Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Биология / Конспекты / Lessons plan on "Plant respiration"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Биология

Lessons plan on "Plant respiration"

библиотека
материалов



Сынып: 6 Мерзімі: күні

Сабақтың тақырыбы: Топырақтан суды және минералды заттарды сіңіру. Органикалық және минералдық тыңайтқыштар. Фотосинтез, күннің жарығы мен хлорофиллдің осы процестегі рөлі. Күн энергиясын органикалық заттардың химиялық байланыстарында қорға жинақтайтын автотрофтылар ретінде жасыл өсімдіктердің рөлі. Өсімдіктердің тыныс алуы. Олардың оттекті сіңіріп, көмірқышқыл газы мен суды бөліп шығаруы. Өсімдіктің тыныс алу процесінің қоршаған орта жағдайларына тәуелділігі.

Сабақ мақсаты: Білімділік: Оқушыларды өсімдіктің жасыл жапырағында жүретін
үдерістерімен таныстыру; Өсімдіктер бөлімі жөніндегі теориялық білімдерін меңгертіп, оны іc - жүзінде қолдануға үйрету. Фотосинтез бен тыныс алу туралы түсінік беру;
Дамытушылық: оқушыларды жеке, жұппен, топпен жұмыс істеу, басқаларды тыңдау, өз көз - қарастарын дәлелдеп қорғай білу, біліктіліктерін дамыту.
Тәрбиелік: Өсімдіктер бөліміндегі білімдерін жүйелеп біртұтастыққа қарастыру, оқушылардың ақыл - ойын, ғылыми дүние танымдылығын қалыптастырып, тірі табиғатпен ізгілікті қарым - қатынаста болуға, экологиялық мәдениеттілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабағы.
Құралдары: Интербелсенді тақта, проектор, қалам, қарындаш, маркер, қайшы, оқулық, фотосуреттер, флипчарт.

Әдіс-тәсілдер: Мазайка әдісі, кубизм әдісі, инсерт әдісі, топпен жұмыс


Сабақ кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың

іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі


2 мин

Оқушылармен амандасу.

  • Good morning students

  • How are you today?

  • What was you home task?

Тақтада гүлдің суреті көрсетіледі. Оқушыларға келесідей тапсырма беріледі: суретті талдап, өсімдіктің мүшелерін 2 тілде атаңдар:

What is it?

……..come to the blackboard


hello_html_m5d03b9bb.png

Оқушылар орындарынан тұрып, мұғаліммен амандасады.

Сабаққа дайындалады.


Оқушылар сұрақтарға ауызша жауап береді, топпен бірін бірі толықтырады:


C:\Users\биология\AppData\Local\Temp\Temp1_24-11-2014_12-18-00.zip\2a.gif

Топқа алдарындағы түрлі-түсті қағаздар қиындылары арқылы (сандар) 3 топқа бөлінеді

1. Білу

5 мин

Тақтада видео роликтер көрсетіледі

Сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтау үшін алдарына конверттің ішінде қағаз қиындылары беріледі

ЖИГСО әдісі

  1. Өсімдіктің тыныс алуы (1 абзац)

2- топ: Тұқымның тыныс алу ерекшелігі (2 абзац)

3-топ: Тыныс алуға әр-түрлі жағдайлардың әсері

ЦОР Видео ролик арқылы сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтайды.

Алдымен оқушылар тақырыпты топпен талдап, өз ойларын постерге салады, кейін ортаға спикер шығып топтың жасаған постерін қорғайды.

Постер 2 тілде қолданылуы қажет.

2.Түсіну


10

мин

«Шындық/ true және жалған/false»

1 топ

  • Тыныс алу-күн энергиясының қатысуымен болатын құбылыс

  • Растения, как и все живые организмы, дышат

  • Тhe biggest сontinent is Eurasia

2 топ

  • Фотосинтез Australia is a dry сontinent

  • Материки разделяют всемирный океан на 4 части

3 топ

  • Құрлық солт.жарты шарда оңтүстік жарты шарға қарағанда екі есе көп

  • Тhe hottest сontinent is Africa,

  • Cамый влажный материк- Южная Америка


Оқушылар тапсырманы орындау барысында, кері байланысқа түседі. Тақтаға шығып сызбаны толтырады, өз ойларын ортаға салады, мысал келтіреді, сыныптастары қойған сұрақтарға жауар береді

Картадан ағылшын түрінде көрсету

  1. False

  2. +

  3. False

  4. true

  5. +

  6. +

  7. +

  8. +

  9. +

АКТ, ОЖЕСО, ОүБОБ,


3.Қолдану

5 мин

  • «Өсімдік үшін тыныс алудың маңызы», тақырыбына, флипчартта постер сызыңдар және оны қорғаңдар.Әр топтан «Екі жұлдыз, бір ұсыныс».

Оқушылар постерға берілген тақырыбында топпен өз ойларын ортаға салып, оны қорғайды. Егер сұрақ болса оған жауап береді. Ұсынысты қабылдайды. ОЖТ, ОБжК, ТжДБО

4. Талдау

10 мин

Блиц кездесу

3 - деңгей.
1. Фотосинтез дегеніміз не?
2. Лептестік тің өсімдік тіршілігіндегі рөлі қандай

2 - деңгей.
1. Қандай жағдайда тамырдың тыныс алуы бұзылады
2. Өсімдіктердің тыныс алуына орта факторлар әсер ете ме?

1 - деңгей
1. Егінің иесі үй қояндарына қырыққабаттың жасыл жапырақтарын жұлып береді.
Ол дұрыс жасады ма?

2. Қандай байланыс бар: көкөністік жапырақтарды жинау мен тәулік мезгілінде? Қандай уақытта аскөк, укроп, шпинат, салат және т. б. жинауға болады?

«Кім жылдам?»

1. Жасушаның қай органоидінде фотосинтез үрдісі жүреді?

а) цитоплазмада; ә) ядрода; б) хлоропласта; в) вакуольде
2. Күн сәулесі керек

а) тыныс алу; ә) фотосинтезге; б) су мен қоректенуге; в) минералдар мен қоректенуге;
3.
Адамдар немен тыныс алады?

а) өкпемен; ә) желбезекпен; б) терімен;
4. Тыныс алу – ол:

а) оттекті сіңіріп, көмірқышқыл газын шығару; ә) көмірқышқыл газы мен суды ыдырату; б) органикалық заттардың түзілуі;
5. Тыныс алу жүреді: а) қараңғыда; ә) жарықта; б) қыста, жазда в) үнемі


3 - деңгей.
1. Күн сәулесі қатысында су, бейорганикалық заттар мен көмірқышқыл газынан органикалық заттардың түзілу процесі.)

  1. (Лептестік саңылаулары арқылы газ алмасу және жапырақтың буландыруы – транспирация жүзеге асады.)

2 - деңгей.
1. (топырақта ауа аз болса)

  1. жылу, су, топырақтың құрылымы)
    1 - деңгей
    1. (Себебі жасыл жапырақта түзілген органикалық заттар, фотосинтездің нәтижесінде ортаңғы бөлігі қауданға «қор» зат болып жиналады.)
    6. (Кешке, себебі органикалық заттар күндіз фотосинтез нәтижесінде түзіледі, түнде басқа мүшелерге тарайды.)




АКТ, СТО, ОЖЕСО

5.Синтез

10 мин

Жапарди ойыны

Жұптасып –ойлан- бөліс әдісі. Оқушыларға карточка таратылады. «Қызықты есептер әлемі» :

Дамитын құзіреттіліктер: проблеманың шешімін табу немесе өзіндік менеджмент құзыреттілігі\

Аспект: іс-әрекеттерді жоспарлау

Ынталандыру:Егер сен осы берілген тапсырмаларды табысты орындасаң, онда оттектің тыныс алудағы өсімдіктер үшін маңызын білесің.

Оқушылар берілген карточкадағы тапсырманы дәптерлерінде орындайды.

АКТ, СТО, ОЖЕСО, ОүБОБ

6. Бағалау

2 + 1

мин

Эссе жазу. 1-3 топ «ағзалық заттың адам және табиғат үшін маңызы»

Жазған эссені «ыстық орындықта» ортаға салу.

Эссені оқушылар «ыстық орындық» арқылы ортаға салып, бөліседі. Критерийлер бойынша өздік, жұптық, сыныптық бағалау

Бағалау


Сабақты қорытындылайды

Бағалайды

Үй тапсырмасы

Үйге тапсырма алады.



Тапсырманы орындауға қойылатын талап: алгоритмді қолдана отырып есепті шығар.

    1. 1 есеп.

Орта жастағы үйеңкі ағашының тамырлар жиынтығының салмағы 5 кило делік. Ал ағаш тамырының 1 кило салмағының тыныс алуына 1 кило оттегі жұмсалатын болса, үйеңкінің тамыры 1 айда, 1 жылда қанша оттегін қажет етер еді?

Алгоритм:

  1. Есептің шартын жаз.

  2. 1 тәулікте қанша оттегін жұмсайтынын тап?

  3. 1 айда қанша оттегін жұмсайтынын тап?

  4. 1 жылда қанша оттегін жұмсайтынын тап?

  5. Жауабын жаз.

Шешуі.

  1. Ағаш тамырының 1 тәулікте қанша оттегін жұмсайтынын табамыз:

1х 5 = 5 г, 1 айда ,1 жылда қанша оттек қажет ететінін шешеміз:

1. 5 х 30 = 150 г, 2. 5х 365=1825 г.

Жауабы: 150 г. 1825 г. Топырақтың ауа өткізгіштік қасиетін қопсыту арқылы жақсартамыз. Ол ағаш тамырының жақсы соруына, өсуіне оң әсер етеді.
























Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
