Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Статьи / Мақала және сабақ жоспары "Математика сабағында сын тұрғысынан ойлау элементтерін қолдану арқылы оқушыны жан-жақты дамыту"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Математика

Мақала және сабақ жоспары "Математика сабағында сын тұрғысынан ойлау элементтерін қолдану арқылы оқушыны жан-жақты дамыту"

библиотека
материалов

Математика сабағында сын тұрғысынан ойлау элементтерін қолдану арқылы оқушыны жан-жақты дамыту


Жаңа  заман  ағымына   сай  білім  саласында  инновациялық  технологиялар  қолданудың, мәдени дамудың жоғарғы деңгейі мен білімін қамтамасыз етуге бағытталған тәрбие беру мен оқытудың үздіксіз үрдісі десек, оның тиімділігі мен сапасын арттыру мұғалімнен оқу процесінің ғылыми теорияға негізделген және оқушының қабілеті мен бейіміне негізделген оқытудың таңдамалы, белсенді, қарқынды әдістеріне көшуді талап етеді.

Ондағы негізгі мақсат - оқушының барлығын  және  әр біреуін жақсы оқыту болып табылады. Осы мақсатты жүзеге асыру барысында педагогика саласында бірнеше инновациялық технологиялар жүйесі жинақталған.

Осы орайда математика сабағында оқушылардың құзыреттілін дамыту үшін «Сын тұрғысынан ойлау» технологиясының маңызы зор. Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолдану оқушылардың өз беттерімен меңгерген материалдағы ұғымдардың әрбіреуінің есінде ұзақ сақталып, оның білім деңгейінің артуына зор ықпал ықпал етеді. Сын тұрғысынан ойлау арқылы оқу мен жазу дамыту технологиясын сабақ үстінде қолдану барысында төмендегідей тиімділіктерге қол жеткізуге болады.

1. Сабақты белсенді өткізіп, әр баладан еркін жауап алуға жағдай жасау.
2.Сенімділікке тәрбиелеу.
3. Әр түрлі жауапты соңына дейін тыңдау.
4. Баланың дүниетанымының кеңейіп, рухани өсуіне, әр сабақта жағдай жасау.
5. Жеке тұлға ретінде « мен» деген рөлін көтеру, өз пікірін қалыптастыру [2].

 Ұсынып отырған сабағымда сын тұрғысынан ойлау страгияларының ішінен «Ротация, Жигсо және Кластер» әдістері қолданылды.


Класс: 9-класс (тереңдетілген класс)

Сабақтың тақырыбы: Комплекс сандар және оларға амалдар қолдану

Сабақ мақсат-міндетттері:

Білімділік:

Оқушыларға комплекс сандарға амалдар қолдануды үйрету, алған білімін тереңдету, жинақтау, жүйелеу;

Дамытушылық:

логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, белсенділіктері мен пәнге қызығушылығын арттыру:

Тәрбиелілік:

оқушыларды алғырлыққа, дәлдікке, әдемілікке, шыншылдыққа, ұйымшылдыққа және өз ойын еркін жеткізе білуге баулу.

Күтілетін нәтиже:

  • «Комплекс сандар» тақырыбын өзектендіреді;

  • оларға қолданылатын амалдарды біледі және есептер шығаруда қолданады

  • қорытынды жасай біледі;

  • бір-бірін тыңдау арқылы өзгенін пікірімен санасады;

  • өзінің және кластастарының білім алуына жауапкершілікпен қарайды.

Сабақтын түрі: іскерлік пен дағдыны қалыптастыру сабағы

Оқыту әдісі: сын тұрғысынан ойлау стратегиялары

Сабақтың көрнекіліктері: интерактивті тақта, слайд, бағалау парағы

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесіп, сабаққа дайындығына назар аудару. Класты 4 топқа бөліп отырғызу.

  2. «Мағынаны ажырату» Слайд арқылы топтарға комплекс сандарға байланысты формулалар ұсынылады. Формулалардың екінші жартысын табу қажет.

1) hello_html_m15a49c14.gif

2) hello_html_2656ce2c.gif

3) hello_html_4f888a75.gif

4) hello_html_6f395380.gif

5) hello_html_617b3d1.gif және hello_html_m69f09903.gif-? (түйіндес)

  1. «Ой қозғау» (Ротация әдісі). Топтарға тапсырма беріледі. Әр тапсырмадан соң келесі топқа тапсырады. Келесі топ алдынғы тапсырманы тексеріп, одан кейінгі тапсырманы орындайды. Соңында орындалған тапсырмаларды әр топ басшысы тақтаға іліп, қорғайды


І топ


1. а) hello_html_4ee6179e.gif

ә) hello_html_6cd1fd57.gif


2. hello_html_5bf118bf.gif


3. hello_html_26e8cd21.gif


4. hello_html_m46b5262e.gif



ІІ топ

1. а) hello_html_m4894987e.gif

ә) hello_html_6cccdc16.gif


2. hello_html_m3e4742f2.gif


3. hello_html_m59715446.gif


4. hello_html_51852c3d.gif



ІІІ топ

1. а) hello_html_m43284aa1.gif

ә) hello_html_m3823cf3.gif


2. hello_html_5ad507a3.gif


3. hello_html_45cb82c2.gif


4. hello_html_mfd0fe58.gif



ІҮ топ

1. а) hello_html_3fd19abd.gif

ә) hello_html_m1dd3f41f.gif


2. hello_html_557494ab.gif


3. hello_html_604eb9b7.gif


4. hello_html_7529ec38.gif



  1. Сергіту сәті (оқушылар қойылған сұрақтың жауабы дұрыс болса, қолдарын алға созады, дұрыс емес болса жоғары көтереді.)

  1. х2+1=0 теңдеуінің түбірлері х=±1 болады (дұрыс емес)

  2. Егер комплекс сандардың нақты бөлігі мен нақты бөлігі, жорамал бөлігі мен жорамал бөлігі тең болса, онда бұл комплекс сандар тең деп аталады. (дұрыс)

  3. hello_html_1cec786b.gif- комплекс санның модулі деп аталады (дұрыс)

  4. Комплекс сандарды бөлу амалын орындағанда бөлшектің алымын да, бөлімін де алымының түйіндесіне көбейтеміз. (дұрыс емес)

  5. Қарама – қарсы комплекс сандардың қосындысы -1-ге тең болады. (дұрыс емес)

  1. Жигсо әдісі. hello_html_m5a253dfe.gif болатынын дәлелдеңдер. Оқушылар алдымен жұп, сонан соң топ болып талқылайды. Топ мүшесі тақтаға дәлелдейді. «Осы дәлелдеген тапсырманың дәлелдеуі дұрыс па? Басқаша жолмен дәлелдеуге бола ма?» деген сұраққа басқа топтар жауап береді.

  2. «Рефлексия» (Кластер әдісі)

hello_html_m767b5d8.gifhello_html_m6979bfb8.gif

hello_html_m4964b93a.gifhello_html_m6a62300a.gif

hello_html_798ffb47.gifhello_html_59c74c32.gif

hello_html_3c88e801.gif



  1. Үйге тапсырма.

  2. Қорытынды және бағалау.




Пайдаланылған әдебиеттер:

  1. Имжарова З.У, Ахметова А.У және т.б. Сын тұрғысынан ойлау білім

үрдісінде. Ақтөбе,2012ж

  1. Мирсейітова С. Сын тұрғысынан ойлау технологиясы, 1998ж.

  2. Муханов. М .Педагогикалық психологиялық очерктері. Алматы, 1995ж

  3. Шыныбеков Ә.Н. Алгебра 9 класс. Атамұра, 2013ж








Автор
Дата добавления 26.04.2016
Раздел Математика
Подраздел Статьи
Просмотров78
Номер материала ДБ-054826
Получить свидетельство о публикации

Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs
