Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыLesson Plan "London is the capital of Great Britain"

Рабочий лист «London, the Capital of Great Britain (Лондон, столица Великобритании)»

Файл будет скачан в формате:

  • pdf
2050
81
17.12.2023
«Инфоурок»

Материал разработан автором:

Султинских Валерия Александровна

Методист по английскому языку

Рабочий лист «London, the Capital of Great Britain» с ответами содержит 6 упражнений различных механик с тематической лексикой (Лондон, столица Великобритании), подходит для занятий в группах с учениками 9-х классов (уровень B1).

Краткое описание методической разработки

Рабочий лист «London, the Capital of Great Britain» с ответами содержит 6 упражнений различных механик с тематической лексикой (Лондон, столица Великобритании), подходит для занятий в группах с учениками 9-х классов (уровень B1).

Lesson Plan "London is the capital of Great Britain"

Скачать материал

Тақырыбы: London is the capital of Great Britain

Мақсаты: 1. Білімділігі: оқушылардың Ұлыбритания мемлекеті туралы алған білімдеріне жалпы шолу жасау, қайталау жұмыстарын жүргізу.

2. Дамытушылығы: оқушылардың сөйлеу дағдысын қалыптастыру, олардың Лондон туралы ой-өрісін дамыту, сөздік қорын молайту.

 3. Тәрбиелілігі: адамгершілікке және өзге мемлекеттің тілін, салт-дәстүрін құрметтей білуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың типі: жаңа материалдарды игерту Әдіс тәсілдері: қайталамалы (репродуктивный) әдіс Құрал жабдықтар, көрнекті құралдар: интерактивті тақта, Ұлыбритания мемлекетінің тарихи орындары, тірек сызбалар, суреттер, сөзжұмбақ..

 Сабақтың барысы:

I. Organization moment: a) Greeting; b) asking about the dates, absentees, etc.

II. Checking up the home work.

1. Where is the Republic of Kazakhstan situated?

 2. What is the size of the area of Kazakhstan?

3. What can you say about the population of Kazakhstan?

4. What is the capital of the Kazakhstan?

5. Where is it situated?

 6. What is the official language of the country?

 7. What can you say about the Kazakhstan industry?

 8. What problems does the country suffer? Have learnt strategy. I know I want to know I have learnt I

II. Introduction of the theme of the lesson: London is the capital of Great Britain

IV. 1. Grammar: Prepositions A preposition is a part of speech that shows a relationship between two things. • Place of prepositions • Time of prepositions • Direction of prepositions

 2. New words

 The City - Қала

Westminster - уэстминстэ

Government - өкімет

Political - политикалық economic – экономикалық

 Commercial – комерсиялық

Bank - банк

Office - офис

Firm - фирма

Hotel – қонай үй

Restaurant - ресторан

Theatre – театр

 V. Reading the text

London London is the capital of Great Britain, its political, economic and commercial centre.

It is one of the largest cities in the world and the largest city in Europe. It’s population is about 8 million people. London is situated on the both banks of the River Thames. Traditionally London is divided into several parts: the City, Westminster, the West End, and the East End. Numerous banks, offices and firms are situated there. The City extends over an area of about 2,6 square kilo metes. About half a million people work there, but less than 6 thousand live there. Westminster is the historic center of government. The West End is the richest and most beautiful part of London. The best hotels, restaurants and theatres are situated there. The East End is the poorest part of London. There are a lot of factories and docks here. The port of London is also in the East End.

VI. 1. Doing exercises Unit 4, step 9. Exercise VI

1. London is one of the largest cities in ............. and the largest in ............... . 2. It’s population is ..................... people. 3. London is situated on the both banks of the River. 4. Today in its full ...................... Greater London ................. 625 square miles. 5. Traditionally London is divided into several parts. 6. The City is the ................... Of London. 7. The City extends over an area of about 2,6 square kilo metres. 8. The West End is the richest and most beautiful part of London. 9. Oxford Street in the West End is the endless. ................. – which attracts visitors from all over the World. 10. There are a lot of ....................... and .................... In the East End.

2. Work with pictures IX. Association-------If I were in London…...

3. True or False-------------------------------------------------TF

1. London is the capital of Scotland. 2. The heart of London is the City. 3. Many people live in the City. 4. William the Conqueror built St. Paul’s Cathedral. 5. Sir Christopher Wren was the architect of the Tower of London. 6. Trafalgar Square is not in the center of London. 7. The National Gallery of London is well-known all over the world. 8. The Tower of London was a prison.

 4. Answer the questions

 VII. Conclusion.

1.Have learnt strategy. I know I want to know I have learnt

2.  Evaluation

3. Giving home work

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Lesson Plan "London is the capital of Great Britain""
Смотреть ещё 6 054 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
