Инфоурок Математика КонспектыКвадраттық теңдеу (8 сынып)

Квадраттық теңдеу (8 сынып)

Скачать материал

Солтүстік  Қазақстан облысы

Айыртау ауданы

Казанка орта мектебі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 Ашық сабақ

           Тақырыбы:  Квадраттық теңдеулерді пайдаланып  есептер шығару

                                                8- сынып

 

 

 

 

 

 

 

 

Өткізген:  Аманжол Ардагүл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014 оқу жылы

 

 

 Алгебра. 8 сынып.   

Тақырыбы:  Квадрат теңдеулерді пайдаланып есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Квадрат теңдеулерді шешудің әртүрлі тиімді тәсілдерін үйрету, олардың ерекшеліктерін танытып, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

 

Дамытушылық:  Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып, ой-өрістерін кеңейтуге, шығармашылықпен жұмыс істеуге мүмкіндік жасау.

 

Тәрбиелік:   Шапшаңдыққа, өз бетімен жұмыс жасай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

 

Сабақтың түрі:    Практикалық сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, есептер шығару

Көрнекілігі:   Интерактивті тақта

 

Сабақтың жоспары :

1.     Ұйымдастыру бөлімі

2.     Ой толғау сәті (сұрақ-жауап)

3.      «Кім тапқыр?»

4.     «Кім шапшаң?»

5.     «Біліміңді тексер»

6.     «Ойлан , тап!»  

7.     Қорытындылау

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру ( 2 мин)

Сыныпты ретке келтіру, кезекшімен жұмыс

-         “Көтеріңкі көңіл күй”- атты тренинг (Әр бала берілген қасиеттердің ішінде қазіргі уақытта қандай қасиет бойларында бар және жолдастарына бүгінгі сабақта не тілейді?)

Берілген қасиеттер:

Өмірге риза болу                                              Әділдік

Ұқыптылық                                                      Ашықтық

Кеңпейілділік                                                   Шыншылдық

Өзбетінділік                                                     Өзіне сенімділік

Ұжымдық                                                         Ақылдылық

Қарапайымдылық                                            Сапалылық   

Бауырмалдық                                            Тіл табысушылық

Сыпайылылық                                           Батылдық

Төзімділік                                                  Тұрақтылық

Сабырлық                                                   Еңбекқорлық           

 

ІІ. Үй жұмысын тексеру ( 8 мин)

Теңдеуді  шешу:  Жауаптарын дәлелдеп тексеру.

Теңдеу

Теңдеу түбңрлері

1.

х2 + х –12 = 0

3 және -4

2.

х2 - 12х – 45 = 0

-3 және 15

3.

у2+ 8у +15 = 0

-3 және -5

4.

у2- 5у +6 = 0

2 және  3

 

ІІІ. Жаңа сабақ  ( 20 мин)

Балалар біз квадрат теңдеуді  шешуді білеміз. Есептер шығару кезінде формулаларды пайдалануды да білеміз. Бүгін біз алдыңғы сабақтардағы алған білімдерімізді көрсетуіміз керек.  

1 кезең. Ой толғау сәті (әр  сұрақ  1 ұпай)

Қайталауға  арналған сұрақтар:

1.Квадрат  түбірдің  анықтамасы?

2.Қандай теңдеулер  толымсыз  квадрат  теңдеулер  деп  аталады?

3.Келтірілген  квадрат теңдеу дегеніміз не ?

4.Виет теоремасын  кім айтып, жазады?

2 кезең. «Кім  тапқыр?»  (әр  жауап  2  ұпай)

3 кезең.   «Кім шапшаң?» (әр  есеп  5 ұпай)

Оқулықпен жұмыс

№ 363  79 бет ( а-ж)

 

С  деңгей:    (  6  ұпай)

4 кезең. «Ойлан , тап!»   Есепті  теңдеу құру арқылы шығару

 

1 қатар

2 қатар

3 қатар

Тікбұрышты үшбұрыштың катеттерінің  бірі гипотенузадан  3 см кем, ал  екіншісі 6 см кем. Гипотенузаны табыңдар.

Кинотеатрдағы бір қатардағы орындардың саны ондағы қатарлар санынан 8-і артық. Егер кинтеатрда барлығы 884 орын болса, ондағы қатарлар санын табыңдар.

Біреуінің екіншісінен 6 ауы артық екі натурал  санның  көбейтіндісі  187 тең. Осы санды табыңдар.

 

Д  деңгей:   

5 кезең. «Біліміңді тексер»  (  6  ұпай)

Теңдеудің түбірін іріктеп алу тәсілімен шешіңдер.

А) х2 –  х -  12=0     Б) х2 + 16х + 63=0    В) х2+2х – 48 =0

 

ІҮ. Сабақты бекіту. ( 3 мин)

 

Ү. Сабақты қорытындылау ( 5 мин)

                                     (Бес жол өлең стратегиясы)

            Зат есім: Не?             Теңдеу

            Сын есім: Қандай?    Квадрат теңдеу

            Етістік: Не істеді?     Квадрат теңдеу шешіледі

            Синоним:                  Белгісізі бар өрнек,теңдеу

            Сөйлем:      ах2+вх+с0 түріндегі теңдеу квадрат теңдеу болады.

                                  

 

Рефлексия ( 2 мин)

А) Бүгінгі орындалған тапсырмаларға баға берулеріңізді  сұраймын.  Сабақта саған қалай болды:

-жеңіл;

          -бірқалыпты

         -қиын.

Ә) Берілген материалды қалай меңгергенінді  айт:

    -толық меңгердім, қолдана аламын;

   -меңгердім, бірақ қолдана алмаймын;

   -аздап меңгердім

 

Б) Бүгінгі сабақта қай кезең  ұнады   ( кезеңнің атын жазу)

 

ІҮ. Үй тапсырмасы:  № 365 , 80 бет.  «Квадрат » сөзіне сөзжұмбақ  құрастыру

ҮІІ. Оқушыларды бағалау. Үй тапсырмасын орындаған және сабаққа белсене қатысып практикалық жұмыстарды орындаған ұпайларына байланысты бағаланады.

a)     6 – 10  ұпай - «3»

b)    11 –18 ұпай - «4»

c)     19 – 40 ұпай - «5»

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Квадраттық теңдеу (8 сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Землеустроитель

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
