Күні:
Сабақтың
тақырыбы: Б.Тәжімбетов. Күзгі қарабалас.
Сабақтың
мақсаты:
1.
Өлең мазмұнын ақынның күз
тіршілігінің бейнесін шығаруын түсіндіру.
2.
Өлең тақырыбы мен
мазмұнындағы қозғалыстағы тіршіліктің заңдылығын түсінуге мүмкіндік беру арқылы
талдау, ойлау, ізденуге жағдай жасау
3.
Тіршіліктегі әдемілікті көре
білуге, ести білуге, әдемілікті сезінуге тәрбиелеу. Еңбек етудің әдемілігін
сезінуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: талдау, түсіндіру, сұрақ-жауап, пікірталас
Сабақтың көрнекілігі: тірек сөздер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
1) амандасу
2) сабаққа дайындықтарын тексеру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Қызығушылықты ояту.
А) Тақтада жазылған күзге байланысты сөздерді пайдаланып,
(ауызша) күз табиғатын сипаттау. Әдебиетте табиғатты сипаттауды қалай атаймыз?
(Пейзаж)
Тірек сөздер: сұр, жаңбыр, сары, бұлт, аспан, жапырақтар,
қысқарды, ұқсайды.
Оқушылардың ойлауына 1 минут беріледі. Бірнеш оқушы сөйлейді.
Ә) Күз табиғатына тамсанбайтын ақын, оны бейнелемейтін суретші,
ән арнмайтын композитор жоқ шығар. Ғалымдарды да күз мезгіліндегі табиғаттың
таңғажйып сырлары таңдандырады. Олай болса, ақындар, ғалымдар тобына бөлініп
отырайық.
ІІІ. Мағынаны тану.
-Балалар, қарбалас деген сөзді қалай түсінесіңдер?
(оқушылрдың пікірін тыңдау)
Қарблас
сөзіне синонимдік қатар жазу. (Асығыс,
жанталас, жылдам, ...)
Мысалы:
асығыс, қарбалас іс қай уақыттарда болады?
-
Тойдың алдында, қонақ
келгенде
-
Бір үлкен жиындарда,
мерекелер қарсаңында, 1 қыркүйек күні....
-
Жауапты іс алдында
-
Іссапарға, жолға аттанарда
...
1.Өлеңді түсііп оқу.
Сұрақтар:
-
Бұл күздің қай кезеңі?
(Өлеңнен іздеу, үзінді оқып беру)
Күздің алды, күздің қарсаңы, жаздың соң, күздің басы.
-
Торғайлар неге барлығын
оятты?
-
Күзгі тіршілік неден
басталады?
Өлеңдегі қозғалыс пен қарбаласқа толы күзгі тіршілік иелерін
әңгімелеу.
-
Ақын тіршілік иелерінің әрекеті
арқылы еңбекті қалай дәріптеген?
-
2-шумақта ақынның еңбек
иесіне деген қандай сезімі байқалады?
Өлеңнен теңеулерді табу.
Өлеңде оқиға бар ма? өлеңде суреттеу ғана ма? Пікірталас,
дәлелдеу.
ІV. Ойтолғау.
Ақындар тобы – 4 емесе «5 жолды өлең» жазу.
Ғалымдар тобы – күз табиғаттың маусымдық өзгерісі екенін өлең
мазмұны бойынша дәлелдеп беруі. (Мысалы: күзде күн қысқарады, жан-жануарлар қыс
келетінін сезгеннен асығып, қысқы тіршілігін дайындалады... )
V. Үй тапсырмасын беру.
1.
«Күзгі орман» тақырыбына
сурет салу
2.
Кез-келген ақынның «Күз»
тақырыбына арналған өлеңін тауып, жаттау
VІ. Қорытынды.
Бағалау.