Инфоурок Литература СтатьиМақала Ауған соғысы ардагерлері туралы

Мақала Ауған соғысы ардагерлері туралы

Скачать материал

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

Мектеп:

 

 

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

 

 

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

 

 

Сабақтыңтақырыбы

Кейіпкерлер әлемі

 

Осы сабақта қол  жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8 А/И Автор бейнесі .Автор бейнесімен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау

 

Сабақтыңмақсаты:

 

Барлықоқушыларорындайалады:

Кейіпкерлерді таба алады.Автор бейнесін таба алады

 

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

 

Автор бейнесі мен қарым-қатынасын анықтайды

 

 

Кейбір оқушылар орындай алады: 

 

  Автор бейнесімен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдап шығармашылық жұмыс жасайды

 

Бағалаукритерийі

Автор бейнесін табады

Автор бейнесі мен қарым-қатынасын анықтайды

Тілдік таладу жасайды

Шығармашылық тапсырма орындайды

 

Тілдік мақсаттар:

 

Тілдік дағдылар:  жанама, тура мінездеуді ажыратып қолдана алады, тілдік талдау жасайды

 

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:  жанама, тура

 

 

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Не себепті, нее олай.... дегенмен де...

 

 

Талқылауға арналған сұрақтар:

 

Сен қалай ойлайсың?

Не білдің?

 

 

 

 

 

Құндылықтарға баулу

Қоғамымыздағы ұлттық  бірлік, бейбітшілікпен  келісім

 

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, жаратылыстану

 

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Кейіпкерлер әлемі

 

Саралау

Оқушылардың деңгейіне байланысты сұрақтар беру, Қосымша тапсрымалар ұсыну

 

 

Бағалау

 Мадақтау арқылы, жұптық, топтық бағалау жүргізіледі

 

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

 

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері

Ресурстар

 

 

Сабақтың басы

 

 

10 минут

 

Шаттық шеңбер

«Жүректен-жүрекке»

 

Миға шабуыл

Қандай кейіпкерлер бар?

Басты кейіпкерлер кімдер?

Жанам мінездеу деген не?

Тура мінездеу деген не?

Үй тапсырмасын тыңдау

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Дөңгелек үстел»

1-қадам. Кіші топтарға бөлу; 

2-қадам. Романда автор көтерген мәселе.Романдағы автор және кейіпкерлер  бейнесін анықтау;

3-қадам.«Дөңгелек үстел» жұмысының ережесі бойынша:

ü  Әр сөйлеуші автор мен берілген кейіпкер қарым-қатынасындағы тілдік ерекшелік бойынша пікірін,  ойын бір параққа жазады да,  сол жағындағы қатысушыға жылжытады, келесі оқушы тағы да сол қағазға пікірін, ойын жазып, көршісіне береді.

ü  4-қадам.«Дөңгелек үстелдің» ережесіне сәйкес автор көтерген мәселе жайлы пікірталас;

5-қадам.Кіші топтардағы әңгіме нәтижесін түйіндеу;

Дескриптор:

Автор бейнесі мен кейіпкер бейнесін анықтайды

Тілдік көрінісін талдайды

Қ/Б екі жұлыдыз бір тілек

 

Сұрақ-жауап

·         Роман қандай көңіл- күймен басталды?

·         Ұлықтың келуі мен ауылнайдың әңгімесі Сәрсенбайдың қуанышымен қалай байланыстырылған?  

·         Сәрсенбайдың Шолпанға үйленуі туралы не білесің?                                             

·         Жамалдың оқуы , Ғазиз мұғалімнің ісі  Сәрсенбайдың әкелігіне қалай ықпал етті?

·         Сәрсенбайдың болыс сайлауына түсуі романда қаншалықты орын алады?

·         Жамал қай кездері бақытты секілді еді?

·         Жамалдың  бақытсыздығына, ажалына алдымен кім кіналы, жағдайды өзгертугеболатын ба еді, Жамалға көмектескендер болды ма?

Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді

Автор көзқарасын анықтацды

Қ/Б мадақтау

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аяқталуы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия

Автордың шығарманы жазу стилі? Автор стилі (өлең мен қара сөздің араласып келуі, қара сөздің ішкі ұйқасқа құрылуы, автор баяндауы мен суреттеуіндегі көркемдік)

 

Жамалдың мұңы мен боранда өлуін автор қандай көркемдеуіш құрал арқылы танытты? Психологиялық паралелизм

Жұманды бейнелеудегі автор қоланған троп түрі?

Сарказм мен ирония (Жұман таз)

Үй тапсрымасы Қазіргі мен бұрынғы деген тақырыпта эсе жазу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша ақпараттар

 

 

Сабақ  бойынша рефлексия

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Мақала Ауған соғысы ардагерлері туралы"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Экономист по планированию

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
