Әліппе
Сабақтың тақырыбы: Ё,ё әрпі мен дыбысы
Сабақтың мақсаты : а) білімділік - Ё,ё
әрпі мен дыбысымен танысу, ё дыбыстық талдау. Ё,ё әрпі арқылы берілген
сөздерді оқу, жазуға үйрену, сөздерге дыбыстық талдау жасау.
ә) дамытушылық : Ойлау, есте сақтау,
сөздік қорын, тіл байлығын дамыту, өз ойын ашық айта білу қабілетін ашу.
б) тәрбиелік : Сауатты оқуға, жазуға,
дұрыс жауап беруге, ұқыптылыққа, көркем жазуға, ізденімпаздыққа баулу.
Сабақ типі : Жаңа теориялық білім беру.
Сабақтың түрі : Аралас
Көрнекілігі : Ё,ё әрпі, кеспе әріптер,
Интер. тақтадағы тапсырмалар.
Сабақ барысы :
І. Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылар назарын
сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
1. Ф әрпі –
Фонтан мәтінін оқу.
Фонтан
Фонтан – көшенің
сәні. Оны қазақша субұрқақ дейді. Себебі су жан-жағына, жоғары-төмен бұрқырап
ағып сән беріп тұрады. Оның жанында балалар мәз-мейрам болып ойнап жүреді.
2. Ф –
сатылай дыбыстық талдау:
Ф – дауыссыз
қатаң
шұғыл
тіс
дауыссызы
3. Қортындылау.
ІІІ. Жаңа сабақ :
1) Өткенді
пысықтау сұрақтары :
а) Сөз дегеніміз
не?
ә) Сөйлем
дегеніміз не?
б) Өтілген
дыбыстар, әріптер – тиянақтау
1. Барлығы қанша
әріп, дыбыспен таныстық?
Дауысты – 13;
дауыссыз – 22 дыбыс.
Барлығы 35 дыбыс,
әріппен таныстық.
Алфавитте 42 әріп
бар.
2. Сөздерді буынға
бөлейік:
Фут – бол, факс,
фир – ма
3. Жұмбақ
шешейік:
Ё дыбысын дауыста
Е дыбысына ауыспа
Монтёр, шахтёр
сөздерінде Ё келеді жаңылыспа.
4. Ё әрпімен
(баспа, жазба түрімен ) танысу, дыбыстық талдау.
Ё – дауысты дыбыс
Жуан дауысты
Тіл алды
Қысаң
Еріндік дауысты дыбыс
5. а) Ё әріпі
бар сөздерді таниық. Ё әріпі бар сөздер білеміз бе?
б) Ё әрпі орыс
тілінен енген әріп – түсінік беру.
6. Кітаппен жұмыс :
Кімдердің Суретін көріп отырмыз. (І –
сурет бойынша)
А) Монтер – үйімізге электр қуатының дұрыс
келуін қадағалайтын адам.
Ә) Шахтер – мамандық түрі
7. Сөздерді оқиық
Мон- тер, шах – тер.
8. Өлең тақырыбымен танысу С. Мәуленов –
авторы туралы түсінік.
Сырбай Мәуленов 1922 жылы Қостанай
облысының Жангелдин ауданында туған. Ұлы Отан соғысына қатысқан. Қазақтың
көрнекті ақыны. Ол балаларға арнап, табиғат туралы, еліміздің көрікті мекендері
туралы өлеңдер жазған. Енді осы ақын ағымыздың Шахтер өлеңімен танысайық.
9. Шахтер
Шахтерді ел біледі
Оған сарай – жер асты
Қөмір қазып жүреді,
Қопарып ол тау – тасты.
Бала оқитын зәулім үй
Қалмау үшін суынып,
Көмірден тау үйеді
Беру үшін жылылық.
10 Оқыту:
А) Іштей
Ә) дауыстап
11. Ее әріптерінің орнына И+О әріптерінің
естілуі – түсінік беру.
Әріп кассасымен жұмыс:
Сапер
Сергіту сәті.
12. Дәптермен жұмыс:
Е әріптің жазба түрін жазуды үйренеміз.
А) Элементерімен танысу
Е-Е
е-е
Ә) Жазу жалға жазу әдісін көрсету
Б) ауада жазу
В) Жазу жұмысын бастау
13. Диктант Сөздік (е әрпіне байланысты)
14. Сабақты бекіту:
Вен
диограммасы
Сөздерді дыбыстық талдау
М - Ш-
О - А-
Н - Х-
Т - Т-
Е - Е-
Р - Р-
15. Сабақты қорытындылау, бағалау,
мадақтау.
Сабақтың
тақырыбы: Өө дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты:
а) білімділіқ: Өө дыбысы және әрпімен таныстыру.
Өтілген дыбыстарды қайталау.
Сөздерді, оқу мағынасын түсіну.
ә) дамытушылық: Ойлау, есте сақтау, сөз байлығын, тілін
дамыту, сабаққа деген қызығушылығын, ынтасын
арттыру.
б) Тәрбиелік: Сауатты оқуға, жазуға, дұрыс жауап беруге,
көркем жазуға баулу. өз ойын еркін, ашық айта білуге
тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа
теориялық білім беру
Түрі: Аралас
Көрнекілігі: Өө
әрпі, әріп кеспелері.
Әдіс – тәсілі:
Көрсету түсіндіру сұрақ – жауап
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылардың назарын сабаққа аударып, сабағымды бастаймын.
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру: Кеше қандай әріппен таныстық – Зз
1) Мұз айдыны
– мәтікін жүргізіп оқу
2) Сабақты
бекіту қорытындылау:
Зз – дауысссыз
Үннің
шығуына қарай - ұяң
Айтылу
тәсіліне қарай - ызың
Дыбыстау
мүшел қатысына қарай – тіс дауысызы
ІІІ. Жаңа сабақ:
Бүгін бізге
сабағымызға қонаққа апайлар келіп отыр.
6. Біз
өзіміздің сабаққа қаншалықты жүйрік білгір екеннімізді көрсетейік.
Біз бүгінгі
сабағымызда топ болып араласамыз. Қай топтың оқушылары көп біледі екен ?
Әр
топтың балалары өз топтарына сай болу керек.
1. Сөз дегеніміз
не ?
2. Сөйлем
дегеніміз не?
3. Біз
барлығы қанша дыбыс, қанша әріппен таныстық?
Дыбысты, дыбыссыз,
17 дыбыс, әріп дыбысыз
4. Сөздерді
буынға бөлейік
Жал-быз, зы-ғыр,
то-ғыз. Ал енді балалар мен қазір сендерге жұмбақ
қояймын , жұм-бақ
шешуғе д/быз ба?
Жұмбақ
Өзі сары, іші
тәтті , тәтәнің ішінде бар қатты
Қаттының іші де
тәтті (Өрік)
Өө - танысу,
дыбыстық талдау
Өө - дыбысты /
дыбысыз
Тілдің
қатысына қарай – тіл алды немесе жіңішке дыбыс
Жақтың
ашылу дәрежесіне қарай – жартылай ашық дауысты
Ерін
мен езудің қатысына қарай – еріндік дауысты дыбыс.
Демек біз Өө әрпімен танысамыз ө әрпіне
б/ты сөздерді оқимыз тапсырмаларды орындаймыз.
7. Кітаппен жұмыс:
Ал енді
алдымыздағы кітапқа назар аударайық. Суретте ненің суретін көріп отырмыз?
-
Өзен.
Өзен сөзін буынға бөлейік?
-
2-
ші суреттен ненің суретін көріп отырмыз?
-
Өр/мек/ші.
8. Келесі берілген
сөздерге назар аударайық.
өзең - өрік –
бөрік - өрнек –көрме
өлең - өрік –
көрік - өрмек – көрпеоқ оқыту мағынасын түсіндіру
өнер - өмір –
көмір - өркеш – көрші
9. -
мағынасын түсіну әңгіме.
Сөздерден кейінгі тақырыбын оқиық
Өркеш мәтінін оқу түсіндіру
10.
Оқыту
а) іштей
б) дауыстап, рольге бөліп оқыту
Әріп кассасымен жұмыс; Өзен
«Сергіту сәті»
9. Дәптермен жұмыс:
Ө- әріпінің жазба түрін жазуды үйренеміз
1. Элементтерімен танысу
О -- о
Ө - - ө
2. Жазылуын көрсету
3. Ауада жазу
4. Жазу жұмысын бастау
Диктант
Өнерлі өрге жүзеді
Өнер алды – қызыл тіл
Сабақты бекіту
Дыбысты жарты ашық еріндік
Сөздерді дыбыстық талда
Б- дауыссыз, ұяң
ө- дауысты, жіңішке
р- дауыссыз, үнді
і- дауысты, жіңішке
к-дауыссыз, қатаң
Сабақты қорытындылау сұрақтары.
Оқушыларды бағалау.