Инфоурок / Другое / Конспекты / Көркем әдебиет Мектеп алды тобы Таскулова Ұлмекен Мырзағұлқызы

Көркем әдебиет Мектеп алды тобы Таскулова Ұлмекен Мырзағұлқызы

библиотека
материалов

Білім беру саласы:Қатынас

Ұйымдастырылған оқу-іс әрекеті: көркем әдебиет

Сабақтың тақырыбы: « Малақай мен бәтіңке » әңгімесі

Сабақтың мақсаты: . Киім түрлері туралалы түсінік беру.Шағын әңгімелерді айтып үйрену дағдыларын қалыптастыру.Ұлттық киім мен күнделікті киімдерді ажырата білуге үйрету.

Схема бойынша суреттің мазмұнын құруға және сөздерді байланыстырып айтуға дағдылындыру.Тіл мәдениетін қалыптастыру.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік:көркем сөзді дамытудың негізгі тәсілін үйрету,шығарма мазмұнын меңгеріп,оларды дұрыс түсінуін қамтамассыз ету.

Дамытушылық:Танымдық, шығармашылық қасиеттерін,тілін,сөздік қорын дамыту.Сабаққа қызығушылығын арттыру

Тәрбиелілік: Бірігіп тыңдау дағдыларын,сұрақтарға ұйымдасқан түрде жауап беруге тәрбиелеу.Шыдамдылыққа тәрбиелеу.

Түрі: Ашық сабақ.

Типі:Дамыта оқыту «Тәй-тәй» бағдарламасы.

Қолданылған әдіс-тәсіл:Сұрақ-жауап,топпен, алгаритмі технологиясы, мнеможолдар арқылы әңгіме құрау.

Сөздік жұмыс: кіжініп, әп- сәтте, түсі қашып.

Көрнекіліктері:схемалар,суреттер, бояу, стек,сүлгі.

карточкалар, дид .ойын,бояу,қатты қағаз , манка, памада

Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің іс әрекеті

Балалардың іс әрекеті


Ой қозғайтын себептер











Ізденушілік кезең







Сурет бойынша әңгіме




































Жұмбақ

Мнеможолдар арқылы малахай әңгімесін құрастырып оқу.


Сөздік жұмыс






















Сергіту сәті













Қорытынды

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Біз қазақтың баласы ,

Сәлем сөздің анасы.

Алдымыздан кезіккен

Көп танысты көреміз,

Бәрінеде ізетпен,

Иіліп сәлем береміз.

Жарайсыңдар балалар осы көтерінкі көңілмен сабағымызды бастайық.



Ғажайып сәт көрінісі.

Екі бала бас киімді лақтырып ойнайды.

Мадина шығып , бас киімді басуға, лақтырып ойнауға болмайтынын ескерту жасайды,балалар кешірім сұрап екінші бас киіммен ойнамайтынын айтады.


Киімдер туралы тыйым сөздер айтылады.

Сурет бойынша әңгіме.

hello_html_m244cc9ef.jpghello_html_m799ddda3.jpghello_html_m718cf219.jpghello_html_m325a5b8d.jpghello_html_m3a4a190e.jpghello_html_m7099fb1c.jpghello_html_1d6c911a.jpghello_html_m48abe2eb.jpg

Енді киімдердің бірқатар түрлеріне тоқталайық бас киімдер:сәукеле, бөрік, малахай, тақия, кимешек, орамал,тұмақ.


Киімдер: тон, шапан, көйлек, камзол,


Аяқ киім түрлері: кебіс, мәсі, галош, бәтеңке, пима, етік,байпақ.

Балалар киімнің жеке бөліктерін атап беріңдерші?

Балалар осы киімдер туралы жұмбақ, мақал-мәтел,тақпақтар кім айтып береді.

Балалар біз сендермен қазір үш орталыққа бөлінеміз

  1. Әдебиет орталығы

Бұл орталықта біз малахай мен бәтіңке әңгімесімен танысамыз.

2 Шығармашылық орталығы.

Әр түрлі әдістер арқылы киімнің бейнесін саламыз.

3 құрастыру орталығында

қазақтың киімдерін құрастыру.

Балалар оталықтарға фишка бойынша бөлінеді

Ережелерді түсіндіріп өту.

Олай болса іске сәт, балалар!

1.Әдебиет орталығы

Жұмбақ жасыру.

Адамның сінә

Онсыз жоқ мәні. «киім»

Малахай әңгімесін оқып берейін . Мұқият тыңдаймыз.

Сөздік жұмыс: кіжініп, әп сәтте,

ұсқыны ұшып.

Сұрақ жауап алу.

Малахай неге бәтіңкеге маза бермеді?

Малахай неге жылады?

Бәтіңке не деп сұрақ қойды?

Д/о ойын: Кім тапқыр?

Қызықты тапсырма: Қай мезгілде киеміз ?

Балалар қай мезгілдің аяқ киімі ?

Сызық арқылы қосып шығады.

Алгоритмді құрастыру.

hello_html_m68508795.png

Өнер орталығы

Білім беру саласы: Шығармашылық

Ұйымдастырылған оқу іс- әрекеті:Бейнелеу өнері

Сабақтың мақсаты:Дәстүрден тыс әдісі бойынша қыс мезгіліде киетін малахайдың суретін салады.

Орталықтың балалары ортаға жиналып, әр орталықта жасаған жұмыстарының ортаға жинап, орындалған жұмыс нәтижесі туралы балалар әңгімелейді.


Сергіту сәтін Жел улейді у-у-у

Боран соқты зу-зу

Қатты-қатты жел соқты гу-гу

Шыдай алмай жапырақтар ах-ах

Билеп кетті қалтырап пах-пах

Балалар белсенділік орталықтарымен ауысады.

Қорытынды. Балалар сендердің барлығың да өте жақсы жұмыс жасадыңдар.

Біз не үйрендік?

Сендерге ұнады ма?

Кімге не ұнады?

Рахмет сендер өте тамаша балаларсыңдар менің сендерге азғантай сыйлығым бар

Көңіл-кі-күйіміз қандай? Тамаша!

Қыс мезгілі қандай? Тамаша!.

Ауа райы қандай? Тамаша!

Қысқы ойындар қандай? Тамаша.!

Келген қонақтарымыз қандай ? Тамаша! Келген қонақтарымызға да бүгінгі көңіл күйімізді сыйлайық! (Смайлик береді)



Балалар шеңбер бойымен тұрып жүректеріндегі жылы лебіздерін айтады













Балалардың жауабы.



Бас киімді аяқ пен басуға, лақтырып ойнауға болмайды,өйткені адамның маңдайына жақсылық жазылып тұрады ,сол себептен бас киімді жоғары қойып қоямыз.




Аяқ киімді төнкеріп қоюға болмайды,теріс киюге болмайды, өйткені адамның жолы болмайды.




Киімнің жағасын басуға болмайды, ол жаман ырым болып саналады.






Көйлектің түймесін айқастырып тақса, қуаныш хабар болады екен.






Жеңі, жағасы, бойы, өңірі, қалтасы, түймесі, жанқалтасы,





Адам көркі шүберек,

Ағаш көркі жапырақ.


Ерте тұрып екі айыр жолға түстім.


Балалардың тақпақтары.
















Балалардың жауабы.













Балалардың жауабы.









 












































Только до конца зимы! Скидка 60% для педагогов на ДИПЛОМЫ от Столичного учебного центра!

Курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации от 1 400 руб.
Для выбора курса воспользуйтесь удобным поиском на сайте KURSY.ORG


Вы получите официальный Диплом или Удостоверение установленного образца в соответствии с требованиями государства (образовательная Лицензия № 038767 выдана ООО "Столичный учебный центр" Департаментом образования города МОСКВЫ).

Московские документы для аттестации: KURSY.ORG

