Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Күзгі қарбалас

Күзгі қарбалас

  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

Сабақтың тақырыбы

Күні уақыты

Сынып

Ө.Қанахин

«Жер идірген»


Сабақ ұзақтығы 45 минут

4 сынып

Оқушылар саны 26

Сабақтың мақсаты:


Жер идіру кәсібі туралы мағлұмат беру. Тарышы атайдың айтқан ақылын оқушыларға ұғындыру. Өлең тақырыбы мен мазмұнындағы (динамика) қозғалыстағы тіршіліктің заңдылығын түсінуге мүмкіндік беру арқылы талдау, олау, ізденуге жағдай жасау. Тіршіліктегі әдемілікті көре білуге, ести білуге, әдемілікті сезінуге тәрбиелеу. Еңбек етудің әдемілігін сезінуге тәрбиелеу.


Міндеттері:

Тапсырмаларды орындау барысында еркін сөйлеу, пікірін дәлелді жеткізу, ойын ашық айту сияқты оқушылардың бойындағы қасиеттерін ашу. Тұйық оқушыларға ықпал ету. Суреттеу, флипчартқа өз ойларын нақты жеткізе білуге жетілдіру.


Мағынаны тану:


Мәтіннің мазмұнын талдау, стикерлермен бағалау, топ арасындағы көшбасшылықты орнату. Флипчартпен жұмыс жасау. Тіркестермен жұмыс. Бейнефильмдерге көз қарастарын білдіру.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Тренинг өткізу:

(1 минут)

Тары түрлері бойынша оқушыларды топқа бөлу.

Қызығушылығын ояту

(2 минут)

Бhello_html_m63a053b0.jpgейне фильм көрсету.

Талай қазақты аштықтан құтқарған азықтық дақыл әлі де біз үшін «деликатес» болып тұр. Әсіресе, Ойылдың тарысы. Ақтөбенің базарына барсаң, әжелеріміз бізге Ойылдың тарысын ұсынады. Бірақ, ойылдықтардың тары екпегеніне біраз болды. Еккенде де шықпай қалып, шаруалардың да тауы қайтып жүр. Содан келіп, Ақтөбенің базарын басып алған қайдағы Ойылдың тарысы деп ойға қалатынымыз рас.


Үй жұмысын тексеру:

(2 минут)

Топ ішінде талқылау, бір-біріне айту, жауаптарын қорғау, кері байланыс.


1-модуль: Оқыту мен оқудағы жаңа

әдіс-тәсілдер.

Тапсырма: топпен жұмыс, жұппен жұмыс жасау.

Суретке жақсылап қараңдар (1минут).

Бұл суретте не болып жатыр деп ойлайсыңдар?

Олай айтатындай не көріп тұрсыңдар?

Сурет ортасындағы ақбоз атты адам туралы не айтуға болады?

Бұл адам туралы тағы не айтуға болады?

2-модуль: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.

(8 минут)

идірген

қаталау

Шығанақ

тары

еңбек

Ойыл

жер

Балалар, батыр болсын, ақын, ғылым болсын-барлығы да бала болған. Олар да сендер сияқты ойнаған. Ал сендер бос уақыттарында қандай ойын ойнайсыңдар? Оқушының еркін әңгімесін тыңдап, қорытындылайды. hello_html_3c45c517.gif


3-модуль: Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

Әр тапсырма сайын оқушылар топ ішінде бір-біріне баға бере отырып, тапсырмалар негізінде стикерлермен бағалауды үйренеді. Мұғалімнің бағалауы, оқушылардың бірін-бірі бағалауы, топтың ішінде бағалау, топпен бағалау.

4-модуль: Оқыту мен оқуда АКТ пайдалану.

(8 минут)

Оқушылар суреттегі батырдың бейнесін танып, суретші туралы әңгімелейді.

Сурет бойынша қорытынды сөз.

Өтебай Қанахин(1923-1990) - 17 желтоқсанда Ақтөбе облысыЫрғыз ауданыТәуіп ауылында туған.

Ұhello_html_m5170adbf.jpgлы Отан соғысына қатысқан. 1960 жылы Қазақ мемлекеттік университетінің филология факультетін бітірген. Әдебиетке елуінші жылдары келді. 1953-1960 жылдары «Социалистік Қазақстан» (қазіргі «Егемен Қазақстан») газетінде әдеби қызметкер, жауапты хатшының орынбасары, 1960 жылдан Қазақстан КП ОК-нің нұсқаушысы, мәдениет секторының меңгерушісі, 1963-1966 жылдары «Жазушы» баспасында бас редактор, 1966-1969 жылдары Қазақстан КП ОК-нің насихат бөлімі меңгерушісінің орынбасары, 1969-1970 жылдары «Жалын» альманахының тұңғыш бас редакторы, «Мәдениет және тұрмыс» журналында бөлім меңгерушісі, 1975-1982 жылдары Қазақ КСР Мәдениет министрлігі репертуарлық редакциялық алқасының бас редакторы қызметтерін атқарды.

5-модуль: Талантты және дарынды балаларды оқыту.

Еркін тапсырма беру. Әр оқушы өз ойынша тақырыптың төңірегінде ойланып жұмыс жасайды. Суреттеу (топтың ішінде флипчартпен жұмыс), эссе жазу (топтың ішінде эссе жазу), өлең шумағын ойластыру.

6-модуль: Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.

(5 минут)

Оқушылар берілген тапсырманы орындауда, өзара тығыз байланыста болу. Тұйық оқушыларға көмек көрсету. Оқушылар тапсырмаларды өздері тағайындап бөліп алады. Тақырыпқа сәйкес жұмбақ жасыру. Ойын: әр құстың суретінің астарында жұмбақтың жауабы бар. Оқушы интербелсенді тақтамен тікелей жұмыс жасайды.

7-модуль: Оқытуды басқару және көшбасшылық.

(2-минут)

Жұмыс барысында балалар топ ішінде көшбасшылық жасайды. Оқушыларға ұстаз тарапынан көшбасшылық жасау, бағыт-бағдар беру.

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс әрекеті

Бақылайды

Әр топ өз жұмысын қорғайды (таныстырады)

Топ жұмыс жасап отырған кезде, бейнефильм көрсетіледі.

Толықтырады

Сұрақ-жауапта, ойын аша алмағанда.

Ынталандыру

Жауаптарын

Талдау жасау

3 топтың жауаптары жинақталған кезде.

Бағалау, кері байланыс

Өзін-өзі бағалау

Қорытындылау.

(3 минут)

Стикерлер бойынша

Жинақтауы

Ұйымшылдығы

Шығармашылығы

Қошеметтеу














