Инфоурок Химия Другие методич. материалыКраткосрочное планирование по теме "Күрделі есептер шешу арқылы оқушылар дарындылығын арттыру"

Краткосрочное планирование по теме "Күрделі есептер шешу арқылы оқушылар дарындылығын арттыру"

Скачать материал

                      Аудандық    семинар   үшін   түзілген

ҚМЖ                         

                                     Тексерілді:

                                                              Оқу  ісі   жөн   директор    орынбасары   Э Абдуқадиров

Сабақ  тақырыбы :       «Күрделі  есептер шешу жолдары»

Мақсаты:  1. Деңгейлі  тапсырмалар беру арқылы әрбір  оқушының                        

Химия   пәніне    қызығушылығын   арттыру,  ой-өрісін    және   танымдық  қабілетін   дамыту,өз  ойын   еркін   жеткізуге үйрету

2.Күрделі есептер шешумен білімін тереңдету және дарындылығын арттыруға талпыныс жасау.

3.Шығармашылыққа   баулу  арқылы алған теориялық білімдерін өмірде орынды қолдануға дағдыландыру.

4.Химиялық   терминдерді,  ігерілген   материалды  Мемлекеттік тілде  қолдана   білуіне,блингвал  оқытуды  сабақтарда   қолдануына  ықпал   ету.

 

 Күтілетін нәтиже:                           

1.  Деңгейлі  тапсырмалар шешу арқылы әр бір оқушының қабілеті    және кызығушылығы   артады.

 2.Күрделі есептер шешу  арқылы  білімін тереңдету және дарындылығын арттыру  іске    асырылады.

 3.Шығармашылық тапсырмаларды    шешу   арқылы алған теориялық білімдерін өмірде орынды қолдануға дағдыланады.

 

4.Химиялық   терминдерді,  игерілген   материалды  Мемлекеттік тілде  қолдана   біледі,  блингвал   оқуды   қолданады. 

Түйінді   идея:   Дарынды  оқушылардың  қабілеті   ашылады   және   дамиды.                                                                                                                                                                                            

                                                                                                                                   10 «А»сынып

Уақыты

Кезеңдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту үшін бағалау

             және

  оқуды бағалау

Ресурстар

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кіріспе бөлімі

Ұйымдастыру кезеңі

Писихологиялық дайындық

Ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру «Ыстық тілек»

1.Оқушылар көңіл күйлеріңіз қалай?

 

 

 

 

 

Топ ережесін  құру

Топқа бөлу:

«Мозаикалық»әдіс   арқылы топтарға  бөлу

Өз міндеттерін  бөліседі   және   орындайды.

1. Топ басшысы

2. Баяндаушы

3. Бақылаушы

4. Уақыт сақшысы

5. Хатшы

Оқушылар шеңбер құрып, қол ұстасып, бір – біріне ыстық  лебіздерін білдіреді

 

 

 

Оқушылар топ  ережесін құрып, плакатқа  кезекпен жазады .  Тақтада ілінген түрлі-түсті стикерлер арқылы   топқа  бөлінеді

 

Мадақтау, ынталандыру

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRPQg-CLsw2hn63ydVEcLcWefIhQ8ibCh4jpLVkdJQdKey4DA27HA

 

                       

 

Журнал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Плакат, түрлі –түсті маркерлер, стикер қағаздар

8 минут

 

Үй тапсырмасын сұрау.

«Ыстық орындық» түскен топ сұрақтарға   жауап  береді, екінші топ сұрақтар  қояды.

«Ыстық орындық»   стратегиясы  арқылы

Табыс критерийлер

Бағалау  критерийлері :

1)Жауаптың толық болуы

2)Ойын нақты,еркін, дәлелді жеткізе білуі

3)Химиялық   терминдерді  Мемлекеттік тілде    қолдана   білуі

 

1-деңгей    сұрақтары..

1.Коваленттік байланыс түрлерін ата.

2.Полюсті және полюссіз коваленттік байланысты

 сипатта

3.Иондық байланыс дегеніміз не?

4 Металдық байланыс дегеніміз не?

5.Иондық байланыс қандай заттар ортасында

 түзіледі?

 

2-деңгей    сұрақтары.

1 .Сүтектік байланыс  не?

2. .Сүтектік байланыс   қайсы заттарда болады?

3.Сүтектік байланыс   қандай Физикалық

. қәсиеттерге әсер етеді?

4.Сүтектік байланыс H2Oда бар ма неге, себебін

түсіндір.

 

3-деңгей    сұрақтары..

1.Полюсті   және   полюссіз коваленттік байланысты заттарды  тап

F2 ,HCl,Cl2, NaCl, H2O, O 2 ,H 2

2.  Атом   орбиталдардың     гибридтенуін   түсіндір.

Өтілген   тақырыптартарға  сөздік  

Коваленттік-ковалент

Иондық-ионли

Сүтектік-водород

Металдық-металл

 Байланыс-боғланиш

 Гибридтену-гибридланиш

 Полюсті-қутбли

 Полюссіз-қутбсиз

«Ыстық орындық»   сөзі  түскен  топ  үй  жұмысын  айтады, қалған  топ  ашық – жабық сұрақтар  қояды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар   ігерілген   материалдарға   сөздікті  айтады

Табыс  критерийлері :

1)Жауаптың толық болуы

2)Ойын нақты,еркін,дәлелді

 жеткізе білуі

3)Химиялық   терминдерді

  Мемлекеттік тілде  қолдана

білуі

Бағалау критерий   бойынша

 формативті бағаланады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ынталандыру

Стикер,қима қағаздар,смайликтер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикер,қима қағаздар,смайликтер

20 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Негізгі бөлім

.Янги   мавзу   баени

1-босқич       топшириқлари.

 

1.24 г  углеродни   еққанда   атмосферага   қандай   ва   қанча   миқдорда    газ  ажралади,      ажралган   газ ( CO2)ни    Ca(OH)2га   юттирганда    тушган   чукма    массаси   қанча   грамм?   

2.H2S        SO2       SO3          4.48  литр  водород  сульфид   гази  ёқилганда хосил  булган  олтингугурт  (VI)  оксидининг  хажмини  топинг.  Реакция  унуми 80%

 

2- босқич       топшириқлари

1. Таркибида   20 %  қушимчаси  бор  500 г  охоктошни  қиздирганда  хосил  булган   сундирилмаган  охак   массасини  топинг  

2. Магний карбонатининг  294  киллограмини  қиздирганда  120  киллограм   магний  оксиди   хосил  булди.  Назарий  қиймат   билан  солиштирганда   магний   оксидининг  чиқимини  топинг

3- босқич       топшириқлари

1.  Мис  пластинкаси  кумуш  нитрат   эритмасига  солинди.   Бироздан кейин  пластинкани  олиб,  қурутиб  улчаганда  массаси 3.04 г га    ортган.  Мис  пластинкага  утирган  кумуш  массасини  ва  эриган  мис массасини  топинг.

2. Рух   билан  темирнинг 18 г   аралашмаси  8,415  литр  хлор  билан    таьсирлашди,  шу аралашманинг  таркибини   % аниқланг

3.    Рух   билан  магний 0.89г  аралашмасига  сульфат  кислота  таьсир  эттирилганда 0,448 литр   водород  гази  ажралди,   шу  аралашмадаги  металларнинг  массасини  топинг.

 

4.  Рух   билан  магний 5,65г  аралашмасига  сульфат  кислота  таьсир  эттирилганда 3,36 литр   водород  гази  ажралди,   шу  аралашмадаги  металларнинг  массасини  топинг.

 

5 . Мис    пластинкаси  кумуш  нитрат   эритмасига  солинди.   Бироздан кейин  пластинкани  олиб,  қуритиб  улчаганда  массаси 3.04 г га    ортган.  Мис  пластинкага  утирган  кумуш  массасини  ва  эриган  мис массасини  топинг

 

Оқушылар берілген тапсырмаларды топпен талқылайды, ынтымақтасып    жұмыс жасайды, ЖАДАкөмегімен   пікір    алмасады, өздеріне бекітілген міндеттерін орындап,   есептерді     шешеді.

 

Дәптермен жұмыс жасайды.

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Табыс критерийлері:

1.Есепті   дұрыс   шешуі

2.Жаңа сабақтың ашылуы

3.Ойын еркін айта білуі

4.Мемлекеттік   тілде

  Терминдерді  қолдана

  білуі

Бағалау критерийі:

1.Жаңа тақырып

Бойынша сын   тұрғысынан

Ойлауы,

жан-жақты ізденуі

2.Өзіндік болжам

жасай білуі

3.Өз пікірін қорғап

сын тұрғысынан

талқылауға қатысуы

4.Басқалармен   пікір

  алмасуы

(бағалау парағы)

2 жұлдыз, 1 тілек

формативті бағалау

 бойынша бағаланады

 

 

 

 

Табыс критерилері

 бойынша формативті

бағаланады.

Дескриптор

Оқулықтар, интернеттен алынған мәліметтер

Бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

Түрлі- түсті маркерлер,

Үнтаспа ,АКТ

 

.

Кітап,смайликтер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

2минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2минут

 

 

 

 

 

8минут

Постер

қорғау

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа  тақырып   бойынша   сөздік

 

Қоспа-аралашма

Қонған-утирган

Ерітінді-эритма

Массалық   үлес-массаулуш

Массалық   құрам-масса   таркиби

Мырыш-рух

Сілті-ишқор

Күкірт   қышқылы-сульфат   кислота

Бастапқы  заттар-бошланғич   моддалар

Артық   мөлшер-ортиқча  миқдор

 

 

Оқушылардың

Сөздік  қоры

артады

 

 

 

Формативті

бағаланады.

 

 

 

Смайликтер

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті.

«жас  ақын»

 

 

Оқушылар   интерактивті  тақтаға  қарап  жас  ақындың өлеңін  тыңдайды

 

Ынталандыру

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа   тақырыпты    бекіту.

Мұғалім   тапсырма   береді:

 «Күрделі  есепті  шығарудың  әдістерін  түрлендіру»

 Оқушылар   постер  мен    қорғайды

Жаңа тақырып бойынша өз ойларын плакатқа түсіріп, постерде қорғайды.

 

Бағалау критерийі:

1.Жаңа тақырып

Бойынша сын   тұрғысынан

Ойлауы,

жан-жақты ізденуі

2.Өзіндік болжам

жасай білуі

3.Өз пікірін қорғап

сын тұрғысынан

талқылауға қатысуы

4.Өзіндік  көзқарасын

өрсете білуі

5.Басқалармен   пікір

  алмасуы

Бағалау түрі:

Өзара   бағалау   іске   асады

 

 

 

2 жұлдыз, 1 тілек

формативті бағалау

 бойынша бағаланады

2минут

Бағалау

Бағалау критерийлері.

Кері байланыс

 

 

Рефлексия.Не үйрендім?Не қиын болды?Не істеймін? т.б.

Кері байланысты жазбаша

түрінде   алу

Түрлі-түсті стикерлер

 

 

 

 

Мұғалім:  Абубакирова     Феруза.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Краткосрочное планирование по теме "Күрделі есептер шешу арқылы оқушылар дарындылығын арттыру""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Маркетолог

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
