Тақырыбы: Л
дыбысын сөзде, сөйлемде айтуын машықтандыру. Көліктер.
Кезеңі: түзету
Мақсаты: Л
дыбысын сөзде, сөйлемде машықтандыру. Көліктердің түрлерімен таныстыру.
Білімділік: -л-
дыбысын сөзде, сөйлемде машықтандыру; сөз құрамын дыбысты бөлуге жаттықтыру;
сөздегі дыбыстың орнын табу білігін жетілдіру;
Түзетушілік: көру,
есту және тактильді анализаторларды дамыту; ойлау процестерін, зейінін, есте
сақтауын дамыту; сөзжасам дағдыларын жетілдіру; жаңа сөздер үйрену арқылы
сөздік қорларын молайту;
Тәрбиелік: Сөйлеу
арқылы қарым-қатынасқа түсу мәдениетін тәрбиелеу, қойылған сұраққа жауапты
дұрыс құрастыруын жетілдіру.
Құрал-жабдықтар:
дыбыстардың сурет белгілері; л дыбысына байланысты суреттер.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
ІІ. Мақсатын
баяндау.
ІІІ.
Артикуляциялық гимнастика.
«Әткеншек»,
«сағат», «тәтті тосап», «гармон», «ат шабысы», «барабан», «маляр» жаттығуларын
орындау.
ІV. Дыбыстың
артикуляциясын, оның жеке айтылуын анықтау, сипаттама беру(жасалу тәсілі және
орны бойынша)
«Мен не көрдім?»
ойыны.
Сипаттамасы:
Сандар баспалдағына логопед 4-5 ойыншықты( лақ, балта, алмұрт, тал, камзол)
қояды. Тақтаға шығарылған бала суреттер ретін көріп, балаларға қарай бұрылып
«мен лақ, балта, алмұрт, тал, камзол көрдім», - дейді. Балалар аталған сөздер
ретінің дұрыстығын тексереді. Осылай бірнеше баламен ойналады.
Әдістемелік
нұсқау: Балалар заттарды атағанда л дыбысын бөліп, яғни басқа дыбыстарға
қарағанда ұзағырақ айтуларын қадағалау керек.
V. Дыбысты
буындарға, сөздерге, фразаларға, байланыстырып сөйлеуіне енгізу.
Сөйлемдерде
машықтандыру.
Алма, шабдалы,
алмұрт – жемістер.
Талап талға қонған
лашын құсын көрді.
Балықшы балық
аулады.
Малшылар малды
жайылысқа шығарды.
Мөлдір әжей малта
құрт жасады.
Бір сөзбен бұларды
не дейміз?
Көлік адамға не
үшін қажет? Олар нешеге бөлінеді?
Суретші нені
шатастырып алды? Ойыны
VІ. Үйге тапсырма.
Өздеріңе ұнайтын көліктің суретін салып келу.
VІІ. Сабақ
қорытындысы.