Логопедиялық
сабақ
Сабақтың тақырыбы:
П-Б дыбыстарын ажырату.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларды б мен п әріптерімен таныстыру. Б мен п дыбыстарының дауыссыз
дыбыстар екенін аңғарту . Отанын сүюге, қорғай білуге, еңбексүйгіштікке,
Ұқыптылыққа, әдемілікке баулу.
Сабақтың әдістері:
сұрақ-жауап, түсіндіру, ойын, талдау көрсету
Сабақтың түрі:
жаңа білім беру
Сабақтың
көрнекілігі: плакат, ребус, суреттер, ойын
материалдары.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру бөлімі
Үй тапсырмасын
сұрау
-Қане, үйге қандай
тапсырма берілді?
-123-жаттығу.
Ереже 40-бет
-Олай болса,
сабаққа дайынбыз ба?
-Иә
-Балалар, қазір
біздер үй тапсырмасын тексеру үшін ертегі тыңдап көрелік.
Ерте заманда
әріптер барлығы бірге өмір сүріпті. Олар барлығы бір түсті болыпты. Тату-тәтті
өмір сүріпті. Бір күні қатты дауыл соғады. Желдің қатты соққаны соншалық
әріптердің барлығы жан-жаққа шашырап ұшыпты. Бірнеше дыбыстар күнге қонып күйіп
қып-қызыл болыпты.
-Бұлар қандай
дыбыстар?
-Дауысты дыбыстар
Ал енді бір
дыбыстар бұлтқа қонып үнді болып қалыпты. Енді біреулері ағашқа қонып ұяң болып
қалыпты. Ал кейбіреулері ағаштың діңіне қонып қатаң болыпты. Олар күні бойы
жылап, қайғырыпты. Бұларды төбелерінен көріп тұрған дауысты дыбыстар бір
шешімге келіп бұларды біріктіру керек депті. Сөйтіп олар сендерге хат
жіберіпті.
Хат
Егер балалар ол
дыбыстарды аттарымен атап шақырса олар өз мекеніне оралады екен. Қане
көмектесеміз бе?
Үнді дауыссыздар:
л, м, н, ң, р, й, (у) 123-жаттығу
Ұяң дауыссыздар:
б, в, г, ғ, д, ж, з оқыту
Қатаң дауыссыздар:
к, қ, п, с, т, ф, х, һ, ц, ч, ш, щ
-Иә
Үнді дауыссыздар:
л, м, н, ң, р, й, (у) 123-жаттығу
Ұяң дауыссыздар:
б, в, г, ғ, д, ж, з оқыту
Қатаң дауыссыздар:
к, қ, п, с, т, ф, х, һ, ц, ч, ш,
Жаңа сабақ
Бармақта бар
Саусақта жоқ,
Бақайда бар
Тұяқта жоқ (б
дыбысы)
Арпада бар
Бидайда жоқ,
Аптада бар
Айда
жоқ (п дыбысы)
Олай болса балалар
дәптерімізді ашып бүгінгі күннің жадын жазайық.
Қазанның жиырма
алтысы (сәрсенбі)
-Балалар, бүгінгі
сабақтың тақырыбы дауыссыз б мен п
Көркем жазу минуты
Дәптерімізді
ашайық
Салақтықтан
қашайық
б әрпі мен п әрпін
Әдемі етіп жазайық
-Қане, кім тақтаға
б әрпінің үлкені мен кішісін жазады?
-п әрпіне кім
шығады?
Б б
П п
/Әріпті жазу
емлесін ескерту/
-Енді балалар оқулықтағы
126-жаттығуға қарайық
126. демалып,
үлестіріп, алып, сыйлап, шелектеп. (2 балаға жаздыру)
Ереже: Сөз соңында
б естілгенімен, п әрпі жазылады:кітап, мектеп, доп, қап.
127. Көп нүктенің
орнына п, б әріптерінің тиістісін қойып, сөздерді кө-
шіріп жаз. Оқылуы
мен жазылуын салыстыр.
Әдеп, талап, жіп,
шөп, қорап. (2 балаға жаздыру)
Сергіту сәті
Кел балалар
ойнайық
Ойнайық та ойлайық
Қандай жұмбақ
болса да
Шешпей оны
қоймайық
Интерактивті
тақтадан жұмбақ шешуінің суреттері көрсетіледі.
Жұмбақтар
Өзі біреу, көзі
үшеу. (бағдаршам)
Су астында
қыстайды. (балық)
Кішкентай ғана
сары үрпек,
Әрі қорқақ, әрі
үркек. (балапан)
Үстінде есігі
Өзі орындық, әрі
үстел
Оқушылар
бесігі (парта)
Қалың киімді
ұнатады
Шешіндірсең
жылатады (пияз)
Қорықпайды күшті
аңнан,
Қорқады тек
тышқаннан (піл)
Қорытынды бөлім:
“П”
Бала отыр партада
Оқы, үйрен шаршама
“П” дыбысы
дауыссыз
Мәлім болды
баршаңа
“Б”
Бостан босқа
ойнама
Бидай толтыр
қоймаңа
Бақа, балық,
ботақан
Тағы сөз тап
ойлана
Бағалау