.gifерілгені: Шешуі

1рет тыныс 1) 18*500мл=9000мл минутына жұтқан ауасы

алғанда 2) 1 сағатта 60мин*9000мл=540 000 мл

500 мл 3)1 тәулікте 540 000*24сағ=12 960 000мл ауа тәулігіне

hello_html_573a5bb9.gifжұтады.

Т/к 1мин,

1сағ,

1 тәулік?








Тыныс алу мүшелерінің аурулары көрсетілген секторларды көк түспен боя

(флипчартпен жұмыс)

hello_html_7b24371d.png



VI.Қорытындылау


«Қазастан 2050 стратегиясы» Жолдауында Елбасы ұлт денсаулығы біздің табысты болашағымыздың негізі-деп тоқталып өтті. Сондықтан дене шынықтыру мен спорт мемлекеттің айрықша назарында болуы тиіс. Саламатты өмір салты ұлт денсаулығының кілті болып саналады. Профилактикалық медицина аурудың алдын алудағы басты құрал болуы тиіс.


VII.Үйге тапсырма

Тыныс алу мүшелері арқылы пайда болатын аурулар және олардың алдын алу жолдары тақырыбына эссе жазу.


VIII.Бағалау




































Өкпенің тіршілік сыйымдылығы, тыныс алудың нейрогуморальдық реттелуі









Пән мұғалімі: Алмасбекова Н.












Ақтерек ауылы 2014 жыл






Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
