- Учебник: «Математика», Виленкин Н.Я., Жохов В.И. и др.
- Тема: 40. Проценты
- 14.09.2020
- 222
- 3

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Пайыз. |
Мектеп:Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Бекен С. |
||||||||||||||||||||||
Сынып 5 |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы
|
Берілгенсанныңпроцентін табу. Процент бойыншасанды табу сабақ |
|
|||||||||||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.34 берілген санның пайызын табу; 5.1.2.35 бір санның екінші санға пайыздық қатынасын және керісінше табу; 5.1.2.36 берілген пайызыбойыншасандытабу; |
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың бәрі: Пайыз ұғымын меңгереді, санның пайызын таба біледі,пайызы бойынша санды таба біледі. Оқушылардың көпшілігі: Мазмұнды есептерді шығаруда пайызды қолдана алады Кейбір оқушылар: Күнделікті тұрмыста кезесетін пайызға байланысты есептерді мысалға келтіріп дәлелдейді,талдайды.Пайызды табу алгоритмін түрлендіріп қолданады. |
||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
· Берілген санның пайызын есептейді,пайызы бойынша санды анықтайды · Пайызға байланысты мәтінді есептерді шығара отырып талдайды,алгоритмін қолданады · Пайыз ұғымын өмірде қолдана алады,есептер құрастыра алады |
|
|||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
-бөлшектерді пайыз арқылы және керіінше өрнектеу алгоритмін түсіндіре алады -санның пайызын табу және пайызының мәні бойынша санды табуды түсіндіре алады -пайызбен өрнектелген нәтиженің математикалық мағынасын түсіндіре алады |
|
|||||||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту: |
Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша толық орындауда, бір-бірінеқолдау көрсетуінде көрініс табады. |
|
|||||||||||||||||||||
Лексика мен терминология |
Жай бөлшек, ондық бөлшек, айыз, санның пайызын табу,пайызы бойынша санды табу. |
|
|||||||||||||||||||||
диалогтік |
-пайыз деп нені айтады? -пайыз жай бөлшекпен қалай жазылады? -берілген санның пайызын қалай табады? -Пайызы бойынша санды қалай табады? |
|
|||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, экономика |
|
|||||||||||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Пайыз, ондық бөлшек,жай бөлшек |
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|
||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурстар |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың басы (5 минут) |
1.Ұйымдастыру кезеңі (амандасу, сыныптың тазалығы, сыныпты түгендеу ) 2.Топқа бөлу «Пазл» әдісі арқылы (екі топқа банк пен ақшаның қиындыларынан сурет құрастыру) 3.«Миға шабуыл» І топқа: 60км-дің 1%-ы, 20метрдің 1%-ы ІІ топқа: 1%-ы 10-ға тең, 1%-ы 5-ке тең болатын санды табу керек |
Оқулық
|
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
(25 минут)
Сабақ соңы (10 минут)
|
1.Тақырыппен, сабақ мақсатымен және күтілетін нәтижемен таныстыру. «Жаңа білімді меңгеру». І топқа: Берілген санның пайызын табу ІІ топқа: Пайызы бойынша санды табу Тақырыпты топ ішінде өзара талқылап,топ көшбасшысы қорғайды Екі топ бір-бірін «Бағдаршам әдісі» арқылы бағалайды Топтар бірін бірі бағалағаннан кейін мұалім тақтаға слайд арқылы тақырыпты түйіндейді. «Ойлан тап» (жұптық жұмыс) Әр оқушы көршісіне ойлаған санын айтады және сол санның пайызын таптырады. Екеуі бір-біріне тапсырма жасырады Мысалы: 20 санының 25%-ы, 120 санының 40%, 52%-ы 52-ге тең болатын санды табыңыз «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды «Кім жылдам» (бекіту жаттығулары)
«Шапалақ» арқылы бағалайды «Өрмекші» ойыны (деңгейлік тапырмалар,оқулықпен жұмыс құндылыққа байлансты есептер)
А деңгейі А) Бұйымның бағасы 15%-ке қымбаттады. Егер осы бұйымның алғашқы бағасы 5000 тг болса, оның қымбаттаған бағасы бағасы неше теңге. В) Еркін флэшкасына 50%-өлең жазды.3 гигабайт флэшкада қанша бос орын бар.
В деңгейі А)Банк салымшыларға қысқа мерзімді салым бойынша 3,5% жылдық сыйақы төлейді ( сосын жыл сайын 3,5% -ға өсіп отырады.) Бір жылдан соң салымшы 207000 теңге алса, ол банкке алғашқыда қанша теңге салған? В) Мектеп кітапханасында 2800 оқулық бар. Бұл ондағы барлық кітаптың 85%-і. Мектеп кітапханасында барлығы неше кітап бар? С деңгейі А) Атай жинақ
кассасына 10%-тік өсіммен 36 Топтық жұмыс 1 топ Берілгені: бағасы-420теңге 15 % арзандатылды 7 ойыншыққа неше теңге үнемделді? Шешуі: 420*0,15=63 63*7=441 Жауабы : 441 теңге 2 топ
а=в+в0,75 S=? PISA есебі: КӨТЕРПШ
Сұрақ 1: КӨТЕРПШ Көтергішке отырғызу жұргізілетін жердің тақтасынанМадина мынандай хабарландыруды оқыды: «Көтерілу мумкіндігі - сағатына 1200 адам». Көтергіштің әрбір креслосына екі адам отыра алады. Отырғызатын жерден әр минутта қанша кресло жөнелтіледі? А Минутына 1 кресло. В Минутына 10 кресло. С Минутына 20 кресло. Д. Минутына 30 кресло. Сұрақ 2: КӨТЕРПШ Мадина өзінің қасынан еткен креслолардағы адамдарды санады. Қасынан өткен 25 креслода ол әрқайсысына екі адамнан отырған 15, бір адамнан - 5, бос 5 кресло санады. Осы мәліметке сүйене отырып, көтергіштің қазіргі кездегі қаншалықты адамдармен толғанын пайызбен бағалаңыз. А 50% В 60% С 70% Д. 80% Е 90% Бағалау критерийі: Білім алушы -берілген санның пайызын есептейді - пайызы бойынша санды анықтайды - Пайызға байланысты мәтінді есептерді шығара отырып талдайды,алгоритмін қолданады 1 тапсырма 30,150,210 сандарының 10%-н табыңыз. 28,68,100 сандарының 50%-н табыңыз. Дескриптор: Білім алушы -өрнекті құрайды -берілген санның пайызын анықтайды |
Маркерлер
|
|
||||||||||||||||||||
|
2 тапсырма Сыныпта 16 қыз бала бар, бұл сынып оқушыларының 80%-н құрайды. Сыныпта неше оқушы бар? Дескриптор: Білім алушы -өрнекті құрайды -берілген санның пайызын анықтайды. Дескриптор: Білім алушы -санның пайызын табады - Пайызға байланысты мәтінді есептерді шығара отырып талдайды,. «Бес сұрақ» стикерде жазылған бес сұраққа «ия» немесе «жоқ» деп жауап беру арқылы сабақты қорытындылаймыз |
әдістемелік (А.Е.Әбілқасымова) |
|
||||||||||||||||||||
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
||||||||||||||||||||
Тақырыпты меңгеру үшін оқушыларға тілдіқ мақсаттың лексика және терминология, диалогтік тармақтарын пайдаланамын. Есеп шығаруда есептердің деңгейін(А,В,С) қадағалаймын және кейбіреулері үшін қосымша есепті ұсынамын. |
Қалыптастырушы бағалауды ұйымдастыру үшін деңгейлік тапсырмалар беремін.Белсенді оқу тәсілдеріне-«бес жұлдыз», «шапалақ», «басбармақ», «бес сұрақ», «бағдаршам» секілді оқу тәсілдерін қолдандым |
Сергіту сәті: «Көңілді би»ді пайдаланамын. Оқушылардың партада орналасуын, техникалық қауіпсіздігін қадағалаймын. |
|||||||||||||||||||||
5.5. –ресурс. Креативтілікке арналған тапсырмаларды талдау
1- тапсырма: сіз ұсынған тапсырмалар оқушылардың креативті ойлауын дамытама?
1 |
ЖатадыPISA есебі: КӨТЕРПШ
|
2- тапсырма: таңдап алынған тапсырмалар математикалық сауаттылық аспектілерін ашадыма?
Аспектілер |
Негіздеме |
Мазмұндық бөлімі |
Пайыз ұғымын меңгереді, санның пайызын таба біледі,пайызы бойынша санды таба біледі. |
Мәнмәтін |
Өқу сауатылығы |
Ойлау дағдысы |
Логикалык ойлау |
Күрделілік деңгейі |
Денгей байланысты |
3- тапсырма: ұсынылғантапсырмаларбағалаудыңқайбөлігінежатады? Пайызарқылынегіздеңіз.
Негізгі компоненттер |
Жекеше мәтін |
Көпше мәтін |
Ақпаратты оқшаулау (17%) |
Ақпаратты оқшаулау |
Ақпаратты оқшаулау |
Түсіну. Интеграциялау және интерпретациялау (46%) |
Түсіну. Интеграциялау |
Түсіну. Интеграциялау
|
Рефлексия және бағалау (37%) |
Рефлексия және бағалау |
Рефлексия және бағалау |
Настоящий материал опубликован пользователем Бекен Сандугаш . Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалФайл будет скачан в форматах:
«Инфоурок»
Материал разработан автором:
Аракелян Софья Арменовна
Карточка поможет учителю при объяснении темы "Перевод дробей в проценты и наоборот" и как напоминание детям о том, что проценты - это еще одна форма записи дробей. Карточка содержит также изображения, визуализирующие различные формы записи дробей. Понимание различных форм записи дробей и умение переходить от одной формы к другой - важный навык в математике.
Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Еще материалы по этой теме
Смотреть
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
7 024 975 материалов в базе
Вам будут доступны для скачивания все 183 181 материал из нашего маркетплейса.
Мини-курс
4 ч.