Инфоурок / Математика / Рабочие программы / Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері.Сабақ жоспары 11 сынып
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Я люблю природу», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 15 ДЕКАБРЯ!

Конкурс "Я люблю природу"

Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері.Сабақ жоспары 11 сынып

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

«Сасан би атындағы орта мектеп» кмм













Сабақтың тақырыбы:

Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері.











ШҚО Тарбағатай ауданы Құмкөл ауылы

Сасан би атындағы орта мектеп

Пәні: Математика
Сыныбы:11

Математика пәнінің мұғалімі:

Исов Ж.К.

















2014-2015 оқу жылы.

Сабақтың тақырыбы: Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері.

Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға көрсеткіштік теңдеу ұғымын және оны шешу тәсілдерін үйрету, сабаққа қызығушылықтарын ояту, ойлау қабілеттерін, белсенділіктерін арттыру.

Күтілетін нәтиже: Көрсеткіштік теңдеулер мен олардың жүйесін шешу тәсілдерін үйренеді. Тиімді тәсілдерді қолданып көрсеткіштік теңдеулерді шығара білу дағдыларын қалыптастырады.
Әдіс тәсілдер:

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;

Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;

Талантты және дарынды балаларды оқыту;

Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу;

Оқытуды басқару және көшбасшылық.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру. оқушыларды топқа бөлу
II.Үй тапсырмасын тексеру.
Сұрақ-жауап, №186 есептің шешуін тексеру.
III.Жаңа сабақты түсіндіру.
Сабақтың мақсатымен таныстырамын. Математика курсында кең таралған теңдеулердің бір түрі көрсеткіштік теңдеулер анықтамасын айту.
Көрсеткіштік теңдеулерді шешу тәсілдерін қарастырайық: (слайдпен көрсету)
   1) Көрсеткіштік теңдеудің екі жақ бөлімін де бірдей негізге келтіру;
    2) Көрсеткіштік функцияны ортақ көбейткіш ретінде жақшаның алдына шығару;
    3) Көрсеткіштік функцияны жаңа айнымалы енгізу арқылы шешу;
    4) Теңдеудің екі жақ бөлігін көрсеткіштік функцияға бөлу;
    5) Графиктік тәсілді қолдану.
Мысал: 1) а)
hello_html_m3175a7e6.gif =125     ә)( hello_html_7f8f9891.gif )х=81
                    
hello_html_m3175a7e6.gif= hello_html_5c579cbf.gif     ( hello_html_7f8f9891.gif )х =(1/3)-4
     х=3    х = -4

2) 6х +2 - 6х=210                          3) 4х+2х+1=80
6
х∙62-6х=210                                 2+2х∙2-80=0
6
х(62-1)=210                                 2х
6
х=210÷35                                     а2+2а-80=0
6
х=61                                                D=324;   a1=8;   a2=-10; 2х ≠-10 х=1                   2х=8 ; 2х = 23 : х= 3                 

Жауабы: 1                     Жауабы: 3

4) 3∙16х+37∙36х=26∙81х
    3∙2
+37∙2∙3=26∙3                             (2/3)=t
3
дәрежесіне бөлеміз.                3t2+37t-26=0
3∙(2/3)
+37∙(2/3)=26          D=372+4∙3∙26=1369+312=1681    t1=2/3;       t2≠-13

(2/3) =2/3
          2x=1,        x=0.5;          Жауабы:  0,5

Теңдеулер жүйесін шешуге мысалдар қарастырамын.

  1. 3hello_html_7e6cc508.gif 2х + 2 hello_html_7e6cc508.gif 3у = hello_html_m65086f5c.gif 2) 2х hello_html_7e6cc508.gif 3у = 12

2х - 3у = - hello_html_m57c90caf.gif 2у hello_html_7e6cc508.gif 3х = 18

ІV. Сабақты бекіту. Есептер шығару.
   Оқулықпен жұмыс:
№197  (ауызша)
№198 ( 1,3 есептерді І топ; 2, 4 есептерді ІІ топ )
№199 ( 2,4 есептерді І топ; 1,3 есептерді ІІ топ )

201 ( 1 есепті І топ, 2 есепті ІІ топ )

V. Мағынаны тану. Тест тапсырмаларында кездесетін көрсеткіштік теңдеулерді шешу жолдарын талдау.

Көрсеткіштік теңдеулерді шешубарысында дәрежелер қасиеттерін жақсы меңгеріп, қолдана білу керек. Жиі қолданылатын әдістер теңдеулердің екі жағын да бір негізге келтіру, көбейткіштерге жіктеу, теңдеудің екі жағын да логарифмдеу.

  1. Егер 49 х + 49=66 болса , 7х -7 айырмасын тап.

  2. 4х + 4 =23 болса, 2х + 2 қосындысын тап.

  3. 43-2х = 42-х

  4. 3х = hello_html_77d815ed.gif

  5. 0,82х-3 = 1

  6. 10х – 5х-1 2х-2 = 950

  7. 33х+1 - 4hello_html_7e6cc508.gif 27х-1 + 91,8х-1 =80

  8. 2х + 2 = 18

  9. 3х + 3х+1 + 3х+2 + 3х+3 = 360

  10. 3х2 - 4 = 5

VІ. Кері байланыс. Тест жұмысы
1-нұсқа
р/с    тапсырмалар  
  А    В    С    Д     Е
1    a
5∙a4 = aх    0  1   3     4     9
2    4
3-2х = 42-х    1     0    4    7     12
3    √2
х∙√3х = 36    1/2    1/4    4    -4    5
4    2
х+4 = 64    -2    1/2    3     2     10
5    7
(х+1)(х-2 ) = 1     (1;2)    (-1;-2)    (-1;2)    (3;1)    (1;3)

                                             2-нұсқа
Р/с    тапсырмалар    
А    В    С     Д    Е
1    3
х = 1/27    -3    3     9   0    1
2    
32 = 8    1/18    1/5    5/18     1    -2
3    5
3х+0,5 = √125     4    3     1/3    -3     1/9
4    3
х = 81     3    4    7     27    1
5    5
х = 625    1    -2    2    4     5

  
VII. Үйге тапсырма беру
      “Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері” тақырыбы.  №
200, №201, №202.
VIII. Қорытындылау.
IX.  Бағалау.
Критерийлер бойынша өзара бағалау

Рефлексия. Оқушылар стикерге өткен сабақ туралы пікірлерін жазады.

Бағалау критерийлері:

1.ойлау жылдамдығы

2.белсенділігі

3.есеп шығаруы

4.тест шешуі

5. қорытынды баға



Бағалау парағы №.....топ

/5 балдық жүйемен бағалау/

Оқушының

аты-жөні:

ойлау жылдам-

дығы

белсенділігі

есеп шығаруы

тест шешуі

қорыт. баға

1







2







3







4







5








C:\Users\user22115\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.IE5\XGYQAYI5\22012015199[1].jpg
