Сыныбы:
6 «А»
|
Күні
|
Сабақтыңтақырыбы
|
Көшпелілердің салт-дәстүрі мен діни
нанымдары.
|
Мақсаты
|
Көшпелілердің салт-дәстүрі,діни
нанымдары жөнінде толық мағлұмат беру.
|
Күтілетін нәтижелер
|
Көшпелілердің салт-дәстүрі,діни
нанымдары туралы біледі.
Көшпелі тайпалардың өзіндік
ерекшеліктеріне талдау жасай алады.
|
Керекті жабдықтар
|
Оқулық. Интерактивті тақта. Интернет. А4
формат. Видео.
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
3 минут
|
Оқушылармен амандасу;
Салт - дәстүр арқылы сыныпты 4 топқа
бөлу. (Беташар, шілдехана, асар, қалау)
Үй тапсырмасын жинап алады.
|
Амандасады
Топқа бөлінеді
|
Тұсаукесер
3 минут
10 минут
2 минут
|
Видео – ролик көрсетіледі. Ролик адресі:
http://www.youtube.com/watch?v=_4UZ9kifW_c
Ролик сюжеті бойынша сыни тұрғыдан ойлау
сұрақтары қойылады.
Видео сұрақтар:
- Бұл
видео – роликті түсіруегі авторлардың мақсаты қандай?
- Видео
- роликте кімдер бейнеленген және неге деп ойлайсыздар?
- Видео
– роликтің сюжеті неге арналған?
- Сюжет
барысындағы жүргізуші сипаттамасымен қаншалықты келісесіз?
- Видео
сюжеті қандай да бір мәдениет белгілерін сипаттайды ма? Қалай
ойлайсыздар?
-Сонымен оқушылар қазақ халқының салт –
дәстүрлері кімдерден бастау алады деп ойлайсыздар?
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен,
критерилермен таныстыру.
Критерийлер
|
Білім жетістігінің деңгейі/ұпай/
|
дискрипторлар
|
А
/max 6/
|
0-1
|
Оқушы төменде көрсетілген критерийлердің
біреуін де орындай алмады
|
|
2
|
Сұрақтарға жауап берді
|
|
3
|
Мәтінді түсінді, негізгісін
жазды,топтық жұмысқа 50 пайыз қатысты .
|
|
4
|
Мәтінді түсінді,негізгісін жазды,
топтық жұмыста белсенді болды, тапсырмаларды 50 пайыздан жоғары орындады
|
|
5
|
Мәтінді түсінді, негізгісін
жазды,топтық жұмыста белсенді /75 пайыз/ болды, тапсырмаларды орындады,өз
ойын жеткізе білді.
|
|
6
|
Мәтінді түсінді, негізгісін жазды
,топтық жұмыста өте белсенді /100 пайыз/ болды,барлық тапсырмаларды
шығармашылықпен керемет орындап,өз ойын қосты, топтың атынан тақырыпшаны
қорғап шықты немесе қойылған сұрақтарға жауап берді.
|
|
Көреді, ойланады, ой бөліседі,
салыстырады,талдайды, баға береді, сұрақтарға жауап береді.
Жауап береді, ойларын айтады.
Қызығушылығы артады, белсенділігі артады
Ойланады, ынталанады, жоспарлайды, өз
-өздерін реттейді, ойларын жүйелейді
|
Негізгібөлім
20
|
«Қар үйіндісі»
тәсілі.
«Беташар»
тобы:Біріншітақырыпша(Белсендіоқу)
«Шілехана» тобы: Екіншітақырыпша
«Асар» тобы: Үшіншітақырыпша
«Қалау» тобы: Төртіншітақырыпша
|
Белсенді оқиды,жазады, топта
талқылайды, ақпарат береді және алады, ақ қағазға түсіру арқылы ақпаратпен
алмасады, түсіндіреді, тыңдайды, талқылайды,
|
Қорытынды
5 минут
5 минут
|
Сыни тұрғыдағы сұрақтар қою арқылы
бекіту:
- Көшпелілердің
салт – әстүрлерін зерттеуде грек тарихшыларының орны қандай деп
ойлайсыз?
- Сақ,
ғұн. үйсін, қаңлы, сармат тайпаларының салт – дәстүрінде қандай
ұқсастықтар бар?
- Не
себепті мәйіипен бірге оның күнделікті қолданған мүліктерін бірге
жерлеген?
- Көшпелілерде
отты қатты құрметтегенігін оқыдық. Қазір отты құрметтеудің элементтері
халық арасында сақталған ба?
- «Мұртты
обалар» күннің құрметіне тұрғызылған деген болжаммен қаншалықты
келісесіз?
Критериалды бағалау
Үйге тапсырма: Көшпелітайпаларың
салт – дәстүрі мен діни – нанымдары жөнінде интернеттен мәлімет жинап келу.
|
Ойланады, талдайды, салыстырады, сұраққа
жауап береді, алған білімдерін саралайды.
Өздерін бағалайды.
Топпен бағалайды
Ізденеді, мәлімет жинайды..
|
Сабақтың өзіндік талдауы
Сабақты
оқушыларды топқа бөлуден бастадым. Оқушыларды әлеуметтік топтардың, яғни
хандар, сұлтандар, билер, батырлар атымен 4 топқа бөлдім.
Сабақтың тұсаукесер кезінде оқушыларға
«Саятшылық» тақырыбындағы шетелдік , соның ішінде ВВС компаниясы түсірген
видео – роликті көрсеттім. Видео –ролик интернет желісінің жай жұмысына
байланысты тоқтап қала берді. Осындай сәттерді пайдалана отырып, мен
оқушылардың роликтің сюжетіне қызығушылығын арттыру мақсатында және сыни
ойлау қабілетін әрі қарай жетілдіру мақсатында «ролик сюжеті ары қарай қалай
өрбиді деп ойлайсыздар?», «қыран құс жемтігін іле алады ма? », «түлкіні қыран
ілгеннен кейін түлкіні жіберіп қоюы мүмкін бе?» деген сұрақтар қойдым. Кей
оқушылар түлкіні тірілей жіберіп қоюі мүмкін деген ойларын да айтты. Ролик
аяқталысымен сыни тұрғыдан ойлау сұрақтарын тағы да қойдым. Соның ішінде:
«Бұл видео – роликті түсіруегі авторлардың мақсаты қандай?», «
Видео - роликте кімдер бейнеленген және неге деп ойлайсыздар?», «Видео –
роликтің сюжеті неге арналған?», «Сюжет соңындағы әке сөзінің тәрбиелік мәні
қандай?», «Видео сюжеті қандай да бір мәдениет белгілерін сипаттайды ма?
Қалай ойлайсыздар?». Оқушылар қойылған сұрақтарға өте белсенді жауап берді.
Айтылған ойлардың сан түрлілігі мені таң қалдырды. Осы роликті көрсету
сабағымның сәтті және қызықты өтуіне түрткі болған сияқты. Роликті талдау
аяқталысымен оқушылардан, ролик кімдердің саятшылық мәениетін сипаттайтынын
және ол кімерден бастау алуы мүмкін екенігін сұрау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын
анықтаттым. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен, бағалау критерилерімен
таныстырып, жаңа сабақты зерттеуге кірісіп кеттік. Сабақты талдауда диологтік
оқытудың «Қар үйіндісі» тәсілін қолдандым. Тақырыпшалары топтарға бөліп,
белсенді оқу мен негізгісін дәптерге түсіріп алу үшін 5 минут уақыт бердім.
Оқып шығысымен оқушыларға топ ішінде талдауға қосымша уақыт тағы да бердім.
Алған мәліметтерімен бөлісу барысында оқушылар белсенділік танытты.
Келтірілген мәліметтермен танысу үшін жазылған мәліметтерді зерттеуге топқа
қосымша уақыт тағы берім. Осындан соң сыни тұрғыдан ойлау сұрақтары арқылы
сабақты бекітіп, бағалау парақтарына баға қоюды ұсындым. Бағалау көрсеткендей
оқушылар ақпаратпен толық бөлісе алған. Сабақ мақсатына жетті. Сабақ соңына
оқушыларға үйге тапсырма бердім. Сабақта қиындық тудырған жағдай уақыт
жетіспеуі. Уақытты үнемді пайдалану мақсатымен оқушыларды жылдам жұмыстануға
итермелегнім де бар. Осының өзі оқушылардың алған білімімен толық бөлісуге
кедергі жасаған сияқты. Келесі сабақтарымда ақпарат келтіруге уақытты көбірек
берім керек деген тоқтамға келдім.
|
Сабақ бойынша өзгертулер
|
|
|
|
|
|
|