Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Кругообіг води в природі (2 клас)
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Кругообіг води в природі (2 клас)

библиотека
материалов

Мета: поглибити знання учнів про значення води, познайомити з кругообігом води в природі, розвивати логічне мислення, спостережливість, вчити міркувати на запропоновану тему, самостійно робити висновки, вдосконалювати навички роботи в парах та групах, з додатковою літературою, виховувати любов до природи, бережне відношення до неї.

Обладнання: відео презентація, схема кругообігу води в природі, предметні малюнки, ілюстрації, міні-зошити, роздатковий матеріал.

                                          Хід уроку

І Організаційний момент

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок,

Будем гарно  працювати,

Щоб усе на світі  знати.

- А щоб гарно працювати, треба мати хороший настрій.

Я всміхаюсь сонечку:

Здрастуй золоте!

Я всміхаюсь квіточці –

Хай вона цвіте!

Я всміхаюсь дощику:

Лийся, мов з відра!

Друзям усміхаюся, зичу їм добра!

ІІ Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель:

У синьої мами – хмаринки

Жила собі донька Краплинка.

Хмаринка у небі блукала

Й сьогодні до нас завітала.

- Хмаринка і краплинка завітали до нас у гості, бо дізналися, що ми сьогодні на уроці будемо говорити про них.

ІІІ Фенологічні спостереження

Рубрика «Наші синоптики повідомляють».

Сьогодні добре знають люди,

яка погода завтра буде,

бо теле- й радіопрогноз

підкаже – спека чи мороз.

Тест «Прогноз погоди». Завдання №1.

ІV Актуалізація опорних знань.

Метод «Мозковий штурм».

- За допомогою якого приладу вимірюють температуру повітря?

- Яку будову має термометр?

- Яку властивість рідини використовують при виготовленні термометра?

- Яку температуру показано на моделі термометра? (+25*, +5*, -10*, -30* записати на дошці)

- Де ще у повсякденному житті використовують термометр, крім вимірювання температури повітря?

- Яка нормальна температура тіла людини?

- Як треба поводитись з термометром?

- А що станеться з водою при t -2*?

- А що буде з льодом при t +1*?

- А що скажете про 0*? А про 100*?

- Про які три стани води ми щойно згадали? (на дошці відкривається таблиця - Додаток №1)

- Вода в природі частіше буває у вигляді рідини, але вона дуже поширена в твердому й газоподібному станах.

- А зараз про різні стани води пропоную відгадати загадки.

Загадки:

Хтось відкрив на небі душ,
Повно на землі калюж.
І на нас водиця л’ється.
Як це явище зоветься?
(дощ)

На небі з'явилася,
Дощ
ем вона пролилася,
Від землі піднялась пара,
Знов на небі стане _ _ _ _(
хмара)

"Що це? Що це? - всі кричать
- Білі мухи он летять".(
сніг)

Сидить дід за подушками і стріляє галушками.(град)

Сиві воли усе поле злягли.(туман)

Я прозорий і твердий,

Ходять, їздять по мені.

Не тону я у воді,

Не горю я у вогні.(лід)

Ребус (парасолька – пара’’’’’’).

- Де ще в природі можна побачити воду у твердому стані (іній, айсберг, бурулька), а у рідкому (роса, у водоймах).

 V  Оголошення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати найдивовижнішу і найпоширенішу речовину на Землі.

Рубрика «Наші дослідники повідомляють».

1. В тлумачному словнику:
Вода — прозора, безбарвна рідина, яка знаходиться в ріках, озерах, морях, океанах, і в чистому вигляді не має запаху та смаку.

2. З дитячої енциклопедії: Вода – найважливіша на нашій планеті рідина. Вода – це океани, моря, річки, озера, ставки, струмки, болота, снігові шапки гір, підземні води, хмари. Уся вода, що знаходиться у рідкому, твердому і газоподібному стані, утворює водну оболонку Землі. Без неї не можливе життя ні рослин, ні тварин, ні людини. (Бесіда про найбільші водойми України та рідного краю)

Вчитель: Подивіться на глобус –модель нашої планети, який колір переважає? Чому? (фото Землі з космосу, про кількість води, про солону і прісну воду). З водою пов’язаний кожний день нашого життя. Мабуть тому є багато пісень, казок, прислів’їв, загадок, віршів, оповідань пов’язаних з водою.

- Послухайте кілька загадок, про що вони?

Вона потрібна всім – і дорослим, і малим.

Тече, тече – не витече. Біжить, біжить – не вибіжить.

Без чого матуся не може ні прати, ні готувати?

Мене п’ють, мене ллють, усім потрібна я. Хто я така?(…)

Народна мудрість говорить: «Вода – джерело життя».

Є вода – ростуть рослини:

Ліс, сади, рясні поля.

Це чудово для людини,

І радіє вся Земля.

Плавають в водичці діти,

Риби у воді живуть.

Розквітають в лузі квіти,

І рясні дощі ідуть.

- Як люди використовують воду?

- Щойно своїми відповідями  ви довели, що життя на планеті без води не можливе. А як наша земля отримує цю життєдайну воду? (під час дощу). А звідки йде дощ? (з хмари)

- Отже, дощі, які випадають з хмар, напувають нашу землю. А уявіть собі, що з усіх хмар зійдуть дощі, хмари розтануть, їх не буде, звідки ж тоді все живе отримуватиме воду? Чи може таке статись? (висновки  дітей щодо можливості зникнення хмар)

- Для того, щоб дати відповідь на це  питання, чи можуть колись зникнути хмари, нам треба знати, як вони утворюються, з’ясувати, що таке хмари.

VІ Постановка проблеми.

- Отже, сьогодні на уроці ми повинні з’ясувати, чому іде дощ, куди дівається вода, яка випала з хмари і чи можливо, що хмари «закінчаться» і перестане іти дощ.

VIІ  Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

1. Перевірка результатів досліду.

- На минулому уроці ми з вами розпочали дослід: у дві однакові склянки налили однакову кількість води. Одну склянку накрили, а другу – ні. Перевіримо кількість води у склянках зараз.

- Куди поділась вода з відкритої склянки? (Випарувалась.)

- Як це відбулось? (Вода перетворилась на невидиму пару.)

2. Робота з підручником. (с.28)

- Прочитайте визначення, що таке випаровування.

- Навколо нас постійно відбувається випаровування води (приклади з вологою дошкою, випраною білизною, калюжами). Прочитайте абзац про цей процес у природі.

3. Метод «Прес».

- Як відбувається випаровування?

- Як утворюються хмари?

- Чому з хмари іде дощ? (Конденсація)

- А чому взимку іде сніг, а не дощ?


Фіхвилинка


4. Розповідь вчителя про кругообіг води в природі. (за таблицею у підручнику с 30.)

- Повернувшись на землю у вигляді опадів, вода збігає… . Шлях води в природі є безперервним і називається КРУГООБІГОМ ВОДИ В ПРИРОДІ. (бесіда про утворення слова кругообіг).

VIII Закріплення вивченого на уроці.

1. Демонстрація відео «КРУГООБІГ ВОДИ В ПРИРОДІ».

- Що таке КРУГООБІГ ВОДИ В ПРИРОДІ?

2. Робота у міні-зошитах.

Завдання №2 в парах. (за партами та біля дошки)

- Позначити стрілками на схемі, що називають випаровуванням та конденсацією.

Завдання №3.

- Поясни послідовність процесів підчас кругообігу води в природі.

3. Робота у парах біля дошки.

- Скласти ланцюжок зі слів: хмара, пара, дощ, поверхня землі, хмара.

4. Вправа «Конверт проблем». Робота в групах.

- А зараз ми з вами проведемо наукове дослідження. Кожен ряд-команда отримає завдання. Через дві хвилини капітан команди доповідає про результат обговорення проблеми.

Проблеми:

  1. Чому воду називають вічною мандрівницею?

  2. Чому рибки у річках ніколи не посміхаються? Чому в них завжди сумні очі? (Бесіда про забруднення річок. Плакат «Не засмічуй водойми»)

3. Пояснити прислів’я «Хліб - батько, вода - мати». (Бесіда про ставлення українців до води.)


Вчитель: - Вода завжди була символом чистоти й родючості. Люди здавна шанують її. На знак пошани чоловіки знімали шапки, коли пили воду. А жінки зранку одягали чисте вбрання та йшли за водою. Приносили стільки, щоб вистачило на весь день. Після цього перевдягалися. У робочій одежі жінки виконували господарські роботи.


Прислів'я про значення води :

1.  Без води і ні туди, і ні сюди.
2.  Щоб спрагу вгасити, треба води попити.
3.  Без води й каші не звариш.
4.  Куди водиця тече, там травиця росте.


5. Хвилинка реклами:

Вода – краса всієї природи. Вона жива, біжить, рухається та дає життя і рух усьому, що її оточує. Вода – найцінніший дарунок природи. Справжня природна вода є запорукою нашої сили й енергії (демонструється мінеральна вода).

Вчитель:

- А я хочу прорекламувати книги з нашої шкільної бібліотеки, у яких можна прочитати багато цікавого про воду, водойми.


6. Хвилинка релаксації (під музику).

Непосида

Непосидливій водичці

любо плинути у річці,

гомоніти у струмочку,

відпочити у ставочку.

А як сонечко пришкварить,

непосида небом марить,

щоб хмаринкою за вітром

мандрувати понад світом.

Та не зовсім все так сталось,

як мріялось гадалось:

за сосну перечепилась

і дощем униз пролилась.

- Дощик, дощик! – раді діти.

- Нам полив дерева й квіти!

(До дошки вибігають «краплинки».)

IX Підсумок уроку.


  1. Вчитель: - Краплинки допоможуть нам узагальнити, отримані на уроці знання.

Давай, мій юний друже,

Розправим крила дужі:

На мить пташками станем,

З-під хмар на землю глянем –

Ми вод земних простори

побачим неозорі.


Щодня ви чуєте про них:

Озера, ріки, болота,

Льодовики, ставки й струмочки,

Підземна і морська вода

І та, що з хмари випада:

Це сніг, і град, і теплий дощик.

Одна турбота в них завжди –

Як воду в світі берегти.


Отже, вода три стани має.

В газоподібному - літає:

Ось уяви - із самовара

Гаряча з свистом рветься пара,

Та тільки пару остуди -

Враз стане краплею води;


В рідкому - вже перетікає,

З високих гір мерщій тікає,

Збігає з пагорбів в долини

І до морів широких лине.


Коли вода в твердому стані -

Це сніг і лід при замерзанні.

На полюсах Землі холодних

Лежать запаси снігу й льоду.



З роси, з морів, річок і плес

Вода, як перейде у пару,

Одразу ж лине до небес,

Щоб утворити в небі хмари.


І впасти з хмар на ниви

Як сніг, як град, як злива.

Знов перейти у пару

І повернутись в хмару,


І впасти з хмар на ниви

Як сніг, як град, як злива.

Цей шлях, що вона робить,

І зветься кругообіг.


Поглянь біжать річки блакитні,

Довкола них міста і села.

Там, де вода, - живе все й квітне,

А де безводдя - там пустеля.

То ж воду шанувати слід

Вона собою поїть світ.


А ще вам, друзі, радо

Дамо таку пораду:

Коли не знаєш броду,

То не ходи у воду.

Вмивайтеся частіше –

І будете чистіші.

Не сипте в річку бруду,

Вам річка вдячна буде.



Ти вранці личко умиваєш,

У синій хвилі риба грає

Йде дощ і шелестить трава:

-Жива, жива, жива, жива...

Запам'ятай же назавжди:


І я з води, і ти з води,

Запам'ятай на майбуття:

Земна вода - Землі життя.


2. Вправа «Мікрофон.

- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

- Що нового дізналися?

- Що найбільше сподобалось на уроці?

- Чи можуть колись назавжди зникнути хмари і перестане йти дощ?


3. Вербальне оцінювання роботи класу.

- Хмаринка з краплинкою дуже задоволені, що відвідали наш урок. А я зичу всім добра, чистої води і ніякої біди.



7



Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 23.01.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров814
Номер материала ДВ-370922
Получить свидетельство о публикации