Математика
Тақырыбы:
Масса бірліктері және үлестер. Массаның үлесін табуға берілген есептер және
оларға кері есептер.
Мақсаты:
1. Балаларды
массаның жаңа өлшем бірліктері – тонна және центнермен таныстыру;
2. Массаныңөлшем
бірліктерінің арасындағы қатынасты қойып беру және массаның өлшем бірліктерінің
кестесін құрастыру, атаулы сандармен есептеуді орындау дағдыларын дамыту.
3. Оларды
тазалыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі: аралас
Әдісі:
түсіндіру, сұрақ-жауап, өздік, есептеу, салыстыру.
Көрнекілігі: қосымша
тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер
Сабақтың
барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, амандасу,
түгендеу. Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы. Бәрін ұғып алыңдар, санауға
зер салыңдар
ІІ. Үй
тапсырмасын тексеру: № 6.
ІІІ.
Өткенді пысықтау: Ауызша жұмыс. Зейінділік ойыны:
ОИЯыМЕУИАОЫЯСЮЭСЫИЕА
жазбасындағы А әрпінен басқа барлық дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар.
Қандай сөз шықты? (МАССА).
ІҮ. Жаңа
сабақ: 1. түсіндіру, еске түсіру, қайталау.
Сендер массаның
қандай өлшемдерін білесіңдер? Біздің сабақтың тақырыбы: «Массаның өлшем
бірліктері. Тонна. Центнер».
2.Ауызша есептеу.
А). Сандарды
оқыңдар: 589, 45 879, 4 587 123 300, 100 258 400,
400 205, 100 320 567.
Ә).
23 699-дан 23 704-ке, 67 998-ден 68 006-ға, 4 089-дан
4 094-ке дейін санаңдар.
№ 1. Сандарды оқы.
Ауызша. 1
т
1 ц
№
2. 1
кг
1
г
Т –
тонна
Ц – центнер
КГ – килограмм
Г - грамм
|
1 т = 10 ц 1 ц = 100кг
1 т = 1 000кг 1
кг = 1 000г
|
1 т = 10 ц = 1 000кг = 1 000 000г
1 ц = 100 кг = 100 000г
|
№ 2
(ә). Өсу реті бойынша орналастыр:
5 001г, 783
ц, 2 т 5 ц, 3 015кг, 3 т 1 ц,
Ү. Жаңа
сабақты пысықтау:
1. Өздік
жұмыс. № 3. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте: а) центнермен және
килограммен; ә) тоннамен, центнермен және килограммен.
604 кг = 6 ц
04кг 45 560 кг = 45т 5ц 60кг 900 231 = 900т
2ц 31кг т.с.с.
№ 7.шамалармен
амалдардың қалай орындалатынын еске түсір және есепте.
Тақтаға
амалдарды орындау тәсілі ілінеді.
Үлгі:
2ц 25кг : 5 =
225кг : 5 = 45кг
№4. Есеп шығару.
1). 420 + 340 =
760(кг) – барлық жиналғаны
2). 760 : 20 = 38
(ж) – барлығы
(420 +340) :
20 = 38(ж).
№ 5. Есеп ұжыммен
орындалады.
1). 35 – 15 =
20(м) – бақшаның ені
2). 35 ∙ 20 =
700(м2) – бақшаның ауданы
3). 700 : 4 =
175(м2) – көкөністер
4). 700 – 175 =
525(м2) – картоп
ҮІ.
Бекіту. №8.
Есептеуді тиімді тәсілмен орындау. Шығармашылық тапсырма.
-
9-ға
көбейтуді қалай орындауға болатынын ойлан. 46 санын 9-ға көбейтеміз. Алдымен
санды 10-ға көбейтеміз, содан соң көбейтіндіден бұл санды азайтамыз.
46 ∙ 9 = 460 – 46
= 414 67 ∙ 9 = 670 – 67 = 603 25 ∙ 9 = 250 – 25 =
225 т.с.с.
ҮІІ. Үйге
тапсырма:
№ 9. 42- бет.