Инфоурок Геометрия КонспектыКвадрат теңдеулердің түбірлері

Квадрат теңдеулердің түбірлері

Скачать материал

 

8 сынып

Тақырыбы: Квадрат теңдеулердің түбірлері

Сабақтың мақсаты:

 Білімділік:  Оқушылардың   квадрат теңдеу,  келтірілген  квадрат  теңдеу  және толымсыз  квадрат  теңдеулерді  шеше  білу  бейімділіктерін   одан  әрі  дамыту,  алған  білімдерін  бекіту. 

Дамытушылық: Оқушылардың   ойлау  және  есте  сақтау   қабілетін   дамыту. Есептеу  дағдысын  жетілдіру,  танымдық   қызуғышылығын    арттыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды  өз бетінше  жұмыс  жасауға,   ізденуге,  тез ойлап,  тез  қорытуға, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:  қорытындылау сабығы

Әдісі: сұрақ-жауап, деңгейлеп оқыту   және сындарлы оқыту                                                     

                                         технологияларын  қолдану

Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, ресурстар

Күтілетің нәтиже:

·       Квадрат теңдеулердің түрлерін ажыратады;

·       Квадрат теңдеу формуласын біледі;

·       Өз бетінше жұмыс жасайды;

·       Квадрат теңдеулер формуласын түрлендіре алады және есептерді шығара біледі

Сабақтың барысы. І.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, сабаққа назарын аудару

 Тренинг    «Жүректен-жүрекке жылы лебіз білдіру»

Оқушылар  бір-біріне жақсы  тілектер тілейді :

Мысалы   Бақыт,  Әділдік ,Еңбекқорлық, шыдамдылық , сәттілік

      / стикерлер  түстері арқылы топқа бөлінеді/

 ІІ.Өткенді саралау

Оқушыларға сұрақ:

- қандай теңдеуді  квадрат теңдеу деп атайды

-квадрат теңдеудің  түрлері    / толымсыз және толымды квадрат теңдеу/

        Топтастыру әдісі   

 /оқушылар кластер құрастырады және қорғайды/

1 топ «Толымсыз квадрат теңдеу»

2топ «Толымды квадрат теңдеу»

 

                             

ІІІ.Сәйкестендіру тест

1) ах2+вх+с=0                                                          келтірілген квадрат теңдеу  

2) ах2=0, ax2+c=0, ax2+bx=0                                   Виет теоремасы

3) ах2+вх+с=0      a=1                                             рационал  теңдеу

4) D>0                                                                         1 түбірі бар

5) D=0                                                                          түбірі жоқ

6) D<0                                                                          2 түбірі

7)x1+x2=-p , x1x2=q                                                       квадрат теңдеу

8)                             толымсыз квадрат  теңдеу      

 

 Сергіту сәті би «Қызыл өрік»

IV.Графикалық диктант

+Иә,  - жоқ

1.ах2+вх+с  көпмүшесін квадрат үшмүше деп атайды                            

2.-2х2+5х-6  және 3х2+2х+6 теңбе-тің өрнектер болама                           

3. ах2+вх+с=0,   в-бос мүше болама                                                             

4. дискриминанттың таңбасына қарап отырып,

      оның неше түбірі бар екеніy анықтауға болама                                                                                                      

5.Франсуа Виет  грек математигі                                                          

6.с<0, берілген теңдеудің таңбалары қарама-қарсы екі түбірі болады

7.  с>0, Д>0 және в>0 болса, екі оң түбірі бар                                           

8.  с>0, Д>0 және в<0 болса, онда теңдеудің екі оң түбірі бар                

9. Квадрат үшмүшені көбейткішке жіктеуге болады                                

10.Егер  Д<0, теңдеудің   2 түбірі бар                                                         

V. 0й - ойдан шығады, ойламаса - қайдан шығады

/деңгейлік есептер/

      А                                 В                                                                C

1)9х2-4=0                1) 2х(5х-7)=2х2-5                1) (х-3)2+(х+4)2-(х-5)2=17х+24                   

2)4х2-2х=0;             2) (х+4)2=4х2+5                   2) 0; 12        х12=?

3)9х(4х-1)=3х-1     3) (х-5)2=3х2-х+14                                     х12=?

4) х2-5х+4=0          4) 2у2-9у+10=0         

                                5) 2х2+х+2=0         

 Оқулықтан  №369

 VІ.Семантикалық карта   

    /Виет теоремасы бойынша/

Сәйкес  жауабын белгіле

 

х1=1,

х2=-16

    х1=1,

х2=-34/19

х1=1,

х2=-3

х1=1,

х2=7

х1=1,

х2=-4

х2+15x-16=0 

       +

 

 

 

 

х2+2x-3=0 

 

 

+

 

 

 х2-8x+7=0     

 

 

 

+

 

х2+3x-4=0 

 

 

 

 

+

19х2+15x-34=0 

 

       +

 

 

 

Рефлексия  кері байланыс:«Сэндвич»  бағалауы

Критерия арқылы бағалау

Барлығы: 25 ұпай

«5» - 20-25 ұпай

«4» - 15-20 ұпай

«3»-   5-14 ұпай

 

          Аты-жөні:-------------------------------------------------

                          Формативті баға

Сумативті

баға

Топтастыру

Сәйкестендіру

тест

Графикалық диктант

Деңгейлік

есептер

Семантикалы

қарта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Квадрат теңдеулердің түбірлері"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Садовод

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
